سلف کلین فر (Self clean) چیست؛ روش استفاده از ویژگی تمیزی خودکار فر

سلف کلین فر (Self clean) چیست؛ روش استفاده از ویژگی تمیزی خودکار فر سلف کلین (Self clean) در فر چیست؛ نحوه استفاده از ویژگی Self clean در اجاق گاز و به کار گرفتن تکنولوژی تمیز خودکار فر با نکاتی برای گرفتن بهترین نتیجه از اجاق خود در سلام دنیا بیاموزید.

یکی از سخت ترین کارهای آشپزخانه تمیز کردن فر است، به خصوص فری که پس از چندین بار جوشیدن و ریختن غذا نادیده گرفته شده است. اما، اگر اجاقی با ویژگی Self clean دارید، خوش شانس هستید. استفاده از چرخه Self clean ساده است - تنها چیزی که لازم است مقدار کمی زمان آماده سازی، کمی صبر و پاک کردن سریع نهایی است. در این مطلب از سلام دنیا درباره سلف کلین (Self clean) در فر چیست و نحوه استفاده از ویژگی Self clean در اجاق گاز صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سلف کلین (Self clean) در فر چیست

چرخه Self clean از حرارت بسیار بالا (حدود 880 درجه فارنهایت) برای تجزیه باقی مانده غذا و روغن استفاده می کند و به خاکستر تبدیل می شود که پس از اتمام چرخه آن را پاک می کنید. در حین نظافت که بسته به سطح خاک و مدل فر از دو تا پنج ساعت طول می کشد، فر قفل می شود.

هر چند وقت یکبار از چرخه Self clean فر استفاده کنید

به طور معمول، توصیه برای اجرای Self clean حداکثر هر شش ماه یکبار است. اینکه چند وقت یکبار نیاز به استفاده از آن دارید به دفعات استفاده از فر و عادات آشپزی و تمیز کردن شما بستگی دارد.

قبل از اینکه شروع کنی

همیشه با راهنمای استفاده و مراقبت از مدل فر خود مشورت کنید. اگر دفترچه راهنمای کار را گم کرده اید، بیشتر آنها به صورت آنلاین از سازنده در دسترس هستند. چرخه‌های Self clean می‌توانند از یک تا پنج ساعت طول بکشند، بنابراین برنامه‌ریزی کنید که تمیز کردن را در مواقعی که نیازی به فر ندارید، انجام دهید. درب فر قفل خواهد شد. سعی نکنید چرخه را پس از شروع آن متوقف کنید یا تا زمانی که چرخه کامل نشده است، در را باز نکنید. 

به دلیل دمای بالا، چرخه Self clean دود و بخار تولید می کند زیرا خاک را در کوره می سوزاند. مهم است که آشپزخانه در طول فرآیند تهویه مناسب داشته باشد تا به پاک کردن دود و بو کمک کند. دریچه های فر را مسدود نکنید تا هوا آزادانه حرکت کند.


حتما بخوانید: از بین بردن چربی و تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای، سرامیکی و برقی


هشدار

برخی از پرندگان به بخارهای منتشر شده در طی چرخه خود تمیز کردن بسیار حساس هستند. آنها را باید از اتاق خارج کرد و در فضایی با تهویه مناسب قرار داد. چرخه خود تمیز کردن VOC ها را تولید می کند که همچنین می تواند مشکلاتی را برای افراد مبتلا به حساسیت، آلرژی و مشکلات تنفسی از جمله COPD ایجاد کند.

آنچه شما نیاز دارید

تجهیزات / ابزار

  • پارچه میکروفیبر
  • اسفنج شستشو
  • سینک بزرگ

مواد

  • مایع ظرفشویی

هر چند وقت یکبار از چرخه Self clean فر استفاده کنید

دستورالعمل ها و نحوه استفاده از ویژگی Self cleanدر اجاق گاز

1. هنگام استفاده از ویژگی Self clean : ابتدا فر را پاک کنید

اطمینان حاصل کنید که چیزی مانند ورق شیرینی، تابه جوجه‌های گوشتی، فویل آلومینیومی، سنسور دما در فر باقی نمانده است. دفترچه راهنما را بررسی کنید تا مطمئن شوید که قفسه ها دارای ویژگی Self clean هستند. بیشتر قفسه ها، به خصوص قفسه های فلزی ضد زنگ، باید قبل از استفاده از ویژگی خود تمیز شونده برداشته شوند.


حتما بخوانید: روش تمیز کردن توستر نان و آون توستر 


از آنجایی که چرخه سلف کلین از طریق دریچه ای روی اجاق گاز تخلیه می شود، باید هر چیزی را که روی اجاق گاز قرار دارد خارج کنید، مانند ظروف ادویه جات که آنها را روی لبه بالای اجاق گاز و صفحه های اجاق  که نگهداری می کنید. اگر حوله ها یا دستکش های فر را از درب فر آویزان می کنید، آن ها را نیز بردارید.

 نحوه استفاده از ویژگی Self cleanدر اجاق گاز1

2. هنگام استفاده از ویژگی Self clean: گرد خاک درب را پاک کنید

یک پارچه میکروفیبر بدون پرز را در آب گرم آغشته کنید و بپیچید تا مرطوب شود. لبه داخلی درب فر و اطراف قاب در را پاک کنید تا هرگونه خرده یا خاکی که ممکن است مانع از درزگیری خوب شود، پاک شود. مراقب باشید که واشر را در اطراف درب حرکت ندهید یا خم نکنید.

 نحوه استفاده از ویژگی Self cleanدر اجاق گاز2

3. هنگام استفاده از ویژگی Self clean: تهویه در آشپزخانه را افزایش دهید

برای کمک به حذف گرما و دود اضافی، هود را روشن کنید تا تهویه در آشپزخانه افزایش یابد. پنجره ها را باز کنید و در صورت امکان فن های سقفی را روشن کنید.

 نحوه استفاده از ویژگی Self cleanدر اجاق گاز3

4. هنگام استفاده از ویژگی Self clean: در را قفل کنید و چرخه را انتخاب کنید

اکثر درهای فر با انتخاب چرخه Self clean به طور خودکار قفل می شوند. اگر نشد، آن را به صورت دستی قفل کنید.Self clean را در کنترل پنل انتخاب کنید و اجازه دهید اجرا شود.

 نحوه استفاده از ویژگی Self cleanدر اجاق گاز4

5. برای استفاده از ویژگی Self clean: باقیمانده را پاک کنید

قفل درب فر تا زمانی که دمای داخلی به سطح ایمن نرسد باز نمی شود. وقتی چرخه کامل شد، در را باز کنید و از یک پارچه میکروفیبر مرطوب استفاده کنید تا باقیمانده خاکستری که در طرفین و پایین فر باقی مانده است را پاک کنید.

 نحوه استفاده از ویژگی Self cleanدر اجاق گاز5

6. بعد از استفاده از ویژگی Self clean: فر را دوباره جمع کنید

قفسه های فر که از فر خارج شده اند را با شستن آنها در آب گرم و صابون با اسفنج تمیز کنید. قفسه ها را بشویید، خشک کنید و تعویض کنید. فر آماده استفاده است.

 نحوه استفاده از ویژگی Self cleanدر اجاق گاز 6

7. بعد از استفاده از ویژگی Self clean : قسمت بیرونی فر را تمیز کنید

اکنون که داخل فر شما تمیز است، زمان خوبی است که قسمت بیرونی در و کنترل پنل را تمیز کنید. نحوه تمیز کردن به نوع سطح بستگی دارد، اما بیشتر آنها را می توان با یک حوله میکروفیبر آغشته به آب گرم و صابون تمیز کرد. سطوح را پاک کنید و سپس با یک حوله تازه خشک کنید.

 نحوه استفاده از ویژگی Self cleanدر اجاق گاز7

نکاتی برای گرفتن بهترین نتیجه از اجاق تمیز خود

  • به محض اینکه فر به اندازه کافی خنک شد تا با خیال راحت تمیز شود، مواد ریخته شده را پاک کنید.
  • از هیچ نوع پاک کننده اجاق تجاری همزمان با چرخه Self clean استفاده نکنید.
  • هیچ ظروف نانوایی، آستر فر یا ظروف را در طول خود تمیز کردن در فر نگذارید.
  • دستورالعمل های مربوط به نحوه تمیز کردن قفسه های فر را در دفترچه راهنمای خود بررسی کنید. بیشتر آنها باید در طول چرخه خود تمیز کردن حذف شوند.
سخن آخر

قبل از اینکه سطح خاک سنگین شود، چرخه خود تمیز کردن را اجرا کنید. تقریباً غیرممکن است که ویژگی Self clean بتواند لایه های ضخیم مواد غذایی سوخته را در یک فرآیند حذف کند.


مطالب مرتبط:

روش اصولی تمیز کردن یخچال

پاک کردن لکه های غذا و زنگ زدگی از روی سطوح استیل ضد زنگاز
1
رای