روش کاشت تربچه در باغچه خانه + زمان پرورش و شرایط نگهداری

روش کاشت تربچه در باغچه خانه + زمان پرورش و شرایط نگهداری کاشت تربچه ؛ روش و زمان مناسب پرورش تربچه در باغچه در خانه ؛ شرایط رشد و نگهداری، آفات و بیماری ها، نکات تکثیر، برداشت و نحوه نگهداری و واریته های توصیه شده برای تربچه در سلام دنیا بخوانید.

پرورش تربچه یک پروژه آسان و مبتدی است. این محصول ریشه ای به طور قابل اعتمادی تولید می کند، حتی اگر قبلاً سبزیجات پرورش نداده باشید. تربچه که معمولاً در بهار و پاییز کاشته می شود، در هوای خنک بهترین رشد را دارد.  تربچه ها سبزیجات سریع الرشد هستند. اکثر واریته ها فقط 30 روز پس از کاشت آماده برداشت هستند. چه بخواهید تربچه صبحانه بکارید و چه دایکون های مقاوم، این راهنما از سلام دنیا، به شما نحوه کاشت و پرورش تربچه را آموزش می دهد تا بتوانید از برداشت پربار خود لذت ببرید. با ما همراه باشید.

اطلاعات اساسی در مورد تربچه

 • نوع جنس گیاه: Rhaphanus sativus (تربچه)
 • نام متداول: تربچه
 • نوع گیاه: سبزی
 • نور: آفتاب
 • ارتفاع: 1 تا 3 فوت
 • عرض: 1 تا 2 فوت
 • رنگ گل: سفید
 • رنگ شاخ و برگ: سبز آبی
 • مناطق: 10، 11، 2، 3، 4، 5، 6، 7، 8، 9
 • تکثیر: بذر

محل کاشت تربچه

تربچه‌ها گیاهانی هستند که به راحتی رشد می کنند و می‌توان آن‌ها را در باغ‌های داخل زمین، تخت‌های مرتفع یا ظروف پرورش داد تا زمانی که آفتاب و رطوبت زیادی دریافت کنند. تخت های بلند و ظروف با عمق حداقل 6 اینچ برای اکثر انواع تربچه کار می کنند. با این حال، دایکون ها و سایر تربچه ها با ریشه های بلند باید در بسترها یا گلدان هایی با عمق حداقل 2 فوت رشد کنند. اکثر باغبان ها تربچه را در ردیف های باریک در باغچه های سبزی خود می کارند، اما تربچه را می توان با سبزیجات بلندتری مانند لوبیا و نخود نیز کاشت. کاشت تربچه در میان سایر محصولات ، روشی هوشمندانه برای به حداکثر رساندن فضای باغ شماست و از ریشه تربچه نیز می توان برای شکستن و هوادهی خاک های فشرده استفاده کرد. 


حتما بخوانید: آموزش کامل کاشت تربچه در گلدان منزل


نحوه و زمان کاشت تربچه

تربچه های مقاوم به سرما را می توان در اوایل بهار، به محض اینکه زمین قابل کار شد، کاشت. بیشتر تربچه ها چند هفته پس از کاشت آماده برداشت خواهند بود، اما می توانید با کاشت متوالی بذر تربچه هر 7 تا 10 روز در طول بهار، برداشت خود را افزایش دهید. از آنجایی که تربچه به جای ایجاد ریشه های ضخیم، در گرما شروع به گل می کند، بهتر است کاشت تربچه را در تابستان متوقف کنید، اما می توانید یک محصول پاییزی از بذر تربچه را در اواخر تابستان تا اوایل پاییز، حداکثر 4 هفته قبل از اولین کاشت در منطقه خود بکارید.

تاریخ یخبندان . قبل از کاشت تربچه، خاک خود را با کمپوست یا کود دامی کهنه شده اصلاح کنید و در صورت لزوم بستر خود را بکارید تا خاک تا عمق 6-8 اینچ شل شود. تربچه ها در زمین های حاصلخیز بهترین رشد را دارند، اما از افزودن نیتروژن بیش از حد به باغ خود خودداری کنید زیرا این امر می تواند باعث رشد فراوان برگ ها و ریشه های کوچک تربچه شود. وقتی آماده کاشت شدید، مستقیماً بذر تربچه را به عمق نیم اینچ در ردیف هایی با فاصله 3 اینچ از هم بکارید. دانه های تربچه را در فاصله حدود 1 اینچ از یکدیگر بکارید و پس از اینکه نهال ها حدود 2 اینچ بلند شدند، نهال های تربچه را با فاصله 3 اینچ از هم نازک کنید. نهال های نازک شده را می توان به عنوان میکروگرین برای طعم دادن به سالاد، ساندویچ و سایر غذاها استفاده کرد.

نحوه و زمان کاشت تربچه

نحوه مراقبت از تربچه

بستر تربچه باید اغلب وجین شود زیرا تربچه های کم رشد برای رقابت با علف های هرز قوی مشکل دارند. همچنین رعایت فاصله مناسب هنگام کاشت تربچه بسیار مهم است زیرا خاک فشرده و بسترهای شلوغ می تواند اندازه ریشه تربچه را محدود کند. برای افزایش اندازه محصول تربچه، حتما نکات مراقبتی ساده زیر را دنبال کنید.

1. مراقبت از تربچه: نور

تربچه ها زمانی بهتر رشد می کنند که حداقل 6 تا 8 ساعت در روز نور خورشید را دریافت کنند . تربچه ها می توانند در سایه هم رشد کنند، اما اگر گیاهان نور کافی دریافت نکنند، اندازه ریشه تربچه کاهش می یابد.

2. مراقبت از تربچه: خاک و آب

اگر می‌خواهید تربچه با طعمی غنی و ریشه‌های ترد لذت بخش را برداشت کنید، کیفیت خاک و آبیاری مداوم کلیدی است. مانند سایر سبزیجات ریشه دار ، تربچه به خاکی سست، حاصلخیز و با زهکشی خوب نیاز دارد که به اندازه کافی عمیق باشد تا ریشه های قوی آنها را پشتیبانی کند. اطمینان حاصل کنید که تربچه ها حدود 1 اینچ آب در هفته دریافت می کنند. تربچه های زیر آب می توانند سفت، چوبی و بیش از حد تند شوند، در حالی که تربچه های بیش از حد آبیاری می توانند باعث پوسیدگی ریشه شوند.


حتما بخوانید: تقویت خاک گلدان با قهوه، پوست گردو و موی سر


3. مراقبت از تربچه: درجه حرارت

تربچه ها گیاهان سختی هستند که می توانند یک یا دو یخبندان خفیف را تحمل کنند، اگرچه زمانی که دما بین 40 تا 70 درجه فارنهایت باشد بهترین رشد را دارند. در طول تابستان، بهتر است رشد تربچه را متوقف کنید، زیرا تربچه در گرما  طعمش تغییر می کند و ریشه آنها می تواند بافت چوبی و ناخوشایندی ایجاد کند. 

4. مراقبت از تربچه: کود

تربچه ها تغذیه کننده های سبکی هستند و تا زمانی که قبل از کاشت خاک خود را با کمپوست اصلاح کنید، معمولاً نیازی به کوددهی ندارند. اگر تصمیم به کود دهی به تربچه دارید، یک کود آلی کم نیتروژن یا متعادل انتخاب کنید.

نحوه مراقبت از تربچه

برداشت و ذخیره سازی

یک اشتباه رایج در میان باغبانان تازه کار این است که تربچه ها را برای مدت طولانی در زمین می گذارند که منجر به ایجاد ریشه های سخت و غلیظ می شود. اما می توانید با برداشت منظم تربچه از این امر جلوگیری کنید. برخی از تربچه های بهاری را می توان تنها در 30 روز برداشت کرد، در حالی که تربچه های زمستانی ممکن است 70 روز یا بیشتر طول بکشد تا بالغ شوند.  برای تعیین اینکه چه زمانی تربچه شما آماده برداشت می شود، بسته بذر خود را برای اطلاعات مربوط به روزهای رسیدن به بلوغ بررسی کنید و محصول تربچه خود را به دقت بررسی کنید.

ریشه‌های بالغ تربچه اغلب بالای خط خاک ظاهر می‌شوند، اما می‌توانید به آرامی خاک را از بالای ریشه‌ها بتراشید تا ببینید آیا آن‌قدر بزرگ هستند که بتوانید بچینید. تربچه را زمانی برداشت کنید که ارتفاع برگ ها حدود 6 تا 8 اینچ و قطر ریشه ها حدود 1 اینچ باشد. برای برداشت تربچه، بوته ها را با احتیاط از برگ هایشان به سمت بالا و با یک حرکت چرخشی ملایم بکشید. کثیفی اضافی را از بین ببرید، ریشه تربچه را بشویید و خشک کنید و سبزی تربچه را جدا کنید. ریشه تربچه برای حدود 1 تا 2 هفته در کشوی ترد شما تازه می ماند، در حالی که سبزی های خوراکی باید ظرف چند روز مصرف شوند.  


حتما بخوانید: روش کاشت زعفران در گلدان


آفت و بیماری های رایج تربچه 

 • سوسک های کک: سوسک‌های کک سوسک‌های ریز و سیاه‌رنگی هستند که به سرعت از بین می‌روند و در صورت مزاحمت به دور می‌پرند. این حشرات در درجه اول به برگ های تربچه آسیب می رسانند و آن ها را سوراخ می کنند. با این حال، می‌توانید سوسک‌های کک را با اسپری‌های صابون حشره‌کش ارگانیک و کاشت همراه با گیاه گربه‌سانی ، شوید و پیاز سبز کنترل کنید .
 • ماگت کلم: ماگت کلم لارو گونه های خاصی از مگس ها هستند و از تربچه ها میل می کنند و تونل های ناخوشایندی را در ریشه تربچه به جا می گذارند. چرخش سالانه محصولات زراعی و نصب "یقه های گیاهی" مقوایی روی ریشه تربچه می تواند به محافظت از گیاهان شما در برابر این آفات حریص کمک کند. 

آفت و بیماری های رایج تربچه 

انواع تربچه

 • French Breakfast: یکی از متداول ترین تربچه ها، تربچه انگشتی است که به دلیل ریشه های کشیده، قرمز و سفیدشان ارزشمند است. ترد و طعم‌دار، این تربچه‌ها را می‌توان تازه مصرف کرد، اما بهتر است آن‌ها را در کره تفت داده و روی نان تست همراه با تخم‌مرغ آب‌پز سرو شود .
 • Black Spanish: تربچه های اسپانیایی سیاه ظاهری منحصر به فرد با پوست سیاه و فضای داخلی سفید کرمی دارند. این تربچه‌های زمستانی تند و طعم‌دار، برای باغ‌های پاییزی ایده‌آل هستند و پوست سفت آن‌ها به این معنی است که به خوبی در زیرزمین‌های ریشه نگهداری می‌شوند.
 • Daikon: یکی دیگر از گزینه های محبوب تربچه، دایکون ها ریشه های بلندی دارند که برای رشد به خاک عمیق نیاز دارند. اما اگر عاشق ساندویچ های بان می با ترشی دو چوآ هستید، این تربچه های همه کاره ضروری هستند . 

گیاهان همدم با تربچه

 • لوبیا: پرورش تربچه های کوتاه در زیر گیاهان حبوبات مانند لوبیا ، خاک خالی باغ را به خوبی مورد استفاده قرار می دهد. در واقع، ممکن است بتوانید یک یا دو محصول تربچه را قبل از اینکه لوبیاهایتان آماده چیدن شوند، برداشت کنید. 

گیاهان همدم با تربچه 1

 • خیار: تربچه ها به راحتی در زیر بوته های خیار قرار می گیرند ، اما تربچه ممکن است حشرات کدو را که از گیاهان خیار تغذیه می کنند دفع کند. 

گیاهان همدم با تربچه 2

 • هویج: هویج و تربچه نیازهای مشابهی دارند، بنابراین می دانید که در کنار هم رشد خوبی خواهند داشت. اما تربچه همچنین خاک های سخت را از بین می برد و جوانه زدن بذر هویج را آسان تر می کند. 

گیاهان همدم با تربچه 3

سوالات متداول

1. چرا تربچه های من ریشه هایش نازک است؟

تربچه های پر ازدحام که نازک نشده اند اغلب ریشه های نازکی تولید می کنند. با این حال، کم آبیاری، استرس گرمایی، و کوددهی بیش از حد با کودهای نیتروژن بالا نیز می تواند منجر به کوچک شدن ریشه تربچه شود.

2. آیا می توانید تربچه را در کنار گوجه فرنگی بکارید؟

آره. تربچه ها در زیر بوته های بلندتر گوجه فرنگی به خوبی رشد می کنند و می توانند حواس سوسک های کک را از تغذیه از گوجه فرنگی منحرف کنند.

سخن آخر

در این پست ما به اطلاعات اساسی در مورد تربچه ؛ کاشت؛ رشد و برداشت تربچه پرداختیم. امیدواریم این روش ها به شما در کاشت و پرورش تربچه کمک کرده باشند. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

روش کاشت فلفل دلمه ای در گلدان و باغچه

چرا باید در خاک باغچه از شکر استفاده کرد؟

پرورش و کاشت گل بامبو در گلداناز
1
رای