بازاریابی یا مارکتینگ چیست؛ عوامل، مراحل و انواع بازاریابی کدام است

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؛ عوامل، مراحل و انواع بازاریابی کدام است تعریف بازاریابی یا مارکتینگ چیست و مراحل و انواع بازاریابی چیست ؛ استراتژی های مختلف بازاریابی ؛ بازاریابی در طول زمان چگونه تکامل یافته است و همچنین بازاریابی آمیخته چیست در سلام دنیا.

بازاریابی نوعی فرآیند است که در این فرآیند مشتریان و یا مصرف‌کنندگان به محصولات و خدمات دهی شما علاقه مند می شوند و به آن ها توجه میکنند. کلمه کلیدی در این تعریف فرآیند می باشد. بازاریابی شامل تحقیق کردن، تبلیغ کردن، فروش و توزیع محصولات و یا خدمات دهی شما می شود. این نوع رشته بر روی مطالعه بازار و رفتارهای مصرف‌ کننده (مشتری) تمرکز دارد. این رشته می آید و مدیریت تجاری شرکت‌ ها را به منظور جذب، کسب و حفظ مشتریان از طریق برآورده کردن خواسته‌ها و نیازهای آنها و اطمینان خاطر دادن از وفاداری به برند، تجزیه و تحلیل می‌کند. برای آشنایی بیشتر درباره اینکه بازاریابی چیست و چه مراحلی دارد، بازاریابی آمیخته چیست و اصول و استراژی های مختلف مارکتینگ کدام است ؛ با این مقاله سلام دنیا همراه باشید.

تعریف بازاریابی یا مارکتینگ چیست

این نوع تعریف شامل اقدام کردن یا راه اندازی کسب و کار برای تبلیغ و فروش محصولات یا خدمات، از جمله تحقیقات بازار و تبلیغات آن می شود. امروزه بازاریابی به چیزی تبدیل شده است که هر شرکت و سازمانی باید آن را در استراتژی رشد خود پیاده کند و اجازه ورود آن را بدهد. بسیاری از شرکت‌ها از تکنیک‌های بازاریابی برای رسیدن به اهداف خود بدون اینکه حتی متوجه آن شوند، استفاده می‌کنند. این کار به این دلیل است که آن ها می آیند و برای تبلیغ و افزایش فروش محصول یا خدمات خود تلاش می‌کنند. این روزها بازاریابی یکی از جنبه های کلیدی کسب و کار محسوب می شود.

اغلب مردم دقیقاً نمی دانند که بازاریابی چیست. وقتی از آنها مفهوم بازاریابی پرسیده می شود، آن ها، آن را فروش یا تبلیغات برای محصول تعریف می کنند. اگرچه که این پاسخ ها و تعاریف اشتباه نیستند، اما این تعاریف خود تنها بخشی از بازاریابی به شمار می آیند. پس اگر بخواهیم این تعریف را بسط دهیم اینگونه تعریف میشود: بسیاری از جنبه‌های بازاریابی شامل توزیع محصول، تبلیغ، طراحی و ایجاد مطالبی مانند تبلیغ در وب سایت و محتوای رسانه‌های اجتماعی، بهبود تجربه مشتری، انجام تحقیقات در بازار، ایجاد بخش‌هایی از بازار و موارد دیگر میشود.

«بازاریابی بسیار گسترده است و شامل تمام استراتژی هایی که به یک شرکت، برند یا فرد کمک می کند تا به اهداف خود دست یابد، میشود.»

بازاریابی چیست

بازاریابی چیست و به چه عواملی بستگی دارد

بازاریابی آمیخته (4 Ps بازاریابی)

به گفته E. J. McCarthy،  بازاریابی آمیخته ( پی اس 4 مارکتینگ) فرمولی ساده برای شناسایی و کار با عناصر ضروری استراتژی بازاریابی برای شما می باشد.

محصول. داشتن یک محصول امری کلیدی و ریشه همه چیزها در بازاریابی می باشد. یک محصول می‌تواند هر چیزی باشد که یک شرکت برای برآورده کردن نیاز مصرف‌کنندگان و مشتریان به آن ها ارائه می دهد. بهترین کار این است که این تصمیمات را بر اساس نیازها و انگیزه های مصرف کنندگان و اینکه محصول چه سودی برای مصرف کننده دارد بگیرید. این محصولات نباید بر اساس ویژگی ها یا مشخصات فیزیکی شی باشند.


حتما بخوانید: دیجیتال مارکتینگ چیست


مکان. مکان های تجاری استراتژیک می توانند هر چیزی، از یک فروشگاه آنلاین گرفته تا کانالی از فروشگاه های فیزیکی در چندین شهر یا کشور باشند. هدف از استراتژی توزیع این است که شما بیایید و مشتریان و مصرف کنندگان را قادر سازید که به محصولات یا خدمات شما دسترسی آسان داشته باشند و نیز تجربه خوبی را در طول فرآیند خرید کسب کنند.

قیمت. چگونگی و نحوه قیمت گذاری محصولات و خدمات به خودی خود بخش بسیار مهمی از استراتژی بازاریابی به شمار می آید. این عامل بر عوامل دیگر مانند:

 • بودجه احتیاطی که امیدوارید آن را به دست آورید
 • نظر چه نوع بازاری را میخواهید جذب کنید و مصرف‌کنندگان شما باید چه نوع از قدرت خرید را داشته باشند؟ آیا می خواهید وارد بازاری لوکس شوید یا بازاری انبوه؟
 • اهداف مالی شرکت
 • رقابت به خودی خود چگونه میتواند محصولات را قیمت گذاری کند و چه جایگزین هایی ممکنی برای محصول وجود داشته باشد؟
 • روند و مد.
 • قیمت خود را افزایش دهید تا درک بهتری از کیفیت داشته باشید.

تبلیغ. این به همه بازاریابی و ارتباطاتی اشاره دارد که به منظور نشان دادن مزایای محصول یا خدمات شما در بازار انجام می شود. به این ترتیب شما  فروش خود را افزایش می دهید.

فواید بازاریابی

بازاریابی برای کسب و کار شما چه می کند یا به نوعی چه کمکی به شما میکند؟

بازاریابی می تواند از راه های بی شماری به کسب و کار شما کمک کند. اجازه دهید که نگاهی به چند مورد از تاثیرگذارترین بازاریابی ها بیندازیم.

1. افزایش آگاهی از برند

افزایش آگاهی از برند، گزینه مهمی است چرا که مردم را با برند شما و محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید آشنا می کند. همچنین این گزینه شما را برای مشتریانی که می توانند به برند شما اعتماد و به مشتریانی وفادار تبدیل کنند به یاد ماندنی می کند.

2. ایجاد و تولید کالا

افزایش تعداد بازدیدکنندگان سایت شما به معنای دریافت سرنخ های واجد شرایط بیشتر میباشد و در نهایت فروش شما را افزایش می دهد. یک استراتژی بازاریابی موثر به شما کمک می کند تا در این فرآیند موفق شوید.

3. افزایش درآمد

هر کسب‌وکاری که می‌خواهد فروش و بازاریابی خود را افزایش دهد، می‌تواند از طریق استراتژی‌های مختلفی مانند بهینه‌سازی وب‌سایت و سئو، ایجاد کمپین‌های ایمیلی، انجام تست‌های A/B برای تعیین بهترین استراتژی برای شما و بسیاری موارد دیگر به این هدف کمک کند.


حتما بخوانید: بهترین مهارت های درآمدزا در کسب و کار


4. ایجاد اعتماد در برند 

ایجاد کردن سطح بالایی از اعتماد در برند خود منجر به وفاداری مشتری و تکرار خرید او از شما می شود. این امر خود نه تنها باعث افزایش درآمد شما، بلکه منجر  به بازیدهای عالی چه به صورت آنلاین و چه از طریق تبلیغ دهان به دهان، که هنوز هم یکی از مؤثرترین انواع تبلیغات است، می شود.

5. دنبال کردن معیارهای خود

متریک برای ایجاد استراتژی بازاریابی شما بسیار مفید واقع میشود. آنها نه تنها استراتژی را هدایت می کنند و به پیگیری پیشرفت آن کمک می کنند، بلکه از طرفی هم اطلاع می دهد که چه چیزی می تواند برای بهینه سازی مداوم کمپین های شما سازگار یا تنظیم شود.

استراتژی های مختلف بازاریابی (انواع بازاریابی)

بازاریابی فقط یک استراتژی واحد نیست، بلکه ترکیبی از تکنیک ها و تاکتیک های مختلف است. در بخش زیر ما برخی از استراتژی های مهم و ضروری بازاریابی را که باید در مورد آنها بدانید را فهرست کرده ایم.

1. برنامه ی بازاریابی:

دریابید و بفهمید که یک برنامه بازاریابی چه چیزی است، چرا باید آن را طراحی کنید، و کلیدهای ایجاد یک برنامه قوی برای آن چیست. بدون برنامه بازاریابی، یک شرکت یا برند نمی تواند به اهداف خود برسد.

استراتژی های مختلف بازاریابی

2. بازاریابی دیجیتال:

بازاریابی دیجیتال رشته‌ای از بازاریابی است که بر توسعه یک استراتژی صرفاً در محیط دیجیتال تمرکز می‌کند.

3. بازاریابی مستقیم:

بازاریابی مستقیم نوعی کمپین مبتنی بر ارتباط مستقیم و دو طرفه است که به دنبال ایجاد نتیجه از یک مخاطب خاص است.

4. بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی یکی از سودآورترین و موثرترین تکنیک ها از نظر بازده میباشد. به طور طبیعی، این نوع بازاریابی شامل ارسال ایمیل برای مخاطبان شما میشود. از طرفی دیگر حتما مطمئن شوید که بخش های خود را به خوبی تعریف کنید تا موثر واقع شوند.


حتما بخوانید: 11 دلیل عدم موفقیت در بازاریابی


5. بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی مفهوم گسترده‌ای است که همه کمپین‌ها و اقدامات بازاریابی را که منحصراً روی پلت‌فرم‌ها و برنامه‌های تلفن همراه متمرکز شده‌اند (مانند تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها) گرد هم می‌آورد.

6. بازاریابی عملکرد

بازاریابی عملکردی روشی است که در آن روش‌ها و تکنیک‌های مختلف بازاریابی را به کار می‌گیرند و به تبلیغ‌کنندگان این تضمین را میدهند که فقط باید برای نتایج به دست آمده هزینه پرداخت کنند.

7. بازاریابی ورودی

این روش بر ایجاد محتوای ارزشمند برای جذب ترافیک وب واجد شرایط و تلاش برای فروش نهایی تمرکز دارد.

فراموش نکنید که مهمترین مرحله شروع استراتژی بازاریابی خودتان میباشید! 

تاریخچه بازاریابی

آیا می دانید بازاریابی در طول زمان چگونه تکامل یافته است؟

چندی پیش، بازاریابی عمدتاً شامل بازاریابی خروجی بود. این بازاریابی خروجی به معنای تعقیب مشتریان با تبلیغات بود. این روشی بدون اینکه واقعاً بدانیم آیا آن شخص به خرید علاقه دارد یا نه بود. به لطف تحول دیجیتال و ظهور کانال های ارتباطی جدید، بازاریابی در طول سال ها به شدت تغییر کرده است.

برای درک اینکه چگونه بازاریابی تغییر کرده است، بیایید نگاهی به جدول زمانی که HubSpot نوآوری های این صنعت را به نمایش گذاشته است بیندازیم.

سال 1450-1900: تبلیغات چاپی

 • گوتنبرگ در سال 1450 ماشین چاپ را اختراع کرد. از این طریق دنیای کتاب و نسخه های انبوه متحول شد.
 • در سال 1730، مجله به عنوان یک وسیله ارتباطی ظاهر شد.
 • در سال 1741، اولین مجله آمریکایی در فیلادلفیا منتشر شد.
 • در سال 1839، پوسترها چنان محبوب شدند که قرار دادن آنها در املاک لندن ممنوع اعلام شد.

تاریخچه بازاریابی و تکامل آن

در سال های 1949-1920: رسانه های جدید

 • در سال 1922، تبلیغات رادیویی آغاز شد.
 • در سال 1933، بیش از نیمی از جمعیت ایالات متحده (55.2٪) در خانه خود رادیو داشتند.
 • در سال 1941، تبلیغات تلویزیونی آغاز شد. اولین آگهی مربوط به ساعت های Bulova بود و به 4000 خانه که تلویزیون داشتند این تبلیغ رسید.
 • در سال 1946، بیش از 50 درصد از خانه‌های ایالات متحده تلفن داشتند.

سال های 1972-1950: بازاریابی متولد شد و رشد کرد

 • در سال 1954، برای اولین بار درآمد حاصل از تبلیغات تلویزیونی از درآمد حاصل از تبلیغات رادیویی و مجلات فراتر رفت و بیشتر شد.
 • بازاریابی تلفنی به عنوان وسیله ای برای تماس های مستقیم با خریداران خود، رشد کرد.
 • در سال 1972، رسانه‌های چاپی از فرسودگی فرمول بازاریابی خروجی رنج می‌برند.

در سال های 1994-1973: عصر دیجیتال شکوفا شد 

 • در سال 1973، مارتین کوپر، محقق موتورولا، اولین تماس را از طریق تلفن همراه انجام داد.
 • در سال 1981، IBM اولین کامپیوتر شخصی خود را راه اندازی کرد.
 • در سال 1984، اپل مکینتاش جدیدش را معرفی کرد.
 • در سال های 1990-1994، پیشرفت های عمده در فناوری 2G، که پایه و اساس انفجار آینده تلویزیون تلفن همراه بود ایجاد شد.
 • در سال 1994 اولین مورد اسپم تجاری از طریق تجارت الکترونیک تولید شد.

در سال های 2020-1995: عصر موتورهای جستجو و رسانه های اجتماعی

 • در سال 1995، یاهو و موتورهای جستجوی Altavista متولد شدند.
 • در سال های 1995-1997 مفهوم سئو متولد شد.
 • در سال 1998، گوگل و MSN موتورهای جستجوی جدیدی را راه اندازی کردند.
 • در سال 1998، مفهوم وبلاگ نویسی مطرح شد. از اواسط سال 2006 تا الان 50 میلیون وبلاگ در سراسر جهان وجود دارند.
 • در سال های 2003-2012، عصر بازاریابی خروجی آغاز شد.
 • در سال های 2003-2004، سه شبکه اجتماعی لینکدین، مای اسپیس و فیسبوک راه اندازی شد.

حتما بخوانید: روش بازاریابی در فیس بوک


 • در سال 2005، اولین ویدیو در YouTube پست و آپلود شد.
 • در سال 2006، توییتر متولد شد.
 • در سال 2009، گوگل جستجوهای زمان واقعی خود را راه اندازی کرد.
 • در سال 2010، 90 درصد از تمام خانواده های آمریکایی تلفن همراه داشتند. اینستاگرام در 10 اکتبر ایجاد و روانه بازار شد.
 • جوانان 13 تا 24 ساله 13.7 ساعت را در اینترنت سپری می کنند.
 • در سال 2011، اسنپ چت به وجود آمد و کاربران جوان بیشتری را به سمت تلفن هایشان سوق داد و به جنون برنامه رسانه های اجتماعی دامن زد.
 • در سال 2012، تا الان 54.8 میلیون کاربر تبلت دار وجود دارد.
 • در سال 2014، ظهور اینفلوئنسر مارکتینگ آغاز شد. کاربران و برندها به طور یکسان به قدرت کاربران رسانه های اجتماعی با فالوورهای زیاد پی بردند. ابزارهای بازاریابی برای اینستاگرام و سایر پلتفرم‌ها فراوان میباشد.
 • در سال 2014، برای اولین بار استفاده از تلفن همراه از دسکتاپ بیشتر رواج پیدا کرد. کاربران بیشتری شبکه های اجتماعی را بررسی می کنند، ایمیل ها را می خوانند و از طریق تلفن خود خرید می کنند.
 • در سال‌های 2015 تا 2016، داده‌های بزرگ و اتوماسیون بازاریابی مورد بررسی قرار گرفته و با نیروی بیشتری برای تبلیغات برای کاربران استفاده می‌شود.
 • در سال 2018، بازاریابی ویدیویی ، به خصوص با راه اندازی IGTV توسط اینستاگرام به رشد خود ادامه داد. محتوای ویدیویی دیگر فقط محدود به یوتیوب و فیس بوک نیست.
 • در سال های 2019-2020، روی هزاره ها حرکت کنید. Gen Z تمرکزی جدید برای نوجوان ها می باشد و نیز آنها یک برنامه جدید خیلی خوب دارند: TikTok.
 • جالب است که ببینیم بازاریابی در کجا به رشد خود ادامه می دهد. با رویدادهای جدید جهانی، مانند بحران COVID-19 که در سال 2020 به وجود آمد باعث شد میلیون‌ها نفر در خانه بمانند. رسانه‌های اجتماعی و روندهای بازاریابی مطمئناً در این بازه زمانی تغییر خواهند کرد ما دقیقاً اینجا خواهیم بود تا آنها را دنبال کنیم.

سخن آخر سلام دنیا در مورد بازاریابی

بازاریابی هر نوع استراتژی یا اقدامی است که می تواند به شرکت ها کمک کند تا به اهداف خود دست یابند، فروش و سود خود را افزایش دهند یا درک برند خود را بهبود بخشند. ما در این مطلب به شما درباره اینکه بازاریابی چیست و انواع آن کدام است و تاریخچه مارکتینگ صحبت کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده است


مقالات مرتبط:

32 ایده پولساز اثبات شده برای کسب درآمد سریع با سرمایه کم

چگونه از یوتیوب درآمد داشته باشیم؛ آموزش کسب درآمد از یوتیوب
 
 

از
3
رای