استفاده از ماشین حساب مهندسی کاسیو (Casio) با آموزش کامل تصویری

استفاده از ماشین حساب مهندسی کاسیو (Casio) با آموزش کامل تصویری نحوه استفاده از ماشین حساب مهندسی casio ؛ آموزش تصویری استفاده از ماشین حساب مهندسی کاسیو Casio fx-83ES با راهنمای کامل و جامع محاسبات پایه، توان، کسری، اعشاری در سلام دنیا بیاموزید.

این مطلب برخی از ویژگی های اصلی یک ماشین حساب مهندسی را شرح می دهد و شما را تشویق می کند که از ماشین حساب خود، هم برای محاسبات روزمره و هم برای محاسبات پیچیده تر که از کلیدهای تابع نیز استفاده می کنند، استفاده کنید. مراحل کلیدی، که توضیح می‌دهند کدام کلیدها را فشار دهید، در همه تمرینات گنجانده شده‌اند، بنابراین می‌توانید آنها را فوراً امتحان کنید. با توجه به طیف گسترده ای از ماشین حساب های مهندسی موجود، برای اهداف این مطلب ما بر روی ماشین حساب مهندسی کاسیو مدل Casio fx-83ES تمرکز خواهیم کرد. سایر ماشین‌حساب‌ها ممکن است با روش‌های توصیف‌شده در این مطلب متفاوت عمل کنند. به طور کلی این ماشین حساب ها برای بسیاری از دروس که نیاز به استفاده از ماشین حساب مهندسی دارند مفید خواهد بود. در این مقاله سلام دنیا راهنمای جامع و کامل آموزش نحوه استفاده از ماشین حساب مهندسی کاسیو (Casio) و روش محاسبات پایه، توان، کسری، اعشاری، را به شما عزیزان نشان خواهیم داد.

نتایج یادگیری

پس از مطالعه این مطلب، شما باید بتوانید:

 • توابع اساسی در ماشین حساب خود را درک کنید
 • درک کنید که کدام توابع ماشین حساب برای یک مسئله معین مورد نیاز است
 • بدانید که چه چیزی ممکن است هنگام وارد کردن محاسبات اشتباه کند و بدانید که چگونه آنها را برطرف کنید
 • استفاده از دانش توابع ماشین حساب در طیف وسیعی از محاسبات ریاضی.

حتما بخوانید: فرمول محیط مربع چیست


1. آشنایی با ماشین حساب مهندسی

11 بخش اول نحوه استفاده از ماشین حساب مهندسی و نحوه انجام انواع مختلف محاسبات را شرح می دهد. بخش 12 حاوی راهنمای مرجع ماشین حساب مهندسی است که می توانید در صورت نیاز به برخی از مراحل کلیدی اصلی به آن مراجعه کنید. این مطلب فهرست کاملی از تمام ویژگی های ماشین حساب مهندسی نیست. اگر از ماشین حساب دیگری استفاده می کنید، باید از ویژگی های مربوط به ماشین حساب خود برای انجام فعالیت های این راهنما استفاده کنید. برای انجام این کار ممکن است لازم باشد به کتابچه راهنمای ماشین حساب خود مراجعه کنید.ممکن است بتوانید کتابچه راهنمای ماشین حساب خود را از وب سایت سازنده دانلود کنید.اولین قدم در استفاده موثر از ماشین حساب مهندسی این است که مطمئن شوید با چیدمان کلیدهای صفحه کلید آشنا هستید و می توانید اطلاعات روی صفحه نمایش را درک کنید.

شکل 1 قسمت های مختلف ماشین حساب Casio fx-83ES را نشان می دهد.

اگر از مدل دیگری از ماشین حساب استفاده می کنید، مطمئن شوید که می توانید عملکردهای مشابه را در مدل خود شناسایی کنید.ماشین حساب با استفاده از کلیدکلید روشن در گوشه سمت راست بالای صفحه کلید روشن می شود. شکل شماره 2 عناصر مختلف نمایشگر این ماشین حساب را نشان می دهد.در سراسر این راهنما، کلیدهای ماشین حساب مهندسی با استفاده از آیکون روی کلید محصور شده در داخل یک کادر نشان داده می شوند،برای مثال کلید روشن

نیمه پایین صفحه کلید شامل کلیدهای عددی، کلیدهای عملیات اصلی جمع، تفریق، تقسیم و ضرب است و وقتی می خواهید ماشین حساب مهندسی نتیجه محاسبه وارد شده را نمایش دهد، کلیدکلید مساویفشار داده می شود. کلیدهایپرانتزپرانتز مورد استفاده برای درج پرانتز در یک محاسبه در مرکز ردیف بالای کلیدهای عددی قرار دارند.بسیاری از کلیدهای ماشین حساب مهندسی عملکردی بیش از یک مورد دارند. عملکرد اصلی یک کلید به رنگ سفید روی خود کلید چاپ می شود. عملکرد دوم کلید به رنگ زرد در بالای کلید چاپ می شود و با فشار دادن دکمه کلید شیفتقبل از فشار دادن کلید قابل دسترسی است.

هنگامی که دکمهکلید شیفترا فشار می دهید، نماد "نماد s" در گوشه سمت چپ بالای صفحه نمایش ماشین حساب ظاهر می شود تا به شما یادآوری کند که دکمه فشرده شده است.البته وقتی کلید دیگری را فشار دهید ناپدید می شود. برخی از کلیدها عملکرد سومی نیز دارند که در بالای کلید به رنگ قرمز چاپ شده است. این توابع به مقادیر عددی ذخیره شده در حافظه های ماشین حساب مهندسی اجازه می دهد تا در محاسبات استفاده شوند و با فشار دادن دکمه آلفاقبل از کلید مربوطه به آنها دسترسی پیدا کنید. هنگامی که دکمهآلفا فشار داده می شود، نماد "A نماد " در بالای صفحه نمایش ماشین حساب نشان داده می شود. نحوه استفاده از حافظه های ماشین حساب مهندسی را بعداً در بخش 4 خواهید آموخت.کتابچه راهنمای ماشین حساب این عملکرد دوم را به عنوان عملکرد "جایگزین،alternate" کلید توصیف می کند.


حتما بخوانید: فرمول های مساحت اشکال هندسی مختلف


همانطور که در شکل 3 نشان داده شده است، برخی از عملیات ماشین حساب از طریق سیستمی از منوها که در صفحه ماشین حساب نمایش داده می شوند، قابل دسترسی هستند. گزینه منوی مورد نیاز با فشار دادن کلید عددی مرتبط با گزینه، همانطور که در صفحه ماشین حساب نشان داده شده است، انتخاب می شود.

هنگام توضیح نحوه استفاده از عملکردهای مختلف ماشین حساب، این راهنما کلیدهای دقیقی را ارائه می دهد که باید با استفاده از نمادهای نشان داده شده روی کلیدها فشار دهید. این به عنوان "دنباله کلیدی" شناخته می شود. اگر دنباله کلیدی به عملکرد دوم یک کلید یا تابعی از یک منو دسترسی پیدا کند، نام این تابع در داخل پرانتز در نقطه مناسب در دنباله کلیدها آورده می شود. بنابراین نام‌های داخل پرانتز کلیدهایی نیستند که فشار می‌دهید، بلکه به سادگی عملکردی را توصیف می‌کنند که با استفاده از دنباله کلیدی قبلی به آن دسترسی دارید.

به عنوان مثال، برای خاموش کردن ماشین حساب، (OFF) کلید acکلید شیفترا فشار دهید. در این نماد، (OFF) کلیدی نیست که شما آن را فشار دهید، بلکه نام عملکرد دوم کلیدکلید ac است که با کلیدکلید شیفت قابل دسترسی است.ماشین حساب دارای حالت های عملکرد بسیاری است که بر نحوه ورود و نمایش ریاضیات تأثیر می گذارد. این موارد بعداً در این راهنما توضیح داده خواهد شد، اما قبل از توضیح بیشتر، باید ماشین حساب خود را به تنظیمات دوره پیش فرض ریست کنید.


حتما بخوانید: بهترین نرم افزار خانه هوشمند برای اندروید و آیفون


تمرین 1 محاسبات پایه

برای تنظیم اولیه ماشین حساب خود به تنظیمات دوره پیش فرض، آن را روشن کنید و بعد دو تابع کلیدی زیر را وارد کنید:

دکمه ac (Yes)علامت مساوی(Setup) 1عدد (CLR) عدد 9کلید شیفت

عدد 2(Norm)عدد 8(SETUP) دکمه مود یا حالتدکمه شیفت

توجه داشته باشید که در اولین دنباله کلیدی، "CLR" (که مخفف "clear" است) دومین عملکرد کلید عدد9 است و "Setup" نام گزینه منوی روی صفحه مربوط به کلید عدد 1 است. "Yes" نام گزینه منوی روی صفحه مربوط به کلید علامت مساوی است. این دنباله کلیدی تمام تنظیمات "setup" قبلی را در ماشین حساب پاک می کند.

در دنباله کلیدی دوم، "SETUP" نام دومین عملکرد کلید دکمه مود یا حالت است و "Norm" (مخفف "normal") گزینه منوی روی صفحه مربوط به کلید عدد 8 است. با فشار دادن کلید عدد 2، از حالت "Normal 2" استفاده می شود که در بخش 5 با جزئیات بیشتر توضیح داده خواهد شد.

به تفاوت بین «SETUP»، عملکرد دوم کلید دکمه حالت یا مود، و گزینه منو «Setup» توجه کنید.

ماشین حساب شما حالا در حالت "Math" کار می کند و کلمه Math در نزدیکی سمت راست بالای صفحه نمایش ماشین حساب نشان داده می شود، همانطور که در شکل 4 زیر نشان داده شده است. حالت ریاضی یا Math روش توصیه شده برای استفاده از ماشین حساب مهندسی شما در طول این دوره است، زیرا اجازه می دهد تا ریاضیات را به روشی مشابه با نحوه نوشتن آن روی کاغذ وارد کرده و نمایش دهید.

1.1 محاسبات پایه

محاسبات پایه دقیقاً به همان ترتیبی که روی کاغذ نوشته شده اند وارد ماشین حساب می شوند که در فعالیت زیر نشان داده شده است. ماشین حساب مهندسی محاسبه ای را که وارد می کنید نمایش می دهد. هنگامی کهعلامت مساویرا فشار می دهید، پاسخ در سمت راست پایین صفحه نمایش داده می شود.

تمرین 2 مجموع، تفاوت ها، محصولات و ضرایب

برای پیدا کردن پاسخ محاسبات زیر از ماشین حساب مهندسی استفاده کنید.

عدد
عدد
عدد
عدد

ممکن است متوجه شده باشید که در قسمت (4) فعالیت فوق، محاسبه بیش از حد طولانی بود که بر روی صفحه نمایش ماشین حساب قرار نمی گرفت. در چنین شرایطی، نمادهای "نماد راست" یا "نماد چپ" در سمت چپ یا راست نمایشگر ظاهر می شوند تا نشان دهند که اطلاعات بیشتری در آن جهت وجود دارد. این اطلاعات را می توان با اسکرول کردن به چپ یا راست با استفاده از کلیدهای مکان‌نمای سمت چپ و مکان‌نمای سمت راستمشاهده کرد که در سمت چپ و راست دکمه کنترل مکان نما بزرگ (با برچسب "REPLAY") واقع در زیر صفحه ماشین حساب قرار دارد.اگر محاسبات بسیار طولانی را در ماشین حساب خود تایپ کنید، ممکن است مکان نما را ببینید که باید به"مربع " تغییر پیدا کند(که معمولا با ""نمایش داده می شود). این بدان معناست که شما مجاز به تایپ حداکثر 10 کاراکتر دیگر هستید. اگر با این مورد مواجه شدید، باید محاسبات خود را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید.مکان نما یک نماد چشمک زن است که نشان می دهد مورد بعدی وارد شده در ماشین حساب مهندسی کجا ظاهر می شود.

محاسبات پایه

1.2 کسری یا اعشاری؟

در فعالیت 1 شما ماشین حساب خود را برای استفاده از حالت ریاضی تنظیم می کنید. در این حالت، زمانی که نتیجه یک محاسبه یک عدد کامل نباشد، در هر کجا که ممکن است به صورت کسری نمایش داده می شود، مانندعدد.برای به دست آوردن پاسخ به صورت اعشاری، باید به جای فشار دادن دکمهعلامت مساوی دکمهدکمه شیفت علامت مساویرا فشار دهید،یا می توانید با استفاده از کلید دکمه sd بین خروجی های کسری و اعشاری جابجا شوید.به یاد داشته باشید، اگر کلمه Math در بالای صفحه نمایش ماشین حساب نشان داده شود، ماشین حساب شما در حالت ریاضی است. اگر ماشین حساب شما در حالت ریاضی نیست، مراحل تمرین 1 را تکرار کنید.

1.3 توان ها

چندین کلید روی ماشین حساب وجود دارد که به شما امکان می دهد محاسبات مربوط به توان را انجام دهید. برای توان کوچک مانند مربع یا مکعب دکمه‌های توان مربع و مکعب توان اختصاصی وجود دارد که در ناحیه کلید عملکرد صفحه‌کلید قرار دارند. اینها به روشی مشابه نحوه نوشتن ریاضیات استفاده می شوند. به عنوان مثال، برای وارد کردن عدد، باید عدد 3 مربعرا فشار دهید. صفحه نمایش همچنین ریاضیات را به همان روشی که روی کاغذ می نویسید نشان می دهد.برای محاسبه توان های بالاتر، برای مثال، باید از کلید توان عمومی تر توان استفاده کنید.

این دوباره به روش طبیعی استفاده می شود. برای وارد کردن عدد، از تابع کلیدی عدد 2 توان عدد 5استفاده می کنید. توجه داشته باشید که پس از فشار دادن کلیدتوان، یک کادر کوچک روی صفحه ماشین حساب نشان داده می‌شود که حاوی مکان‌نمای چشمک‌زن (‘) است که به شما امکان می‌دهد توان را در محل صحیح وارد کنید. برای اینکه مکان نما را از این کادر دور کنید و پس از وارد شدن توان به خط اصلی نمایشگر برگردید، کلید پیکان سمت راست مکان نما سمت راست را در سمت راست دکمه بزرگ کنترل مکان نما فشار دهید.مدل های دیگر ماشین حساب ممکن است به جای دکمه توان دارای دکمه دکمه فلش رو به بالاو فاقد کلیدهای خاص توان مربع و توان مکعب باشند.

1.4 تصحیح خطا

اگر هنگام وارد کردن تابع کلیدی در ماشین حساب مهندسی اشتباه کردید، می توانید از امکانات ویرایش برای تصحیح خطا استفاده کنید.کلیدهای مکان‌نمای سمت چپ و مکان‌نمای سمت راست روی دکمه کنترل مکان نما بزرگ به شما امکان می دهند مکان نما را (که در صفحه نمایش به صورت ‘ ’ نشان داده شده است) در یک محاسبه روی صفحه ماشین حساب حرکت دهید. سپس کاراکترها را می توان به سادگی با فشار دادن دکمه های مربوطه در محل مکان نما وارد کرد و موارد سمت چپ مکان نما را می توان با استفاده از کلید دکمه حذفحذف کرد. این کار را می توان قبل یا بعد از فشار دادن کلیدعلامت مساویانجام داد. برای ارزیابی مجدد یک محاسبه ویرایش شده، کافی است در هر زمان کلیدعلامت مساوی فشار دهید.با این حال، در برخی شرایط، ممکن است ساده‌ترین کار این باشد که آنچه را که تایپ کرده‌اید رها کنید و با فشار دادن کلید "all clear"دکمه ac دوباره شروع کنید!

اگر هنگام وارد کردن یک محاسبه در ماشین حساب خطای شدیدی رخ دهد، ممکن است اصلاً از محاسبه پاسخ جلوگیری کند، زیرا ممکن است محاسبه منطقی ریاضی نباشد. در چنین شرایطی یک خطای "Syntax " همانطور که در شکل 6 نشان داده شده است نمایش داده می شود. صفحه خطای Syntax دو گزینه را در اختیار شما قرار می دهد:برای رها کردن محاسبه و پاک کردن صفحه،کلیدac دکمه را فشار دهید.برای بازگشت به محاسبه اشتباه با مکان نما ویرایش که در نقطه خطا قرار داده شده است، یا برای بازگشت به محاسبه اشتباه که آماده برای اصلاح است کلید مکان‌نمای سمت چپ یا کلید مکان‌نمای سمت راست را فشار دهید.انواع دیگر خطاهای ماشین حساب مهندسی که ممکن است با آنها مواجه شوید عبارتند از:

 • "خطای ریاضی"، زمانی که محاسبه ای که وارد کرده اید منطقی ریاضی است، اما نتیجه قابل محاسبه نیست، مانند تلاش برای تقسیم بر صفر، یا زمانی که نتیجه برای ماشین حساب بزرگ است.
 • «خطای Stack»، زمانی که محاسبات شما برای انجام یکباره آنقدر پیچیده است - در چنین شرایطی، سعی کنید محاسبه را به چند مورد ساده تر تقسیم کنید.

در بخش 4 نحوه انجام این کار ارائه شده است.در این موارد، ماشین‌حساب صفحه‌ای شبیه به خطای Syntax نمایش می‌دهد که به شما امکان می‌دهد محاسبه خود را رها کنید یا آن را اصلاح کنید.


حتما بخوانید:بهترین گجت هوشمند خانگی در جهان


تمرین 5 انجام اصلاحات

تابع کلیدی زیر را برای محاسبه عدددر ماشین حساب خود وارد کنید.

علامت مساویتوان مربععدد 3علامت جمععدد 1علامت پرانتز

از توابع ویرایش ماشین حساب برای تصحیح ترتیب کلیدهای ورودی استفاده کنید.

2. استفاده از ماشین حساب مهندسی برای اعداد منفی

دو کاربرد ریاضی متفاوت برای علامت منفی (-) وجود دارد:

 • به عنوان نماد تفریق،مانند عدد
 • برای نشان دادن یک عدد منفی مانند عدد

مطابق با این دو کلید مختلف علامت منفی در ماشین حساب وجود دارد:

 • علامت تفریقکه برای عمل تفریق استفاده می شود، مانندعدد 3 علامت تفریقعدد 5
 • علامت تفریقکه برای عمل تفریق می شود، مانند عدد 2علامت تفریق

در واقع، برخی از ماشین‌حساب‌ها اجازه می‌دهند که کلیدعلامت تفریقبرای هر دو هدف استفاده شود، اما بسیاری از ماشین‌حساب‌های دیگر برای اعداد منفی نیاز به معادل کلید علامت تفریق دارند. به همین دلیل برای وارد کردن اعداد منفی در سراسر این راهنما از کلیدعدد تفریقاستفاده خواهیم کرد.توجه داشته باشید که اگر برای عمل از تفریق علامت تفریق برای مثالعدد 2علامت تفریقعدد 3استفاده کنید، یک خطای Syntax ایجاد خواهید کرد.

 استفاده از ماشین حساب مهندسی برای اعداد منفی

تمرین 6 تفریق و اعداد منفی

هر یک از موارد زیر را با استفاده از ماشین حساب خود محاسبه کنید. در هر مورد، پاسخ خود را به صورت اعشاری و نه کسری بدهید.

عدد

عدد

عدد

عدد

عدد

شاید تعجب کرده باشید که پاسخ صحیح قسمت (5) منفی است. طبق قوانین BIDMAS، ابتدا مجذور سازی انجام می شود، سپس منفی گرفته می شود. اگر بخواهیم مجذور عددرا محاسبه کنیم، این را به صورت ریاضی عددمی نویسیم و هنگام ارزیابی آن در ماشین حساب باید از براکت ها استفاده کنیم.

3 استفاده از ماشین حساب مهندسی برای کسر

هنگامی که ماشین حساب شما در حالت ریاضی است، همانطور که توصیه می شود، کسرها با استفاده از دکمهعلامت کسر در ستون سمت چپ ناحیه کلید عملکرد صفحه کلید ماشین حساب وارد می شوند. این یک "الگو" کسری را بر روی صفحه نمایش نشان می دهد - همانطور که در شکل 8 زیر نشان داده شده است - که حاوی کادرهایی است که باید "تکمیل شوند". هنگامی که دکمه برای اولین بار فشار داده می شود، مکان نما در کادر بالا قرار می گیرد تا بتوانید شماره را وارد کنید. برای رفتن به کادر پایین و وارد کردن مخرج، از کلید نشانگر پاییننشانگر پاییناستفاده کنید. اگر قسمت‌های دیگری از یک محاسبه وجود داشته باشد که باید پس از تکمیل الگو وارد شود، می‌توان از کلید مکان‌نمای سمت راستمکان‌نمای سمت راست برای خارج شدن از مخرج برای آماده‌سازی برای ورودی بقیه محاسبه استفاده کرد.

به یاد داشته باشید، اگر کلمه Math در بالای صفحه نمایش ماشین حساب نشان داده شود، ماشین حساب شما در حالت ریاضی است. اگر ماشین حساب شما در حالت ریاضی نیست، مراحل فعالیت 1 را تکرار کنید.

اعداد مختلطعدد را می توان به طور مشابه با استفاده از الگوی اعداد مختلط به دست آمده با استفاده از دنباله کلیدیعلامت کسر علامت کسر دکمه شیفتوارد کرد. این الگو سه کادر را برای پر کردن، یکی برای قسمت اعداد کامل و یکی برای صورت و مخرج قسمت کسری ارائه می دهد.هر پاسخ کسری به محاسبات به طور خودکار با کمترین عبارات نمایش داده می شود.


حتما بخوانید: روش محاسبه محیط و مساحت ذوزنقه تصویری و به زبان ساده با مثال


تمرین 7 کسری

از ماشین حساب مهندسی برای موارد زیر استفاده کنید:

در ساده ترین شکل خود عدد بیان کند.

محاسبه عدد از 190

ممکن است متوجه شده باشید که نتایج هر دو این تمرینات به صورت کسرهای سنگین روی ماشین حساب نمایش داده می شود. این رفتار پیش فرض ماشین حساب در حالت ریاضی است. با استفاده از دنباله کلیدیعدد کلید sdکلید شیفت می‌توانید بین یک کسر سنگین بالا و معادل عدد مختلط آن جابه‌جا شوید.رفتار پیش فرض ماشین حساب را می توان به صورت زیر تغییر داد:

 • برای تنظیم ماشین حساب برای استفاده از اعداد مختلط به طور پیش فرض، از تابع کلیدی (ab/c)عدد 1فلش رو به پایین (SETUP)دکمه حالت یا مودکلید شیفت استفاده کنید.
 • برای تنظیم ماشین حساب برای استفاده از کسرهای نامناسب یا سنگین به طور پیش فرض، از تابع کلیدی (d/c)عدد 2فلش رو به پایین(SETUP)دکمه مود یا حالتدکمه شیفت استفاده کنید.

در اینجا از کلیدفلش رو به پایین برای دسترسی به بخشی از منوی روی صفحه که در ابتدا قابل مشاهده نیست،استفاده می شود.

تمرین 8 اعداد مختلط

از ماشین حساب مهندسی برای موارد زیر استفاده کنید:

عددرا به صورت یک عدد مختلط در ساده ترین شکل آن بیان شود.

عددبه عنوان یک کسر بالا-سنگین بیان شود.


حتما بخوانید:دانلود بهترین ابزار هوش مصنوعی برای کسب کار


4. انجام محاسبات طولانی تر با استفاده از ماشین حساب مهندسی

حجم چوب (بر حسب متر مکعب) موجود در کنده ای به طول حرف ل متر با فاصله در حدود وسط حرف د متر آن با فرمول به دست می آید.

عدد

برای یک کنده به طول 1.5 متر با فاصله در حدود وسط 92 سانتی متر، این می شود.

عدد

در این بخش چندین رویکرد مختلف را در نظر می گیریم که می توانند برای ارزیابی این عبارات پیچیده تر با استفاده از توابع مختلف در ماشین حساب مهندسی شما استفاده شوند.اگرچه اولین روش - که در فعالیت 9 در نظر گرفته شده است - احتمالاً ساده ترین روش برای این عبارت نسبتاً ساده، مفید است اما وقتی با عبارات پیچیده تری برای ارزیابی مواجه می شوید، چگونه می توانید از سایر توابع ماشین حساب استفاده کنید.بیان حجم چوب به مقدار نیاز دارد . شما می توانید یک مقدار تقریبی را با دست وارد کنید، اما این زمان گیر است و ممکن است مستعد خطا باشد. ماشین حساب مقدار تقریبی برای  دارد که در آن تعبیه شده است که با استفاده از دنباله کلیدی عدد پی تابع دکمه شیفت به دست می آید.کلیدتابعدر ردیف پایین صفحه کلید قرار دارد.

تمرین 9 با استفاده از کلید کسری

واضح ترین روش محاسبه عدد این است که آن را به صورت کسری در ماشین حساب خود وارد کنید.

چه تابع کلیدی مورد نیاز است و پاسخ نهایی به 3 رقم مهم چیست؟

روش دیگر برای انجام محاسبات در فعالیت 9 استفاده از کلید علامت تقسیم است.

تمرین 10 با استفاده از کلید

پاسخ صحیح محاسبه را بدست نخواهید آورد.

عدد

عبارت زیر را تایپ کنید:

عدد

و در ماشین حساب خود کرده وعلامت مساویفشار دهید.توضیح بدهید چرا؟ یک جفت پرانتز را با علامت ÷ در عبارت قرار دهید تا پاسخ صحیح را بدهد. سپس این عبارت جدید را در ماشین حساب تایپ کنید و بررسی کنید که همان پاسخی را که در تمرین بالا دریافت کرده اید، داشته باشید.

4.1 استفاده مجدد از نتیجه قبلی

یک روش جایگزین برای محاسبه ما این است که ابتدا مخرج کسر را محاسبه کنیم و سپس صورت را بر آن تقسیم کنیم.می توانید پاسخ قسمت اول محاسبه را روی کاغذ بنویسید و دوباره آن را در ماشین حساب وارد کنید. با این حال، ممکن است در نوشتن عدد یا در تایپ آن در ماشین حساب دچار اشتباه شوید. یک روش بهتر استفاده از این واقعیت است که ماشین حساب آخرین پاسخ محاسبه شده را حفظ می کند، که بعد می تواند با استفاده از کلیدکلید پاسخ دهی واقع در پایین صفحه کلید در محاسبه بعدی وارد شود.توجه داشته باشید که کلیدکلید پاسخ دهی فقط نتیجه آخرین محاسبه شما را به خاطر می آورد.

تمرین 11 ابتدا مخرج کسر!

از ماشین حساب خود برای محاسبه مقدار مخرج عدد استفاده کنید، سپس با پیدا کردن مقدار عدد کلید پاسخ دهی 3 رقم قابل توجه، محاسبه را کامل کنید.

4.2 استفاده از حافظه ماشین حساب مهندسی

یک تغییر در روش فوق این است که محاسبه را به دو قسمت تقسیم کنید و از عملکردهای حافظه ماشین حساب مهندسی برای ذخیره نتیجه قسمت اول استفاده کنید. حافظه ماشین حساب مهندسی مخصوصاً زمانی مفید است که می خواهید مقادیر چندین عبارت که دارای یک قسمت مشترک هستند را محاسبه کنید. این قسمت مشترک باید فقط یک بار وارد شود و مقدار آن چندین بار پس از آن دوباره استفاده شود. به عنوان مثال، بازنویسی فرمول حجم چوب موجود در یک سیاهه به عنوان:

عدد

می‌توانیم ببینید که مهم نیست مقادیر حرف ل و حرف د چه هستند، فرمول همیشه به مقدار عددنیاز دارد. اگر بخواهیم حجم چوب موجود در چندین کنده مختلف را محاسبه کنیم، ممکن است محاسبه مقدار یکبار، ذخیره آن در حافظه و استفاده مجدد از این مقدار در محاسبات بعدی کارآمد باشد.ماشین حساب دارای چندین حافظه مختلف است. ابتدا حافظه «M» را در نظر می گیریم که با استفاده از کلیدحافظه کلید (و توابع مرتبط با آن) در گوشه سمت راست پایین ناحیه کلید عملکرد قابل دسترسی است.قبل از استفاده از حافظه ماشین حساب، تمرین خوبی است که همیشه اطلاعات قبلی ذخیره شده در ماشین حساب را با استفاده از تابع کلیدی عدد 9کلید شیفت(CLR) عدد 2(Memory)علامت مساوی (Yes) کلید ac پاک کنید.توجه داشته باشید که این کار تمام حافظه های ماشین حساب را پاک می کند.

استفاده از حافظه ماشین حساب مهندسی

برای ذخیره نتیجه یک عبارت محاسبه شده (یعنی پاسخی که در ناحیه خروجی صفحه ماشین حساب نمایش داده می شود) در حافظه ماشین حساب «M»، از دنباله کلیدی(M)کلید حافظه (STO) دکمه ریکال دکمه شیفت استفاده کنید. در اینجا ما از عملکرد دوم دکمه دکمه ریکال (یا recall) استفاده می کنیم که "STO" (یا store) نامیده می شود. پس از انتخاب تابع ذخیره، باید به ماشین حساب بگوییم که مقدار در کدام حافظه قرار است ذخیره شود. این حافظه ها روی برخی از کلیدهای ماشین حساب با رنگ قرمز مشخص شده اند و با فشار دادن کلیدکلید حافظه، حافظه M به دست می آید.

ما می‌توانیم دنباله کلیدی را به صورت "ذخیره نتیجه فعلی در حافظه M" بخوانیم.زمانی کهکلید ریکال (یا(STO)دکمه ریکالدکمه شیفت) فشار داده شد، نشانگر نمایشگر RCL (یا STO) روی نمایشگر نشان داده می شود تا نشان دهد که ماشین حساب منتظر است تا بداند مقدار (in) از کدام حافظه فراخوانی (ذخیره) شود.برای نمایش محتوای فعلی حافظه ‘M’ کلید (M)کلید حافظهدکمه ریکال را فشار دهید. مقدار ذخیره شده در حافظه همچنین می تواند به عنوان بخشی از یک محاسبات بعدی با درج "حرف" M در نقطه مناسب عبارت با استفاده از (M)کلید حافظهکلید آلفا استفاده شود. به عنوان مثال، برای پیدا کردن مربع مقداری که در حال حاضر در حافظه "M" ، ذخیره شده است، می توانیم از دنباله کلیدی علامت مساویتوان( M) کلید حافظهکلید آلفااستفاده کنیم. هنگامی که مقداری در حافظه «M» ذخیره می شود، نشانگر نمایشگر M در بالای نمایشگر نشان داده می شود.

تمرین 12 استفاده از حافظه ماشین حساب مهندسی

مقدار را در حافظه "M" ماشین حساب ذخیره کنید و سپس از این مقدار ذخیره شده برای ارزیابی به 3 رقم قابل توجه استفاده کنید.

4.3 سایر عملیات حافظه «M»

مقدار ذخیره شده در حافظه "M" را نیز می توان با جمع یا تفریق نتیجه یک محاسبه دیگر تغییر داد:

 • برای افزودن نتیجه آخرین محاسبه به مقدار موجود در حافظه،کلیدکلید حافظه را فشار دهید.
 • برای کم کردن مقدار آخرین محاسبه از مقدار موجود در حافظه، از دنباله کلید (M-) کلید حافظهدکمه شیفت استفاده کنید.

همچنین می توانند همزمان با ارزیابی آنها با جایگزین کردنعلامت مساوی عبارت در انتهای محاسبه با یکی از دنباله های دسترسی به حافظه، در حافظه ذخیره، اضافه یا از آن کم شوند. به عنوان مثال، برای محاسبه و ذخیره نتیجه مستقیماً در حافظه، از تابع کلیدی (M)کلید حافظه (STO)دکمه ریکال دکمه شیفتعدد 6عدد 1علامت تفریقعدد 3عدد 4 استفاده کنید.برای پاک کردن حافظه "M" به تنهایی، به سادگی مقدار 0 را با استفاده از تابع کلیدی (M)کلید حافظه(STO)دکمه ریکال در آن ذخیره کنید.

4.4 سایر حافظه ها

این ماشین حساب همچنین دارای 6 حافظه دیگر با برچسب های "A"، "B"، "C"، "D"، "X" و "Y" است که با استفاده از چندین کلید در نیمه پایینی ناحیه کلید عملکرد قابل دسترسی است. در ماشین حساب مهندسی نام هر حافظه با رنگ قرمز در بالای کلید مورد استفاده برای دسترسی به آن چاپ می شود.این حافظه‌ها را می‌توان دقیقاً به همان روش حافظه «M» استفاده کرد، با این تفاوت که هیچ معادلی برای توابع «افزودن به حافظه» (کلید حافظه) و «کاهش از حافظه» ((M-)کلید حافظهدکمه شیفت) و هیچ نشانگر نمایشی وجود ندارد.


حتما بخوانید:6 مدل ساعت رومیزی دیجیتال زنگ دار


5. نماد علمی در ماشین حساب مهندسی

نمایش اعداد به صورت نماد علمی در ماشین حساب مهندسی

اگر نتیجه یک محاسبه عددی بزرگتر یا مساوی با عدد(یعنی عدد) باشد، ماشین حساب به طور خودکار نتیجه را با استفاده از نماد علمی نمایش می دهد. مثلاً محاسبه عددجواب می دهد.

عدد 

که در صفحه ماشین حساب همانطور که در اینجا نوشته شده نمایش داده می شود.اعداد کوچک نیز به صورت خودکار با استفاده از نماد علمی نمایش داده می شوند.اعداد کوچک بصورت خودکار با استفاده از نماد علمی نمایش داده می شود.با این حال،رخ دادن این عمل بستگی به حالتی دارد که ماشین حساب در آن کار می کند.

 • حالت «Norm 1» از نماد علمی برای هر عدد کوچکتر عدد اما بزرگتر از عدد .
 • حالت «Norm 2» از نماد علمی برای هر عدد کوچکتر ازعدد اما بزرگتر ازعدد.

"norm" مخفف "normal" است.

در تمرین 1 شما قبلاً ماشین حساب مهندسی خود را برای استفاده از حالت Norm 2 تنظیم کرده اید و پیشنهاد می کنیم فعلاً به استفاده از آن ادامه دهید. برای تغییر حالت، از تابع کلیدی دکمه حالت یا موددکمه شیفت(SETUP)عدد 8 (Norm) و به دنبال آنعدد 1 (برای Norm 1) یاعدد2 (برای Norm 2) استفاده کنید.همچنین می‌توانید ماشین‌حساب را طوری تنظیم کنید که همیشه نتایج را با استفاده از نماد علمی با تعداد مجموعه‌ای از ارقام مهم با استفاده از دنباله کلیدی دکمه حالت یا موددکمه شیفت(SETUP) عدد 7(Sci) و به دنبال آن تعداد ارقام مهم مورد نیاز نمایش دهد، برای مثالعدد 3. زمانی که ماشین حساب شما به این شکل تنظیم می شود، نشانگر نمایشگر SCI در بالای صفحه نمایش داده می شود. برای لغو چنین تنظیمی، از یکی از تابع های کلیدی داده شده در بالا استفاده کنید تا به حالت "norm" برگردید.

5.1 وارد کردن اعداد به صورت نماد علمی در ماشین حساب مهندسی

اعداد بیان شده در نماد علمی را می توان با استفاده از کلیدتوان در ردیف پایین کلیدها مستقیماً به ماشین حساب وارد کرد. به عنوان مثال، می توان عدد را با استفاده از تابع کلیدیعدد 4توانعدد3عدد2.عدد 1وارد شد.

تمرین 13 محاسبه با نماد علمی

از توابع علامت گذاری علمی ماشین حساب خود برای محاسبه هر یک از موارد زیر استفاده کنید و پاسخ خود را به دو صورت علمی و معمولی ارائه دهید.

عدد

عدد

عدد

6. توان و سورد در ماشین حساب مهندسی

وارد کردن توان های کسری و منفی

در تمرین 4 نحوه استفاده از کلیدتوان را برای وارد کردن توان در ماشین حساب دیدید. کلیدتوان را می توان با توابع دیگر، مانند الگوی کسرکسر ، برای محاسبه توان های کسری و منفی استفاده کرد.

تمرین 14 محاسبه توان بیشتر

هر یک از موارد زیر را با استفاده از ماشین حساب مهندسی محاسبه کنید و پاسخ صحیح خود را به 3 رقم معنی دار بدهید.

عدد

عدد

عدد

6.1 استفاده از ریشه در ماشین حساب مهندسی

همانطور که در ماشین حساب شما کلیدهایی برای وارد کردن توان وجود دارد، ریشه ها نیز می توانند مستقیما وارد شوند. ریشه های مربع را می توان با استفاده از کلیدعلامت ریشه محاسبه کرد. برای مثال عدد را می توان با استفاده ازعدد2 عدد را وارد کرد. ریشه های مکعب با استفاده از عملکرد دوم این کلید وارد می شوند. برای ریشه های بالاتر، مانند ریشه های چهارم یا پنجم، باید از الگوی عمومی ترریشه چهارم یا پنجم استفاده کنید، که عملکرد دوم کلیدتوان است. این الگو با استفاده از کلیدهای اعداد و پیکانمکان نما سمت راست (و) مکان نما سمت چپبه روشی مشابه آنچه در هنگام تکمیل الگوی کسری استفاده می شود تکمیل می شود.

تمرین 15 محاسبه ریشه ها

هر یک از موارد زیر را با استفاده از ماشین حساب خود محاسبه کنید و پاسخ صحیح خود را به 3 رقم معنی دار بدهید.

عدد

عدد

عدد

عدد

از نتیجه تمرین 15، قسمت 4 متوجه خواهید شد که ماشین حساب مهندسی گاهی اوقات با استفاده از سورد پاسخ ها را ارائه می دهد.البته این فقط در صورتی صادق است که ماشین حساب در حالت ریاضی توصیه شده باشد.برای پیدا کردن معادل اعشاری چنین پاسخی، می‌توانید از کلیدهایکلید sdیا علامت مساویدکمه شیفت که قبلاً برای یافتن اشکال اعشاری پاسخ‌های کسری استفاده کرده‌اید استفاده کنید.

6.2 درج یک ریشه از دست رفته

گاهی اوقات هنگام وارد کردن عبارتی شامل ریشه در ماشین حساب خود، ممکن است به طور تصادفی فراموش کنید که کلید عملکرد مناسب را فشار دهید. با این حال، حرکت مکان نما به نقطه صحیح و فشار دادن کلید از دست رفته، مانند بخش 1، کار نخواهد کرد زیرا این کار به سادگی یک الگوی خالی را وارد می کند.اگر می‌خواهید یک عبارت را ویرایش کنید تا یک ریشه از دست رفته را وارد کنید، ابتدا مکان‌نما را به مکان صحیح حرکت دهید - یعنی در سمت چپ عدد. سپس با فشردن (INS)دکمه دیلیت یا حذفدکمه شیفتتابع "Insert" را فعال کرده و در نهایت کلید اصلی مربوطه را فشار دهید.

7. نسبت مثلثاتی در ماشین حساب مهندسی

واحدهای مختلفی وجود دارد که در آنها می توان یک زاویه را اندازه گیری کرد که درجه یکی از احتمالات است. قبل از استفاده از ماشین حساب مهندسی برای یافتن مقادیر نسبت های مثلثاتی زاویه ها که بر حسب درجه اندازه گیری می شوند، باید مطمئن شوید که ماشین حساب مهندسی برای استفاده از واحدهای صحیح تنظیم شده است. قبل از استفاده از نسبت های مثلثاتی، همیشه بررسی کنید که ماشین حساب شما از سیستم صحیح اندازه گیری زاویه استفاده می کند.اگر نشانگر نشانگر dدر بالای صفحه نمایش داده شود، ماشین حساب شما برای استفاده از درجه تنظیم شده است. اگر نشانگرنشانگر r یا g نشانگررا مشاهده کردید، ماشین حساب شما برای اندازه گیری واحدهای مختلف گیری زاویه تنظیم شده است.

برای اینکه ماشین حساب خود را طوری تنظیم کنید که بر حسب درجه کار کند، از تابع کلیدی (Deg)عدد3(SETUP)دکمه حال یا موددکمه شیفت استفاده کنید.برای محاسبه سینوس، کسینوس یا مماس یک زاویه، کلیدکلید سینوس، کلید کسینوسیاکلید تانژانترا فشار دهید و بعد اندازه زاویه را تایپ کنید. توجه داشته باشید که کلیدهایکلید سینوس،کلید کسینوس وکلید تانژانتبه طور خودکار یک براکت را برای شما باز می کنند. اگر به سادگی سینوس، کسینوس یا مماس یک زاویه را محاسبه می کنید، فقط پس از وارد کردن زاویه کلید فشار دهیدعلامت مساوی نیازی به بستن براکت نیست. اگر از این نسبت‌ها به عنوان بخشی از یک محاسبه بزرگ‌تر استفاده می‌کنید، باید به یاد داشته باشید که قبل از وارد کردن بقیه محاسبهبا فشار دادن کلید (کلید براکت) براکت را خودتان ببندید. برخی از مدل‌های قدیمی‌تر ماشین‌حساب نیاز دارند که ابتدا زاویه را وارد کنید و سپس دکمه کلید سینوس، کلید کسینوسیاکلید تانژانترا وارد کنید.


حتما بخوانید: روش محاسبه مساحت مربع با مثال برای همه پایه ها


تمرین 16 نسبت های مثلثاتی در ماشین حساب مهندسی

مقدار هر یک از موارد زیر را با استفاده از ماشین حساب خود محاسبه کنید و پاسخ های صحیح خود را به 3 رقم معنی دار بدهید.

عدد

عدد
عدد

عدد

عدد

عدد

از پاسخ قسمت (3) متوجه خواهید شد که ماشین حساب نسبت های برخی از زوایا را به صورت کسری نشان می دهد که در صورت لزوم شامل سوردها می شود و نه به صورت اعشاری.شکل اعشاری را می توان با استفاده ازعلامت مساوی کلید شیفتیا کلید sdپیدا کرد.

8. پیدا کردن زاویه از نسبت های مثلثاتی

مقادیر معکوس مثلثاتی را می توان با استفاده از توابع دوم سینوس، کسینوسوتانژانت کلیدهایسینوس، کسینوسوتانژانتپیدا کرد. این توابع به روشی مشابه سینوس، کسینوسوتانژانت استفاده می شوند.

تمرین 17 پدا کردن زاویه از نسبت های مثلثاتی

مقدار هر یک از عبارات زیر را با استفاده از ماشین حساب خود، در صورت امکان، محاسبه کنید و پاسخ های خود را تا 1 رقم اعشار صحیح بدهید.

عدد

عدد

عدد

عدد

در قسمت (1) تمرین فوق، از ماشین حساب خود برای پیدا کردن زاویه ای که سینوس آن 0.5 است استفاده کردید. این تنها زاویه ای نیست که سینوس آن 0.5 است، اما می توانید از این زاویه برای پیدا کردن سایر زوایای استفاده کنید. نکات مشابهی در مورد قسمت های (2) و (3) اعمال می شود.

9. محاسبه رادیان در ماشین حساب مهندسی

ماشین حساب را می توان برای محاسبه توابع مثلثاتی با استفاده از اندازه گیری رادیان برای زاویه ها، به جای درجه، با استفاده از تابع کلیدی (Rad)عدد 4 (SETUP)کلید حالت یا مودکلید شیفت تنظیم کرد.در این حالت، نشانگر نشانگر Rنشان داده می شود.

تمرین 18 رادیان در ماشین حساب مهندسی

در این تمرین، زاویه ها بر حسب رادیان اندازه گیری می شوند. مقادیر عبارات زیر را بیابید و پاسخ های صحیح خود را به 3 رقم معنی دار بدهید.

عدد

عدد 

عدد

به مثال پایانی در این تمرین توجه کنید که در جایی که یک پاسخ مضرب ساده (احتمالا کسری) از ضریبعدد پی است، پاسخ به جای عدد پی به صورت عدد اعشاری نمایش داده می شود.

محاسبه رادیان در ماشین حساب مهندسی

10. لگاریتم در ماشین حساب مهندسی

لگاریتم های پایه 10 اعداد را می توان با استفاده از کلیدعلامت لگاریتم پیدا کرد. به عنوان مثال، می توان با استفاده از دنباله کلیدیعلامت مساویعدد صفرعدد صفرعدد 1لگاریتم علامت محاسبه کرد. توجه داشته باشید که مانند توابع مثلثاتی، کلیدعلامت لگاریتم به طور خودکار یک براکت را باز می کند که اگر از لگاریتم محاسبه شده به عنوان بخشی از یک محاسبه طولانی تر استفاده می کنید، باید بسته شود.عملکرد دوملگاریتم علامت کلیدتوان پایه که با استفاده از آن توان پایه علامت لگاریتم کلید شیفت قابل دسترسی است، می تواند به عنوان جایگزینی برای محاسبه توان توان های 10 استفاده شود.

تمرین 19 محاسبه لگاریتم

برای یافتن مقادیر زیر از ماشین حساب مهندسی خود استفاده کنید.

عدد, (1 billion) عدد, عدد ,عدد

11. لگاریتم طبیعی و توان e در ماشین حساب مهندسی

لگاریتم های طبیعی به عنوان مثال را می توان با استفاده از کلیدکلید این در ماشین حساب مهندسی ارزیابی کرد. تابع دوم این کلید (توانEکلید این کلید شیفت ) امکان محاسبه توان های را می دهد. توجه داشته باشید که یک مقدار تقریبی برای خود را می توان با استفاده از دنباله کلیدی  (توان کلید آلفا) بدست آورید.به یاد داشته باشید که یعنی همان ln. برخی از ماشین حساب ها به جای کلید این کلیدعلامت لگاریتم دارند.

تمرین 20 محاسبه لگاریتم های طبیعی و توان های e

مقدار هر یک از موارد زیر را با استفاده از ماشین حساب مهندسی محاسبه کنید و هر پاسخ را به 3 رقم معنی دار بدهید.

عدد

عدد

عدد 

عدد
عدد 

12. راهنمای مرجع ماشین حساب مهندسی 

 • حالت های ماشین حساب
 • حالت های کلی

ماشین حساب می تواند در چندین حالت مختلف کار کند:

 • COMP که برای محاسبات کلی استفاده می شود.
 • STAT که برای محاسبات آماری استفاده می شود.
 • TABLE که برای تولید جداول اعداد استفاده می شود.

COMP مخفف «محاسبات» و STAT مخفف «آمار» است.

حالت Comp با استفاده از دنباله کلیدی (COMP) عدد 1کلید حالت یا مودانتخاب می شود.


حتما بخوانید: فرمول و روش محاسبه مساحت زمین


حالت های محاسبات ریاضی

دو روش مختلف وجود دارد که می توان ریاضیات را به ماشین حساب وارد کرد و در آن نمایش داد:

 • حالت ریاضی، که در آن کسرها به شکل ریاضی مناسب خود وارد می شوند و نمایش داده می شوند - به عنوان مثال عدد - و برخی از اعداد غیر منطقی به صورت عددی (مانند عدد) یا مضرب عدد پی (مانند عدد) نمایش داده می شوند.

حالت ریاضی با استفاده از دنباله کلیدی (MthIO)کلید 1 (SETUP) دکمه حالت یا موددکمه شیفت انتخاب می شود.

 • حالت خطی، که در آن کسری مانندعدد با استفاده از نماد خطی وارد و نمایش داده می شود - به عنوان مثال، 2 نماد 3 و تمام اعداد غیر منطقی (مانند عددو عدد) به صورت تقریبی اعشاری نمایش داده می شوند.

حالت خطی با استفاده از دنباله کلیدی (LineIO)عدد 2(SETUP)دکمه مود یا حالت دکمه شیفت انتخاب می شود.

به بیان ساده، عدد غیر منطقی عددی است که نمی توان آن را به صورت کسری ساده بیان کرد.

اگر کلمه Math در سمت راست بالای صفحه نمایش ماشین حساب نشان داده شود، می دانید که در حالت ریاضی هستید. اگر این نشان داده نشد، یعنی در حال استفاده از حالت خطی هستید.در حالت ریاضی، می‌توانید یک پاسخ را مجبور کنید تا با استفاده از علامت مساویدکمه شیفت اعشار نمایش داده شود، یا می‌توانید بین خروجی‌های ریاضی و اعشاری با استفاده ازدکمه SD تغییر دهید.

حالت های نمایش کسری

می توان ماشین حساب را طوری تنظیم کرد که پاسخ هایی که کسرهای سنگین هستند (مانند عدد) همیشه به صورت اعداد مختلط نمایش داده شوند (مانندعدد ).

 • برای تنظیم ماشین حساب برای نمایش اعداد مختلط، از دنباله کلیدی (ab/c)عدد 1علامت فلش رو به پایین(SETUP) دکمه حالت یا مود دکمه شیفت استفاده کنید.
 • برای تنظیم ماشین حساب برای نمایش به عنوان کسرهای سنگین، از دنباله کلید (d/c) عدد 2علامت فلش رو به پایین (SETUP)دکمه حالت یا مود دکمه شیفت استفاده کنید.

حالت های نمایش اعشاری

ماشین حساب را می توان برای نمایش اعداد اعشاری به روش های مختلف تنظیم کرد:

 • حالت Normal 1 یا (Norm 1) از نماد علمی برای هر عددی کمتر از 0.01 اما بزرگتر از 0.01- استفاده می کند، و در غیر این صورت پاسخ ها را با هر رقم اعشاری که دارند، مشروط به حداکثری که روی نمایشگر قرار می گیرد، نمایش می دهد. این حالت با استفاده از  عدد 1(Norm )عدد 8(SETUP) دکمه حالت یا موددکمه شیفت وارد می شود.
 • حالت Normal 2 یا (Norm 2) از نماد علمی برای هر عددی کمتر از 0.000000001 اما بزرگتر از 0.000000001- استفاده می کند، اما در غیر این صورت پاسخ ها را به تعداد ارقام اعشاری که دارند، مشروط به حداکثری که روی نمایشگر قرار می گیرد، نمایش می دهد. این حالت با استفاده از عدد 1(Norm)عدد 8(SETUP)دکمه حالت یا مود دکمه شیفت وارد می شود.
 • حالت نمادگذاری علمی (Sci) تمام اعداد اعشاری را در نماد علمی با استفاده از تعداد مشخصی از ارقام مهم نمایش می دهد. این حالت با استفاده از (Sci)عدد 7 (SETUP) دکمه حالت یا موددکمه شیفت و به دنبال آن تعداد ارقام مهم مورد نیاز وارد می شود، برای مثالعدد 3. هنگامی که ماشین حساب شما در این حالت تنظیم می شود، نشانگر نمایشگر SCI نشان داده می شود.
 • حالت اعشار ثابت (تثبیت) همه اعداد اعشاری را به تعداد معینی از اعشار نشان می‌دهد (مگر اینکه برای تناسب نتیجه روی نمایشگر به نماد علمی نیاز باشد). این حالت با استفاده از (Fix) عدد 6(SETUP)دکمه حالت یا موددکمه شیفتو به دنبال آن تعداد ارقام اعشاری مورد نیاز، برای مثالعد 3 وارد می شود. هنگامی که ماشین حساب شما در این حالت تنظیم می شود، نشانگر نمایش FIX نشان داده می شود.

حالت های نمایش اعشاری

12.1 نمایشگرها

اینها نمادهایی هستند که روی صفحه ماشین حساب مهندسی نشان داده شده اند تا وضعیت فعلی کارکرد آن را نشان دهند.

نماد نمایش داده شده معنی
نشانگر S کلیددکمه شیفتفشرده شده است.
A نشانگر کلیددکمه آلفافشرده شده است.
M یک مقدار در حافظه "M" ذخیره می شود.
STO کلید STORE (دکمه شیفتکلید ریکال (STO)) فشار داده شده است.
RCL کلید یادآوری (کلید ریکال ) فشرده شده است.
نشانگر D ماشین حساب طوری تنظیم شده است که زاویه ها را بر حسب درجه اندازه گیری کند.
نشانگر R ماشین حساب برای اندازه گیری زاویه ها بر حسب رادیان تنظیم شده است.
نشانگر G ماشین حساب طوری تنظیم شده است که زاویه ها را بر حسب گرادیان اندازه گیری کند.
FIX ماشین حساب طوری تنظیم شده است که پاسخ ها را به تعداد ثابت رقم اعشار نشان دهد.
SCI ماشین حساب تنظیم شده است تا پاسخ ها را با نماد علمی با تعداد ثابتی از ارقام قابل توجه نمایش دهد.
Math ماشین حساب تنظیم شده است که از حالت ریاضی برای ورودی و نمایش استفاده کند.
STAT ماشین حساب در حالت آمار است.
علامت اطلاعات بیشتری نسبت به نمایش داده شده در دسترس است و با استفاده از کلیدهای مکان نما بالا/پایین می توان به آن دسترسی داشت.
علامت خط نمایش داده شده طولانی تر از آن چیزی است که روی نمایشگر قرار می گیرد. سایر قسمت های خط را می توان با پیمایش با استفاده از کلیدهای مکان نما چپ/راست و کلیدهای مکان نما سمت راست ومکان نما سمت چپ نشان داده می شود.

12.2 عملیات متداول

دکمه حالت یا مودبرای دنباله کلیدی
روشن کردن کلید روشن
خاموش کردن (OFF)دکمه ACدکمه شیفت توجه داشته باشید که اگر حدود 6 دقیقه از ماشین حساب استفاده نشود به طور خودکار خاموش می شود.
کنتراست نمایشگر را تنظیم کنید کلید 5فلش رو به پایین(SETUP)دکمه حالت یا مود دکمه شیفت(◄CONT►) بعد از مکان نما سمت راستومکان نما سمت چپ برای تنظیم استفاده کنید و پس از اتمام کلید کلید AC فشار دهید.
بازیابی تنظیمات کارخانه AC کلید(Yes) علامت مساوی(Setup) عدد 1(CLR) عدد 9دکمه شیفت
پاک کردن محتویات تمام حافظه AC کلید(Yes) علامت مساوی (Setup) عدد 2(CLR)دکمه شیفت عدد 9
بازیابی تنظیمات پیش فرض و پاک کردن تمام حافظه ها AC کلید (Yes)علامت مساوی(All)عدد 3(CLR)عدد 9دکمه شیفت
لغو یک محاسبه یا خارج شدن از منوها AC کلید
دریافت پاسخ علامت مساوی
پاسخ اعشاری را در حالت ریاضی بدست آورید علامت مساوی کلید شیفت
جابه‌جایی بین پاسخ‌های دقیق و اعشاری در حالت ریاضی علامت sD
بین نمایش کسرها به عنوان کسر نامناسب یا اعداد مختلط در حالت ریاضی جابه‌جا شوید عددکلید SDکلید شیفت
از نتیجه محاسبه قبلی استفاده کنید… کلید پاسخ دهی
… به عنوان مثال. برای پیدا کردن 42 منهای نتیجه قبلی علامت مساوی کلید پاسخ دهی علامت تفریق عدد2عدد 4
یک مقدار را در حافظه "M" ذخیره کنید (M)کلید حافظه (STO)دکمه ریکال دکمه شیفت
مقدار ذخیره شده در حافظه M را پاک کنید&nbsp ( M)کلید حافظه (STO) دکمه ریکال دکمه شیفت عدد صفر
به آن مقدار در حافظه «M» اضافه کنید کلید حافظه
مقداری از آن در حافظه «M» کم کنید (M-)کلید حافظه دکمه شیفت
نمایش مقدار ذخیره شده در حافظه "M" (M)کلید حافظه دکمه ریکا ل
از مقدار حافظه «M» در یک محاسبه استفاده کنید… دکمه حافظهکلید آلفا
… به عنوان مثال. برای پیدا کردن 42 منهای مقدار در حافظه "M". علامت مساوی (M)کلید حافظهکلید آلفاعلامت تفریق عدد2عدد 4
زوایایی را برای اندازه گیری در درجه تنظیم کنید (Deg)عدد 3(SETUP)دکمه حالت یا موددکمه شیفت 
زوایایی را تنظیم کنید که بر حسب رادیان اندازه گیری شوند (Rad)عدد 4 (SETUP)دکمه حالت یا مود دکمه شیفت
پاسخ‌ها را روی 3 رقم اعشار تنظیم کنید (برای استفاده از تعداد اعشار متفاوت، آن عدد را جایگزین کنید) عدد 3(Fix)عدد 6(SETUP) دکمه حالت یا مود دکمه شیفت

پاسخ‌ها را تنظیم کنید تا با نماد علمی با 3 رقم قابل توجه نمایش داده شوند (برای استفاده از تعداد متفاوتی از ارقام مهم، آن عدد را جایگزین کنید)

عدد 3 (Sci)عدد 7(SETUP)دکمه حالت یا مود دکمه شیفت
تنظیمات گرد کردن نمایشگر را لغو کنید عدد2 (Norm)عدد 8(SETUP)دکمه حالت یا مود دکمه شیفت

حافظه های A، B، C، D، X، Y مشابه حافظه M استفاده می شوند، با این تفاوت که این حافظه ها هیچ توابع «افزودن به» و «کاهش از» ندارند.

12.3 وارد کردن ریاضیات

برای وارد کردن دنباله کلیدی
عدد 2علامت تفریقیاعدد2علامت تفریق
عدد 2توابع بالاتر عدد3 یا توان مربع عدد 3
عدد 3توان بالاتر عدد 4یا توان مکعب عدد 4
عدد 4توان بالاتر عدد 5
عدد 3علامت جذر
عدد 4علامت جذر علامت جذرکلید شیفت
عدد 5مکان نما سمت چپعدد 4علامت جذر توان دکمه شیفت
عدد 3علامت فلش رو به پایینعدد 2علامت کسر:در حالت ریاضی
  عدد 3علامت کسر عدد 2:در حالت خطی
عدد 3فلش رو به پایینعدد 2مکان نما سمت چپعدد 1علامت کسر علامت کسر علامت شیفت :در حالت ریاضی
  عدد 3علامت کسر عدد 2علامت کسرعدد 1:در حالت خطی
عدد 4توان عدد 2
عدد پیتواندکمه شیفت
( )توان دکمه آلفا
علامت براکت عدد 0عدد 3علامت سینوس
علامت براکت عدد 0عدد 6علامت کسینوس
علامت براکت عدد 5عدد 4علامت تانژانت
علامت براکتعدد 5.عدد 0سینوس -1علامت سینوسدکمه شیفت
علامت براکتعدد 5علامت لگاریتم
علامت براکت عدد 2علامت این
عدد 4.عدد 1توان ای علامت ایندکمه شیفت

عدد پی و عدد ای ثابت های ریاضی هستند.

هنگام استفاده از توابع مثلثاتی، مطمئن شوید که ماشین حساب شما برای استفاده از واحدهای صحیح تنظیم شده است: درجه یا رادیان.

عددو عدد به روشی مشابه عدد محاسبه می شوند.

نتیجه گیری:

این دوره رایگان مقدمه ای برای مطالعه ریاضیات و آمار بود. این راهنما به شما از طریق یک سری تمرینات که برای توسعه رویکرد مطالعه و یادگیری از راه دور طراحی شده و برای افزایش اعتماد به نفس شما به عنوان یک یادگیرنده مستقل مناسب است کمک می کند.


مقالات مرتبط:

15 فناوری و گجت برتر، تازه و جالب جهان

تفاوت های بین ساعت هوشمند و مچ بند هوشمند

بهترین شارژر بی سیم (وایرلس) برای گوشی سامسونگ گلکسی زد فلیپ 4

رفع مشکل کار نکردن شارژر بیسیم گوشی

از
7
رای