نحوه نگهداری عطر و ادکلن برای حفظ کیفیت و افزایش طول عمر

نحوه نگهداری عطر و ادکلن برای حفظ کیفیت و افزایش طول عمر نحوه صحیح نگهداری از عطر ؛ بهترین محل نگهداری از عطر و ادکلن برای افزایش ماندگاری و حفظ کیفیت آن؛ آیا می توان عطر و ادکلن را در یخچال و فریزر نگهداری کرد، در سلام دنیا بخوانید.

نگهداری درست از عطرها نه تنها برای حفظ کیفیت و بوی مطبوع آنها ضروری است، بلکه می‌تواند طول عمر عطرهای شما را نیز افزایش دهد. چه عطرهای گران‌ قیمت و مجلل داشته باشید و چه عطرهای مقرون‌ به‌ صرفه، مراقبت صحیح از آنها می‌تواند تفاوت چشمگیری در تجربه شما ایجاد کند. در این مقاله از سلام دنیا، ما به بررسی نکات و ایده‌هایی برای نگهداری بهتر عطرها و اینکه آیا می توان عطر و ادکلن را در یخچال و فریزر نگهداری کرد می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا با نکات برتر برای نحوه نگهداری صحیح از عطر و ادکلن آشنا شوید.

نحوه نگهداری صحیح از عطر و ادکلن

1. نگهداری از عطر از طریق بسته نگه داشتن در بطری

نکته ساده ای که باید در نظر بگیرید این است که درب شیشه عطر را بسته نگه دارید. هنگامی که عطر در معرض اکسیژن قرار می گیرد، اکسید می شود و باعث رقیق شدن بو و در نتیجه محو شدن در طول زمان می شود.


حتما بخوانید: ترفند های افزایش ماندگاری بالا بوی عطر


2. نگهداری از عطر از طریق نگه داشتن عطر در مکانی تاریک 

پیشنهاد می کنیم عطرهای خود را در مکانی تاریک و دور از نور مستقیم خورشید و نور مصنوعی نگهداری کنید. نور زیاد روی شیشه عطر باز یا باز نشده می تواند به عطر آسیب برساند. قرار گرفتن در معرض نور می تواند باعث از بین رفتن ساختارهای داخل عطر شود. اگر عطر را در معرض نور قرار دهید، فقط تا شش ماه ماندگاری دارد! رایحه ناخوشایند خواهد شد و رگه هایی ترش از خود خواهد داد. در مجموع، باید عطرهای خود را در مکان های تاریک نگهداری کنید. در اینجا چند مورد از بهترین مکان ها آورده شده است:

  • کمد
  • کشوها
  • جعبه ها
  • بسته بندی اصلی

نحوه نگهداری صحیح از عطر 1

3. نگهداری از عطر از طریق گذاشتن عطر در جای خشک 

رطوبت و آب می توانند به عطرها آسیب برسانند، زیرا می توانند باعث ایجاد واکنش های شیمیایی شوند و ساختار رایحه را از بین ببرند که می تواند بو را تغییر دهد. همچنین، رطوبت می تواند باعث تبخیر عطر شود و عطر کمتری برای مصرف باقی بگذارد. بنابراین، باید از اتاق‌هایی با سطوح رطوبت متغیر مانند آشپزخانه یا حمام اجتناب کنید، زیرا این اتاق‌ها تمایل به نگهداری بخار دارند. با این حال، اگر در یک مکان مرطوب زندگی می کنید، ممکن است بخواهید روی یک رطوبت ساز سرمایه گذاری کنید. این به حذف رطوبت هوا کمک می کند.


حتما بخوانید: بهترین و باکلاس ترین عطر و ادکلن


4. نگهداری از عطر از طریق نگذاشتن آن ها در حمام

حمام یکی از بدترین مکان هایی است که می توانید عطرهای خود را ذخیره کنید. چند دلیل برای این امر وجود دارد از جمله:

  • نوسان دما : گرمای حمام به طور مداوم در حال تغییر است که عمدتاً به دلیل استفاده از دمای متفاوت آب است. این برای عطرها خوب نیست، زیرا می تواند باعث یک سری واکنش های شیمیایی ناخواسته شود.
  • رطوبت : رطوبت زیادی در هوای حمام وجود دارد که برای عطر مفید نیست، زیرا می تواند ساختارهای عطر را از بین ببرد و حتی باعث تبخیر آن شود.

نه تنها نگهداری عطر در حمام باعث ایجاد مشکل در عطر می شود، بلکه می تواند باعث ایجاد مشکل در بطری عطر نیز شود. برای مثال، برچسب ممکن است شروع به کنده شدن کند یا رنگ بطری ممکن است محو شود.

5. نگهداری از عطر از طریق نگه داشتن آن در جعبه اصلی

در حالی که ممکن است بخواهید شیشه عطر را به رخ بکشید، توصیه می شود آن را در جعبه اصلی نگهداری کنید. بسته بندی سطوح بیشتری از محافظت در برابر نور مستقیم و رطوبت را ارائه می دهد. علاوه بر این، به حفظ دمای ثابت بطری کمک می کند.  همچنین، اگر حادثه ای رخ دهد، به عنوان مثال، بطری از قفسه بیفتد، جعبه اصلی دارای بالشتک است و ممکن است از شکستن بطری جلوگیری کند.

نحوه نگهداری صحیح از عطر 2

6. نگهداری از عطر از طریق نگه داشتن آن در یک قفسه سطح پایین

نکته ساده و در عین حال مهم دیگر این است که عطرها را در یک قفسه سطح پایین نگه دارید. اگر عطر را در یک قفسه بلند قرار دهید و از بین برود، می تواند باعث خرد شدن یا شکستن بطری شود. این نه تنها هدر دادن عطر است، بلکه می‌تواند بوی تند اتاق را برای هفته‌ها یا حتی ماه‌ها ایجاد کند.


حتما بخوانید: فواید عطر زدن در روان انسان از نظر روانشناسی


7. نگهداری از عطر از طریق تکان ندادن زیاد آن (علت پریدین عطر)

اگرچه ممکن است تکان دادن عطر برای به حداکثر رساندن بوی آن وسوسه انگیز باشد، اما این کار درستی نیست. به دلیل حباب هایی که در داخل عطر ایجاد می شود، مخلوط کردن یک عطر می تواند باعث اکسیداسیون شود. این می تواند پیوندهای شیمیایی را از بین ببرد و برخی از نکات ظریف تر عطر را رقیق کند.

8. نگهداری از عطر از طریق نگه داشتن آن در بطری اصلی

ممکن است این ایده جذاب باشد که رایحه های خود را از بطری های اصلی خود به بطری های عطر تزئینی منتقل کنید، با این حال، این بهترین گزینه برای عطرها نیست. این می تواند باعث ترش شدن عطر شود، زیرا این بطری ها به درستی طراحی نشده اند. به عنوان مثال، بطری‌های اصلی برای همه عطرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هوابند باشند و دارای سر اسپری سفارشی باشند (بنابراین مقدار عالی رایحه پخش می‌شود).

نحوه نگهداری صحیح از عطر 3

9. نگهداری از عطر از طریق داشتن یک بطری کوچک در حین سفر

همانطور که گفته شد، برداشتن درپوش عطر در نهایت روند پوسیدگی عطر شما را تحمل می کند - برای جلوگیری از نگرانی در مورد قرار گرفتن در معرض هوا، یک بطری در اندازه سفر از عطر مورد علاقه خود بخرید. در درازمدت به احتمال زیاد باعث صرفه جویی در هزینه شما خواهد شد.


حتما بخوانید: آیا عطر زدن در طول بارداری ضرر دارد؟


10. نگهداری از عطر از طریق ثابت نگه داشتن دما

دما بر ساختار شیمیایی عطر تأثیر می گذارد، زیرا می تواند باعث تغییراتی شود و بوی خوش عطرهای مورد علاقه شما را از بین ببرد.  اگر دما خیلی پایین یا خیلی زیاد باشد، عطر با آن واکنش خوبی نشان نخواهد داد. هنگام تصمیم گیری در مورد محل نگهداری عطر، باید گرما و ثبات دما را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، آیا نور مستقیم خورشید بیش از حد وارد اتاق می شود؟ اطمینان حاصل کنید که بطری شما در نقطه ای عاری از دمای قطبی - چه سرد و چه گرم- باشد. 60 تا 70 درجه فارنهایت (15 تا 21 درجه سانتیگراد) نقطه شیرینی است که باید عطر خود را در آن نگهداری کنید.

11. نگهداری از عطر از طریق بررسی عطر برای تغییر رنگ 

در حالی که این یک نکته ذخیره سازی نیست، توصیه می کنیم عطرهای خود را برای تغییر رنگ بررسی کنید، به عنوان یک روش نگهداری عمومی.  تغییر رنگ می‌تواند نشان‌دهنده بد شدن عطر باشد، و ممکن است لازم باشد اقدامات احتیاطی بیشتری در نگهداری آن انجام دهید. مهم است که به خاطر داشته باشید که مواد طبیعی به مرور زمان تیره می شوند، بدون اینکه رایحه تغییر کند. اما اگر عطر با رایحه های مصنوعی ساخته شده باشد، رنگ آن نباید با افزایش سن تغییر کند.

نحوه نگهداری صحیح از عطر 4

12. نگهداری از عطر از طریق انتخاب عطرهای ماندگارتر 

اتخاذ تدابیری برای نگهداری ایمن و مناسب عطرها ضروری است، با این حال، اگر عطر یا رایحه های بی کیفیت با نکات خاصی دارید که ماندگاری بالایی ندارند، ممکن است ماندگاری بالایی نداشته باشند. نکاتی مانند گل و مرکبات ماندگاری زیادی ندارند. اگر می خواهید رایحه ای ماندگار داشته باشید، می توانید عطر عود (عود) را در نظر بگیرید.  بهترین راه برای تازه نگه داشتن عطر تا زمانی که ممکن است این است که آن را به طور جدی پنهان کنید.

مکان های تاریک و خشک بهترین گزینه برای نگهداری عطر هستند. اما ماندگاری عطر جدید چقدر است ؟ عطرها نه تنها با گذشت زمان رقیق شده و جذابیت طعمی خود را از دست می دهند، بلکه تغییر رنگ و تخریب می تواند منجر به بوی بد عطر شود. در صورت نگهداری نادرست عطر، ممکن است بعد از چند ماه شروع به خراب شدن کند. 


حتما بخوانید: آیا عطر خراب یا فاسد می شود


آیا می توان ادکلن را در یخچال نگه داشت؟

بحث های زیادی در مورد این موضوع وجود دارد، اما در واقع می توانید عطرها را بسته به نوع آنها در یخچال نگهداری کنید. دمای سرد یخچال می تواند تعادل شیمیایی ظریف عطر را کثیف کند. با این حال، ادکلن خود را به دلیل مواد شیمیایی قوی تر، در یخچال نگهداری کنید.

سخن آخر

رعایت نکاتی مانند نگهداری در مکانی تاریک و خشک، اجتناب از تغییرات دما و رطوبت، و نگهداری در بطری و جعبه اصلی، می‌تواند به حفظ کیفیت و بوی عطرهای شما کمک کند. با انجام این اقدامات ساده، می‌توانید از سرمایه‌گذاری خود در خرید عطرها بهترین استفاده را ببرید و لذت بیشتری از رایحه‌های محبوب خود ببرید. به یاد داشته باشید که توجه به جزئیات کوچک می‌تواند تفاوت بزرگی در ماندگاری و کیفیت عطرها ایجاد کند.


مطالب مرتبط:

طرز تهیه دئودورانت طبیعی و خانگی

نحوه خوشبو کردن لباس و کمد لباس و رفع بوی نماز
1
رای