طرز تهیه مقلوبه عربی با مرغ و بادمجان خوشمزه و مجلسی لبنانی

طرز تهیه مقلوبه عربی با مرغ و بادمجان خوشمزه و مجلسی لبنانی مقلوبه عربی از غذاهای لذیذی است که به صورت قالبی سرو می شود، این غذا با مرغ، بادمجان، سیب زمینی و برنج تهیه و در مجالس مهم و مهمانی ها سرو می شود.

مقلوبه عربی با مرغ از غذاهای مجلسی و سنتی کشورهای عربی می باشد که به نوعی غذای ته چینی به حساب می آید، این غذا به نوعی یک غذای سیاسی در کشور فلسطین نیز می باشد که با پخت آن و وارونه کردن قابلمه هشداری به براندازی نیروهای اسرائیلی داده می شود، در بخش آشپزی امروز سلام دنیا علاوه بر طرز تهیه مقلوبه عربی با مرغ، نکات مهم و فوت و فن تهیه آن را نیز آورده ایم که خواهید خواند. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای مقلوبه عربی با مرغ و بادمجان خوشمزه به سبک لبنانی

برنج3 و نیم پیمانه
مخلوط سینه و ران مرغ4 عدد
بادمجان2 عدد
پیاز2 عدد
سیب زمینی1 عدد
نمک، فلفل سیاه، فلفل قرمز، زردچوبه، ادویه کاری، پودر زیره و پودر سیربه مقدار لازم
زعفران دمکردهبه مقدار لازم

دستور پخت مقلوبه عربی با مرغ و بادمجان خوشمزه به سبک لبنانی

1

طرز تهیه مقلوبه عربی با مرغ مرحله به مرحله

برای پخت این غذا ابتدا بادمجان ها را به صورت حلقه برش می زنیم و درون آب و نمک به مدت ۳۰ دقیقه قرار می دهیم تا تلخی آنها گرفته شود. سپس آنها را درون تابه ای حاوی روغن سرخ می کنیم و بعد از خارج کردن بادمجان ها، سیب زمینی ها را حلقه کرده و آنها را نیز سرخ می کنیم و بعد 1 عدد پیاز خلالی شده را در آن تفت می دهیم.

2

مرحله دوم: پخت مرغ ها

تابه را خالی کرده و حالا کمی روغن درون آن می ریزیم و 1 پیاز دیگر را خلالی کرده و درون آن تفت می دهیم و بعد از طلایی شدن تکه های مرغ را داخل تابه می ریزیم و آنها را نیز تفت می دهیم سپس کمی نمک ، فلفل سیاه ، فلفل قرمز، زردچوبه، ادویه کاری، پودر زیره و پودر سیر و آب به آن اضافه می کنیم و درب تابه را می گذاریم تا مرغ ها برای 20 دقیقه بپزند.

طرز تهیه مقلوبه عربی
3

مرحله سوم: چیدن مرغ و بادمجان داخل قابلمه

قابلمه ای دیگر را روی حرارت قرار می گذاریم تا کمی داغ شود کف آن کاغذ روغنی می اندازیم و سپس مرغ ها را از آب مرغ جدا می کنیم کف قابلمه می چینیم و به ترتیب سیب زمینی ها ، بادمجان ها و پیاز داغ را روی هم می ریزیم.

4

مرحله چهارم: نیم پز کردن برنج

برنج را که از قبل خیس کرده ایم داخل قابلمه ای دیگر می ریزیم و به اندازه یک بند انگشت از آب مرغ روی آن می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم.

5

مرحله پنجم: دم گذاشتن غذا

آب برنج که کشیده شد آن را درون قابلمه حاوی مرغ می ریزیم و با کف قاشق آن را فشرده می کنیم زعفران دمکرده را روی آن می ریزیم، درب قابلمه را با دمکنی می پوشانیم و روی قابلمه قرار می دهیم و حرارت را کم می کنیم.

6

مرحله نهایی: برگرداندن قابلمه و سرو مقلوبه

بعد از گذشت 50 دقیقه حرارت را خاموش می کنیم و سپس قابلمه را درون دیسی مناسب برمی گردانیم و با سبزیجات دلخواه آن را تزئین و سرو می کنیم.

طرز تهیه مقلوبه عربی با مرغ

نکات مهم و فوت و فن تهیه مقلوبه عربی با مرغ

  • استفاده از ته دیگ سیب زمینی در این غذا سلیقه ای است اما به خوشمزه تر شدن غذا کمک می کند.
  • بعد از پخت مرغ آب آن را نگهدارید تا در هنگام سرو از آن استفاده نمایید.
  • مقلوبه را با گوشت قرمز، مرغ و سبزیجات تهیه می کنند.
  • برای راحتتر وارونه کردن قابلمه حتما از ظرف نچسب استفاده کنید.
  • می توانید کف قابلمه را نیز کاغذ روغنی بیندازید.

همچنین ببینید:

طرز تهیه کبسه مرغ خوشمزه عربی مخصوص رستورانی به سبک جنوبی

طرز تهیه قیمه نجفی عربی خوشمزه و مجلسی اصل عراقی با گوشت
 
 

از
12
رای