روش محاسبه محیط و مساحت ذوزنقه تصویری و به زبان ساده با مثال

روش محاسبه محیط و مساحت ذوزنقه تصویری و به زبان ساده با مثال ذوزنقه چیست ؛ آموزش محاسبه محیط ذوزنقه با مثال و روش محاسبه مساحت ذوزنقه تصویری و با مثال، فرمول محیط ذوزنقه و فرمول مساحت ذوزنقه را در سلام دنیا بیاموزید.

ذوزنقه یک چندضلعی چهار وجهی یا چهارگوشه است که حداقل یک مجموعه از اضلاع موازی دارد. اگر می خواهید بدانید که محیط و مساحت ذوزنقه چگونه محاسبه کنیم، ما در این مطلب سلام دنیا، به شما روش محاسبه مساحت و محیط ذوزنقه را با مثال و به صورت تصویری آموزش دادیم. با ما همراه باشید.

ذوزنقه چیست؟

ذوزنقه یک چندضلعی چهار وجهی یا چهارگوشه است که حداقل یک مجموعه از اضلاع موازی دارد. دو نوع ضلع در ذوزنقه وجود دارد: ساق ها و قاعده ها. ذوزنقه دارای دو ساق و دو قاعده (پایه) است. ما می توانیم تشخیص دهیم کدام اضلاع قاعده (پایه) هستند، زیرا این دو ضلع با یکدیگر موازی هستند. در اینجا، می توانیم ببینیم که ضلع بالا و پایین موازی هستند، زیرا فلش های منطبق در روی ضلع ها وجود دارد.

روش محاسبه محیط و مساحت ذوزنقه

نحوه پیدا کردن محیط ذوزنقه

وقتی طول قاعده (پایه) و ساق ها را بدانیم؛ می توانیم محیط ذوزنقه را پیدا کنیم. به اندازه پیرامون و دور یک شکل هندسی محیط گفته می شود. به عنوان مثال اگر بخواهیم دور یک حیاط به شکل ذوزنقه حصاری بسازیم، باید محیط حیاط را بدانیم. تا بدانیم چه مقدار نرده بخریم. همانطور که در شکل بالا می بینید، هر ضلع ذوزنقه با حروفی نامگذاری شده است، پس برای محاسبه محیط ذوزنقه کافی است که اندازه 4 ضلع را با هم جمع کنیم طبق فرمول زیر:


حتما بخوانید: زنگ آهن چیست و راه جلوگیری از آن


فرمول محیط ذوزنقه

نیازی نیست این فرمول را به خاطر بسپاریم، زیرا درست مانند هر نوع چندضلعی دیگر، این فقط یک روش فانتزی برای گفتن جمع کردن همه اضلاع با یکدیگر است. پیشتر می رویم و محیط این ذوزنقه را می یابیم:

فرمول محیط ذوزنقه: P= b1 + b2 + L1 + L2

مثال ساده برای محاسبه محیط ذوزنقه

برای محاسبه محیط ذوزنقه در شکل بالا کافی است که اعداد تمام ضلع های ذوزنقه را با هم جمع کنیم یعنی : 59 = 10 + 21 + 12 + 16

این کل چیزی است که باید درباره محیط بدانید. بیاید مساحت رو حساب کنیم.

چگونه مساحت ذوزنقه را پیدا کنیم؟ (محاسبه مساحت ذوزنقه تصویری)

در اینجا یک ذوزنقه روی چند کاغذ شطرنجی وجود دارد:

محاسبه مساحت ذوزنقه تصویری

به یاد داشته باشید که مساحت اندازه گیری تعداد واحد های مربعی شکل است که در یک شکل یا همان ذوزنقه قرار می گیرد, در شکل زیر، داخل ذوزنقه ما چند مربع است؟
24 مربع کامل به اضافه 8 مربع نصفه این به این معنی است که مساحت ذوزنقه 28 واحد مربع است. اما اگر کاغذ شطرنجی یا ذوزنقه ای به اندازه مناسب نداشته باشیم چه؟ به همین دلیل است که به یک فرمول احتیاج داریم.

روش محاسبه مساحت ذوزنقه با مثال

فرمول مساحت ذوزنقه

این فرمول برای یافتن مساحت ذوزنقه است : (2 / A=h*( (b1+b2)

محاسبه مساحت ذوزنقه با مثال 

توجه داشته باشید که مجموع قاعده (پایه ها) بر دو میانگین طول آنها می باشد. از آنجایی که شکل نمونه ما روی یک نمودار است می توانیم ببینیم که قاعده بالایی که آن را قاعده شماره یک می نامیم. 3 واحد طـول دارد، قاعده پایین ما قاعده شماره 2, یازده واحد می باشد. ارتفاع ذوزنقه که فاصله بین ساق ها می باشد چهار واحد است.

فرمول مساحت ذوزنقه

برای مساحت، به اندازه گیری ساق ها احتیاجی نیست فقط به دو قاعده یا همان پایه و ارتفاع نیاز داریم از آنجایی که هرسه مورد را داریم می توانیم فرمول خود را بنویسیم. این همان پاسخی است که هنگام شمارش مربع ها گرفتیم.

فرمول مساحت ذوزنقه

محاسبه مساحت ذوزنقه قائم الزاویه با مثال 2

بیایید یکی دیگر را امتحان کنیم: بسیار خب به نظر می رسد کمی با ذوزنقه ای که قبلا انجام دادیم فرق می کند. اما یک نوع ذوزنقه است؛ زیرا یک مجموع اضلاع موازی دارد. ما می توانیم از فرمول استفاده کنیم، بنابراین اکنون فقط باید بفهمیم که کدام اعداد به کدام قسمت مربوط می شوند. ضلع های موازی قاعده یا همان پایه ها هستند بنابراین می توانیم پایه یک را 6 سانتی متر و پایه دوم را 3 سانتی متر قرار دهیم. هیچ خط رنگی یا مقطعی در داخل ذوزنقه که پایه ها را به یکدیگر متصل می کند وجود ندارد که به وضوح ارتفاع داشته باشد، اما ضلع پایین پایه ها را به هم وصل می کند و عمود بر آن ها می باشد؛ همانطور که می توانیم با نماد زاویه راست (قائمه) را تشخیص دهیم.

محاسبه مساحت ذوزنقه قائم الزاویه

پس ارتفاع این ذوزنقه 4 سانتی متر است. هر چند که غیر مستقیم باشد. بیایید این را در فرمول جای گذاری کنیم. 

فرمول مساحت ذوزنقه

این فرمول هم چنین برای یافتن مساحت متوازی الاضلاع کاربرد دارد. دلیلش این است که همه متوازی الاضلاع ها ذوزنقه هستند، زیرا دست کم یک مجموعه ضلع موازی دارند. در واقع همه متوازی الاضلاع ها دارای دو مجموعه هستند. این تقریبا کل چیزی است که برای یافتن محیط. و مساحت ذوزنقه وجود دارد.

سخن آخر

ذوزنقه یک چندضلعی چهار وجهی یا چهارگوشه است که حداقل یک مجموعه از اضلاع موازی دارد. دو نوع ضلع در ذوزنقه وجود دارد: ساق ها و قاعده ها. در این مطلب، ما به شما روش محاسبه محیط و مساحت ذوزنقه بامثال و به صورت تصویری آموزش دادیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

طرز نوشتن نامه اداری

آموزش تکنیک هایی برای بهتر و سریع‌تر نوشتناز
6
رای