طرز تهیه مرجو خورش طالقانی خوشمزه و ساده اصیل با عدس و گوشت

طرز تهیه مرجو خورش طالقانی خوشمزه و ساده اصیل با عدس و گوشت مرجو خورشت یا همان خورشت عدس غذایی بسیار خوشمزه و مقوی است که می تواند غذای بسیار مناسبی برای یک وعده کامل غذایی باشد. برای تهیه مرجو خورشت محلی و بی نظیر با ما در سلام دنیا همراه باشید.

مرجو خورشت یا خورشت عدس، یکی از خورشت های ایرانی اصیل است که بر پایه عدس و گوشت خورشتی تهیه می شود و اصالتی مربوط به شهر طالقان دارد. عدس یکی از حبوبات سرشار از مواد مغذی فراوان از جمله اسید فولیک، پروتئین گیاهی، پتاسیم، فیبر و .... می باشد که بهتر است بیشتر در وعده های غذایی خانوار قرار گیرد. در بخش آشپزی از سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه مرجو خورشت را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای مرجو خورشت عدس طالقانی خوشمزه با گوشت برای 4 نفر

گوشت خورشتی گوسفندی400 گرم
پیاز2 عدد
سیب زمینی1 عدد
آلو خورشتی10 عدد
عدس1 پیمانه
رب گوجه فرنگی1 قاشق غذا خوری
آبغورهبه میزان لازم

دستور پخت مرجو خورشت عدس طالقانی خوشمزه با گوشت برای 4 نفر

1

طرز تهیه خورشت عدس طالقان با گوشت و سیب زمینی

مرحله اول: ابتدا عدس را شسته و به مدت 2 ساعت داخل آب خیس می کنیم. پیاز را نگینی ریز می کنیم. آلو ها را خوب می شوییم و داخل آب خیس می کنیم.

طرز تهیه مرجو خورشت طالقان ساده
2

مرحله دوم: تهیه مرجو خورشت

ابتدا داخل قابلمه مناسبی کمی روغن ریخته و پیاز را هم می افزاییم و خوب تفت می دهیم تا پیاز ها طلایی شوند. سپس گوشت را به پیاز افزوده و خوب تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند و بوی گوشت به این طریق گرفته شود.

3

مرحله سوم: افزودن ادویه و پخت گوشت

در این مرحله رب گوجه فرنگی، زردچوبه و فلفل را می افزاییم و به همراه گوشت خوب تفت می دهیم تا عطر خوبی از مواد به مشام برسد. زمانی که رنگ رب آزاد شد 3 لیوان آب جوش به گوشت افزوده درب قابلمه را می گذاریم تا گوشت کاملا پخته شود.

4

مرحله چهارم: افزودن عدس و آلو

نیمی از زمان پخت گوشت که گذشت عدس و آلو را به خورشت می افزاییم و اجازه می دهیم تا خورشت کاملا پخته و به قوام کافی برسد.

5

مرحله پنجم: آماده سازی سیب زمینی

سیب زمینی ها را پوست گرفته و خلال خیلی ریز می کنیم، تابه مناسبی روی حرارت می گذاریم و داخل آن روغن می ریزیم تا کاملا گرم شود. سپس سیب زمینی ها را داخل روغن سرخ می کنیم تا کاملا طلایی و برشته شود.

6

مرحله آخر: افزودن چاشنی خورشت

زمانی که گوشت کاملا مغز پخت و نرم شد نمک و آبغوره خورشت را می افزاییم و کمی زمان می دهیم تا خورشت خوب جا افتاده و به روغن بیفتد. بعد داخل ظرف زیبایی ریخته و با سیب زمینی تزیین، سرو و نوش جان کنید.

طرز تهیه خورشت عدس طالقانی خوشمزه با گوشت

نکات مهم و فوت و فن تهیه مرجو خورشت ساده و خوشمزه با گوشت و عدس 

  • بهتر است عدس را قبل از پخت 2 ساعت در آب خیس کنید.
  • چاشنی این غذا آبغوره است که افزودن آن کاملا سلیقه ای است.
  • این خورشت را با نان و برنج می توان سرو کرد.
از
4
رای