زبان اسپرانتو چیست + مبتکر و ویژگی های زبان اسپرانتو

زبان اسپرانتو چیست + مبتکر و ویژگی های زبان اسپرانتو اسپرانتو به معنای جایگزین کردن زبانهای دیگر نیست، بلکه فقط مکمل آنها است. این هدف از وحدت جهانی انگیزه ای برای اسپرانتو بود، زبانی که بیش از یک قرن پیش در لهستان ایجاد شده است.

زبان اسپرانتو در اواخر دهه 1800 توسط لودویک لژزر زامنهاف، یک پزشک لهستانی ایجاد شد. کره زمین خانه ای به چند زبان است. آخرین تخمین ها حاکی از این هستند که امروزه حدود 7000 زبان در حال استفاده است. بنابراین با این حال چرا کسی تصمیم می گیرد که یک مورد (زبان) جدید بسازد؟؛ در این مقاله از وب سایت سلام دنیا، قصد داریم درباره اینکه زبان اسپرانتو چیست، چه کسی اسپرانتو را اختراع کرد و ویژگی های زبان اسپرانتو چیست؟

زبان اسپرانتو چیست

بسیاری از افراد زبان هایی را برای غنی سازی یک دنیای داستانی اختراع کرده اند. اما، هر از چند گاهی یا بعضی از اوقات، مردم زبانی با هدف سالم تر ایجاد می کنند: تا جهان را گرد هم آورند. این هدف از وحدت جهانی انگیزه ای برای اسپرانتو بود، زبانی که بیش از یک قرن پیش در لهستان ایجاد شده است.

در حالی که امروزه همه ما به زبان اسپرانتو صحبت نمی کنیم، با این حال این زبان محبوبیت بیشتری نسبت به هر زبان ساختاری دیگر کسب کرده است، و همچنان به جذب صحبت کنندگان جدید ادامه می دهد. گاهی اوقات صحبت کردن به زبان اسپرانتو به عنوان سرگرمی برای افرادی با زبانی عجیب و غریب نوشته می شود، که این نقش های مهم تاریخی-محوری را در جهان ایفا کرده است. اسپرانتو بخصوص امروزه ارزش یادگیری را دارد زیرا این در شرایط تجدید حیات است.

چرا زبان اسپرانتو اختراع شد؟ (مبتکر زبان اسپرانتو)

اسپرانتو در اواخر دهه 1800 توسط لودویک لژزر زامنهاف، یک پزشک لهستانی ایجاد شد. او به تنهایی پایه و اساس زبان را بنا نهاد و تا پایان عمر کمک کرد تا آن را وارد دنیای واقعی کند. اگرچه حرفه زامنهاف پزشکی بود، اما او در زبانها هم همچین آماتور نبود. زامنهاف گفت که روسی زبان مادری او بود -او در منطقه ای از لهستان که در آن زمان بخشی از فدراسیون روسیه بود زندگی می کرد - اما او به طور کلی مرتباً روزانه لهستانی صحبت می کرد.


حتما بخوانید: متافیزیک به زبان ساده


شواهد همچنین نشان می دهد که او زبان ییدیش را از مادرش آموخته است و آلمانی، انگلیسی، اسپانیایی، لیتوانیایی، ایتالیایی و فرانسوی را فرا گرفته است. علاوه بر این، زامنهاف، زبانهای کلاسیک عبری، لاتین و آرامی را در مدرسه آموخت. اسپرانتو حتی نخستین زبان ساختاری نبود که با وی با آن سر و کار داشت. اولا، او مقداری از والاپوک را آموخت، که تقریباً یک دهه قبل از اسپرانتو در آلمان اختراع شد.

زامنهاف دلیل خوبی داشت که می خواست زبان دیگری به کارنامه خود اضافه کند. در طول زندگی، زامنهاف مجذوب ایده ایجاد جهانی آزادمنش و عاری از وحشت های جنگ شد. یهودی بودن در لهستان در زمان فجایع و اغتشاشات روسیه و همزمان با رسیدن به اوج ضد ستیزی، زامنهاف رویای روزی را در سر داشت که مردم می توانند در کنار هم جمع شوند. برای اینکه این جهان به واقعیت تبدیل شود، او تصمیم گرفت که بهترین کاری که می تواند انجام دهد ایجاد یک زبان کمکی بین المللی است.

چرا اسپرانتو اختراع شد؟

ویژگی های زبان اسپرانتو

ایده پشت IAL این است که به گونه ای طراحی شده است که زبان مادری کسی نباشد، اما مردم می توانند به سرعت آن را به عنوان زبان دوم یاد بگیرند تا مکالمه ای آسان با افراد در هر جای دنیا را داشته باشند. اسپرانتو به معنای جایگزین کردن زبانهای دیگر نیست، بلکه فقط مکمل آنها است. ممکن است بپرسید که چرا شما فقط از یک زبان موجود به عنوان IAL استفاده نمی کنید.

به عنوان مثال، همه می توانند علاوه بر اولین زبان خود، انگلیسی را یاد بگیرند، و سپس همه می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این یک سؤال خوب است، به ویژه با توجه به اینکه انگلیسی در اصل از قبل یک IAL است با توجه به اینکه اصولاً زبان انگلیسی در حال حاضر یک IAL است، که گاهی اوقات توسط سازمان های بین المللی به عنوان زبان لینگو فرانكا مورد استفاده قرار می گیرد. مشکل استفاده از زبان انگلیسی در این ظرفیت این است که به مردم و مکانهایی که از قبل انگلیسی صحبت می کنند یک مزیت بزرگ می دهد. اسپرانتو سعی دارد مشکلات سیاسی و فرهنگی را با یک زبان بی طرف دور بزند.

چگونه اسپرانتو ساخته شد؟

بعد از سالها کار روی زبان جدیدش، زامنهاف Unua Libro را در ورشو در 26 ژوئیه 1887 منتشر کرد. او آن را با نام مستعار دكتورو اسپرانتو منتشر کرد، که به معنی "دکتر امیدوار" است، و نیمه دوم به عنوان نام زبان تصویب شد. این کتاب، که به معنای واقعی کلمه به عنوان "کتاب اول" ترجمه می شود، زمینه را برای اسپرانتو با 920 ریشه کلمه فراهم کرد که، وقتی با 16 قانون دستوری ساده زبان ترکیب شود، می تواند ده ها هزار کلمه تشکیل دهد. ریشه های اسپرانتو عمدتاً مبتنی بر لاتین و دارای تأثیرات روسی، لهستانی، انگلیسی و آلمانی بودند.


حتما بخوانید:زبان بدن؛ قدرتمندترین و موثرترین راه ارتباطات اجتماعی


چگونه اسپرانتو ساخته شد؟

این به صورت هدفمند انجام شده است برای اینکه کسانی که الانشم با زبانی که از زبان لاتین سرچشمه گرفته است صحبت می کنند، زمان بسیار آسان تری را برای یادگیری این زبان جدید خواهند داشت. بسیاری از اسپرنتیست ها ادعا می کنند که به دلیل گرامر ساده، واژگان آشنای لاتین و هجی آوایی، می توانید آن را خیلی سریعتر از هر زبان دیگری یاد بگیرید. زامنهاف بلافاصله پس از انتشار مبانی، از نظارت بر اسپرانتو منصرف شد. وی با اجازه دادن به دیگران برای بازخورد دادن و ترغیب و تشویق زبان به تکامل، زبان را به دور از خفه شدن توسط محدودیت ها نگه داشت. زامنهاف تا آخر عمر درگیر استفاده از اسپرانتو بود و وی اطمینان داشت که این زبان می تواند پس از درگذشت او باقی بماند.

با این حال اسپرانتو بدون نقص نیست. اسپرانتو به طور کمی اسپانیایی، ایتالیایی و اروپایی به نظر می رسد. این تصادفی نیست، و بسته به جایی که در جهان زندگی می کنید، تأثیر اروپا روی اسپرانتو می تواند یک ضعف باشد. به دلیل تأثیرات شدید اروپایی، افرادی که به زبانهای آسیایی صحبت می کنند، در یادگیری و صحبت کردن اسپرانتو از نقطه ضعف مشخصی برخوردار هستند. قوانین ساده اسپرانتو ممکن است برای یک صحبت کننده آسیایی یادگیری این زبان را نسبت به زبانهای دیگر آسانتر کند، اما به دلیل این تعصب غربی هنوزم ک هنوزه بخشی از "بی طرفی" خود را از دست می دهد.

چگونه اسپرانتو در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است؟

اندکی پس از انتشار Unua Libro، اسپرانتو به سرعت در اروپا و آمریکای شمالی شهرت یافت و مشهور شد. جوامع شروع به شکل گیری کردند و کتاب ها منتشر می شدند. از همه جالب تر، نوتروال مورستنت، یک اصولگرا بین بلژیک و آلمان، آن را زبان رسمی اعلام کرد. اصولگرایان حتی نام آن را به "آمیكجو" تغییر دادند که برای اسپرانتو به معنی "دوستی " است. حداقل به مدت چند دهه، به نظر می رسید که اسپرانتو در راه رسیدن به رویاهای زامنهاف است. سپس جنگ جهانی اول اتفاق افتاد.

چگونه اسپرانتو در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است؟

اسپرانتو توسط افراد زیادی کنار گذاشته شد زیرا زبان ظاهراً اتوپیایی نتوانست مانع از گسترش ورود اروپا به جنگ شود. آمیكجو توسط بلژیک ضمیمه شد، بنابراین تنها ایالتی که اسپرانتو را به عنوان زبان رسمی خود پذیرفت، منحل شد. زامنهاف در اوج جنگ در سال 1917، درگذشت. پس از جنگ، تلاشی برای احیای زبان صورت گرفت و حتی توسط سازمان ملل به عنوان یک روش رسمی ارتباطات در نظر گرفته شد، اما این زبان با شروع جنگ جهانی دوم با یک مشکل دیگر روبرو شد. اسپرانتو در جنگ جهانی دوم با مخالفان سرسختی همچون  آدولف هیتلر و یوزف استالین روبرو شد.


حتما بخوانید: بودا کیست و آیین بودایی چیست؟


هیتلر در Mein Kampf نوشته بود كه اسپرانتو، زبانی است كه از سوی یهودیان به عنوان روشی برای سلطه بر جهان مورد استفاده قرار می گرفت، پس در هر جایی که آلمان نازی یا روسیه اتحاد جماهیر شوروی ظهور می کرد، نابود می شد. استالین علیرغم اینکه در یک زمان زبان خوانده و ترویج کرده است، گویندگان خود را به گلاگس فرستاد. از همه بدتر، سه فرزند زامنهاف به دلیل میراث یهودیان در دوران هولوکاست کشته شدند.

با این حال هنوزم زبان توانست در اردوگاه های کار اجباری آموزش داده شود و توسط افراد محروم صحبت شود. پس از پایان جنگ جهانی دوم، اسپرانتو تقریباً کاملاً از بین رفت. با تشکر از گروه های کوچکی از علاقه مندان به اسپرانتو، آن توانست تنها در قرن بیستم باقی بماند. این زبان وضعیتی بیگانه داشت و غالباً مورد توجه جدی قرار نمی گرفت، اما نکته مهم این بود که از نابود شدن دور نگه داشته شد.

امروزه زبان اسپرانتو چقدر صحبت می شود؟

سخت است بدانید دقیقاً چه تعداد از افراد اسپرانتو صحبت می کنند، اما طبق برخی تخمین ها، امروزه حداقل 2 میلیون صحبت کننده در جهان وجود دارند. و با اینکه اسپرانتو به عنوان یک زبان کمکی ساخته شد، گروهی در حدود 1000 نفر وجود دارند که اسپرانتو را به عنوان زبان اول خود صحبت می کنند.

امروزه زبان اسپرانتو چقدر صحبت می شود؟

مشهورترین گوینده بومی جورج سوروس، نیکوکار میلیاردر مجارستانی و آمریکایی است که پدر وی طرفدار زبان بود. اسپرانتو کاملا از بین نرفته است و در واقع در حال حاضر یک رنسانس را پشت سر می گذارد. اسپرانتو در هیچ کشوری وضعیت رسمی ندارد، اما این تنها خود نشانگر موفقیت یک زبان است. کتاب ها، موسیقی و سایر سرگرمی ها وجود دارد. بزرگترین رویداد برای اسپرانتو ، Universala Kongreso است که توسط زامنهاف پایه گذاری شد و از سال 1905 تقریباً همه ساله در شهر دیگری برگزار می شود. این به عنوان روشی برای بحث و تنظیم زبان آغاز شد، اما امروز جشن افرادی است که آن را صحبت می کنند.

چرا مردم به زبان اسپرانتو صحبت می کنند؟ (فواید یادگیری زبان اسپرانتو)

برخی آن را به عنوان یک چالش می دانند، برخی دیگر ایده زامنهوف در مورد صلح جهانی را تصویب می کنند، و اما شاید شایع ترین دلیل برای یادگیری اسپرانتو اجتماع است. علاوه بر گردهمایی سالانه، صحبت کنندگان اسپرانتو از راه های بی شماری، چه از طریق اینترنت و چه در زندگی واقعی، می توانند به جامعه خود دسترسی پیدا کنند. در وب سایت Pasporta Servo، شما می توانید اسپرنتیست ها در سراسر جهان را پیدا کنید که به سایر صحبت کنندگان اجازه می دهند در هنگام تعطیلات، ارزان یا حتی رایگان با آنها بمانند. در آنجا یک ایستگاه رادیویی، یک انجمن آنلاین خاص، گروه های محلی و موارد دیگر فعالی وجود دارد.

صحبت کنندگان اسپرانتو طرفدار و فدایی رویای زامنهاف برای ایجاد زبانی هستند که به مردم از هر نقطه دنیا امکان ارتباط با یکدیگر را می دهد. بله، درست است که تنها بخش کوچکی از جمعیت جهان اسپرانتو را صحبت می کنند، اما با این حال در میان کسانی که این کار را انجام می دهند، زامنهاف به آرزوی خود  که مردم را با یک زبان مشترک متحد ببیند رسیده است. این زبان با نامی به معنی "امید" هنوز هم امروزه در بین میلیون ها نفر از مردم امید را القا می کند.

سخن آخر

اسپرانتو به معنای جایگزین کردن زبانهای دیگر نیست، بلکه فقط مکمل آنها است. صحبت کنندگان اسپرانتو طرفدار و فدایی رویای زامنهاف برای ایجاد زبانی هستند که به مردم از هر نقطه دنیا امکان ارتباط با یکدیگر را می دهد. در این پست سلام دنیا، هر آنچه درباره زبان اسپرانتو زبان مشترک جهانی باید بدانید، صحبت کردیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید این پست را از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


همچنین بخوانید:

5 باور رایج نادرست و 2 واقعیت عجیب درباره افراد چپ دست که نمی دانستید

فرق بین راسو و سمور چیست؟ (آشنایی با انواع گونه های سمور و راسو)
 
 

از
9
رای