روش کاشت شوید در باغچه خانه؛ زمان پرورش و شرایط نگهداری

روش کاشت شوید در باغچه خانه؛ زمان پرورش و شرایط نگهداری کاشت شوید؛ روش و زمان مناسب پرورش سبزی شوید ؛ شرایط رشد و نگهداری، آفات و بیماری های، نکات برداشت و نحوه نگهداری از شوید؛ واریته های توصیه شده برای شوید در سلام دنیا بخوانید.

شوید که بومی اوراسیا و مدیترانه است، بیشتر در آب و هوای گرم تر در خانه است. این گیاهی یک ساله است، بنابراین برای ایجاد یک تکه دائمی شوید، اجازه دهید برخی از گیاهان هر ساله گل دهند و به دانه بذر بروند—شما برای شروع فصل رشد بعدی، شوید اولیه زیادی خواهید داشت.  شوید حشرات مفیدی مانند زنبورها و سایر حشرات شکارچی را به باغ شما جذب می کند و گیاه میزبان کرم پروانه دم پرستو سیاه است. نکات تخصصی ما در مورد کاشت شوید، برداشت پرباری را تضمین می کند. در این مطلب از سلام دنیا، ما به نحوه کاشت شوید در خانه، زمان پرورش، شرایط رشد و نگهداری و برداشت شوید در باغ گیاهی خانه شما پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

اطلاعات اساسی در مورد شوید

 • نام گیاه شناسی: شوید
 • نوع گیاه: گیاه دارویی
 • قرارگیری در معرض نور خورشید: خورشید کامل
 • pH خاک: کمی اسیدی تا خنثی
 • زمان شکوفایی: تابستان
 • رنگ گل: رنگ سبز
 • ویژگی های خاص: پروانه ها را جذب می کند

حتما بخوانید: روش کاشت کلم بروکلی در باغچه خانه


شوید معطر با برگ های سبز پر خود معمولاً در ترشی، سوپ ها، سس ها و غذاهای سیب زمینی استفاده می شود. همانطور که از نام آن پیداست، شوید به راحتی رشد می کند. همچنین یک گیاه همراه عالی برای جلوگیری از آفات است. در اینجا نحوه کاشت، رشد و برداشت شوید آورده شده است. 

گیاه شوید

نکات جامع برای کاشت شوید

شوید به راحتی از بذر شروع می شود و زمانی که در فضای باز کاشته شود بهترین رشد را دارد. در بهار پس از آخرین یخبندان ، بذرها را مستقیماً در خاک بکارید و آنها را به عمق 1/4 اینچ و حدود 1 تا 2 اینچ از هم قرار دهید.  بذرها را در ردیف هایی با فاصله حدود 6 اینچ از هم بکارید، یا - اگر می خواهید گیاهان شوید خود رشد کنند - آنها را به صورت توده هایی بکارید که بذرها می توانند سقوط کنند و سال بعد رشد کنند. اگر می خواهید یک منبع دائمی شوید را در دسترس داشته باشید، کاشت جانشینی را در نظر بگیرید. ابتدا فقط چند دانه از بسته را بکارید، سپس چند دانه دیگر را هر هفته در طول فصل رشد بکارید.

بذرها معمولاً طی 7 تا 14 روز جوانه می زنند. شوید را همچنین می توان از نشاهای کاشته شده در مهدکودک که در زمین یا ظرف در بهار قرار می گیرند، کشت کرد. شوید سرمای خفیف را تحمل می کند، بنابراین می توانید آن را چند هفته قبل از آخرین یخبندان بهاره در فضای باز بکارید.  قیچی کردن برای تولید رشد سرسبز و جلوگیری از رشد سر بذر در نهال های شلوغ، که تولید شاخ و برگ را متوقف می کند، حیاتی است. هنگامی که نهال ها 3 یا 4 اینچ قد دارند، تعداد آنها را به قوی ترین نهال در هر 12 تا 24 اینچ کاهش دهید. برخی از گیاهان شوید با افزایش سن و اندازه کهنه می شوند.


حتما بخوانید: آموزش تصویری کاشت سیب زمینی در گلدان


با فرو بردن یک شاخه یا چوب محکم در زمین نزدیک به پایه گیاه، گیاهان را در حالت عمودی نگه دارید. از ریسمان باغچه برای چسباندن آزادانه گیاه به چوب استفاده کنید. همچنین می توانید 4 تا 6 هفته قبل از آخرین یخبندان کاشت را در داخل خانه شروع کنید و پس از رفع خطر یخبندان، نهال ها را به زمین پیوند بزنید. شوید بالغ به پیوند به خوبی پاسخ نمی دهد، بنابراین نهال های خود را در محلی قرار دهید که بتوانند رشد کنند.

نحوه کاشت و پرورش شوید

شوید که به راحتی رشد می کند، برگ ها و دانه های معطری تولید می کند که رایحه ای متمایز به غذاهای خوش طعم می بخشد. شاخ و برگ های  نرم شوید عملاً از شما التماس می کنند که آنها را لمس کنید. شاخ و برگ های شوید تازه را برای پخت و پز خرد کنید، دانه شوید را برای ترشی برداشت کنید، یا چترهای زرد و برگ های پردار را برای دسته گل های زیبای خانگی ببرید . همچنین غذای مورد علاقه کاترپیلارهای دم پرستو سیاه است و گلهای زرد کوچک آن برای جذب انواع گرده افشان ها عالی هستند.  شوید در زمستان در مناطق سختی 9-11 USDA مقاوم است و به عنوان یک سال برای برداشت تابستانی در مناطق 2-8 کشت می شود.

زمان کاشت و نحوه کاشت شوید

همانطور که در بالا ذکر شد؛ خلاصه ای را برایتان در این قسمت نوشته ایم:

 • بذر شوید را باید مستقیماً در باغ بکارید (شوید یک ریشه را از بین می‌برد، بنابراین مانند هویج به خوبی پیوند نمی‌زند) پس از پایان خطر یخبندان در بهار. خرمای یخبندان محلی را ببینید .
 • دمای خاک باید بین 60 تا 70 درجه فارنهایت (15 تا 21 درجه سانتیگراد) باشد تا بهترین نتایج جوانه زنی داشته باشد. نهال ها باید در 10 تا 14 روز ظاهر شوند.
 • اگر شوید برای ترشی می کارید ، بذرهای شوید را هر چند هفته یکبار تا اواسط تابستان بکارید تا از ذخیره ثابت آن تا پاییز اطمینان حاصل کنید.
 • بذر شوید را در عمق حدود ¼ اینچ بکارید.
 • پس از 10 تا 14 روز، نهال ها باید ظاهر شوند. 10 تا 14 روز دیگر صبر کنید، سپس گیاهان را با فاصله 10 تا 12 اینچ از هم نازک کنید (اگر از قبل به اندازه کافی فاصله نداشته باشند).

زمان کاشت و نحوه کاشت شوید

رشد شوید

 • در طول فصل رشد گیاهان را آزادانه آبیاری کنید تا از خشک شدن بیش از حد آنها اطمینان حاصل کنید.
 • به منظور اطمینان از ذخیره تازه شوید در طول فصل، کاشت بذر را هر چند هفته یکبار ادامه دهید. برای برداشت طولانی از برگ ها، اجازه ندهید گل روی گیاهان رشد کند.
 • اگر اجازه داده شود شوید به دانه برود و خاک بیش از حد مختل نشود، احتمالاً بهار آینده گیاهان شوید بیشتری ظاهر خواهند شد.

واریته های توصیه شده شوید

 • Fernleaf: گونه فشرده ای است که در ظروف به خوبی کار می کند و مستعد پیچ ​​و مهره شدن نیست.
 • Bouquet: گونه ای بزرگتر است که دانه های زیادی تولید می کند.
 • Mammoth: یکی دیگر از گونه های بلند است و یکی از بهترین ها برای ترشی و سایر مصارف آشپزی مانند سالاد سیب زمینی، سوپ خیار و غذاهای ماهی محسوب می شود.

حتما بخوانید: طرز خشک کردن شوید در خانه بدون زرد و سیاه شدن


برداشت سبزی شوید

 • به محض اینکه گیاه چهار تا پنج برگ داشت، می توانید برداشت را شروع کنید. ابتدا برگ های قدیمی تر را برداشت کنید. برگ‌ها را بچینید یا با قیچی ببرید.
 • اگر گیاهان زیادی دارید، می توانید ساقه های کامل را بردارید.

حقایق جالب درباره شوید

 • برای بوی خوب دانه های شوید را بجوید.
 • اگر خودتان شوید و خیار می کارید ، می توانید ترشی شوید درست کنید.

آفات و بیماری های شوید

لکه برگی و گاهی چند نوع بیماری قارچی دیگر برگ و ریشه

شوید شته ها و سایر آفات باغ را جذب می کند . شما همچنین ممکن است کرم‌هایی به نام کرم جعفری پیدا کنید، اما با آن کرم‌های راه راه که ساقه‌ها و شاخ و برگ‌ها را می‌خورند صبور باشید. آنها در نهایت تبدیل به پروانه های سیاه می شوند. حتی ممکن است بخواهید شوید اضافی پرورش دهید تا هم برای شما و هم برای کاترپیلارها کافی باشد. سایر حشرات مفیدی که توسط گل های شوید جذب می شوند عبارتند از زنبورها، مگس های شناور  و کفشدوزک ها ، که به عنوان لارو شروع به غذا خوردن با آفات، از جمله شته ها، شپشک های آردآلود، و کنه ها هستند. 

آفات و بیماری های شوید

محل کاشت شوید

شوید را در مکانی با خاکی با زهکشی مناسب بکارید که در آن حداقل 6 تا 8 ساعت در روز نور کامل و مستقیم خورشید را دریافت کند. شاخ و برگ های ظریف به تخت ها و حاشیه های باغ، به ویژه برای باغ های کلبه، جذابیت بافتی می بخشد . اگر می توانید، شوید خود را جایی بگذارید که از باد محافظت شود. وزش باد شدید می تواند به راحتی به ساقه های شوید آسیب برساند.  شوید را در کنار گیاهان یا سبزیجات در یک باغ آشپزخانه سنتی بکارید یا از شاخ و برگ های معطر آن در باغ چند ساله یا در کاشت های ظروف لذت ببرید.

هنگام کاشت شوید در یک باغ خوراکی، آن را در نزدیکی سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، کلم، سبزی و کلم بروکسل قرار دهید . گفته می شود که شوید آفات رایج براسیکا مانند کرم کلم و لوپر را دفع می کند و در عین حال حشرات مفیدی مانند کفشدوزک و زنبورها را جذب می کند. با این حال، شوید را در نزدیکی هویج نکارید . شوید می تواند رشد هویج را متوقف کند و - به دلیل ارتباط نزدیک آنها - گرده افشانی متقابل برای ایجاد گیاهان هیبریدی پایین تر انجام دهد. همچنین بهتر است از کاشت شوید در نزدیکی گوجه فرنگی خودداری کنید. در حالی که برخی از مطالعات نشان داده‌اند که گوجه‌فرنگی و شوید می‌توانند در جوانی همراهان مفیدی باشند، شوید بالغ احتمالاً مانع رشد گوجه‌فرنگی‌های شما می‌شود.


حتما بخوانید: خواص عرق شوید برای لاغری، دیابت و سلامتی چیست


چگونگی مراقبت از شوید

مراقبت از این گیاه معطر آسان است، اما ممکن است به کمک درختان یا گیاهان دیگر برای ایستادن نیاز داشته باشد.

1. مراقبت از شوید از طریق نور

مکانی را با آفتاب کامل انتخاب کنید – حداقل شش تا هشت ساعت نور مستقیم خورشید در روز برای شوید بهترین است. 

2. مراقبت از شوید از طریق خاک و آب

شوید را در خاک مرطوب و با زهکشی مناسب بکارید. اگر خاک شما به دلیل خاک رس سنگین آب را نگه می دارد، برای کمک به زهکشی، مواد آلی را به چند اینچ بالا اضافه کنید.  اگر زهکشی ضعیف خاک مشکل است، این گیاه را در ظروف یا بسترهای مرتفع بکارید. آبیاری مناسب برای رشد شوید ضروری است. تا زمانی که بذرها جوانه می زنند، خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید. هنگامی که گیاهان شوید شروع به رشد می کنند، برای رشد به حدود 1 تا 2 اینچ باران یا آب اضافی در هفته نیاز دارند. 

چگونگی مراقبت از شوید

3. مراقبت از شوید از طریق دما و رطوبت

بهترین دما برای شوید حدود 70 درجه فارنهایت است، اگرچه در برابر سرما تا 25 درجه فارنهایت مقاوم است.  هنگامی که دما افزایش می یابد، شوید تمایل به پیچیدن دارد و ساقه های گل را به سمت دانه ها می فرستد. هنگامی که این گیاه یک ساله گل می دهد و دانه می دهد، می میرد. با حذف گل ها، گیاه را برای یک فصل رشد طولانی نگه دارید. 

4. مراقبت از شوید از طریق کود

بیشتر گیاهان، از جمله شوید، به کود اضافی نیاز ندارند، اما می توانید یک یا دو بار در طول فصل رشد کود 10-10-10 را به صورت متعادل اعمال کنید. از کود مایع مخلوط با آب استفاده کنید یا در زمان کاشت یک کود با زمان رهاسازی را در زمین بخراشید. برای مقدار مصرف، دستورالعمل های برچسب محصول را دنبال کنید. 

5. مراقبت از شوید از طریق هرس

شوید را در اوایل فصل هرس کنید. برگ های بالایی گیاه را جدا کنید، که باعث می شود برگ های پایینی رشد بیشتری داشته باشند. هر چیزی که هرس شود می تواند برای تهیه و پخت غذا استفاده شود.


حتما بخوانید: نحوه کاشت انجیر و روش نگهداری


نحوه تکثیر شوید

بهترین راه برای تکثیر شوید با بذر است. شما همچنین می توانید شوید را از طریق قلمه تکثیر کنید، اما این روش چندان قابل اعتماد نیست.

 • بذر: از آنجایی که شوید با نشاء کاری خوب عمل نمی کند، بهتر است بذرها را مستقیماً در اوایل بهار در بستر باغی آماده شده در عمق 1/4 اینچ بکارید. هنگامی که نهال ها 3-4 اینچ ارتفاع دارند، آنها را نازک کنید تا 12-24 اینچ از هم بایستند.
 • قلمه ها: برای برداشتن قلمه شوید، یک ساقه با حداقل 3 تا 4 اینچ رشد جدید انتخاب کنید و آن را با قیچی یا قیچی ببرید. قلمه را در یک ظرف آب قرار دهید (هر برگ زیر خط آب را جدا کنید) و حدود 2 تا 3 هفته صبر کنید تا ریشه ها رشد کنند. نیازی به استفاده از هورمون ریشه زایی یا کود نیست. بعد از اینکه ریشه ها به طول 2 تا 3 اینچ رسید، شوید را در ظرف یا زمین بکارید.

نحوه تکثیر شوید

سوالات متداول

1. آیا شوید علف هرز است؟

شوید یک علف هرز در نظر گرفته نمی شود، اما برخی از شرکت ها و مردم از گیاه شوید به عنوان علف هرز شوید یاد می کنند، شاید به دلیل شاخ و برگ های پر. علف هرز شوید شاخ و برگ تازه یا خشک شده است. بذر شوید از چترهای زرد و زیبای گل ها تولید می شود.

2. چگونه شوید را برای بهترین کیفیت نگهداری می کنید؟

شوید تازه را در یخچال نگهداری کنید و ساقه های آن را در ظرفی حاوی آب قرار دهید یا برگ های آن را در یک دستمال کاغذی مرطوب بپیچید. می توانید شوید تازه را با قرار دادن آن در آب در قالب های یخ منجمد کنید. مکعب ها را در ظروف پخته ای که می توانند رطوبت اضافی را تحمل کنند، بریزید. و اگرچه طعم آن کمرنگ می شود، برگ ها و دانه های شوید برای استفاده بعدی به راحتی خشک می شوند.

سخن آخر

در این پست ما به اطلاعات اساسی در مورد شوید؛ کاشت؛ رشد و برداشت شوید پرداختیم. امیدواریم این روش ها به شما در کاشت و پرورش شوید کمک کرده باشند. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

13 مزیت باور نکردنی شوید برای سلامتی

نحوه کاشت صحیح گیاهان دارویی شفا بخش در خانه 

روش کاشت زعفران در گلداناز
1
رای