طرز تهیه نان لانه زنبوری شکلاتی ساده با ماست بدون شیر و فر

طرز تهیه نان لانه زنبوری شکلاتی ساده با ماست بدون شیر و فر نان لانه زنبوری یا نان کندوی عسلی، یک نان خوش بافت و خوشمزه با ظاهر جذاب است و به صورت ساده یا مغزدار شکلاتی با ماست و بدون شیر قابل تهیه در فر و یا حتی بدون فر می باشد.

نان لانه زنبوری یا نان کندو عسلی یک نان نرم با بافتی کاملا لطیف است که می توانید آن را با قرار دادن مواد میانی مختلف مانند انواع مغزها، شکلات، مربا یا هر چیز دیگری که دوست دارید درست کنید و به عنوان یک نان برای عصرانه یا صبحانه در کنار یک لیوان چای نوش جان کنید. شکل قرارگیری خمیر این نان در ظرف یا قالب به صورتی است که نان شبیه کندو و لانه زنبور است و به همین دلیل به این نان لذیذ و خوشمزه نان لانه زنبوری گفته می شود. امروز در سلام دنیا طرز تهیه نان لانه زنبوری شکلاتی با ماست را به شما آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

مواد لازم برای نان لانه زنبوری شکلاتی خانگی با ماست بدون فر و با فر

آرد2 و نیم لیوان
روغن مایعنصف لیوان
شکرنصف لیوان
خامه صبحانه3 قاشق غذا خوری
خمیر مایه فوری1 قاشق غذا خوری
ماست3 قاشق غذا خوری
نمک1 قاشق چای خوری
تخم مرغ1 عدد
شکلات صبحانهبه مقدار لازم
مواد لازم برای رومال نان کندوی زنبور-
زرده تخم مرغ1 عدد
زعفران دم کرده3 قاشق غذا خوری
کنجد یا سیاه دانهبه مقدار لازم

دستور پخت نان لانه زنبوری شکلاتی خانگی با ماست بدون فر و با فر

1

طرز تهیه نان کندو عسلی شکلاتی خوشمزه خانگی

3 قاشق غذا خوری ماست را داخل یک ظرف بریزید و 1 قاشق غذا خوری خمیر مایه فوری را به همراه 1 قاشق شکر به ماست اضافه کنید و با چنگال یا همزن دستی مواد را خوب با هم مخلوط کنید و به مدت 10 دقیقه کنار بگذارید تا خمیر مایه عمل بیاد.

2

مرحله دوم: اضافه کردن شکر و خامه

تخم مرغ را داخل یک ظرف بشکنید و با همزن خوب هم بزنید تا از حالت لختگی در بیاد. در ادامه نصف لیوان شکر و 3 قاشق غذا خوری خامه صبحانه را اضافه و مواد را حسابی با هم مخلوط کنید.

طرز تهیه نان لانه زنبوری خانگی بدون شیر
3

مرحله سوم: اضافه کردن روغن و خمیر مایه

در این مرحله روغن مایع یا کره را به مواد اضافه و مخلوط کنید تا مواد یکدست شوند؛ سپس خمیر مایه عمل آمده را داخل مواد بریزید و حسابی هم بزنید.

4

مرحله چهارم: ریختن آرد و نمک

آرد را بعد از الک کردن طی دو مرحله به مواد تخم مرغی اضافه کنید، بعد از کمی مخلوط کردن 1 قاشق چای خوری نمک را هم اضافه و به مدت 5 دقیقه خمیر را ورز دهید تا حالت چسبندگی نداشته باشد و به دست نچسبد. خمیر را داخل یک کاسه که با روغن کمی چرب کردید قرار دهید و روی خمیر را بپوشانید و به مدت حداقل یک ساعت استراحت دهید.

5

مرحله پنجم: چیدن خمیر داخل قالب

کف قالب کاغذ روغنی قرار دهید، بعد از استراحت پف خمیر را با دست بگیرید، از خمیر به اندازه کوچک بردارید و مقداری شکلات صبحانه وسط خمیر قرار دهید و مجدد خمیر را گرد کنید و داخل قالب کنار هم بچینید. تا به شکل کندوی زنبور درآید.

6

مرحله ششم: رومال کردن

1 عدد زرده تخم مرغ را با 3 قاشق غذا خوری زعفران دمکرده مخلوط کنید تا صاف و یکدست شود، بعد از مواد رومال همه جای نان بمالید و در صورت دلخواه کمی کنجد یا سیاه دانه بپاشید.

7

مرحله هفتم: پخت نان لانه زنبوری در فر

قالب را در فر از قبل گرم شده با دمای 170 درجه به مدت 30 دقیقه قرار دهید تا نان خوشمزه پخته و روی آن طلایی شود.

8

مرحله نهایی: پخت نان لانه زنبوری در تابه (بدون فر)

تابه را از یک ربع قبل روی شعله پخش کن گرم کنید و گلوله های خمیری را داخل آن بچینید و اگر تابه رژیمی نبود حتما دمکنی بگذارید و حرارت را کم کنید. زمانی که نان پخت و روی نان سفت شد برگردانید تا طرف دیگر نان هم برشته شود.

طرز تهیه نان لانه زنبوری بدون فر

نکات کلیدی و فوت و فن مهم طرز تهیه نان لانه زنبوری

  • اگر از فر استفاده می کنید، چند دقیقه آخر گریل را روشن کنید تا روی نان طلایی شود.
  • به جای ماست می توانید از نصف لیوان شیر استفاده کنید.
  • از مواد مختلف می توانید به عنوان مواد میانی استفاده کنید.

همچنین ببینید: 

طرز تهیه نان قتلمه مازندرانی ساده و خوش طعم با شیر و خمیر مایه

طرز تهیه نان قندی نازک خوشمزه و سنتی با ماست بدون فر و در توستراز
6
رای