پرطرفدارترین صنایع دستی ایران + مشاغل خانگی کم هزینه و پر درآمد

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران + مشاغل خانگی کم هزینه و پر درآمد صنایع دستی پردرآمد کدام هستند؛ پرفروش ترین و پرطرفدارترین صنایع دستی ایران و ایده های کار صنایع دستی درآمد زا و مشاغل خانگی کم هزینه و پر درآمد سلام دنیا آشنا شوید.

ایران یکی از کشورهای به نام در زمینه صنایع دستی در دنیا است. ایران به دلیل داشتن فرهنگ و تمدن در کهن دارای صنایع دستی متنوع در هر نقطه از خاک خود است. در حقیقت هر یک از نقاط کشور ایران براساس موقعیت و شرایط جغرافیایی خود صنایع دستی مخصوصی به خود را دارند. از جمله صنایع دستی در ایران می توان به سفالگری، قالی و فرش، نگارگری، خوشنویسی، انواع محصولات نساجی، پوشاک، صنایع دستی چوبی و چرمی، فلزی و سنگی و …اشاره کرد. در این مطلب سلام دنیا شما را با پرطرفدارترین صنایع دستی ایران آشنا و ایده های خلاقانه برای ایجاد صنایع دستی در خانه به شما معرفی خواهیم کرد.

پرفروش ترین صنایع دستی ایران

1. فرش دستبافت

فرش دستبافت یکی از زیباترین صنایع دست هنرمندان ایرانی است که هم در داخل و هم خارج کشور طرفداران زیادی دارد. فرش ایرانی به بسیاری از کشورها از جمله ژاپن، پاکستان، امارات، ایتالیا، لبنان و آلمان و… صادر می شود. شهرهایی مانند اصفهان، تبریز که تابلو فرش های معروفی هم دارد، کاشان، یزد و کرمان در این زمینه فعال می باشند.

پرفروش ترین صنایع دستی ایران: فرش دستبافت

2. میناکاری اصفهان

میناکاری یکی از صنایع دستی با قدمت بسیار زیاد در شهر اصفهان است. میناکاری با نقاشی روی فلزات خلق می‌شود. هنرمندان طرح‌های بسیار ظریف را روی ظرف‌های طلایی نقره‌ای و مسی می کشند و سپس رنگ‌آمیزی می کنند. میناکاری در قالب بشقاب، گلدان، جام، لیوان و جعبه عرضه می شود.

پرفروش ترین صنایع دستی ایران: مینا کاری

3. نقاشی روی سفال و سرامیک

در این صنایع دستی زیبا نقوش سنتی و مدرن روی سفال های لعاب خورده و یا لعاب نخورده ایجاد می شود که نه تنها کاربرد تزیینی، بلکه کاربرد مصرفی هم دارند. این صنایع دستی زیبا مخصوص شهرهای همدان، کاشان و یزد است.

پرفروش ترین صنایع دستی ایران: نقاشی روی سفال و سرامیک

4. معرق‌کاری و خاتم‌کاری

معرق کاری یکی از پرفروش ترین صنایع دستی ایران است که طرفداران زیادی در جهان دارد این هنر زیبا مخصوص شهر شیراز است. در معرق کاری و خاتم کاری انواع مختلف چوب هایی مانند آبنوس، فوفل، گردوو یا عاج فیل و استخوان و طلا و…را تراش می دهند و از آنها انواع تابلو، صفحه شطرنج، جاقلمی و… را تولید می کنند.

پرفروش ترین صنایع دستی ایران: معرق کاری و خاتم کاری

5. مس و چاقو

زنجان یکی دیگر از شهره‌های تاریخی ایران با صنایع دستی متنوعی است. ساکنان این شهر هنوز به ساخت صنایع دستی مشغول هستند. از جمله صنایع دستی شهر زنجان می توان به ظروف مسی، چارق، ملیله‌دوزی و چاقو اشاره کرد.


حتما بخوانید: 30 ایده کار در منزل و لیست هنرهای دستی درآمدزا خانگی


اما در میان این صنایع دستی چاقوهای و ظروف مسی زنجان بسیار معروف و پرفروش ترین صنایع این شهر محسوب می شوند.

پرفروش ترین صنایع دستی ایران: مس

6. کپو بافی

کپو بافی صنایع دستی استان های جنوبی ایران است و برای تهیه این صنایع دستی زیبا از برگ نخل و کامواهای رنگی استفاده می‌شود. برای تهیه این سبدهای رنگی و زیبا باید تمام سطح نخل و یا قسمتی از آن با کامواهای رنگی و شاد پوشانده و به هم بافته شوند.

پرفروش ترین صنایع دستی ایران: کپو بافی

7. قلم کاری

در این هنر زیبا طرح ها با استفاده از قالب های چوبی روی پارچه خلق می شود که در برخی از پارچه ها نخ های طلا و نقره در بافت آن به کار می رود. این صنایع دستی پرفروش و زیبا به کشورهای انگلیس، چین و ایتالیا صادر می شود.

پرفروش ترین صنایع دستی ایران: قلم کاری

8. حصیربافی

یکی از صنایع پرفروش و رایج در استان گیلان حصیربافی است. از انجایی که مواد اولیه این حصیرها یعنی لی یا سوف به‌صورت خودرو و در حاشیه ‏مرداب‌ها و آبگیرها رشد می‌کند، این صنایع دستی به راحتی در گیلان اجرا می شود.


حتما بخوانید: چگونه پول پس انداز کنیم


گیلانی‌ها با برداشت این گیاهان در اواخر تابستان از آنها برای ساخت محصولات حصیری نظیر سبد نان و میوه، کیف‌های حصیری، زنبیل، زیرانداز، پاراوان و… استفاده می کنند.

پرفروش ترین صنایع دستی ایران: حصیربافی

9. فیروزه کوبی

سنگ های فیروزه به دلیل رنگ زیبای خود دارای خواصی مانند برکت و افزایش روزی، آرامش و حفاظت از چشم زخم دارند. هنر فیروزه کاری بروی فلزاتی نظیر نقره، برنج و مس و …اجرا می شود و در بازارهای سنتی اصفهان به فروش می رسد.

فیروزه کوبی:پرفروش ترین صنایع دستی ایران

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران

1. سوزن دوزی

سوزن دوزی که ابریشم دوزی نیز نامیده می‌شود، یکی از پرطرفدارترین صنایع دستی ایران مخصوص شهر ممقان است که در 42 کیلومتری شهر تبریز قرار دارد. در هنر سوزن دوزی با استفاده از نخ ابریشم روی پارچه‌های دبیت مشکی یا متقال طرح ها دوخته می شوند. از این هنر در حال حاضر برای لباس،کلاه ،کفش و کمربند، کیف ،جلیقه و رومیزی استفاده می شود.

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران: سوزن دوزی

2. پوستین دوزی

پوستین دوزی یکی از پرطرفدارترین صنایع دستی ایران در شهر مشهد است. این هنر زیبا در شهرهای ییلاقی مشهد مانند شاندیز و قوچان رواج دارد. اگرچه پوستین دوزی قدمتی هزار ساله دارد و اما در میان مردم شهرهای دیگر خیلی شناخته شده نیست.

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران: پوستین دوزی

3. نمد بافی

نمد بافی از هنرهای قدیمی و پرطرفدار ایرانی است که برای تهیه ان از پشم گوسفند و رنگ‌های طبیعی استفاده می‌شود.در هنر نمدبافی بعد ازاینکه پشم تمیز شد، کار رنگرزی و حلاجی آن انجام می شود و سپس برای شکل گیری نمد ان را با دست و پا نمد روی زمین غلت می‌دهند، به این کار اصطلاحاً نمدمالی گفته می‌شود.

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران: نمد بافی

4. لاک تراشی

لاک تراشی از صنایع دستی ابتکاری و پرطرفدار مردم شمال کشور است. آن‌ها با استفاده از چوب درختان شمشاد و افرا مصنوعات چوبی مختلف را می سازند. هنر لاک تراشی در مازندران قدمتی بیش از 11 هزار سال دارد. آنها با استفاده از ریشه و تنه درختان مصنوعاتی مانند لاک دانه پاش، چوله، قند چوله، ملاقه، کلز و کترا تولید می کردند.

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران: لاک تراشی

5. گلابتون دوزی

گلابتون دوزی از جمله صنایع دستی قدیمی و سنتی مردم خلیج فارس است. این هنر در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین صنایع دستی ایران در استان هرمزگان و حاشیه خلیج فارس به شمار می رود. این هنر بیشتر برای تزئین روسری و شلوار بکار می رود و طرح‌های ایجاد شده اغلب ذهنی هستند.

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران: گلابتون دوزی

6. زیورآلات دستی

زیورآلات ایرانی به عنوان صنایع دستی پرطرفدار برای مسافران خارجی و حتی خود ایرانیان محسوب می شود. زیورآلات دست ساز تنوع زیادی دارند اما زیورآلاتی که دارای سنگ‌های قیمتی هستند جنبه صادراتی دارند.از جمله زیورآلات که سنگ گرانبها دارند می توان به زیورآلات فیروزه کوب اشاره کرد.

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران: زیورآلات دستی

7. ترمه بافی

 ترمه بافی صنایع دستی است که پارچه ای نرم و ظریف از نخ های مختلف از جمله ابریشم، پشم و کرک تهیه می شود. صنعت ترمه به دلیل محبوبیت و کاربردهای متفاوت یکی از پرطرفدارترین صنایع دستی ایران محسوب می شود.

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران: ترمه بافی

صنایع دستی لوکس

اگرچه تمامی صنایع دستی ایران به دلیل اینکه کار دست هنرمندان ایرانی هستند باارزش محسوب می شوند اما برخی از صنایع دستی در ایران هستند که به دلیل قیمت و ظرافت هنرمدانه ای که در خلق ان به کار رفته کالای لوکس محسوب می شوند.برخی از صنایع دستی لوکس در ایران شامل:

  • فرش دستبافت
  • خاتم­کاری
  • فیروزه کوبی
  • میناکاری
  • ظروف مسی

صنایع دستی لوکس

صنایع دستی خانگی پردرآمد (مشاغل خانگی کم هزینه و پر درآمد)

1. گلیم فرش

گلیم فرش یکی از صنایع دستی و هنری است که در منزل هم می توان انجام داد. این هنر به دلیل هزینه اولیه بسیار کم جزو یکی از مشاغل مربوط به صنایع دستی و بسیار سودآور خانگی شناخته شده است. برای یادگیری این هنر زییا می توانید از کانال­ ها و سایت­ های آموزشی استفاده کنید.

صنایع دستی خانگی پردرآمد: گلیم فرش

2. گبه

گبه یکی دیگر از صنایع دستی خانگی و پرطرفدارترین محسوب می شود. عشایر عزیز از گبه برای بافت زیرانداز و برای مصارف شخصی استفاده می کنند. تولید این صنایع دستی خانگی آسان و سودمند است.

صنایع دستی خانگی پردرآمد: گبه

3. هنر خاتم کاری

صنایع دستی خاتم کاری بیشتر در شهرهای شیراز و اصفهان رواج دارد.این صنایع دستی یکی از پرفروش ترین صنایع دستی بازار اصفهان است. خاتم کاری هنری پردرآمد و بازدهی بالا است، از طریق فروش اینترنتی در خانه می توان سود زیادی کسب کرد. سرمایه مورد نیاز برای شروع خاتم کاری از 500 هزار تومن تا یک میلیون بسته به نوع مواد اولیه محاسبه شده است. سود ماهیانه آن حدود 2 تا 5 تخمین زده شده است.

صنایع دستی خانگی پردرآمد: خاتم کاری

4. سفال لالجین همدان

سفال لالجین یکی از پردرآمدترین صنایع دستی ایران محوسب می شود. سفالگری به مواد اولیه کمی نیاز دارد و جزو یکی از هنرهای مقرون به صرفه خانگی شناخته شده است. از طریق مشاهده ویدئوهای آموزشی در آپارات و آموزش آنلاین می توانید به راحتی این صنایع پردرآمد را یاد بگیرید و در خانه تهیه و به فروش برسانید.

صنایع دستی خانگی پردرآمد: سفال لالجین

5. زیورآلات سنتی ایرانی

ساخت زیورآلات سنتی ایرانی یکی از صنایع دستی پردرآمد خانگی  است که در شهرهای جنوبی و غربی با استفاده از طلا، نقره و فیروزه انواع زیورآلات با طرح­ های متنوع ایجاد می شوند. برای یادگیری و شروع کار شما با سرمایه‌ کمتر از 500 هزارتومان نیاز دارید. در صورتی که طرح های خلاقانه ای را تولید و با قیمت مناسبی عرضه کنید می توانید درآمد زیادی کسب کنید.

صنایع دستی خانگی پردرآمد: زیورآلات سنتی ایران

6. سرمه دوزی

سرمه دوزی هنر تزئینی پارچه است. معمولا در سرمه دوزی از طرح های بته جقه، و گاها از طرح های گلها، نقوش حیوانی و انسانی؛ انواع خطوط و نقش­ های اسلیمی هم استفاده می شود. برای راه اندازی این صنایه دستی خانگی به سرمایه اولیه کمی نیاز دارید. مراکزی مانند سازمان فنی و حرفه ای و سایت های آموزشی می توانند به شما در یادگیری سرمه دوزی کمک کنند.

صنایع دستی خانگی پردرآمد: سرمه دوزی

7. سوزن دوزی

سوزن دوزی هنر زیبا و ظریف زنان هنرمند بلوچی است. سوزن دوزی بروی پارچه­ های رنگارنگ کتان، نخی، ابریشمی خلق می شود. تمام پارچه با هنر زیبای کوک و بخیه های پر نقش و نگار پوشیده می شود.

صنایع دستی خانگی پردرآمد: سوزن دوزی

ایده های ساخت صنایع دستی درآمد زا در خانه


حتما بخوانید: 32 ایده پولساز برای کسب درآمد سریع با سرمایه کم


1. تهیه سبد

برای تهیه سبد می توانید از مواد اولیه که برای محیط زیست مناسب هستند استفاده کنید. برای شروع می توانید این کار را در خانه انجام دهید و محصولات خود را بصورت اینترنتی به فروش برسانید.

ایده های ساخت صنایع دستی درآمد زا در خانه: تهیه سبد

2. محصولات تولید شده با برنج

می توانید با استفاده از برنج لوازم دکوری زیادی خلق کنید. البته این کار به مهارت و تخصص زیادی نیاز دارد و خودتان باید اقدام به تهیه و خرید مواد خام اولیه و لوازم مورد نیاز کنید.

ایده های ساخت صنایع دستی درآمد زا در خانه: محصولات برنجی

3. پرورش کاکتوس

پرورش و فروش کاکتوس در سراسر جهان یک کسب و کار پرسود و خانگی شناخته شده است. برای شروع به سرمایه اولیه بسیار ناچیزی نیاز دارید.

ایده های ساخت صنایع دستی درآمد زا در خانه: پرورش کاکتوس

4. خوش نویسی

خوشنویسی یکی دیگر از صنایع دستی خانگی است که می توانید برای انجام کارهای رسمی و غیررسمی مردم از ان استفاده کنید،  برای مثال نوشتن دعوت نامه یکی از کاربردهای این هنر زیبا است.

ایده های ساخت صنایع دستی درآمد زا در خانه: خوش نویسی

5. تولید شمع

تولید شمع یکی دیگر از ایده های صنایع هنری در خانه است. برای شروع کار شما به سرمایه زیادی نیاز ندارید اما کسب و کار تولید شمع در خانه سود خوبی دارد و  می توان آن را به عنوان یک درآمد جانبی بشمار آورد.

ایده های ساخت صنایع دستی درآمد زا در خانه: تولید شمع

6. قلاب دوزی

قلابدوزی به نوع خاص از بافتنی گفته می شود. این ایده بیشتر خانم ها،و مادران مناسب است.

ایده های ساخت صنایع دستی درآمد زا در خانه: قلاب دوزی

7. تولید بالش تزیینی

یکی دیگر از صنایع دستی خانگی که به سرمایه اولیه کمی نیاز دارد تولید بالش تزیینی است. برای این کار باید بالش ها را به روش های مختلف مانند قلابدوزی، تکه دوزی و آیینه کاری تزیین و به فروش برسانید.

ایده های ساخت صنایع دستی درآمد زا در خانه: تولید بالش تزیینی

8. صنایع دستی تولید شده با شیشه

امروزه با صنایع دستی تولید شده با شیشه می توانید محصولات زیادی مانند گلدان، آینه، آباژور، قاب عکس، نگهدارنده شمع و موارد دیگر خلق کنید. از موارد مورد نیاز این صنایع دستی می توان به ایده های خلاقانه و دانش عمیق اشاره کرد.

ایده های ساخت صنایع دستی درآمد زا در خانه: صنایع دستی با شیشه

9. تیشرت های رنگ شده با دست

تیشرت هایی که با دست رنگ می شوند امروزه پرطرفدار شده اند. این صنایع دستی خانگی به سرمایه اولیه زیادی برای شروع کار نیاز ندارد. این شغل مختص هنرمندان است،زیرا انها با استفاده از رنگ ها و قلم موهای مخصوص پارچه روی لباس ها نقاشی می کنند.

ایده های ساخت صنایع دستی درآمد زا در خانه: تیشرت های رنگ شده با دست

10. صنایع دستی تولید شده با چرم

با استفاده از چرم می توان لوازم کوچک خانه، تزییات دکوری،کیف و جواهرات در خانه ایجاد و بصورت اینترنتی آنها را به فروش برسانید.

ایده های ساخت صنایع دستی درآمد زا در خانه: محصولات چرم

11. زنگوله های بادی

با استفاده از مواد اولیه مختلف مثا چوب، نخ و... می توانید در خانه زنگوله های بادی بسازید و به فروش برسانید.

ایده های ساخت صنایع دستی درآمد زا در خانه: زنگوله های بادی

سخن پایانی:

ایران کشوری با تاریخچه کهن است و هر نقطه از ان دارای صنایع دستی خاص و پرطرفداری است. ایران یکی از کشورهای قدرتمند در زمینه صادرات صنایع دستی است. با یادگیری و آموزش ایده هایی که درباره صنایع دستی خانگی در این مطلب ارائه کردیم برای خود کسب و کار پردرآمدی خلق کنید.


مطالب مرتبط:

چگونه ثروتمند شویم ؛ 11 حرکت جسورانه برای پولدار شدن

ایده های خلاقانه، ارزان و پولساز کشاورزی در منزل و فضای کوچک
 

از
2
رای