تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با 8 روش خانگی ساده

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با 8 روش خانگی ساده عسل طبیعی یکی از با ارزش ترین مواد غذایی به علت دارا بودن مواد مغذی از قبیل قندهای طبیعی، ویتامین ها و... است. و جایگاه ویژه ای در سبد غذایی روزانه دارد. روش تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را در سلام دنیا مشاهده کنید.

از هزاران سال پیش تاکنون از عسل به علت خواص درمانی و فوق العاده اش جهت درمان انواع بیماری ها، زخم ها، سوختگی و التهاب استفاده شده است. عسل یکی از ارزشمندترین مواد غذایی است و به دلیل دارا بودن قند طبیعی، مواد آلی، مواد معدنی و ویتامین ها می تواند تاثیر بسزایی در تامین انرژی روزانه بدن نیز داشته باشد. اما متاسفانه تعداد عسل های تقلبی موجود در بازار رو به افزایش است و مشکلاتی را برای افراد مختلف به همراه داشته است. اگر شما هم در تشخیص عسل طبیعی از تقلبی دچار مشکل شده اید، نگران نباشید. در این مقاله از وبسایت سلام دنیا قصد داریم تا راهکارهایی را برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

چندین روش تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

در این قسمت قصد داریم تا چندین روش تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید:

روش تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

1. تفاوت در مزه عسل طبیعی با تقلبی

عسل طبیعی علاوه بر شیرینی، دارای طعم و مزه ای خاص است که فقط در عسل موجود است. عسل های طبیعی طعم مطبوعی داشته که بر اساس نوع گیاه متفاوت است؛ اما عسل های تقلبی و مصنوعی فقط دارای طعم شیرین هستند.


حتما بخوانید: آیا می توان موم عسل را خورد؟ (خواص و مضرات آن)


2. تفاوت در بو عسل طبیعی و تقلبی

اگر درپوش عسل برای مدتی بسته باشد، در هنگام باز کردن درپوش می توانید به راحتی بو و رایحه عسل طبیعی را استشمام کنید. اگر پس از باز کردن درپوش، بوی عسل را استشمام نکردید، این احتمال وجود دارد که عسل تقلبی باشد.

3. ریختن عسل در آب سرد برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

اگر عسل طبیعی را در آب سرد بریزید، حالت چسبندگی خود را به طور کامل حفظ می کند و خیلی سخت و دیر در آب حل خواهد شد. در حالیکه عسل تقلبی فورا در آب سرد حل خواهد شد. همچنین می توانید عسل را به صورت عمودی در یک لیوان آب سرد بریزید. اگر عسل وارد لیوان آب شده و در ته ظرف جمع شود، عسل مطلوبی است. اما اگر در هنگام ریختن عسل در آب فورا حل شود، از کیفیت مناسبی برخوردار نیست.

 ریختن عسل در آب سرد برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

4. عسل طبیعی شل است

بر خلاف تصور عموم مردم، عسل طبیعی شل است. مردم تصور می کنند که عسل طبیعی سفت است؛ اما عسلی که زنبور تولید کننده آن شکر نخورده باشد، شل است. از نظر علمی این مساله ثابت شده است؛ زیرا قندهای اصلی عسل طبیعی گلوکز و فروکتوز هستند و زمانیکه ظرف عسل طبیعی را کج می کنیم، این قندها به آسانی روی هم حرکت می کنند. اگر به زنبور عسل شکر بدهند، قندهای شکر که ساکاروز و ایساکارید هستند به علت نوع ملکول ها به هم گیر می کنند و به همین علت عسل یک مقدار سفت تر از حالت معمول خواهد بود.


حتما بخوانید: تفاوت عسل خام با عسل معمولی


5. تشخیص عسل طبیعی از تقلبی از طریق زرده تخم مرغ

یکی از روش های جالب تشخیص عسل طبیعی از تقلبی استفاده از زرده تخم مرغ است. کافی است تا عسل را با زرده تخم مرغ مخلوط کنید. اگر زرده خام مثل زرده پخته شده شد، عسل طبیعی است در غیر این صورت عسل تقلبی خواهد بود.

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی از طریق زرده تخم مرغ

6. مات بودن عسل اصل

اگر عسل طبیعی باشد، از بیرون شیشه عسل نمی توانید طرف دیگر ظرف را ببینید؛ در حالیکه عسل تقلبی شفاف است.

7. تشخیص عسل طبیعی از طریق نان تست

اگر عسل طبیعی را روی نان تست بمالید، پس از چند دقیقه سفت می شود. اما اگر عسل تقلبی را روی نان تست بمالید، نان مرطوب خواهد شد.

8. تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با کبریت (تست عسل طبیعی با سوزاندن)

اگر یک کبریت روشن کنید و داخل عسل بیاندازید، عسل طبیعی آتش می گیرد. اما اگر عسل تقلبی باشد، به سادگی آتش نمی گیرد.


حتما بخوانید:  آیا فرد مبتلا به دیابت نوع 2 می تواند عسل بخورد؟


آیا عسل طبیعی شکرک می زند؟

عسل طبیعی دارای دیاستاز است که بعد از مدتی ته نشین شده و ذرات آن متبلور می شوند. در نتیجه عسل مانند روغن نباتی سفت می شود. تفاوت آن با شکرک زدنی که در مربا مشاهده می کنید، این است که بلورهای عسل خیلی ریزتر از بلورهای مربای شکرک زده هستند.

آیا عسل طبیعی شکرک می زند

آیا عسلی که با موم فروخته می شود، طبیعی است؟

اینکه عسلی با موم فروخته شود، صرفا دلیلی برای طبیعی بودن عسل نیست. اگر درون ظرف عسل یا روی عسل موم خرد شده وجود داشت، باید به طبیعی بودن عسل شک کنید؛ زیرا در مرحله عسل گیری عسل بدون هیچ گونه ماده اضافی به دست می آید. ممکن است افراد برای فریب دادن شما کمی روی عسل را با خرده موم پر کنند تا تصور کنید که به علت داشتن موم، عسل طبیعی است.

سخن آخر

در این مقاله از وبسایت سلام دنیا سعی کردیم تا روش های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را توضیح دهیم. امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. اگر هر گونه سوالی در خصوص تشخیص عسل طبیعی از تقلبی داشتید، لطفا در بخش نظرات زیر با ما در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

مصرف عسل در دوران شیردهی و فواید و اقدامات احتیاطی

خواص عسل برای سلامتی و کاهش وزن + آیا عسل برای رژیم غذایی بد است

عسل ارگانیک چیست؛ مزایا و فواید شگفت انگیز عسل برای سلامتی

از
8
رای