طرز تهیه آش خیار چمبر همدان ساده و خوشمزه به سبک محلی ملایر

طرز تهیه آش خیار چمبر همدان ساده و خوشمزه به سبک محلی ملایر آش خیار چنبر یا چمبر، یکی از آش و غذای محلی ساده و خوشمزه و سنتی شهر ملایر همدان است که طرز تهیه ساده ای دارد و در شهرهای بروجرد، تویسرکان با مواد مثل بلغور، نخود، کشک تهیه میشود.

آش خیار چمبر یکی از آش های خوشمزه و پر خاصیت می باشد و می توانید برای زمان هایی که هوس یک غذای متفاوت و خوشمزه را کردید، این آش فوق العاده را تهیه کنید. همانطور که از اسم این آش مشخص است از خیار تهیه می شود و در فصل هایی که خیار چمبر موجود می باشد، می توانید این آش سنتی را که برای همدان است تهیه کنید. آش خیار چمبر بیشتر در شهر ملایر پخت می شود و طرفداران زیادی دارد. عطر و طعم این آش بسیار عالی است می توانید به راحتی در خانه تهیه کنید. امروز قصد داریم طرز تهیه آش خیار چنبر را در سلام دنیا به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای آش خیار چمبر

خیار چمبر5 عدد
پیاز2 عدد
بلغور گندم1 پیمانه
عدس1.2 پیمانه
نخود1.2 پیمانه
گوشت200 گرم
نعناع خشکبه مقدار لازم
سیربه مقدار لازم
روغنبه مقدار لازم
نمک، فلفل سیاه و زرد چوبهبه مقدار لازم

دستور پخت آش خیار چمبر

1

طرز تهیه آش خیار چمبر ملایر ساده و خوشمزه

مرحله اول، آماده سازی مواد: حبوبات را از چند ساعت قبل خیس کنید. پیاز ها را به همراه خیار چمبر بشورید، پوست بگیرید و روی تخته برش خرد کنید. سیر را بشورید و ریز خرد کنید. سپس بلغور گندم را بشورید و از صافی رد کنید تا آب اضافه آن خارج شود. گوشت را بشورید و روی تخته برش خرد کنید و مواد را کنار بگذارید.

طرز تهیه آش خیار چنبر ملایر
2

مرحله دوم: پخت گوشت

در قابلمه مناسب مقداری روغن بریزید و نصف پیاز های خرد شده را داخل روغن روی حرارت ملایم تفت دهید تا طلایی شود. سپس گوشت های خرد شده را به پیاز اضافه کنید و مقداری زرد چوبه و فلفل سیاه اضافه کنید و اجازه دهید گوشت از خامی خارج شود. بعد از این که گوشت با پیاز تفت داده شد 3 لیوان آب اضافه کنید و درب قابلمه را بگذارید و اجازه دهید آب به جوش آید.

3

مرحله سوم: افزودن نخود و بلغور به آش خیار

بعد از پخته شدن گوشت و زمانی که آب قابلمه نصف شد، نوبت اضافه کردن نخود و بلغور می باشد. آن ها را اضافه کنید و اجازه دهید تا 30 دقیقه با هم بپزد. سپس عدس را اضافه کنید تا آن هم با مواد بپزد.

4

مرحله چهارم: تفت خیار ها

در این فاصله تا پخته شدن مواد با هم، خیار ها را داخل تابه ای با مقدار کمی روغن تفت دهید تا از خامی خارج شود. سپس بعد از تفت دادن خیار ها تا جایی که خیار ها له نشوند آن ها را بپزید و بعد از این که تفت داده شدند زیر شعله را خاموش کنید و خیار ها را داخل قابلمه مواد بریزید.

5

مرحله آخر: آماده سازی و سرو آش خیار چمبر

در تابه ای مقداری روغن بریزید و مابقی پیاز را اضافه کنید و اجازه دهید طلایی و سبک شود. سپس سیر های خرد شده را همراه با نمک، فلفل سیاه و زردچوبه اضافه کنید و هم بزنید و در آخر نعناع خشک را اضافه کنید و کمی تفت دهید. دقت کنید نعناع زود میسوزد. سپس نصف مواد آماده شده را داخل قابلمه آش بریزید و نصف دیگر را برای تزئین نگهدارید. بعد از چند دقیقه که آش روی حرارت بود و به غلظت رسید، زیر شعله را خاموش کنید. آش را در ظرف مناسب سرو کنید و روی آن را با مواد کنار گذاشته تزئین کنید. نوش جان.

طرز تهیه آش خیار چمبر همدان

نکات مهم و فوت و فن تهیه آش خیار چنبر همدان

  • می توانید در آخر مقداری کشک تهیه کنید و روی آش بریزید.
  • می توانید در صورت تمایل مقداری از لوبیا استفاده کنید.
  • برای انتخاب خیار دقت کنید. هر چقدر خیار بزرگتر و چاق تر باشه مناسب تر است.

همچنین ببینید:

طرز تهیه آش شله ماشکی خوشمزه و ساده یاسوجی

طرز تهیه آش ترخینه دوغ خوشمزه و مجلسی جا افتاده از
4
رای