کریپتوکارنسی یا ارز رمزنگار چیست و چگونه استخراج می شوند

کریپتوکارنسی یا ارز رمزنگار چیست و چگونه استخراج می شوند ارزهای دیجیتال الگوی جدیدی برای پول هستند. کریپتوکارنسی یا ارز رمزنگاری شده نشان دهنده یک الگوی جدید و غیرمتمرکز برای پول هستند. در خصوص اینکه رمز ارز چیست و چگونه استخراج میشود در سلام دنیا بیاموزید.

کریپتوکارنسی یا ارز رمزنگاری شده یک ارز دیجیتال یا مجازی است که از طریق رمزنگاری ایمن می شود که در این صورت امکان جعل یا دو بار خرج کردن آن را تقریبا غیرممکن می سازد.

کریپتوکارنسی چیست؟

کریپتوکارنسی یا ارز رمزنگاری شده یک ارز دیجیتال یا مجازی است که از طریق رمزنگاری ایمن می شود که در این صورت امکان جعل یا دو بار خرج کردن آن را تقریبا غیرممکن می سازد. بسیاری از ارزهای دیجیتال، شبکه‌های غیر متمرکز مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند، فناوری بلاک چین یک دفتر کل توزیع‌ شده که توسط شبکه‌ای متفاوت از کامپیوترها اجرا می‌شود. یکی از ویژگی‌های مشخص ارزهای دیجیتال این است که معمولاً توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نمی‌شوند و از نظر تئوری از دخالت یا دستکاری دولت مصون می‌مانند.

نکات مهم در خصوص کریپتوکارسنتی

  • ارز دیجیتال شکلی از دارایی دیجیتال مبتنی بر شبکه ای است که در میان تعداد زیادی از رایانه ها توزیع شده است. این ساختار غیرمتمرکز به آنها اجازه می دهد خارج از کنترل دولت ها و مقامات مرکزی فعالیت داشته باشند.
  • کارشناسان متعقدند که بلاک چین و فناوری‌های مرتبط، بسیاری از صنایع از جمله امور مالی و حقوقی را مختل می سازد. مزایای ارزهای دیجیتال شامل انتقال پول ارزان‌تر و سریع‌تر و سیستم‌های غیرمتمرکز است که با بروز مشکل برای یک سیستم کل سیستم دچار اختلال نمی شود.
  • از معایب ارزهای دیجیتال می توان به نوسان قیمت، مصرف انرژی بالا برای فعالیت های ماینینگ (فرایند ایجاد رمز ارزها) و استفاده در فعالیت های مجرمانه اشاره کرد.

حتما بخوانید: ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند


رمز ارز ها را می‌توان استخراج کرد یا از صرافی‌های ارزهای دیجیتال خریداری کرد. همه سایت‌های تجارت الکترونیک امکان خرید و استفاده از ارزهای دیجیتال را در اختیار ندارند. در واقع، ارزهای دیجیتال، حتی ارزهای محبوب مانند بیت کوین، به سختی برای تراکنش های خرده فروشی قابل استفاده هستند. با این حال، ارزش سرسام‌ آور ارزهای دیجیتال باعث محبوبیت آن‌ها به عنوان ابزار معاملاتی شده است. ارزهای دیجیتالی به میزان محدودی برای نقل و انتقالات برون مرزی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

کریپتوکارنسی چیست؟

بلاک چین چیست؟

مرکز جذابیت و عملکرد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، فناوری بلاک چین است. همانطور که از نام آن مشخص است، بلاک چین در اصل مجموعه ای از بلوک های متصل یا یک دفتر کل آنلاین است. هر بلوک شامل مجموعه ای از تراکنش هاست که به طور مستقل توسط هر یک از اعضای شبکه تایید شده است. هر بلوک جدید ایجاد شده باید قبل از تأیید توسط هر گره تأیید شود، که در این صورت جعل تاریخچه تراکنش ها تقریباً غیرممکن می شود. محتویات دفتر آنلاین باید توسط کل شبکه یک گره مجزا به توافق برسد، یا یک کپی از دفتر کل در کامپیوتر ذخیره شود.


حتما بخوانید: فناوری بلاک چین چیست و چگونه کار می کند


کارشناسان می گویند که فناوری بلاک چین می تواند در صنایع متعددی مانند زنجیره تامین و فرآیندهایی مانند رای گیری آنلاین و تامین مالی جمعی استفاده شود. موسسات مالی مانند JPMorgan Chase & Co (JPM) در حال آزمایش استفاده از فناوری بلاک چین برای کاهش هزینه های تراکنش با ساده کردن فرآیند پرداخت هستند.

انواع ارزهای دیجیتال

بیت کوین محبوب ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال محسوب می شود. این ارز توسط شخصی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو اختراع شد و در سال 2008 از طریق کاغذ سفید به دنیا معرفی شد. امروزه هزاران نوع ارز دیجیتال در بازار وجود دارد. هر ارز دیجیتال ادعا می کند که عملکرد و مشخصات متفاوتی دارد. برای مثال، شبکه اتریوم رمز ارز "اتر" خود را با عنوان گس (gas) برای پلتفرم زیرساخت های قراردادهای هوشمند عرضه می‌کند. رمز ارز XRP برای ارز دیجیتال ریپل توسط بانک‌ها برای تسهیل نقل و انتقالات بین مناطق جغرافیایی مختلف استفاده می‌شود.

بیت کوین که از سال 2009 در دسترس عموم قرار گرفت، همچنان پرمعامله ترین و تحت پوشش ترین ارز دیجیتال محسوب می شود. تا نوامبر 2021، بیش از 18.8 میلیون بیت کوین با ارزش کل بازار حدود 1.2 تریلیون دلار در گردش بود. که تنها 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت.
در پی موفقیت بیت کوین، بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر که به نام «آلت کوین» شناخته می شوند، راه اندازی شده اند. برخی از این ارزها کلون ها یا فورک های بیت کوین هستند، در حالی که برخی دیگر ارزهای جدیدی هستند که از ابتدا ساخته شده بودند. آنها عبارتند از Solana، Litecoin، Ethereum، Cardano و EOS. تا نوامبر 2021، ارزش کل همه ارزهای دیجیتال موجود به بیش از 2.1 تریلیون دلار رسیده بود و بیت کوین تقریباً 41٪ از ارزش کل را تشکیل می داد.

آیا ارزهای دیجیتال قانونی هستند؟

ارزهای فیات اعتبار خود را به عنوان وسیله ای برای معامله از دولت یا مقامات صادر کننده پول بدست می آورند. به عنوان مثال، هر اسکناس دلار توسط فدرال رزرو پشتیبانی می شود. اما ارزهای دیجیتال توسط هیچ نهاد دولتی یا خصوصی پشتیبانی نمی شوند. از این رو، اثبات وضعیت حقوقی آنها در حوزه های قضایی مختلف مالی جهان دشوار بوده است. این که ارزهای دیجیتال تا حد زیادی خارج از اکثر زیرساخت‌های مالی موجود فعالیت داشته اند، کمکی به حل این مشکل نمی‌کند. وضعیت قانونی ارزهای رمزنگاری شده پیامدهایی برای استفاده از آنها در معاملات و معاملات روزانه  بهمراه داشته است. در ژوئن سال 2019، «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) توصیه کرد که نقل و انتقالات ارزهای رمزنگاری شده باید مشمول الزامات «قانون انتقال اطلاعات یا travel rule » باشد، که نیاز به انطباق با مبارزه با پولشویی (AML) دارد.

از دسامبر سال 2021، السالوادور تنها کشوری بود که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی برای تراکنش های پولی مجاز کرد. در سایر نقاط جهان، مقررات ارزهای دیجیتال بسته به حوزه قضایی متفاوت است. قانون خدمات پرداخت ژاپن، بیت‌کوین را به‌عنوان دارایی قانونی تعریف می‌کند. صرافی‌های ارزهای دیجیتال فعال در این کشور منوط به جمع‌آوری اطلاعات درباره مشتری و جزئیات مربوط به انتقال سیمی هستند. چین مبادلات ارزهای دیجیتال و استخراج در داخل مرزهای خود را ممنوع اعلام کرده است. در خبرها گزارش شده است که هند در ماه دسامبر در حال تدوین چارچوبی برای ارزهای دیجیتال بوده است.


حتما بخوانید: انواع ارزهای دیجیتال معتبر و آینده دار


ارزهای دیجیتال در اتحادیه اروپا قانونی محسوب می شوند. مشتقات و سایر محصولاتی که از ارزهای رمزنگاری شده استفاده می کنند باید به عنوان "ابزار مالی" واجد شرایط باشند. در ژوئن سال 2021، کمیسیون اروپا "مقررات بازار دارایی‌های رمزنگاری" (MiCA) را منتشر کرد که تضمیناتی را برای مقررات تعیین می‌کند و قوانینی را برای شرکت‌ها یا فروشندگان ارائه‌دهنده خدمات مالی با استفاده از ارزهای رمزنگاری شده تعیین می‌کند. ارز دیجیتال در ایالات متحده، بزرگترین و پیچیده‌ترین بازار مالی در جهان است. مشتقات ارز دیجیتال مانند بیت کوین فیوچر در بورس کالای شیکاگو موجود است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکت (SEC) اعلام کرده است که بیت کوین و اتریوم اوراق بهادار نیستند.

آیا ارزهای دیجیتال قانونی هستند؟

نکته مهم: اگرچه ارزهای رمزنگاری شده نوعی پول در نظر گرفته می‌شوند، اما سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا (IRS) آنها را به‌عنوان دارایی مالی یا اموال تلقی می کند. و مانند بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های دیگر، اگر در فروش یا تجارت ارزهای رمزنگاری‌ شده سود سرمایه به دست آورید، دولت بخشی از سود را از شما درخواست می کند. در 20 مه سال 2021، وزارت خزانه داری ایالات متحده پیشنهادی را اعلام کرد که بر اساس آن مالیات دهندگان ملزم می شوند، هرگونه تراکنش ارز دیجیتال و بالاتر از 10000 دلار را به سازمان خدمات درآمد داخلی IRS گزارش دهند. اینکه دقیقاً چگونه سود سرمایه ها یا درآمدهای معمول را به عنوان سود مالیات محاسبه خواهند کرد، به مدت زمانی که مالیات دهندگان این ارز دیجیتال را نگه داشته اند، بستگی دارد.

مزایا و معایب ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال با هدف ایجاد تحول در زیرساخت های مالی به بازار معرفی شدند. با این حال، مانند هر انقلابی، پای بده بستان هایی نیز در میان است. در مرحله کنونی توسعه ارزهای دیجیتال، تفاوت‌های زیادی بین ایده‌ نظری یک سیستم غیرمتمرکز با ارزهای دیجیتال و اجرای عملی آن وجود دارد.

در ادامه برخی از مزایا و معایب ارزهای دیجیتال ارائه شده است.

مزایای ارز دیجیتال

ارزهای رمزنگاری شده نشان دهنده یک الگوی جدید و غیرمتمرکز برای پول هستند. در این سیستم، واسطه‌های متمرکز مانند بانک‌ها و مؤسسات پولی برای اعمال اعتماد و تراکنش های قانونی بین دو طرف ضروری نیستند. بنابراین، سیستم ارزهای رمزنگاری شده احتمال مشکل تک نقطه خرابی (به قسمتی از سیستم که اگه آن قسمت درست کار نکند به صورت کلی سیستم کار نمی کند) مانند یک بانک بزرگ را از بین می‌برد، که مجموعه‌ای از بحران‌ها را در سراسر جهان به راه می‌اندازد، مانند بحرانی که در سال 2008 با شکست مؤسسات در ایالات متحده آغاز شد.

ارزهای رمزنگاری شده قول می دهند که انتقال وجه مستقیم بین دو طرف را بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد مانند بانک یا کمپانی های کارت اعتباری آسان‌تر کنند. چنین انتقال‌های غیرمتمرکز با استفاده از کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی و اشکال مختلف سیستم‌های تشویقی سازمان، مانند اثبات کار یا اثبات سهام، ایمن می‌شوند.

از آنجایی که آنها از واسطه های شخص ثالث استفاده نمی کنند، انتقال ارز دیجیتال بین دو طرف معامله سریعتر از انتقال پول استاندارد انجام می شود. نمونه ای از این انتقال های غیرمتمرکز، وام های فوری در امور مالی غیرمتمرکز است. این وام ها که بدون وثیقه پشتوانه پردازش می شوند، می توانند در عرض چند ثانیه اجرا شوند و در معاملات مورد استفاده قرار گیرند.

از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می توان برای ایجاد سود استفاده کرد. ارزش بازارهای ارزهای دیجیتال در یک دهه گذشته به طور سرسام آوری افزایش پیدا کرده است و در یک مقطع زمانی به حدود 2 تریلیون دلار رسیده است. تا 20 دسامبر سال 2021، بیت کوین در بازارهای ارز دیجیتال بیش از 862 میلیارد دلار ارزش داشت.

یکی از برجسته ترین موارد استفاده از ارزهای دیجیتال در حال آزمایش، نقش رمیتانس در اقتصاد است. در حال حاضر، ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین به عنوان ارزهای واسطه برای ساده کردن نقل و انتقالات پول در سراسر مرزها استفاده می شوند. بنابراین، یک ارز فیات به بیت کوین (یا سایر ارزهای رمزنگاری شده) تبدیل می شود و به آن سوی مرزها منتقل می شود و متعاقباً به ارز فیات مقصد تبدیل می شود. این روش فرآیند انتقال پول را ساده و هزینه آن را ارزان تر می کند.

معایب ارزهای دیجیتال

اگرچه آنها ادعا می کنند یک تراکنش به شکل ناشناس هستند، اما در واقع ارز دیجیتال اسم مستعار آنها است. آنها یک ردپای دیجیتالی به جا می گذارند که می تواند توسط آژانس هایی مانند اداره تحقیقات فدرال (FBI) پیگیری و کشف شود. این امر امکان ردیابی تراکنش های مالی شهروندان عادی را برای دولت ها یا مقامات فدرال میسر می کند.

ارزهای رمزنگاری شده به ابزاری محبوب برای مجرمان برای فعالیت‌های شرورانه مانند پولشویی و خریدهای غیرقانونی تبدیل شده‌اند. مورد Dread Pirate Roberts، که بازاری را برای فروش مواد مخدر در دارک وب راه اندازی کرد، حالا به خوبی شناخته شده است. ارزهای رمزنگاری شده همچنین مورد علاقه هکرهایی هستند که از آنها برای فعالیت های باج افزار (ransomware) استفاده می کنند.

از لحاظ تئوری، قرار بود ارزهای رمزنگار شده غیرمتمرکز باشند، ثروت آنها بین بسیاری از طرف‌ها در یک بلاک چین توزیع شود. اما در واقعیت، مالکیت بسیار متمرکز است. به عنوان مثال، یک مطالعه در دانشگاه MIT  آمریکا نشان داد که تقریباً 45٪ بیت کوین، یک ارز دیجیتال که ارزش آن در زمان های اخیر افزایش یافته است، تنها در اختیار 11000 سرمایه گذار است.

مزایا و معایب ارزهای دیجیتال

یکی از تصورات در مورد ارزهای دیجیتال این است که هر کسی می‌تواند آن‌ها را با استفاده از رایانه با اتصال به اینترنت استخراج کند. با این حال، استخراج ارزهای رمزنگاری شده محبوب، به انرژی قابل توجهی نیاز دارد، که گاهی اوقات به اندازه انرژی مصرف شده توسط کل کشورها است. هزینه های گران انرژی، همراه با غیرقابل پیش بینی بودن هزینه استخراج، استخراج را در میان شرکت های بزرگی که درآمد آنها به میلیاردها دلار می رسد، متمرکز کرده است. بر اساس یک مطالعه در دانشگاه (MIT) ام آی تی ، 10٪ از ماینرها 90٪ از ظرفیت استخراج ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهند.

  • اگرچه بلاک چین های ارزهای دیجیتال از امنیت بالایی برخوردار هستند، اما سایر مخازن رمزنگاری شده مانند صرافی ها و کیف پول ها را می توان هک کرد. بسیاری از صرافی‌ها و کیف‌ پول‌های ارزهای دیجیتال در طول سال‌ها هک شده‌اند و گاهی اوقات میلیون‌ها دلار «کوین» به سرقت رفته است.
  • ارزهای دیجیتال معامله شده در بازارهای عمومی از نوسانات قیمت رنج می برند. بیت کوین افزایش سریع و سقوط ارزش خود را تجربه کرده است، به طوری که در دسامبر 2017  ارزش آن به 17738 دلار رسید و در ماه های بعد به 7575 دلار کاهش پیدا کرد.
سوالات متداول

ارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده به زبان ساده چیست؟

ارزهای دیجیتال دارایی های دیجیتال و سیستم های غیرمتمرکز هستند که امکان پرداخت آنلاین امن را فراهم می کنند.

چگونه ارز دیجیتال را دریافت کنید؟

هر سرمایه‌گذاری می‌تواند ارز دیجیتال را از صرافی‌های رمزنگاری محبوب مانند Coinbase، برنامه‌هایی مانند برنامه Cash یا از طریق کارگزاری ها خریداری کند. یکی دیگر از روش‌های محبوب برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، از طریق مشتقات مالی، مانند قراردادهای بیت‌کوین در بوروس شیکاگو CME، یا از طریق ابزارهای دیگر، مانند بیت‌کوین تر است و صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله بیت‌کوین (ETF) است.

هدف ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمزنگار شده چیست؟

ارزهای دیجیتال الگوی جدیدی برای پول هستند. وعده آنها این است که ساختار های مالی موجود را ساده تر و سریع تر و ارزان تر کنند. فناوری و ساختار آنها سیستم های پولی موجود را غیرمتمرکز می کند و امکان مبادله ارزش و پول را برای طرفین معامله بدون استفاده از نهادهای واسطه مانند بانک ها فراهم می کند.

آیا می توان ارز دیجیتال تولید کرد؟

ارزهای رمزنگاری شده توسط ماینینگ تولید می شوند. به عنوان مثال، بیت کوین با استفاده از استخراج بیت کوین تولید می شود. این فرآیند شامل دانلود نرم افزاری است که شامل تاریخچه ای جزئی یا کامل از تراکنش هایی است که در شبکه آن رخ داده است. اگرچه هر کسی با یک کامپیوتر و اتصال به اینترنت می تواند ارز دیجیتال استخراج کند، اما انرژی و منابع فشرده و ماهیت استخراج یا ماینینگ به این معنی است که صنعت تحت سلطه شرکت های بزرگ است.

محبوب ترین ارزهای دیجیتال کدامند؟

بیت کوین تا حد زیادی محبوب ترین ارز دیجیتال محسوب می شود و پس از آن سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، بایننس کوین، سولانا و کاردانو قرار دارند.

آیا ارزهای دیجیتال اوراق بهادار هستند؟

کمیسیون بوروس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) گفته است که بیت کوین و اتریوم، دو ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار، اوراق بهادار محسوب نمی شوند. در مورد وضعیت سایر ارزهای دیجیتال اظهار نظری نکرده است.

اگر بیت کوین از آتشفشان ها نیرو می گرفت چه می شد؟

سوالات تامل برانگیزی مانند این، فقط یک فرضیه نیستند. آنها نوآوری های واقعی هستند که پیشگامان ارزهای دیجیتال در حال به وجود آوردن آنها هستند. یادبگیرید که چگونه ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، بلاک چین و کریپتو تعامل ما با جهان را تغییر می دهند و آن را به سرمایه گذاری فراتر از امور مالی تبدیل می کنند.

سخن آخر

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر عرضه اولیه سکه ("ICO") بسیار پرخطر و حدس و گمانه ای هستند و این مقاله توصیه ای از طرف سایت سلام دنیا یا نویسنده برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایر عرضه اولیه سکه ICO نیست. از آنجایی که موقعیت هر فرد منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود. سلام دنیا هیچ گونه تضمین یا ضمانتی در مورد صحت یا به موقع بودن اطلاعات موجود در این مطلب ارائه نمی دهد.


مقالات مرتبط:

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) چیست، مزایا و معایب آنها

بیت کوین چه نقاط قوت و چه نقاط ضعفی دارد؟
 

از
4
رای