طرز تهیه شیرینی روح افزا زعفرانی خوشمزه ساوه با بادام و شکر

طرز تهیه شیرینی روح افزا زعفرانی خوشمزه ساوه با بادام و شکر شیرینی روح افزا شیرینی سنتی شهر ساوه است که بیشتر در عید نوروز پخته و برای مهمانی سرو می شود. ماده اصلی این شیرینی خوشمزه بادام و شکر است و به راحتی در منزل قابل تهیه می باشد.

شیرینی روح افزا یکی از شیرینی های سنتی و محبوب عید نوروز است که اصالت آن به شهر ساوه بر می گردد. این شیرینی یکی از شیرینی های مخصوص ساوه است که از شکر، آب، بادام، پسته و ... به همراه زعفران تهیه و به شکل لوزی بریده می شود. امروز در سلام دنیا طرز تهیه شیرینی روح افزا را به شما آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

مواد لازم برای شیرینی روح افزا خوشمزه و ساده زعفرانی به سبک ساوه

مغز بادام1 کیلو
آب2 استکان
گلاب2 استکان
شکر2 کیلو
زعفران دمکردهبه میزان لازم
خلال پستهمقداری برای تزئین

دستور پخت شیرینی روح افزا خوشمزه و ساده زعفرانی به سبک ساوه

1

طرز تهیه شیرینی روح افزا

برای تهیه شیرینی روح افزا لازم است بادام ها را از یکی دو روز قبل آماده کنید. برای این منظور داخل یک قابلمه کوچک بادام ها را به همراه مقداری آب بریزید و روی حرارت قرار دهید و به مدت 5 دقیقه با آب بجوشانید تا پوست بادام ها به راحتی کنده شود. سپس بادام ها را پوست بگیرید و داخل سینی یا یک پارچه تمیز بریزید و به مدت دو سه روز اجازه دهید تا بادام ها کاملا خشک شوند.

طرز تهیه شیرینی روح افزا
2

مرحله دوم: آسیاب کردن بادام

دستگاه آسیاب را آماده کنید و بادام های خشک و پوست کنده را داخل آسیاب بریزید و به خوبی آسیاب کنید. فقط خیلی آسیاب نکنید که روغن بادام خارج شود.

3

مرحله سوم: درست کردن شربت شیرینی روح افزا

شعله گاز را روشن و قابلمه مناسبی آماده کنید، گلاب را به همراه آب داخل قابلمه بریزید و قابلمه را روی حرارت قرار دهید. شکر را به مخلوط آب و گلاب اضافه کنید و اجازه دهید چند دقیقه ای روی حرارت بمانند و هم بزنید تا شکر به خوبی در آب و گلاب حل شود و شربت کم کم قوام بیاید. بعد از آماده شدن شربت، حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید خنک شود.

4

مرحله چهارم: اضافه کردن بادام آسیاب شده

در این مرحله بادام های آسیاب شده را به همراه مقداری زعفران دم کرده به شربت قوام آمده اضافه و خوب مخلوط کنید تا مواد شیرینی به خوبی با هم ترکیب و به صورت خمیر دربیاید.

5

مرحله نهایی: آماده سازی شیرینی

سینی مناسبی را آماده و مواد شیرینی را داخل سینی به خوبی پهن کنید و از مقداری خلال پسته روی شیرینی بریزید و در انتها با یک چاقوی تیز، به صورت لوزی یا هر شکل دلخواه برش بزنید و در ظرف سرو بچینید و چند ساعت داخل یخچال قرار دهید تا خوب سفت شود.

طرز تهیه شیرینی روح افزا

نکات کلیدی و فوت و فن طرز تهیه شیرینی روح افزا

  • بادام را بعد از خیس خوردن و پوست کندن می توانید با چرخ گوشت نیز چرخ کنید.
  • مقدار زعفران اختیاری است و هر چه میزان زعفران بیشتر باشد شیرینی خوشمزه تر می شود.

همچنین ببینید: 

طرز تهیه شیرینی لوز نارگیلی خوشمزه و مجلسی اصل یزد برای عید

طرز تهیه شیرینی نان چرخی خانگی ساده و خوشمزه با فر و بدون فر
 
 

از
4
رای