طرز تهیه لواشک گوجه سبز رسیده و ترش خانگی با فر و آفتاب

طرز تهیه لواشک گوجه سبز رسیده و ترش خانگی با فر و آفتاب لواشک گوجه سبزی، یکی از انواع لواشک های ترش و لذت بخشی است که می توان آن را به سادگی با موادی مثل گوجه سبز رسیده و نمک با فر و در آفتاب و بدون فر در خانه تهیه کنید.

لواشک گوجه سبز یکی از انواع تنقلات و لواشک های بسیار پرطرفداری و لذت بخشی است که در بین اکثر سنین محبوب بوده و بازار تهیه و پخت آن نیز در فصل های بهار و تابستان بسیار داغ می باشد بیشتر آن را در این فصل ها آن را تهیه و میل می کنند. شما نیز می توانید، این لواشک هوس انگیز و خوشمزه را با گوجه سبز های رسیده و ترش مزه ای که که هنوز داخل یخچال باقی مانده اند به راحتی در منزل تهیه کنید و از خوردن آن ها لذت ببرید. امروز در سلام دنیا، طرز تهیه لواشک گوجه سبز ترش را در خانه به شما آموزش خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

مواد لازم برای لواشک گوجه سبز ترش و رسیده خانگی با فر و بدون فر

گوجه سبز2 کیلو
نمک1/5 قاشق چایخوری
سرکه5 قاشق غذاخوری
آب1 لیوان
روغن مایعبه مقدار لازم

دستور پخت لواشک گوجه سبز ترش و رسیده خانگی با فر و بدون فر

1

طرز تهیه لواشک گوجه سبز ترش با 2 روش ساده

مرحله اول: آماده سازی گوجه سبز ها ابتدا تمامی گوجه سبز ها را با آب سرد خوب بشویید و تمیز کنید و سپس چمبه تمامی آن ها را جدا کنید. قابلمه ای برداشته و داخل آن تمامی گوجه سبز ها را به همراه آب و نمک بریزید و سپس سرکه را هم به مواد اضافه کرده و درب قابلمه را قرار دهید و شعله را روی متوسط تنظیم کرده و زمان دهید تا مواد شما روی حرارت متوسط گاز با درب بسته شروع به جوشیدن و قل زدن کنند و گوجه سبز ها نیز مقداری نرم و پخته شوند و بعد درب قابلمه را برداشته و حرارت گاز را کم کنید و اجازه دهید تا تمامی گوجه سبز ها با حرارت کم به مدت 3 ساعت پخته شوند و آب گوجه سبز ها نیز در این مدت مقداری گرفته و کشیده شوند.

طرز تهیه لواشک گوجه سبز رسیده
2

مرحله دوم: آماده سازی مایه لواشک

در این مرحله بعد از گذشت زمان مورد نظر و پخت کامل و کشیده شدن آب گوجه سبز ها، کمی مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و سپس آن ها را از داخل یک صافی و یا آبکشی رد کنید و عصاره گوجه سبز ها را از هسته و گوشته آن ها جدا کنید. بعد از جدا سازی هسته و گوشته گوجه سبز ها از عصاره آن ها ظرفی برداشته و سپس داخل آن عصاره ای که تهیه کرده اید را بریزید و بعد آن را به وسیله میکسر و یا گوشت کوب برقی خوب میکس و پوره کنید تا مایه لواشک شما کاملاً یکدست و آماده شود و بعد مدتی آن را کنار بگذارید تا در دمای محیط مقداری خنک شود.

3

مرحله سوم: طرز تهیه لواشک گوجه سبز در آفتاب و بدون فر

در آخرین مرحله سینی فلزی و بزرگی را برداشته و سپس کف آن سلفون بکشید و بعد روی سلفون را نیز با مقدار کمی روغن مایع و فرچه آشپزی چرب و آماده کنید و بعد مایه لواشکی که از قبل تهیه کرده اید را داخل سینی مورد نظر خود بریزید و آن را داخل سینی صاف کنید و یکدست کنید و بعد سینی را به مدت 3 روز جلوی نور خورشید در برابر هوای آزاد قرار دهید تا لواشک شما در طول این مدت خشک و آماده شود و بعد از خشک شدن کامل آن لواشک گوجه سبز خوشمزه شما آماده است می توانید آن را میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

4

مرحله آخر: طرز تهیه لواشک گوجه سبز با فر

فر خود را به مدت 15 دقیقه روی دمای 160 درجه قرار دهید و زمان دهید تا داخل آن خوب گرم و آماده شود و بعد مایه لواشکی که داخل سینی فر آن را نازک و صاف و یکدست کرده اید را به مدت 1 ساعت داخل فری که از قبل گرم کرده اید قرار دهید و زمان دهید تا در این مدت لواشک شما با دمای 160 درجه به آرامی خشک و آماده شود و بعد از خشک شدن کامل آن سینی را از فر خارج کنید و سپس مقداری زمان دهید تا لواشک شما خنک آماده شود و بعد از آن هم لواشک شما آماده است می توانید آن را میل کنید. نوش جان

طرز تهیه لواشک گوجه سبز خانگی با فر

نکات مهم و فوت و فن های طرز تهیه لواشک گوجه سبز ترش و رسیده

  • بهتر است هنگام خشک کردن لواشک حتماً توری نازکی روی لواشک خود قرار دهید تا به هیچ عنوان حشرات موذی روی لواشک شما قرار نگیرند.
  • دقت داشته باشید که بهتر است که مایه لواشک خود را به شکل نازک روی سینی بریزید که راحت تر و سریع تر بتوان آن را خشک و آماده کرد.
  • در صورت تمایل می توانید از سایر میوه های مورد علاقه خود نیز مثل کیوی و یا سیب و یا هر میوه دیگری هم برای تهیه این لواشک استفاده کنید. 
  • دقت داشته باشید که میزان نمک سلیقه ای بوده و در صورت دلخواه می توانید مقدار آن را کمی بیشتر و یا کمتر کنید.
  • اضافه کردن سرکه به این لواشک سلیقه ای بوده و در صورت عدم تمایل می توان آن را حذف کرد.
  • در صورت تمایل می توان از مقدار گلپر نیز برای تهیه این لواشک استفاده کرد.

همچنین ببینید:

طرز تهیه لواشک آلبالو خوشمزه و ساده خانگی مرحله به مرحله

طرز تهیه لواشک سیب خانگی ساده خوشمزه و ملس بدون فر
 
 

از
6
رای