6 تکنیک برای سخنرانی بدون داشتن حس خجالت و استرس

6 تکنیک برای سخنرانی بدون داشتن حس خجالت و استرس اگر فرصتی پیش آمده تا بتوانید اطلاعات خود را در طی یک سخنرانی با دیگران در میان بگذارید قبل از هر چیزی بدانید که هیچکس یک سخنران به دنیا نیامده است و شما هم می توانید.

صحبت کردن در جمع برای بسیاری از مردم یکی از ترسناک ترین کارهای دنیاست! شاید باورش سخت باشد که حتی سخنران های حرفه ای هم این حس را تجربه می کنند اما تفاوت آن ها با مردم عادی در دانستن، تکنیک های غلبه برخجالت و استرس به هنگام سخنرانی است.
همه ی ما به مهارت سخنرانی نیاز داریم، زیرا این مهارت یکی از مهارت های انتقال پیام برای تعامل با انسان های دیگر است. سخنرانی یعنی؛ صحبت کردن برای یک جمعیت زیاد، به منظور ارائه اطلاعات هدفمند برای اطلاع رسانی، تاثیرگذاری و یا سرگرم کردن آن ها است.

در شروع سخنرانی آنچه که شما با وضعیت خود نشان می دهید بیانگر این است که آیا شما احساس راحتی دارید یا نگران هستید. پس سخنرانی خود را با انرژی و قدرتمند شروع کنید. برای کنترل عرق نکردن و سرخ نشدن بدون نیاز به دارو، مواد مخدر و راه های مختلفی وجود دارد که به بعضی از آنها اشاره می شود:

سخنرانی و رفع خجالت در هنگام سخنرانی

 تکنیک های غلبه بر خجالت و استرس در هنگام سخنرانی 

1. استفاده از لباس گشاد

وقتی لباس تنگ بر تن دارید، بدن تان شروع به عرق کردن می کند. بنا به دلایل مختلف در درجه ی اول لباس ها ممکن است حرارت شما را بالا ببرند. دوم این که وقتی که عرق می کنید، لباس به بدن شما می چسبد و در نتیجه احساس ناخوشایندی می کنید. سوم این که وقتی که شما لباس تنگ بر تن دارید، نشانه های عرق در زیر بغل تان سریع مشهود می شود و باعث می شود میزان ناخوشایندی تان افزایش یابد. پوشیدن لباس آستین کوتاه جریان خنکی را در بدن بیشتر می کند.

2. استفاده از ضد عرق و رفع کننده ی بوی نامطبوع

استفاده از دفع کننده های بو ممکن است احمقانه به نظر برسند اما همیشه برای عرق کردن زود هنگام آماده باشید. بنابراین، سعی کنید به انواع و ابزار مختلفی مجهز باشید که مانع عرق کردن می شوند.

چگونه سخنرانی حرفه ایی داشته باشیم؟

3. تمرین فیزیکی برای غلبه بر حس خجالت در سخنرانی ها

البته کمی تمرین فیزیکی و تحرک باعث تعریق ناگهانی در بدن می شود و آن چیزی است که شما از آن اجتناب دارید. اما با تمرین و ورزش می توانید کمی از اضطراب و نگرانی خود بکاهید. بنابراین، بهتر است کمی پیاده روی کنید یا با صدای بلند بالا و پایین بپرید و یا مشت تان را به هوا پرتاب کنید. همچنین می توانید صدای اسب درآورید (یعنی نفس عمیقی بکشید و از بین لب هایتان مثل آنچه اسب انجام میدهد، لبهایتان را بلرزانید.)؛ چرا که باعث می شود عضلات لب تان آرام و بشاش شود و ناراحتی از وجود شما خارج شود. سخنرانی را با لبخند شروع کنید زیرا که باعث آرامش زیاد می شود.


4. تمرین تنفس برای رفع خجالت 

سخنرانان مضطرب به طور منظم تنفس نمی کنند، بنابراین مغز پیامی دریافت می دارد که اکسیژن تازه به مغز نمی رسد، سپس بدن دچار افزایش آدرنالین می شود که اثر مخرب آن سرخ شدن، سریع عرق کردن، لرزه و احساس ناتوانی در سخنرانی است. راحت ترین راه برای رفع این حالت این است که سه بار نفس عمیق بکشید.

5. حرکات آرام در طول سخنرانی

در طول سخنرانی، در جای خود ثابت نایستید، تریبون را نگیرید و سعی در ایستادن در کنار آن نداشته باشید. به یک طرف حرکت کنید، پاهایتان را کمی حرکت دهید. یک و یا دو قدم به سمت حاضران یا به طرفین بردارید. ولی چنانچه پشت تریبون راحت ترید، پاها یا لگن یا باسن تان را پهلو به پهلو حرکت دهید. می توانید صدایتان را بلند کنید و کلام تان را با تأکید فراوان بیان کنید.


6. نوشیدن آب فراوان قبل از سخنرانی 

بسیار مهم است که در هنگام سخنرانی آب بدن تان کم نشود، مخصوصا اگر تعرق زیاد دارید. از دست دادن آب بدن باعث افزایش استرس و پایین آمدن کارآیی حافظه می شود و شما را در انتخاب لغات درست دچار مشکل می کند. به همین دلیل، نوشیدن آب فراوان قبل از سخنرانی بسیار مؤثر است.

از
2
رای