افراد مشهور اراک؛ مشاهیر، بازیگران، شاعران و فامیلی معروف اراک

افراد مشهور اراک؛ مشاهیر، بازیگران، شاعران و فامیلی معروف اراک افراد مشهور اراک؛ نژاد مردم اراک، فامیلی های معروف اراک، مفاخر، شاعران معاصر، بازیگران متولد اراک و بازیگران زن اهل اراک و افراد برجسته استان مرکزی در سلام دنیا بخوانید.

استان مرکزی و شهر اراک مفاخر، مشاهیر و بزرگان زیادی در عرصه علوم، هنر، سیاست و...پرورش داده است. با این حال برخی از این افراد به خوبی شناخته نشده اند، ما در این مطلب سلام دنیا قصد داریم تا افراد مشهور اراک، مفاخر و شاعران و بازیگران شهر اراک و فامیلی های معروف اراک یا استان مرکزی را به شما معرفی کنیم تا با این چهرهای برجسته بیشتر آشنا شوید.

افراد مشهور اراک

1. حضرت امام خمینی 

روح الله موسوی خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در خانواده ای روحانی در شهر خمین متولد شد.امام خمینی بعد از تحمل سختی ها،مبارزات و تبعید و دوری از کشور توانستند که انقلاب اسلامی ایران را در بهمن سال 57 به پیروزی برسانند.


حتما بخوانید: نقاشان مشهور ایران


2. پروفسور حسابی

پروفسور حسابی در سال 1281 (هـ. ش) از پدر و مادری اهل تفرش اما در تهران متولد شدند. استاد در رشته‏ های پزشکی، ریاضیات و ستاره‏ شناسی، تحصیلات دانشگاهی را پشت سر گذاشتند و در زمینه تدریس، تحقیق علمی فعالیت داشتند.استاد 25مقاله، رساله و کتاب منشتر کرده اند و به چهار زبان فرانسه، انگلیسی، آلمانی و عربی تسلط کامل داشتند.استاد حسابی که به عنوان پدرفیزیک ایران شناخته می شوند بعد از مرگ در زادگاه خانوادگی اش یعنی شهر تفرش به خاک سپرده شد.

افراد مشهور اراک:پروفسور حسابی

3. میرزا تقی خان امیر کبیر

میرزا تقی‌ خان فراهانی یکی از بزرگترین رجال سیاسی و بزرگترین وزرای ایران در سال 1222 ه ق در هزاوه فراهان از توابع اراک (سلطان آباد پیشین) دیده به جهان گشود.میرازا تقی خان که نام اصلی او محمد تقی بوده است زیر نظر قائم مقام اموری مانند منشی گری، نامه‌نگاری و صدور احکام دیوانی را فرا گرفت و به دلیل لیاقت و درستی در انجام امور و علاقه شدید ناصرالدین شاه به او به عنوان صدراعظمی شاه انتخاب شد و در طول دوره صدرات خود توانست خدمات شایسته و با ارزشی از جمله تاسیس مدرسه و چاپ روزنامه را انجام دهد.

4. محمدعلی اراکی

آیت‌الله العظمی اراکی یکی از شاگردان حاج شیخ عبدالکریم حائری بودند و به مدت 8 سال درس فقه و اصول را خدمت این مرد بزرگ فرا گرفتند. ایشان از ملکات روحانی و خصایص اخلاقی ویژه‌ای از جمله علاقه به ساحت امام حسین(ع) برخوردار بودند.از جمله آثار محمد علی اراکی می توان به توضیح‌المسائل، مناسک حج، الخیارات، المکاتب المحرمه و آثار ارزنده دیگر اشاره کرد.

افراد مشهور اراک:محمدعلی اراکی

نژاد مردم اراک

در مورد نژاد مردم اراک اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

فامیلی های معروف اراک

 • روح‌الله خمینی: بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران
 • قوام‌الدوله، نخست‌وزیر ایران
 • میرزا تقی خان،امیر کبیر
 • محمد مصدق: نخست‌وزیر ایرانفروغ فرخزاد: شاعر
 • پروین اعتصامی: شاعر
 • استاد فتحعلی واشقانی فراهانی: خوشنویسان ممتاز معاصر
 • ابو علی مسکویه: فیلسوف
 • سید محمد علی میرمومنی: استاد خوشنویسی
 • محمود پورهادی: استاد خوشنویسی
 • سید اسدالله رضوانی فرد: استاد خوشنویسی
 • پروفسور حسابی: پدر علم فیزیک ایران، پدر مهندسی نوین ایران، پدر فرهنگستان ایران، پدر علوم نوین ایران
 • عباس اقبال آشتیانی: نویسنده
 • میرزا حسن آشتیانی:نماینده میرزا حسن شیرازی در ایران و عامل مهم شکست قرارداد تالبوت در ایران
 • سلمان ساوجی: از بزرگترین قصیده‌سرایان و غزل‌گویان ایران
 • ادیب الممالک فراهانی: ادیب و شاعر
 • فخرالدین عراقی: عارف و شاعر نامدار قرن هفتم هجری
 • محمدعلی اراکی: استاد سید روح‌الله خمینی و بسیاری از مجتهدین فعلی
 • ملا احمد نراقی: فقیه شیعی
 • ملا مهدی نراقی: فقیه شیعی
 • حاج آقا محسن عراقی
 • آقا نورالدین عراقی
 • علی سعیدی: شاعر
 • محمد رضا درودیان تفرشی نقوسانی: مرجع، محدث و شاعر شیعی
 • کربلایی کاظم ساروق:، بزرگترین معجزه قرن-حافظ کل قرآن به صورت معجزه آسا
 • ملا فتحعلی سلطان‌آبادی
 • احمد قوام

حتما بخوانید:صنایع دستی و سوغات اراک


مفاخر شهر اراک

1. ادیب‌الممالک فراهانی

ایشان یکی از شاعران و نویسندگان برجسته استان مرکزی و شهر اراک می‌باشد.ادیب‌الممالک فراهانی نویسنده و مسئول اداره روزنامه ادب در مشهد، یومیه ترکی در باکو، عراق عجم در تهران، مجلس در تهران، روزنامه رسمی ایران بودند.

مفاخر شهر اراک: ادیب‌الممالک فراهانی

2. اسماعیل آشتیانی ( شعله)

اسماعیل آشتیانی یکی از نویسندگان برجسته شهر اراک بودند که علاوه بر نویسندگی در زمینه نقاشی نیز تبحر زیادی داشتند.اگرچه سبک کاری او مشابه کمال المک بوده اما روح شاعرانه در نقاشی او جایگاه ویژه ای داشته است.اختراع الفبایی برای خط فارسی ـ تصحیح و تحشیه دیوان منوچهری دامغانی، سفرنامه اروپا، مکتب کمال‌الملک، ادعیه قرآنی، دیوان اشعار از جمله آثار اسماعیل آشتیانی بوده است.

3. عیسی‌خان بهادری

ایشان با استعداد فوق العاده ای که داشتند توانستند نقشه‌های ابتکاری فرش خلق کنند.یکی از آثار او به نام" فرش بشریت" به همراه چند اثر برجسته دیگر در موزه هنرهای زیبای اصفهان به معرض نمایش گذاشته شده است.

مفاخر شهر اراک:عیسی‌خان بهادری

4. حاج حسنعلی نکیسای تفرش

ایشان یکی از بزرگان موسیقی شهر اراک بودند. تعداد او 11 صفحه از او ضبط شده‌ است که در سه‌گاه، چهارگاه، نوا، بیات اصفهان، افشاری، ابوعطا که با تار علی‌اکبر خان شهبازی و 4 عدد آن با پیانوی مرتضی محجوبی است. 

5. فت‍ح‌علی واشقانی فراهانی

ایشان از اساتید برجسته خوشنویسی در استان مرکزی و شهر اراک می‌باشند.از فت‍ح‌علی واشقانی فراهانی آثار فراوانی به عنوان عضو اصلی انجمن خوشنویسان ایران به یادگار مانده است. مهم‌ترین اثر استاد کتاب" کلک مشکین" می باشد.


حتما بخوانید: بهترین صنایع دستی و سوغات اصفهان


شاعران معاصر اراک

1. دکتر محمد خزائلي 

محمد خزائلي در سال ١٢٩٢ در شهر اراك متولد شد و در بيست ماهگی به دلیل ابتلا بيماری آبله بينايي خود را کاملا از دست داد.ایشان توانستند با هوش و استعدا د بی نظیر خود موفق به کسب مدرک دکتری در رشته هاي حقوق و ادبيات شوند.دكتر خزائلي خود را شاعر نمي شمردند اما گه گاهی شعر می سرودند.كام قرآن - اعلام قرآن - دستور جاويد - شرح بر گلستان سعدي - شرح بر بوستان سعدي - خودآموز حكمت مشّاء (در فلسفه) - مسئوليت مدني كارفرما ناشي از عمل كارگر - تاريخ مختصرفلسفه و زيبايي شناسي- منطق نظري - منطق عملي - منطق و مختصري از فلسفه شرق - الأسلوب الحديث - مختارات - مختصر روانشناسي - بديع و قافيه از مهمترین آثار منتشر شده از دکتر محمد خزائلي هستند.

شاعران معاصر اراک:دکتر محمد خزائلي 

2. دکتر مصطفی بادکوبه ای هزاوه ای

دکتر مصطفی بادکوبه ای درسال 1328 در شهرستان اراک متولد شدند و تا پایان دیپلم در رشته ادبی در اراک به تحصیل پرداخت.تا به حال بیست و نه اثر از دکتر منتشر شده است که از میان آنها همگی به تجدید چاپ‌های مکرر دست پیدا کردند.ایشان علاوه بر تدریس در کلاسهای خصوصی، سالهاست که به اداره جلسات شرح و تفسیر مثنوی معنوی و حافظ می پردازند.

بازیگران متولد اراک

1. مهران مدیری

مهران مدیری بازیگر که اصلاتا اهل اراک است در تاریخ 18 فروردین 1346 متولد شده است.


حتما بخوانید: بیوگرافی مهران مدیری و همسرش


2. بهزاد فراهانی

بهزاد فراهانی بازیگر و فیلمنامه نویس ایرانی متولد 1 بهمن 1323 در روستای درمنک از توابع فراهان واقع در استان مرکزی اراک است.

3. حسین رفیعی

حسین رفیعی بازیگر و مجری در سال 1348 در اراک به دنیا آمده است. او با بازی در نقش «فَ فَ» در برنامهٔ تلویزیونی «نیمرخ» که در دهه هفتاد اجرا شد توانست شهرت زیادی کسب کند.

بازیگران متولد اراک: حسین رفیعی

4. محمد صالح علا

محمد صالح علا بازیگر ، شاعر ، نویسنده ، مجری تلویزیون ، فیلم ساز و ترانه سرای ایرانی در تاریخ 1331 در اراک متولد شد.

5. محمد حمزه ای

محمد حمزه ای کارگردان و بازیگر اهل ایران است که متولد 30 شهریور 1359 در شهر اراک می باشد.


حتما بخوانید: بیوگرافی رضا اکبرپور بازیگر گیلدخت


بازیگران زن اهل اراک

1. آزیتا حاجیان

آزیتا حاجیان بازیگر زن ایرانی در 21 دی 1336 در شهر اراک متولد شده است.

2. پگاه آهنگرانی

پگاه آهنگرانی بازیگر و مستندساز ایرانی است که در تاریخ 2 مرداد 1363 در شهر اراک متولد شده است. پگاه آهنگرانی فرزند دو کارگردان سرشناس سینما به نام منیژه حکمت و جمشید آهنگرانی است.

بازیگران زن اهل اراک: پگاه آهنگرانی

3. آرزو نبوت

آرزو نبوت در تاریخ 12 مهر 1362 در شهر اراک متولد شده است.او در سریال های کامیون، سریال ایراندخت، سریال ستارخان، سریال علی البدل، سریال کیمیا، صد راه صدرا، تارا و ...حضور داشته است.

4. بیتا بادران

بیتا بادران بازیگر ایرانی متولد 16 مرداد 1354 در اراک است او به خاطر بازی در فیلم‌های آژانس شیشه‌ای و دلشکسته به شهرت زیادی دست پیدا کرد.

5. گلچهره سجادیه

گلچهره سجادیه در سال 1333 در شهر اراک متولد شده است و بعد از ادامه تحصیل در رشته تئاتر وارد عرصه بازیگری شد.از مهمترین آثار این بازیگر زن ایرانی می توان به دندان مار، گروهبان، ردپای گرگ، هبوط، آرایش مرگ، سرزمین خورشید، زشت و زیبا، هیوا، نگین، حوالی اتوبان، باران می‌بارد و...اشاره کرد.

بازیگران زن اهل اراک:گلچهره سجادیه

سخن پایانی:

در این مطلب شما را با تعدادی از افراد مشهور، مفاخر، مشاهیر،شاعران معاصر و بازیگران مرد و زن متولد اراک آشنا کردیم.


مقالات مرتبط:

بیوگرافی سهیل اسعد [مجری و مبلغ دینی]

بیوگرافی حسین پور کریمی بازیگر و خواننده

هنر تذهیب چیست؟از
10
رای