علت زرد شدن برگ درختان در فصل تابستان؛ علائم و روش رفع آنها

علت زرد شدن برگ درختان در فصل تابستان؛ علائم و روش رفع آنها علت زرد شدن برگ درختان در فصل تابستان چیست؛ علت زرد شدن برگها در درختان برگ سبز و برگ ریز، علائم زرد شدن غیرعادی برگ در تابستان و روش درمان و رفع مشکل زردی برگ ها را در سلام دنیا بخوانید.

زمانی که برگ های درخت در تابستان زرد می شود یا می ریزد، ممکن است به دلایل مختلفی باشد. گاهی اوقات، کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. اما، در بسیاری از موارد، زرد شدن برگ‌ها در فصل تابستان ناشی از حشرات یا بیماری‌ها، عوامل محیطی یا کارهایی است که شما روی درخت خود انجام داده‌اید (یا انجام نداده‌اید!) که همگی می‌توانند منجر به خشکی و عدم رشد شوند. برای اینکه بدانیم آیا زرد شدن برگ های درخت شما در تابستان یک مشکل جدی است یا خیر، جزئیاتی در مورد اینکه چرا برگ ها زرد می شوند، به چه علائمی باید توجه کرد، چه چیزی احتمالاً باعث ایجاد مشکل می شود و چه باید کرد، را در این مطلب سلام دنیا با شما به اشتراک می گذاریم تا درباره علت زرد شدن برگ درختان در فصل تابستان، علائم و روش های درمان آنها در انواع درختان برگ سبز و برگ ریز آشنا شوید. با ما همراه باشید.

علت معمول زرد شدن برگ درختان در تابستان

هر برگ طول عمری دارد،حتی روی یک درخت همیشه سبز.اگرچه درختان برگریز هر سال برگ های سالانه خود را می ریزند، درختان همیشه سبز برنامه متفاوتی دارند.برخلاف تولید سالیانه برگ درختان برگریز، متوسط ​​طول عمر برگهای همیشه سبز پهن برگ یا سوزنی برگ سه سال است.


حتما بخوانید: روش پرورش و کاشت گیاه هویا قلبی


علت زرد شدن برگها در درختان همیشه سبز

گیاهان همیشه سبز بسته به گونه و الگوی رشد خود می توانند در طول سال برگ یا برگ سوزنی بریزند. پس از اینکه درخت همیشه سبز در طول بهار یا تابستان به اندازه کافی برگ های جدید داشت، می تواند با خیال راحت برگ های قدیمی را بدون تهدید ذخایر انرژی یا توانایی تولید انرژی بیشتر از طریق فتوسنتز دور بریزد. گیاهان همیشه سبز مانند درختان کاج و درخت درختان در اواخر تابستان یا اوایل پاییز برگ های سوزنی مانند خود را می ریزند، در حالی که سرخدارها برگ های سه ساله خود را در اواخر بهار و تابستان دور می ریزند.

گیاهان همیشه سبز پهن برگ مانند ماگنولیا و هالی در تابستان، پس از رشد موفقیت آمیز برگ های جدید، برگ های قدیمی را می ریزند.بنابراین، اگر در تابستان در میان رشد برگ‌های سالم و سبز درخت همیشه سبز، شاخ و برگ‌های منظم و زرد رنگی را مشاهده کردید، به احتمال زیاد روال معمول آنها است.

علت زرد شدن برگها در درختان همیشه سبز

علت زرد شدن برگها در درختان برگریز

درختان برگریز هر بهار، پس از سپری شدن خواب زمستانی و هوای سرد، برگ های جدیدی رویش می کنند. رشد برگ‌های جدید و جوان بهاره آنها ممکن است زرد یا سبز مایل به زرد باشد، اما وقتی این برگ‌ها در تابستان بالغ می‌شوند رنگ کامل و سالم خود را به دست می‌آورند. مگر اینکه درخت شما متعلق به گونه ای باشد که برای شاخ و برگ زرد یا چارترس انتخاب شده است، برگهای تابستانی درختان برگریز باید سبز باشند.


حتما بخوانید: کاشت بابونه در گلدان و باغچه


علائم زرد شدن غیرعادی برگ در تابستان

برای درختان همیشه سبز و برگریز، باید مراقب اتفاقات غیرعادی مانند موارد زیر باشید:

 • رشد برگ های جدید در تابستان به جای سبز، زرد است
 • برگ های تابستانی سبز شروع می شوند، سپس به طور جزئی یا کاملاً زرد می شوند
 • ریزش بیش از حد برگ زرد
 • افتادگی برگ های زرد

اینها نمونه هایی از علائم زرد شدن برگ های درخت در تابستان هستند که نیاز به توجه دارند، زیرا نشان می دهند که درخت شما در حال مبارزه با مشکلات است.

علائم زرد شدن غیرعادی برگ در تابستان

علت زرد شدن برگ ها در تابستان

زرد شدن برگ ها در تابستان می تواند ناشی از عوامل زنده یا غیر زنده باشد.عوامل بیوتیک موجودات زنده ای هستند که روی درخت تأثیر می گذارند، مانند موارد زیر:

 • آفات حشرات
 • آفات حیوانی
 • باکتری ها
 • قارچ

عوامل غیر زنده رویدادها یا شرایط خارجی هستند که بر درخت تأثیر می گذارند، مانند کمبود مواد معدنی، خشکسالی و دما.


حتما بخوانید: شرایط نگهداری و روش تکثیر گیاه برگ انجیری


1. حشرات، آفات و بیماری هایی که باعث زرد شدن برگ ها می شوند

این موجودات ممکن است به برگ‌ها و شاخه‌های درخت یا سیستم داخلی آن که آب و مواد مغذی را به برگ‌ها منتقل می‌کند آسیب برساند و منجر به زرد شدن برگ‌ها شود.

 • آسیب حشرات زمانی که بافت برگ آسیب می بیند و شیره برگ استخراج می شود، مانند کرم ها، شته ها و کنه های عنکبوتی می تواند باعث زردی شود. با قطع آب و مواد مغذی، برگ های آسیب دیده کاهش می یابند.
 • آفات ساکن زمین مانند گوفرها می توانند به سیستم ریشه درخت آسیب بزنند. استرس ریشه های از دست رفته با کاهش جذب مواد معدنی و آب ترکیب می شود و در نتیجه برگ ها به دلیل کلروز زرد می شوند.
 • باکتری ها و قارچ ها می توانند سطح فتوسنتز، آب و مواد مغذی درخت را کاهش دهند. به عنوان مثال، سفیدک پودری سطح برگ را می پوشاند و میزان نور خورشید که به سطح برگ می رسد را محدود می کند، در حالی که پژمردگی ورتیسیلیوم سیستم عروق داخلی درخت را مسدود می کند و از انتقال آب و مواد معدنی به برگ ها جلوگیری می کند. این بیماری‌ها و سایر بیماری‌ها باعث می‌شوند که برگ‌های آسیب‌دیده کوتاه‌، زرد یا پژمرده شوند.

علائم زرد شدن غیرعادی برگ در تابستان

توجه: آفات و بیماری های زیادی وجود دارد که می تواند درختان شما را تحت تاثیر قرار دهد. تشخیص دقیق آفات و بیماری های حشرات برای شما می تواند دشوار باشد.بنابراین برای تشخیص دقیق و درمان به کارشناسان و متخصصان در این زمینه مراجعه کنید.

2. آبیاری نامناسب

آبیاری، چه زیاد و چه کم، می تواند باعث زرد شدن برگ ها شود. علائم آبیاری کم و آبیاری بیش از حد اغلب بسیار شبیه به هم هستند، بنابراین بررسی رطوبت خاک بهترین کار برای مرحله اول است.اطمینان حاصل کنید که آبیاری درختان شما در خط قطره ای (زیر لبه تاج درخت) باشد - این جایی است که ریشه درخت قرار دارد. بسیاری از مردم به اشتباه درختان را درست از روی تنه آبیاری می کنند که منجر به مشکلات احتمالی پوسیدگی و از دست دادن کامل منطقه ریشه درخت می شود.


حتما بخوانید: نحوه کاشت صحیح گیاهان دارویی شفا بخش در خانه


3. کمبود مواد معدنی در خاک

کلروز برگ نتیجه کمبود مواد معدنی مانند نیتروژن، آهن یا منیزیم است. برگها در پاسخ به کمبود مواد مغذی ناشی از خاک ضعیف زرد می شوند (مشکل می تواند با آبیاری بیش از حد، که مواد مغذی را از خاک خارج می کند، بدتر شود). برای بررسی سطح مواد مغذی در خاک خود، آزمایش خاک را انجام دهید.نتایج تجزیه و تحلیل باید به شما توصیه هایی در مورد نوع و مقدار اصلاحات برای افزودن به خاک شما بدهد.

کمبود مواد معدنی در خاک

4. سایه خیلی زیاد

کمبود نور خورشید می تواند باعث زرد شدن برگ ها شود، زیرا برگ ها نمی توانند آنقدر فتوسنتز کنند که سبز بمانند. درختان آفتاب دوستی که در سایه کاشته می‌شوند همیشه با مشکل مواجه می‌شوند، در حالی که درختانی که سایه را ترجیح می‌دهند وقتی در آفتاب کامل رشد می‌کنند برگ‌های سوخته یا زرد خواهند داشت.همیشه درخت مناسب را برای مکان مناسب انتخاب کنید - از بسیاری از مشکلات در مسیر جلوگیری می کند. اما اگر درخت شما قبلاً در مکانی غیربهینه کاشته شده باشد، چه کاری می توانید انجام دهید؟ برخی از موارد زیر را می توانید برای رفع مشکل در نظر بگیرید:

 • درختان مجاور را بردارید یا هرس کنید تا نور خورشید بیشتر به درخت آفتاب دوست برسد.
 • اگر درخت بیش از حد در معرض آفتاب است، ببینید آیا می‌توانید سایه ایجاد کنید، مثلاً با کاشت درختی با رشد سریع در نزدیکی یا قرار دادن پارچه سایه‌بان یا ساختاری که نور خورشید را فیلتر می‌کند.
 • اگر درخت به اندازه کافی کوچک است، آن را به مکان بهتری پیوند بزنید (در پاییز - درختان را در تابستان جابجا نکنید!)
 • درخت را به طور کامل از آن منطقه حذف کنید.

حتما بخوانید: روش کاشت و نگهداری از گیاه پتوس و علت زرد شدن آن


5. آسیب ناشی از علف کش

رانش علف‌کشی که روی برگ‌ها فرود می‌آید به برگ‌ها آسیب می‌زند یا از بین می‌رود و در نتیجه باعث زرد شدن درخت می‌شود.اگر در چمن یا باغ خود از علف کش استفاده می کنید، آن را فقط در شرایط آب و هوایی آرام استفاده کنید و مراقب باشید از سمپاشی آن در نزدیکی درختان یا بوته های آسیب پذیر خودداری کنید.

6. دماهای بالا

دمای بالا می تواند منجر به استرس گرمایی برای درختان شما شود. این باعث زرد شدن برگها و سپس ریزش می شود، زیرا درختان تحت تنش آب هستند و نمی توانند انرژی مورد نیاز برگ های خود را تامین یا حفظ کنند.شناسایی و درمان زودهنگام استرس گرمایی کمک زیادی به بهبود آنها می کند.

دماهای بالا

7. خشکسالی

درختی که در طول خشکسالی بیش از مقداری که می تواند برگ کند، برخی از برگ ها را می ریزید تا برخی دیگر را نجات دهد. این رفتار طبیعی است و راهی برای "نجات" درخت برای خود است، اما تماشای این اتفاق می تواند نگران کننده باشد.اگرچه شرایط خشکسالی خارج از کنترل شما است، اما می توانید به آبیاری درختان خود برای کمک به آنها ادامه دهید (مگر اینکه در محله شما محدودیت آبیاری وجود داشته باشد).

8. خواب تابستانی

برخی از گونه‌های درختی به عنوان پاسخی به گرمای تابستان و خشکسالی تبدیل به برگ‌ریزان تنشی شده‌اند. این درختان برگ های خود را می ریزند اما سالم می مانند و منتظر دمای پایین تر و بارندگی در آینده هستند. در واقع در تابستان وارد نوعی خواب می شوند.

سخن پایانی:

همانطور که اغلب اتفاق می افتد، بهترین کارها در مورد زرد شدن برگ های تابستانی کارهایی هستند که قبل از رسیدن تابستان انجام می شوند. برای درختان، این موارد شامل مالچ پاشی و کود دهی منظم، هرس دقیق، آبیاری دقیق و مانند همیشه، کاشت درخت مناسب در مکان مناسب است. با این حال، حتی این بهترین شیوه ها همیشه نمی توانند از آسیب آفات و بیماری ها به درختان شما جلوگیری کنند.اگر درختان شما برگ های زردی دارند در حالی که نباید داشته باشند، اولین قدم این است که دلیل یا دلایل را شناسایی کنید تا درمان تا حد امکان دقیق باشد. اگر نمی توانید بگویید چه چیزی باعث استرس درختان و زرد شدن برگ های آنها شده است،به کارشناسان مرتبط مراجعه کنید.


مقالات مرتبط:

فواید نگهداری از گیاهان و گلهای آپارتمانی

بهترین گل های آپارتمانی مقاوم و سایه دوست

20 نوع از مقاوم ترین گل ها و گیاهان آپارتمانی و نکات نگهداری از آن هااز
1
رای