آیا عطر خراب می شود؛ تشخیص تاریخ انقضا عطر و نکات نگهداری آن

آیا عطر خراب می شود؛ تشخیص تاریخ انقضا عطر و نکات نگهداری آن آیا عطر خراب می شود؛ نشانه ها و روش تشخیص فاسد شدن عطر چیست ؛ بهترین و بدترین محل نگهداری از عطر یا ادکلن؛ تاریخ انقضای عطر و عوارض عطر تاریخ مصرف گذشته برای پوست در سلام دنیا بخوانید.

مادربزرگم با لباس ابریشمی پشت آینه می‌نشست و دوبار پاکو رابان کالاندر به خود می‌پاشد و قبل از اینکه موهایش را اصلاح کند و آرایش کند، به آرامی عطر را روی نقطه نبضش می‌مالید. من همیشه مراسم او را دوست داشتم، اما زندگی در یک آپارتمان کوچک به این معنی بود که جایی برای روشویی نداشتم، بنابراین عطر من به قفسه ای در حمام منتقل شد. وقتی مادربزرگم برای ملاقات آمد، مرا سرزنش کرد و گفت که این عطر را خراب می کند. یک نظرسنجی غیررسمی از دوستان ثابت کرد که من قطعا تنها کسی نیستم که عطر را در حمام نگه می‌دارم. برای مرتب کردن موها و صورت شما و افزودن کمی اسپریتز هنگام خروج از در راحت است، اما آیا مکان اشتباهی برای نگهداری آن بود؟  در این مطلب از سلام دنیا، ما به نحوه صحیح نگهداری از عطر و آیا عطر و ادکلن تاریخ انقضا دارند یا خیر و آیا عطر خراب و فاسد می شود پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

نحوه نگهداری صحیح از عطر

آن سرانو-مک کلین که در رشته عطرسازی طبیعی و رایحه درمانی تحصیل کرده است، عطرهای اصلی را برای MCMC Fragrances که با خواهرش مالک آن است، فرموله می کند. برای یافتن پاسخ، به یک متخصص مراجعه کردم: آن سرانو-مک کلین، که قبل از نقل مکان به گراس، پایتخت مشهور عطر فرانسه، عطرسازی طبیعی و رایحه درمانی را مطالعه کرد. در آنجا او مطالعه فشرده ای را در مورد تاریخچه، تکنیک ها و شیوه های عطرسازی مدرن آغاز کرد. در ایالات متحده، او با خواهرش، کتی مک‌کلین، همکاری کرد تا عطرهای MCMC را راه‌اندازی کند که در آن عطرهای دسته‌ای کوچک از جمله عطری به نام Sisters تولید می‌کنند . بنابراین او یک یا دو چیز در مورد چگونگی ماندگاری عطر می داند و یک اشتباه بسیار رایج وجود دارد که بسیاری از مردم (یعنی من) هنگام نگهداری عطر مورد علاقه خود مرتکب آن می شوند.


حتما بخوانید: نحوه نگهداری عطر و ادکلن برای حفظ کیفیت


آیا عطر خراب می شود؟

متاسفانه تاریخ مصرف عطرها تمام می شود. اما خوشبختانه، بیشتر عطرها ماندگاری نسبتاً طولانی دارند و شما می توانید مقدار زیادی از آنها را از بین ببرید. هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد زیرا بسیاری از موارد به ترکیبات استفاده شده در عطر بستگی دارد. مواد تشکیل دهنده را در نظر بگیرید: عطرهای حاوی اسانس مرکبات مانند لیمو و گریپ فروت یا گل های طبیعی مانند ترنج یا گل رز سریعتر از مواد مصنوعی مانند مشک خراب می شوند. Serrano-McClain به اشتراک گذاشت: «عطرسازان این مواد خام [روغن مرکبات و گل] را در یخچال نگهداری می کنند تا زمانی که ما آماده استفاده از آنها باشیم. آلدئیدها، یک ماده مصنوعی که به عنوان نت بالایی در برخی از عطرها استفاده می شود (به دلیل استفاده در شانل شماره 5 معروف است)، همچنین برای ماندگاری طولانی در محیطی با دمای کنترل شده نگهداری می شود. گنجاندن هر یک از این مواد در عطر باعث ماندگاری کوتاه تری برای محصول نهایی می شود.

نشانه های انقضای عطر

اکثر عطرها را می توان برای سه سال، مدت زمان قابل توجهی، حتی برای اسپریتزرهای گاه به گاه استفاده کرد. اما اگر خود را با مجموعه عظیمی از عطرها می بینید، بینی شما باید بداند که تاریخ انقضای یک عطر چه زمانی تمام شده است. Serrano-McClain توضیح داد: «آیا بوی عطر متفاوت از زمانی است که برای اولین بار آن را دریافت کردید؟ بوی کمی می دهد؟ آیا آنقدر منتشر نیست؟ من دوست دارم آن را به عنوان عطری در نظر بگیرم که ذره ای از درخشش خود را از دست داده است.»  شاخص دیگر می تواند تغییر رنگ باشد. اکثر عطرها یا بی رنگ هستند یا رنگ زرد کم رنگی دارند. پس از تحلیل رفتن، رنگ نارنجی به خود می گیرند. 

نشانه های انقضای عطر

آیا عطر تاریخ مصرف گذشته باعث ایجاد جوش می شود؟

به گفته Serrano-McClain، بعید است که عطر تاریخ مصرف گذشته باعث ایجاد جوش شود. او گفت: "یک فرآیند طبیعی اکسیداسیون وجود دارد که در طول چرخه زندگی یک عطر اتفاق می افتد، اما در موارد نادر، ممکن است کمی تحریک پوستی ایجاد شود، بنابراین اگر مطمئن نیستید همیشه بهتر است یک تست پچ انجام دهید."


حتما بخوانید: بهترین و باکلاس ترین عطر و ادکلن زنانه و مردانه با ماندگاری بالا


بهترین محل نگهداری از عطر

عطر خود را در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید تا از اکسید شدن سریعتر مواد فرار جلوگیری شود. بطری های خود را در کمد، کشو یا حتی در یخچال نگهداری کنید! عطر به لطف الکل یخ نمی زند.

بدترین مکان برای نگهداری عطر

حمام شما، جایی که بخار و گرمای حاصل از دوش می تواند بر مواد تشکیل دهنده اثر بگذارد و منجر به تخریب شود. سرانو مک‌کلین می‌گوید: «به همین دلیل است که مثلاً حمام مکان وحشتناکی برای نگهداری عطر است - هوای گرم حاصل از دوش یا حمام می‌تواند عطر را سریع‌تر خراب کند.» یکی دیگر از نه این است که بطری های عطر خود را روی لبه پنجره نگهداری کنید. مانند حمام، نور و گرما می توانند مولکول های عطر را تخریب کنند و روند انقضا را تسریع کنند. Serrano-McClain توضیح می دهد: "شما نمی خواهید عطر را روی پیشخوان حمام ذخیره کنید." "رطوبت حاصل از حمام یا مواد ظریف تر مانند مرکبات و گل ها را اکسید می کند و باعث می شود که بوی عطر از بین برود یا رنگ یا هر دو تغییر کند."  

نحوه نگهداری از عطر

حتی اگر عطر خود را روی پیشخوان حمام نگهداری نمی کنید، باز هم ممکن است آن را در بهترین نقطه نگهداری نکنید. Serrano-McClain توصیه می کند که عطر را از حمام گرم و مرطوب دور نگه دارید، اما بیرون از روشویی نیز مکان مناسبی برای نگهداری نیست. Serrano-McClain می‌گوید: «مکان ایده‌آل برای عطر یک منطقه خشک و تاریک است. برخی افراد تا آنجا پیش می روند که عطر خود را برای ماندگاری در یخچال نگهداری می کنند، اما این برای همه واقع بینانه نیست. کمد یا کابینت هم به خوبی کار می کند.» 

نحوه نگهداری از عطر

سخن آخر

نگهداری از عطر به درستی می‌تواند عمر و کیفیت آن را بهبود بخشد. با رعایت این نکات، می‌توانید عطرهای خود را بهتر نگهداری کنید و از آنها برای مدت طولانی‌تری لذت ببرید. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. 


مطالب مرتبط:

30 ترفند برای افزایش ماندگاری بالا بوی عطر

فواید عطر زدن در روان انسان از نظر روانشناسی

آیا عطر زدن در طول بارداری ضرر دارد؟

طرز تهیه دئودورانت طبیعی و خانگیاز
2
رای