شباهت، تفاوت و روابط تیپ شخصیتی ENFJ و ESFJ + ویژگی های آنها

شباهت، تفاوت و روابط تیپ شخصیتی ENFJ و ESFJ  + ویژگی های آنها ویژگی های تیپ شخصیتی ENFJ با ESFJ چیست ؛ شخصیت های معروف تیپ ENFJ با ESFJ روابط، شباهت، و تفاوت تیپ شخصیتی ENFJ با ESFJ؛ افراد مشهور آن در سلام دنیا بخوانید.

از همه تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز 16، ENFJ و ESFJ معمولاً اشتباه تایپ می شوند. آن‌ها نوع‌دوستان برون‌گرا هستند که دوست دارند بر جوامع خود تمرکز کنند. تفاوت‌های آن‌ها به ظاهر جزئی است، اما حول محور شهود و حس می‌چرخد، بنابراین بحث درباره آن‌ها مرتبط است. در این مطلب از سلام دنیا درباره تیپ شخصیتی ENFJ ، افراد مشهور شخصیت های ENFJ و ESFJ با تیپ شخصیتی ENFJ، نقاط مشترک و تفاوت تیپ های شخصیتی ENFJوESFJ صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

از برخی جهات، می‌توانیم ENFJ در مقابل ESFJ را به‌عنوان «بخشنده» در مقابل «مراقب» ببینیم، که شبیه به نظر می‌رسد، اما نیاز به تفکر دارد. ما این تفاوت‌ها را بیشتر بررسی می‌کنیم و آن‌هایی را برجسته می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند این دو تیپ شخصیتی را کمی بهتر بفهمید.

تیپ شخصیتی ENFJ چیست؟

اگر می‌پرسید ENFJ مخفف چیست، در اینجا یک تفکیک کامل وجود دارد.

  • برون گرایی (E)
  • شهود (N)
  • احساس (F)
  • قضاوت (J)

شاید شما یک ENFJ را می شناسید، یا این تست را انجام داده اید و چنین نتایجی را به دست آورده اید. بنابراین، این به چه معناست؟ بسیاری از ENFJ ها احساس می کنند که برای خدمت فراخوانده شده اند. آنها آرمان گراهستند و عموماً بسیار متفکر و سخاوتمند در نظر گرفته می شوند. 


حتما بخوانید: تیپ شخصیتی ISTP (زبردست) چیست


یکی از نیروهای محرک اصلی در زندگی آنها تأثیر مثبت بر جهان و جوامع آنهاست. این تیپ حس قوی از درست و غلط دارد و همیشه می خواهد کار درست را انجام دهد.بنابراین، یافتن ENFJها در نقش معلمان، مربیان، رهبران جامعه و سخنرانان انگیزشی غیرعادی نیست.

تیپ شخصیتی ENFJ چیست؟

افراد مشهور با تیپ شخصیتی ENFJ

افرادی مانند باراک اوباما، مایا آنجلو، ملاله یوسف زی و حتی شخصیت‌های خیالی مانند دنریس تارگرین از بازی تاج و تخت ENFJ هستند.

برخی از نقاط ضعف قابل توجه ENFJ عبارتند از: توهین آمیزبودن، بیش از حد غیر واقعی بودن.

تیپ شخصیتی ESFJ چیست؟

یکی از مشخص ترین ویژگی های ESFJ مهمان نوازی است. این تیپ شخصیتی خونگرم، وفادار و وظیفه شناس است و اغلب به عنوان بستری برای خانواده یا جامعه آنها عمل می کند. 

ESFJ مخفف:
  • برون گرایی (E)
  • سنجش (S)
  • احساس (F)
  • قضاوت (J)

ESFJ ها  "ارائه دهندگان" نامیده می شوند زیرا آنها به شدت نگران کمک و مشاوره به دیگران هستند. برای آنها زندگی تنها زمانی معنا پیدا می کند که با دیگران به اشتراک گذاشته شود و از باز کردن در خود به روی خانواده، دوستان و همسایگان لذت می برند. با این وجود، شما احتمالاً یک ESFJ را با رفتارهای عالی و تمایل آنها برای پذیرفتن مسئولیت تشخیص خواهید داد. 


حتما بخوانید: خصوصیات تیپ شخصیتی ESFJ، افراد مشهور، همسر، شغل مناسب


آنها به اندازه گیری جوانب مثبت و منفی یک موقعیت فکر نمی کنند، زیرا اغلب در مورد پاسخ صحیح مطمئن هستند. نقاط ضعف آنها انعطاف ناپذیری، نیازمندی و وسواس نسبت به موقعیت است.

تیپ شخصیتی ESFJ چیست؟

نقاط مشترک شخصیت های ENFJ و ESFJ

قبل از بررسی عمیق در بحث ENFJ در مقابل ESFJ، اجازه دهید برخی از شباهت‌های اصلی بین این دو نوع را بررسی کنیم.

از آنجایی که هر دو برونگرا هستند، ENFJ و ESFJ مهارت های اجتماعی چشمگیری دارند و توانایی شبکه سازی را دارند. علاوه بر این، آنها از خارج شدن از منطقه راحتی خود نمی ترسند و از افراد دیگر احساس انرژی می کنند. هر دو نوع می توانند نسبت به دیگران دلسوزی نشان دهند و در ایجاد تغییر در محیط اطراف خود تلاش کنند. اما آنها همچنین احساس ارزشمند بودن را دوست دارند و فعالیت های برنامه ریزی را دوست دارند.همچنین، آن‌ها در مورد تلقی منفی حساس هستند و دیگران آنها را قضاوت می‌کنند. تمرکز بیش از حد بر روی این احساسات می تواند منجر به کمبود اعتماد به نفس شود.

در نهایت، هیچ کدام از آنها از صرف زمان به تنهایی لذت نمی برند . وقتی مجبور به انزوا شوند، احتمالاً احساس استرس و اضطراب بیشتری را تجربه خواهند کرد.

شخصیت های ENFJ و ESFJ چه نقاط مشترکی دارند؟

7 تفاوت کلیدی بین تیپ شخصیتی ENFJ و ESFJ

مقایسه ENFJ و ESFJ بیشتر در مورد کشف این است که چگونه این شخصیت ها از نقاط قوت خود برای کمک به دیگران استفاده می کنند. اما این همچنین در مورد رایج ترین دام هایی است که با آنها روبرو می شوند و اشتباهاتی که تمایل به انجام آنها دارند. در اینجا قابل توجه ترین تفاوت بین تیپ های شخصیتی ENFJ و ESFJ است.

1. از تفاوت شخصیت ENFJ با ESFJ ؛ نادر بودن

تیپ شخصیتی ENFJ یکی از نادرترین 16 مورد است. آنها حدود 2.5٪ از جمعیت عمومی را تشکیل می دهند و احتمال اینکه یک زن ENFJ باشد کمی بیشتر از یک مرد است.  از سوی دیگر، ESFJ ها حدود 10 تا 12 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند، بنابراین شما حتی ممکن است نوع ESFJ را بشناسید (یا هستید!).

2. از تفاوت شخصیت ENFJ با ESFJ؛ کودکی

از آنجا که گاهی اوقات تمایز آنها دشوار است، نگاه کردن به دوران کودکی برای تفاوت ها می تواند کمک کند. به عنوان مثال، کودک ENFJ به طور معمول دوستان زیادی دارد و انواع مختلفی از فعالیت ها را دوست دارد. 

آنها فوق العاده کنجکاو هستند و به شدت نیاز دارند که به دیگران کمک کنند احساس کنند که شامل آنها می شود. والدین و بستگان ممکن است متوجه شوند که کودکان ENFJ عاشق تعیین اهداف و تلاش برای رسیدن به موفقیت هستند. انتقاد تند بیشتر از اینکه فایده داشته باشد ضرر دارد، بنابراین اصلاح ملایم آنها رویکرد بهتری است.

بچه های ESFJ نیز دوستانه هستند اما اغلب بیشتر بر خانواده خود تمرکز می کنند تا حلقه اجتماعی خود. این کودکان به بزرگسالان زندگی خود برای اطمینان دائم و عشق به انجام فعالیت های خانوادگی نگاه می کنند.علاوه بر این، آنها ممکن است همدلی شدید نشان دهند و زمانی که شخصی غمگین است یا احساس خوبی ندارد، از راه خود برای "رفع مشکلات" تلاش کنند.

3. از تفاوت شخصیت ENFJ با ESFJ ؛ عشق و روابط

می توان گفت که ENFJ و ESFJ هر دو با احساسات خود "مشغول" هستند. در واقع، آنها وفادار هستند و به رفع نیازهای دیگران اهمیت می دهند. با این حال، تفاوت هایی در رویکرد آنها وجود دارد. ENFJ ها روشنگر هستند و زمان آسانی برای برقراری ارتباط با مردم دارند.

همچنین آنها آینده نگر هستند و از برنامه ریزی زندگی خود و شامل کردن دیگران لذت می برند. برای ENFJ غیرمعمول نیست که دید دقیقی از اینکه می خواهند عاشقانه هایشان چگونه اتفاق بیفتد داشته باشند. پس از پایان یک رابطه عاشقانه، ENJF ممکن است عجله کند تا احساسات خود را کنار بگذارد و درد خود را انکار کند. 


حتما بخوانید: 6 تیپ شخصیتی و مرد خطرناک برای ازدواج


یک ENFJ متوسط ​​تمرکز بر روی دیگران را مهمترین تلاش می داند، به این معنی که گاهی اوقات می تواند احساس "خرج" کند. ESFJ ها برای احساسات ارزش قائل هستند اما به روشی عملگرایانه تر. آنها فردی هستند که برنامه دارند چگونه همه چیز را بهتر کنند. برخلاف ENFJ ها، آنها ترجیح می دهند در گذشته بمانند، نه اینکه آینده را تصور کنند.

یک ESFJ که می‌شناسید دوست دارد خاطرات «قدیمی‌ها» را یادآوری کند و ساعت‌ها را صرف پردازش یک رویداد با دوستانش کند. از نظر روابط عاشقانه، ESFJ ممکن است به دلیل تجربیات منفی قبلی احساس ناامنی کند، بنابراین کار در این زمینه می تواند مفید باشد.پس از جدایی، ESFJ ممکن است تمایلی به حرکت سریع نداشته باشد و برای پردازش احساسات خود به زمان نیاز دارد.

7 تفاوت کلیدی بین شخصیت های ENFJ و ESFJ1

4. از تفاوت شخصیت ENFJ با ESFJ ؛ محل کار و شغل

شرکت در بحث ENFJ در مقابل ESF مفید است زیرا گاهی اوقات می تواند مشاغل ایده آل را برای هر نوع نشان دهد. با این حال، همچنین می تواند به ما بگوید که آنها معمولاً در یک محل کار چگونه عمل می کنند و آیا جایی برای بهبود وجود دارد یا خیر.

برای نوع ENFJ، دنبال کردن یک حرفه ضروری است، اگرچه آنها تمایل دارند مشاغلی را انتخاب کنند که به آنها احساس مفید بودن بدهد. این نوع اغلب وکیل، نویسنده، سردبیر، مددکار اجتماعی، مربی یا مربی تناسب اندام می شود. آنها باید از مسیرهای شغلی که شامل نظامی، مهندسی، نجاری یا تجزیه و تحلیل سیستم است، اجتناب کنند. در یک محل کار، می توانید از ENFJ ها انتظار داشته باشید که سخت کار کنند، مثبت بمانند و در صورت لزوم به دیگران کمک کنند.

در واقع، آنها قابل اعتماد هستند، اما ممکن است زمانی که یک کار تا حدی هیجان انگیز به نظر می رسد، عملکرد ضعیفی داشته باشند. ESFJ ها مهارت های بین فردی فوق العاده ای دارند و بدون توجه به آنچه انجام می دهند، از آنها به خوبی در محل کار استفاده می کنند. با این حال، هنگام انتخاب شغل خود، ESFJ ها احتمالاً با مشاغلی مانند مشاور، افسر پلیس، تهیه غذا، ارائه دهنده مراقبت از کودک، معلم آموزش ویژه یا مدیر هتل بهترین عملکرد را خواهند داشت. آنها ممکن است بخواهند از مشاغل دندانپزشک، متخصص تغذیه، هماهنگ کننده رویداد یا مدیران منابع انسانی اجتناب کنند. نوع ESFJ از ساختار و سازمان قدردانی می کند و در یک تیم عمل گرا احساس انگیزه می کند.

5. از تفاوت شخصیت ENFJ با ESFJ؛ مقابله با تغییر

قبلاً اشاره کردیم که ENFJ ها عاشق فکر کردن به آینده هستند، در حالی که ESFJ ها از یادآوری گذشته لذت می برند. اما چگونه این تفاوت نشان دهنده نحوه برخورد آنها با تغییر است که یکی از اجتناب ناپذیرهای زندگی است؟

از آنجایی که ENFJ ها از برنامه ریزی و رویاپردازی در مورد آینده الهام می گیرند، بیشتر پذیرای تغییر هستند. آنها به سرعت روتین های معمول و فرمول های تکراری را دریافت می کنند و از چیز جدیدی استقبال می کنند. از طرف دیگر، ESFJ به ثبات نیاز دارد و هر تغییر احتمالی به طور خودکار باعث ایجاد ناراحتی می شود. هنگامی که آنها در یک محیط ناآشنا هستند، اعتماد به نفس ESFJ ممکن است دچار مشکل شود. با این حال، آنها به سرعت بر روی یافتن روتین های جدید و ایجاد جوامع تمرکز خواهند کرد. ESFJ ها به یک خانه یا فضایی نیاز دارند که بتوانند بهترین ویژگی های خود را نشان دهند.

6. از تفاوت شخصیت ENFJ با ESFJ؛ سبک های ارتباطی

چگونه ENFJ و ESFJ را از هم جدا می کنید؟

ابتدا سعی کنید به نحوه ارتباط آنها توجه کنید. ENFJ ​​دوست دارد از استعاره ها استفاده کند و به تشبیه های پیچیده بپردازد.این می تواند فوق العاده سرگرم کننده باشد اما همچنین کسانی را که صحبت مستقیم را ترجیح می دهند گیج می کند. هنگامی که آنها می خواهند یک نقطه را به خانه برسانند، یک نوع ENFJ بر نمادگرایی تکیه می کند، با تصویر بزرگ شروع می کند و سپس به سمت جزئیات کار می کند.

ESFJ دقیقا برعکس است. آنها کلمات را ابزاری برای دستیابی و ارتباط با مردم می دانند، بنابراین همه چیز را مستقیم و سرراست نگه می دارند. آنها از زبان تحت اللفظی استفاده می کنند و رویدادها و افراد را بدون اضافات غیر ضروری توصیف می کنند.  

7. از تفاوت شخصیت ENFJ با ESFJ؛ حل تعارض

برخی از افراد تا حد امکان از درگیری اجتناب می کنند، در حالی که برخی دیگر با اطمینان به سمت آنها می روند. نه ENFJ و نه ESFJ مستعد درگیری نیستند، اما از آن نیز ابایی ندارند.

با این حال، تفاوت‌های آن‌ها در موردی که برای استدلال انتخاب می‌کنند و استراتژی‌های تعارضشان بیشتر قابل توجه است. تیپ شخصیتی ENFJ اولین کسی است که علیه بی عدالتی صحبت می کند و از دیگران دفاع می کند. هنگام درگیری، ENFJها بیانگر، متقاعدکننده و سرسخت هستند، به خصوص اگر واقعاً به چیزی اعتقاد داشته باشند. 


حتما بخوانید: نحوی برخورد مناسب با انواع تیپ های شخصیتی


گاهی اوقات، دعوا می کنند که می تواند آنها را سنگین کند و غرق می شوند. وقتی این اتفاق بیفتد، احتمالاً از قدردانی نشدن شکایت خواهند کرد. ESFJ های مراقب بیشتر در مورد پراکنده کردن تعارض و کار در جهت یک نتیجه هماهنگ هستند. این تمایل ناشی از توهم نیست، بلکه از ماهیت زمینی و احساس مسئولیت شخصی آنها ناشی می شود. یک نوع ESFJ با نیت خوب از عقل سلیم و حقایق استفاده می کند و برای رسیدن به نتیجه مطلوب روی مثبت تمرکز می کند.

7 تفاوت کلیدی بین شخصیت های ENFJ و ESFJ2

سخن آخر در مورد تیپ های شخصیتی ENFJ و ESFJ

بررسی اجمالی ENFJ در مقابل ESFJ چند نتیجه گیری مهم به دست می دهد. اول، هر دو تیپ شخصیتی نوعی دوست هستند و می خواهند هر کاری که می توانند برای کمک به دیگران انجام دهند. اما در حالی که ENFJ از برنامه ریزی برای آینده لذت می برد و با تغییرات به خوبی عمل می کند، ESFJ به ثبات و ریشه های قوی در جامعه خود نیاز دارد.

آنها هر دو قابل اعتماد و سخت کوش هستند. با این حال، ENFJ در کار خود به کمی هیجان نیاز دارد و ESFJ ساختار و سازماندهی را دوست دارد. این برونگراهای دلسوز دوستان خوبی هستند و در روابط بلندمدت پیشرفت می کنند، اگرچه جدایی ها را به گونه ای متفاوت مدیریت می کنند.


مقالات مرتبط:

 6 تیپ شخصیتی و مرد خطرناک برای ازدواج

معرفی 10 ویژگی بارز تیپ شخصیتی کمال گرااز
4
رای