چگونه فلزات را براق کنیم؛ تمیز کردن ظروف برنجی، آلومینیوم، مسی، نقره و طلا

چگونه فلزات را براق کنیم؛ تمیز کردن ظروف برنجی، آلومینیوم، مسی، نقره و طلا چگونه فلزات را براق کنیم ؛ روش تمیز کردن ظروف برنجی، آلومینیوم، مسی، نقره و طلا، فلز چدن و براق کردن و از بین بردن زنگ زدگی فلزات فولاد ضد زنگ، استیل، مس، طلا، نقره و برنج در سلام دنیا بیاموزید.

تقریباً غیرممکن است که خانه ای بدون اشیاء فلزی از جمله لوازم در و کابینت، وسایل، لوازم خانگی، ظروف غذاخوری و آشپزی، جواهرات و اشیاء تزئینی مانند قاب عکس پیدا کنید. در نهایت، هر نوع فلزی باید تمیز شود تا گرد و غبار، کثیفی و اغلب کدر شدن یا اکسیداسیون از بین برود.هنگامی که یک واکنش شیمیایی بین فلز و یک ترکیب غیرفلزی، معمولاً اکسیژن یا دی اکسید گوگرد، روی برخی از فلزات تصفیه نشده ظاهر می شود. البه این به اندازه زنگ زدگی خورنده نیست، اما یک پوشش کدر روی سطح فلز ایجاد می کند و از لایه‌های زیرین در برابر واکنش محافظت می‌کند.

آلومینیوم، برنج، مس و نقره بیشترین حساسیت را به کدر شدن دارند. صدها شوینده فلزی تجاری در بازار وجود دارد که به خوبی ظاهر فلز را حفظ می کنند، اما بیشتر تمیز کردن را می توان با وسایلی که احتمالاً از قبل در انبار دارید انجام داد. بیشتر اقلام فلزی را می توان با آب گرم و مواد شوینده ملایم شستشو داد. پس از تمیز کردن اقلام فلزی با آب گرم و صابون، می‌توانید از لوازم اصلی خانگی مانند سرکه، لیمو، آرد و نمک برای از بین بردن کدر شدن و کثیفی استفاده کنید. ما در این مقاله سلام دنیا به بهترین روش های تمیز و براق کردن فلزات برنجی، آلومینیومی، طلا، نقره، مس و برق انداختن و زدودن زنگ‌ زدگی از انواع مختلف فلز استیل و فولاد ضد زنگ نگاهی خواهیم داشت.

قبل از اینکه هر نوع شی فلزی را تمیز کنید

 • برای روش تمیز کردن مناسب، دستورالعمل‌های مراقبت سازنده را ببینید.
 • هر محصول تمیز کننده ای را روی یک فضای نامحسوس تست کنید تا مطمئن شوید که به فلز آسیب نمی رساند.
 • فلزات آنطور که انتظار دارید سخت نیستند، بنابراین برای جلوگیری از خراشیدگی، همیشه از کمترین پاک کننده ساینده ممکن استفاده کنید.
 • قبل از تمیز کردن فلزات گرانبها مانند جواهرات یا عتیقه جات ارزشمند با یک متخصص مشورت کنید.

حتما بخوانید: آلوده ترین و کثیف ترین نقاط آشپزخانه کجاست + روش تمیز کردن آنها


آنچه شما نیاز دارید:

 • پارچه های نرم
 • برس نرم
 • گردگیرهای الکترواستاتیک
 • پارچه های میکروفیبر
 • مواد
 • مایع ظرفشویی
 • پولیش های فلزی تجاری
 • لیمو یا آبلیمو
 • سرکه سفید مقطر
 • آرد چند منظوره
 • نمک سفره
 • ورقه ی آلومینیومی
 • جوش شیرین

چگونه چیزهای فلزی را در خانه تمیز کنیم

چگونه فلزات را براق کنیم

1. تمیز و براق کردن ظروف فلز آلومینیوم

از آلومینیوم برای ساخت قابلمه و تابه، قاب پنجره و مبلمان فضای باز استفاده می شود. آلومینیوم تصفیه نشده به شدت در برابر تغییر رنگ و حفره شدن ناشی از اسیدها حساس است. ظروف آلومینیومی تصفیه نشده در ماشین ظرفشویی یا زمانی که برای تهیه غذاهای اسیدی مانند سس گوجه فرنگی استفاده می شود تغییر رنگ می دهد.


حتما بخوانید: روش تمیز کردن و برق انداختن ظروف آلومینیومی


تقریباً غیرممکن است که رنگ اولیه را بازیابی کنید.با این حال، آنودایز آلومینیوم موجود در ظروف پخت و پز سنگین دارای پوششی است که از آن در برابر آسیب محافظت می کند. بهتر است ظروف آلومینیومی را با آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی با دست بشویید. قاب پنجره های آلومینیومی و مبلمان فضای باز را می توان با صابون چند منظوره ملایم شسته و به خوبی خشک کرد تا از ایجاد رگه ها در آن جلوگیری شود. برای براق ماندن سطح، فریم ها را با واکس خمیری ماشین بپوشانید.

فلز آلومینیوم

2. تمیز و براق کردن ظروف فلز برنج

برنج برای سخت افزار در و کابینت، مبلمان و اقلام تزئینی مانند مجسمه ها، قفسه کتاب و وزنه کاغذی مورد علاقه است. بسیاری از اقلام مدرن برنجی برای جلوگیری از کدر شدن با لاک پوشانده می شوند. در نهایت، ممکن است از بین برود، و زمان آن است که برنج را براق کنید یا بگذارید قهوه ای شود. ساده ترین راه برای تمیز کردن فلز برنج این است که یک پاک کننده تجاری را روی کل سطح بمالید و به آرامی آن را با یک برس نرم پاک کنید.

فلز برنج

3. تمیز و براق کردن ظروف فلز چدن

درصورتی که چدن به خوبی روغن کاری شده یا رنگ آمیزی شده نگهداری شوند سالم می ماند، در غیر این صورت زنگ می زنند. هر دو را می توان با آب و صابون شستشو داد تا ذرات غذا یا خاک از بین برود، اما باید فوراً رفع شوند تا از ایجاد زنگ زدگی جلوگیری شود. ظروف چدنی با ½ قاشق چایخوری روغن نباتی براق می شوند و مبلمان یا نرده ها باید پس از تمیز کردن رنگ یا روغن جلا زده شوند.

فلز چدن

4. تمیز و براق کردن ظروف فلز کروم

کروم پوششی است که روی یک فلز پایه اعمال می شود و اغلب روی مبلمان و وسایل حمام یافت می شود. تمیز کردن منظم با وسایلی از انباری مانند محلول 50 درصد سرکه سفید مقطر و 50 درصد آب ساده، کروم را براق و بدون رگه نگه می دارد، در حالی که یک برس آغشته به جوش شیرین و برس نرم برای از بین بردن لکه های چسبیده به خوبی عمل می کند.

فلز کروم

5. تمیز و براق کردن ظروف فلز مس

نحوه مراقبت از اقلام مسی به رنگی که ترجیح می دهید بستگی دارد. مس یک پتینه دوست داشتنی ایجاد می کند که می توانید آن را با تمیز کردن ملایم با آب و صابون حفظ کنید.


حتما بخوانید: آموزش تصویری تمیز کردن ظروف مسی در خانه


با این حال، اگر دوست دارید مس مانند یک سکه درخشان و براق به نظر برسد، باید از اقلام اسیدی موجود در انبار خود مانند لیمو یا سس کچاپ یا یک پاک کننده تجاری برای ایجاد درخشش استفاده کنید. نصف لیمو را به نمک آغشته کنید و با حرکات دایره‌ای روی اقلام مس بمالید یا می‌توانید یک لایه سس کچاپ یا یک لایه پاک‌کننده تجاری روی آن بمالید تا کدر شدن آن از بین برود.

فلز مس

6. تمیز و براق کردن ظروف فلز طلا

تمیز کردن طلا یا جواهرات با روکش طلا ساده است زیرا به راحتی کدر نمی شوند. فقط خیساندن سریع در چند قطره مایع ظرفشویی و آب گرم و به دنبال آن شستشو در آب تمیز و خشک کردن با یک پارچه نرم، درخشندگی آن را باز می گرداند.

فلز طلا

7. تمیز و براق کردن ظروف فلز مسوار

اقلام از جنس مسوار یا پیوتر باید درخشندگی گرم و کمی داشته باشند. برای تمیز کردن آنها می توانید از یک پاک کننده تجاری استفاده کنید یا خودتان با ترکیب 1 فنجان سرکه سفید مقطر و 1 ½ فنجان آرد آن را تهیه کنید. اگر مسوار دارای روکش مات برای استحکام سایشی بیشتر است، 1 قاشق چایخوری نمک به مخلوط اضافه کنید.

فلز مسوار

8. تمیز و براق کردن ظروف فلز نقره

چه اقلام نقره استرلینگ یا با روکش نقره داشته باشید، آنها به دلیل قرار گرفتن در معرض اکسیژن (اکسیداسیون) کدر می شوند. بیشتر پولیش‌های نقره تجاری  بدون از بین بردن پتینه‌ای که به نقره‌ی مزین عمق و تعریف می‌دهد، درخشش زیبایی به جا می‌گذارند. برخی شواهد حکایتی گفته اند اگر نقره را در یک تابه پوشیده از فویل آلومینیومی با 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین و 2 قاشق غذاخوری نمک حل شده در آب جوش خیس کنید تمیز می شود، اما می‌تواند مقدار زیادی پتینه را از بین ببرد.

فلز نقره

9. تمیز و براق کردن ظروف فلز فولاد ضد زنگ

از آنجایی که استیل به راحتی تمیز و ضدعفونی می شود، این فلز ترجیح داده شده در آشپزخانه های تجاری برای میزها و لوازم خانگی است. با این حال، فولاد ضد زنگ می تواند خراشیده شود و آب و غذا می توانند رگه هایی روی برخی از روکش های فولادی ضد زنگ ایجاد کنند. یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه آن را بدون رگه نگه دارید، استفاده از یک پارچه میکروفیبر برای خشک کردن دقیق آن پس از هر تمیز کردن است.

فلز فولاد ضد زنگ

10. تمیز و براق کردن ظروف فلز فولاد


حتما بخوانید: کاربردهای جوش شیرین در خانه داری


فولادی که برای اثاثیه منزل یا سقف فلزی استفاده می شود تقریباً همیشه برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی پوشش داده می شود. تمیز کردن باید با آب گرم و چند قطره پاک کننده همه منظوره انجام شود تا از خراشیدگی روی سطح که باعث ایجاد زنگ زدگی می شود جلوگیری شود.

فلز فولاد

هر چند مدت اقلام فلزی را باید تمیز کنید؟

هیچ قانون خاصی در مورد تعداد دفعات تمیز کردن فلز وجود ندارد. 

 • ظروف سرو و آشپزی، بطری های فلزی آب و هر وسیله فلزی که برای غذا استفاده می شود باید بعد از هر بار استفاده تمیز شود.
 • وسایلی مانند یخچال، اجاق گاز و ماشین لباسشویی باید حداقل ماهانه تمیز شوند.
 • اجسام فلزی تزیینی باید هر هفته گردگیری شوند و در صورت نیاز صیقل داده شوند.
 • زنگ زمانی که روی فلز ظاهر می شود باید در اسرع وقت از بین برود زیرا همچنان پخش می شود.

نکات بیشتر برای تمیز نگه داشتن فلزات

 • پس از استفاده از جواهرات، آن را با یک پارچه تمیز کننده جواهرات پاک کنید تا مطمئن شوید که رطوبت یا روغن بدن روی آن وجود ندارد.
 • هنگامی که جواهرات را استفاده نمی کنید، آن را در یک اتاق با کنترل آب و هوا یا یک ظرف دربسته نگهداری کنید.
 • قطعات نقره را در یک کشو نگهداری کنید یا در دستمال بدون اسید، پارچه نقره ای بپیچید یا با فلانل مقاوم در برابر کدر شدن بپوشانید.

حتما بخوانید: بهترين روش پاك كردن شيشه پنجره ساده و دوجداره و برق انداختن آن


سوالات متداول:

چگونه فلز کدر شده را تمیز می کنید؟

محلول 50-50 سرکه سفید مقطر و آب یک پاک کننده موثر برای اکثر فلزات کدر شده است. همچنین می توانید از خمیر 1 فنجان سرکه، 1 و نیم فنجان آرد و 1 قاشق چایخوری نمک برای پوشاندن آن استفاده کنید و سپس آن را با یک پارچه نرم صاف کنید. پس از استفاده از سرکه برای تمیز کردن فلز، همیشه یک تمرین خوب است که سطح را با یک پارچه مرطوب بشویید یا پاک کنید تا از خوردگی اسید موجود در سرکه جلوگیری کنید. اگرچه آلومینیوم آنودایز شده خوب است، از استفاده از سرکه روی آلومینیوم تصفیه نشده خودداری کنید زیرا می تواند باعث تغییر رنگ و ایجاد حفره شود.

چگونه فلز را بدون آسیب رساندن به آن تمیز کنید؟

ملایم ترین راه برای تمیز کردن فلز با مایع ظرفشویی و آب گرم است. سطوح را با یک پارچه نرم آغشته به آب گرم و صابون پاک کنید، بشویید و با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید. همچنین می توانید اقلام را در آب گرم با چند قطره مایع ظرفشویی مایع تا 15 دقیقه خیس کنید، بشویید و با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید. 

چگونه فلز را دوباره جدید جلوه دهید؟

برای فلز عتیقه ای که کدر، زنگ زده یا خورده شده است، می توانید از لوازم اصلی خانگی مانند سرکه، جوش شیرین، سس گوجه فرنگی یا لیمو استفاده کنید تا آن را شبیه روز اول کنید. در اینجا چند روش برای بازیابی و از بین بردن زنگ زدگی با استفاده از مواد خانگی آورده شده است: بسته به درجه زنگ زدگی، محصول را به مدت 30 دقیقه تا 2 ساعت در سرکه خیس کنید. خمیری از جوش شیرین و سرکه یا جوش شیرین و آب لیمو بمالید. یک لایه سس کچاپ اضافه کنید که حاوی اسید و نمک است که به از بین بردن زنگ زدگی کمک می کند. یا فلز را با لیموی آغشته به نمک بمالید. پس از تمیز کردن اجناس از کدر شدن و زنگ زدگی با یکی از این روش ها، آن را با یک پارچه نرم آبکشی و خشک کنید.

سخن پایانی:

فلزات به دلیل سختی، استحکام و دوام ارزشمند هستند. با این وجود، برخی فلزات زمانی‌ که در معرض رطوبت هوا قرار می‌گیرند، به راحتی دچار زنگ زدگی می شوند و جلوه‌ای زشت و نامناسب پیدا می کنند.امیدواریم با کمک روش هایی راحت و ساده ای که در این مطلب ارائه شد بتوانید به راحتی وسایل فلزی خانه تان را تمیز و درخشان کنید.


مطالب مرتبط:

تمیز کردن و از بین بردن لکه روی دیوار گچی سفید با 4 ترفند ساده

طرز تهیه مایع لباسشویی، نرم کننده و سفید کننده خانگی

از بین بردن لکه خون از روی فرش با ترفند ساده

از بین بردن بوی بد سینک ظرفشوییاز
2
رای