طرز تهیه ماست خانگی سفت و پرچرب با شیر محلی به روش ساده سنتی

طرز تهیه ماست خانگی سفت و پرچرب با شیر محلی به روش ساده سنتی طرز تهیه ماست خانگی بسیار ساده است برای درست کردن ماست خانگی پرچرب سفت با شیر محلی به روش سنتی در منزل تنها به دو قاشق ماست و یک لیتر شیر و رعایت چند ترفند آسان نیاز دارید.

ماست خانگی طرز تهیه ساده و آسانی دارد. ماست همیشه از لبنیات پرمصرف در کنار غذا بوده که در مدل های مختلف و طعم های مورد پسند با سبزیجات و میوه های مختلف مخلوط می شود، اگر یکبار در منزل لذت تهیه ماست را بچشید دیگر از ماست های آماده که مواد نگهدارنده در آن وجود دارد استفاده نخواهید کرد، ماستی که دست ساز و در منزل تهیه شود از همه لحاظ مطمئن تر خواهد بود، در بخش آشپزی امروز سلام دنیا علاوه بر طرز تهیه ماست خانگی پرچرب سفت با شیر محلی، نکات مهم و فوت و فن تهیه درست کردن ماست را خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای ماست خانگی پرچرب سفت با شیر محلی به روش ساده سنتی

شیر پرچرب محلی۱ لیتر
ماست۲ قاشق غذا خوری

دستور پخت ماست خانگی پرچرب سفت با شیر محلی به روش ساده سنتی

1

طرز تهیه ماست خانگی پرچرب سفت با شیر محلی

ابتدا ماست و ظرفی را که درون آن قرار است زده شود را در دمای محیط قرار می دهیم تا هنگام استفاده به دمای مورد نظر رسیده باشند.

2

مرحله دوم: جوشاندن شیر

سپس شیر محلی را درون قابلمه ای کاملا تمیز می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم؛ زمانی که شیر جوشید حرارت را ملایم می کنیم تا ۲۰ دقیقه هم با حرارت ملایم بجوشد تا میکروب های شیر از بین برود. در این مدت چند باری شیر را هم می زنیم و کاملا حواسمان هست که شیر سر نرود.

3

مرحله سوم:خنک شدن شیر

حرارت را خاموش می کنیم و صبر می کنیم تا شیر به دمای مورد نظر برسد، اگر دماسنج دارید شیر به دمای ۴۵ درجه رسید آماده است اما اگر دماسنج در اختیار نداشتیم انگشت خود را داخل شیر می کنیم اگر گرمای شیر را طوری که انگشتمان نسوزد، حس کردیم پس شیر آماده برای مایه زدن شده است. شیر را به ظرف مورد نظری که قرار است ماست زده شود انتقال می دهیم.

4

مرحله چهارم:زدن مایه ماست به شیر

حالا مایه ماست را با کمی شیر در کاسه ای کوچک مخلوط می کنیم تا یکدست شود و بعد آن را آرام آرام به شیر اضافه و هم می زنیم. سپس درب ظرف را کامل می ببندیم.

طرز تهیه ماست خانگی سفت و سنتی
5

مرحله پنجم: قرار دادن ظرف در مکانی گرم

مکانی را برای نگهداری ظرف ماست آمده می کنیم که تا چندین ساعت به آن دست نخورد. حالا ظرف ماست را با پارچه ای تمیز دور پیچ می کنیم در محل مورد نظر برای ۵، ۶ ساعت می گذاریم و پتو یا حوله ای روی آن قرار می دهیم تا کاملا گرم بماند. می توانید آن را از شب تا صبح نیز در محیطی گرم بگذارید.

6

مرحله نهایی: قرار دادن ظرف ماست در یخچال

بعد از این مدت بدون اینکه ماست را هم یا قاشق بزنیم ظرف را به یخچال انتقال می دهیم تا یک روز هم در یخچال بماند تا سفت و آماده مصرف شود.

روش درست کردن ماست خانگی پرچرب

نکات مهم و فوت و فن تهیه درست کردن ماست خانگی پرچرب سفت با شیر محلی

 • ظرف مورد نظری که شیر را در آن می ریزد تا بجوشانید حتما تمیز و بدون چربی باشد.
 • استفاده از شیر پرچرب باعث می شود که ماست شما قالبی و سفت تر شود و آب نیندازد.
 • همچنین جوشاندن بیشتر شیر با دمای ملایم موجب تبخیر بیشتر آب شیر خواهد شد و در نتیجه ماست شما سفت تر خواهد شد.
 • اگر ماست بعد از آماده شدن شل بود، ظرف ماست را درون یک ظرف پر از آب جوش قرار دهید و اجازه دهید چند دقیقه ای بجوشد اینطور آب اضافی ماست شما گرفته خواهد شد.
 • اگر ماست شما بعد از آماده شدن آب انداخت یا تکه تکه شد به این معنی است که شیر داغ بوده و یا مایه ماست شما به دمای محیط نرسیده و یا کمتر از میزانی است که باید باشد.
 • برای هر لیتر شیر دو قاشق غذاخوری مایه ماست لازم است بیشتر از این موجب شل شدن ماست شما خواهد شد.
 • زمان اضافه کردن مایه ماست دقت داشته باشید که شیر به دمای مورد نظر رسیده باشد اگر شیر همچنان داغ بود و مایه را زدید به شما ماستی خواهد داد که هم ترش است و هم آب زیادی می اندازد.
 • دقت کنید اگر مایه ماست شما ترش باشد طبیعتا ماست شما هم ترش خواهد شد.
 • هر چه مایه ماست شما باکیفیت تر و بهتر باشد نتیجه بهتری خواهید گرفت.
 • بهترین ظرف برای تهیه ماست سفت ظروف سفالی لعابدار و یا استیل می باشد.
 • برای تهیه ماست هم دمای ظرفی که شیر را برای درست کردن ماست داخل آن می‌ریزید و هم مایه ماست شما باید به دمای محیط رسیده باشند.
 • هر چه ظرف ماستی که زده اید را  در جای گرمتری قرار دهید ماست زودتر آماده و سفت می شود برای اینکار می توانید ظرف ماست را لای حوله ای بپیچید و در یک جای گرم نگه دارید.
 • ظرف ماست را تا 4 الی 6 ساعت اصلا تکان ندهید و بعد برای 24 ساعت در یخچال بگذارید، در این مدت درون آن قاشق نزنید.
 • اگر ماست شما بعد از قاشق زدن آب انداخت آن را دور نریزید، این آب سرم شیر است و ارزش غذایی فراوانی دارد، سرشار از پروتئین های محلول و ویتامین های گروه B است که می توانید مصرف کنید.
 • اما اگر به هر دلیلی آب ماست را مصرف نکردید می توانید با یک دستمال تمیز آب آن را بگیرید و بچلانید.

همچنین ببینید:

طرز تهیه ماست موسیر خانگی خوشمزه با پودر موسیر و ماست چکیده

طرز تهیه کوکوی ماست و هویج ساده و خوشمزه پفکیاز
1
رای