27 فستیوال معروف دنیا؛ عجیب، جالب و خطرناک ترین جشن های جهان

27 فستیوال معروف دنیا؛ عجیب، جالب و خطرناک ترین جشن های جهان فستیوال های معروف جهان ؛ با 27 کارناول و زیباترین جشن های دنیا؛ عجیب ترین فستیوال های دنیا؛ خطرناک ترین و جالب ترین فستیوال های جهان و ایران در سلام دنیا بخوانید.

مردم شهرها و کشورهای جهان با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف بر اساس باورهای تاریخی و قدیمی خود جشن ها، فستیوال ها و جشنوارهای مختلفی را برگزار می کنند.برخی از این فستیوال ها به قدری معروف شده اند که هر سال گردشگران زیادی برای تماشای آنها به این کشورها سفر می کنند.البته در برخی از کشورها فستیوال های عجیب و غریب و خطرناکی نیز رواج پیدا کرده اند.در ادامه این مطلب سلام دنیا قصد داریم تا درباره عجیب ترین فستیوال های دنیا،خطرناک ترین فستیوال های جهان، فستیوال های معروف جهان، زیباترین جشن های دنیا،عجیب ترین جشن های ایران و جالب ترین فستیوال جهان صحبت کنیم. لطفا تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

عجیب ترین فستیوال های دنیا

1. فستیوال گِلمالی (کره جنوبی)

در کشور کره جنوبی به مدت دو هفته کامل در ماه جولای، افراد زیادی به شهر Boryeong می آیند تا با زنده کردن خاطرات دوران کودکی شان گل بازی کنند. شرکت کنندگان در این فستیوال عجیب باید خود را در میان انبوهی از تپه های گل بغلتانند. سایر فعالیت های این فستیوال شامل فواره های گلی، استخر، ماساژ، زمین بازی، زمین های مانع دار، لیز خوردن روی گل و مسابقه است.

فستیوال گِلمالی (کره جنوبی)

2. فستیوال موسیقی زیر آب (ایالات متحده آمریکا)

فستیوال موسیقی زیر آب هر سال در پناهگاه ملی دریایی فلوریدا کیز اجرا می شود. موسیقی این فستیوال با محتوای آب است که صداهای آنها از طریق بلندگوهای مخصوصی که از قایق ها در بالای آب آویزان شده اند، به زیر امواج صخره های مرجانی ارسال می شود.


حتما ببینید: عجیب ترین حیوانات واقعی و خاص جهان که تاکنون ندیده اید


3. فستیوال ال کولاچو (اسپانیا)

در جشنواره جهان ال کولاچو برخی از افراد تحت عنوان شیطان با عنوان آیین باروری در ان شرکت می کنند و لباس های قرمز و زرد رنگ به تن می کنند.در ادامه افرادی که لباس سیاه به تن دارند سعی می کنند شیاطین را بیرون کنند.آنها با پریدن از روی نوزادن که خوابیدند سعی می کنند گناه آنها را جذب کنند و از آنها در مقابل بیماری و بدبختی محافظت کنند.

4. فستیوال مو های یخ زده (کانادا)

افرادی که در این جشنواره یا فستیوال عجیب شرکت می کنند باید با هم به رقابت بپردازند و در دمای 15- درجه با مو های یخ بسته سلفی بگیرند. این سلفی ها برای رای گیری تا ماه مارس فرصت دارند و فردی که رای بیشتری کسب کند برنده می شود.

فستیوال مو های یخ زده (کانادا)

خطرناک ترین فستیوال های جهان

5. فستیوال قل دادن پنیر در انگلستان

فستیوال قل دادن پنیر یکی از قدیمی ترین فستیوال های انگلستان است که قدمت ان از 200 سال گذشته است. در این فستیوال باید 20 فرد جوان پنیر را از بالای کوه به سمت پایین پرتاب کنند و بقیه افراد به دنبال ان تا پایین کوه بدوند.این فستیوال خطرناک با حوادثی مانند پاره و کثیف شدن لباس و حتی مجروح شدن افراد و انتقال به بیمارستان همراه است.

فستیوال قل دادن پنیر در انگلستان

6. فستیوال Taiwan Lantern Festival

فستیوال سالانه نور در تایلند بصورت آتش بازی Tainan Yanshui انجام می شود که با نام کندوی فشفشه ها شناخته میشود.در این فستیوال حدود 3 میلیون فشفشه روشن به سمت جمعیت شرکت کننده و به سمت آسمان پرتاب می شود. قطعا نزدیک شدن به این تعداد فشفشه روشن با بروز خطرات زیادی همراه است.

7. فستیوال پرتاب کودکان در هند

در این فستیوال فوق العاده خطرناک که توسط سازمان حقوق کودکان در سال 2011 ممنوع اعلام شده است، برای خوش شانس بودن کودک نوپا را از ارتفاع 30 متری معبد به پایین پرتاب می کنند و افرادی که در قسمت پایین قرار دارند آنها را می گیرند.


حتما بخوانید: 16 غذای چینی خوشمزه، خیابانی، دریایی و معروف


8. فستیوال Onbashira در ژاپن

فستیوال Onbashira یا پایه های مقدس هر هفت سال یک بار در Nagano Prefecture ژاپن اجرا می شود. در این فستیوال 16 راس درخت صنوبر قطع شده را از یک سرازیری با شیب زیاد به سمت پایین کوه هل می دهند. در ادامه تنه های درخت بصورت عمودی در گوشه های چهار معبد محلی به هم می رسند.اما قسمت ترسناک و خطرناک اینجاست که افراد زیادی بعد از هل دادن تنه درخت به سمت پایین می دوند که این کار ممکن است باعث بروز آسیب های جدی شود.

فستیوال Onbashira در ژاپن

9. فستیوال کبرای طلایی تایلند

کبرای طلایی یک فستیوال نظامی است، که در تایلند برگزار می‌شود.در این فستیوال که از سال 1982 شروع شده سربازان نیروی دریایی تایلند، آمریکا، سنگاپور، مالزی، اندونزی، ژاپن و کره جنوبی بعد از شکار کردن مار کبری، خون آن را می نوشند.

فستیوال های معروف جهان

10. توماتینا – اسپانیا | La Tomatina – Spain

این فستیوال جالب و عجیب هرساله در آخرین چهارشنبه ماه اوت، در شهر بانول واقع در اسپانیا برگزار می شود.در این فستیوال مردم یک صد تن گوجه فرنگی را به سوی هم پرتاب می کنند.

11. فستیوال – برزیل | Rio Carnival – Brazil

کارناوال برزیل از مهم ترین و جالب ترین جشنواره های جهان شناخته شده است که در کشور برزیل برگزار می شود. این فستیوال،جشن ملی نیز نام دارد. این فستیوال، هر سال به مدت یک هفته در شهر های مختلف این کشور برگزار می شود.به عقیده کاتولیک ها این فستیوال با هدف خلاص شدن از چنگال بدی و ناپاکی برگزار می شود.اجرا رقص سامبا یکی از مهم ترین بخش های این فستیوال است.این فستیوال در آخرین جمعه ی قبل از چهارشنبه خاکستر آغاز می شود.


حتما بخوانید: جشن هالووین چیست و چه فلسفه ای دارد


12. فستیوال نبرد با پرتقال (ایتالیا)

فستیوال نبرد با پرتقال هر ساله در کشور ایتالیا انجام می شود.در این فستیوال افراد شرکت کننده به سمت هم پرتقال پرتاب می کنند.این فستیوال به منظور بازسازی حمله مردم به کاخ مردی که زنی را مورد آزار و اذیت قرار داده بود انجام می شود.در این فستیوال افراد به 9 گروه تقسیم می شوند و سعی می کنند با هم رقابت کنند تا یک تیم پیروز شود.

فستیوال نبرد با پرتقال (ایتالیا)

13. فستیوال کن

فستیوال کن یکی از مهم ترین و معروف ترین فستیوال های در عرصه فیلم و سینما در جهان است. این فستیوال نخستین بار در سال 1964 در شهر کنِ فرانسه اجرا شد.این فستیوال،با حضور بازیگران و افراد مشهور در عرصه فیلم و سینما انجام می شود و پیش نمایشی از فیلم‌های فستیوال در هر ژانری به نمایش درمی آید. البته عموم مردم نمی توانند در این فستیوال جهانی شرکت کنند.

14. فستیوال Taste of Chicago

Taste of Chicago یا طعم شیکاگو یکی از معروف ترین فستیوال غذا در جهان است. این فستیوال هر ساله با بیش از 200 منو مختلف و 3 میلیون شرکت کننده در روز برگزار می شود.زمان برگزاری این فستیوال ماه جولای به به مدت 5 روز است.

زیباترین جشن های دنیا

15. جشنواره فانوس در کشور تایلند

این جشنواره که یکی از زیباترین جشن های دنیا است هر ساله به دو صورت در کشور تایلند برگزار می‌شود.در یک روش مردم برخی شهرهای تایلند بعد از روشن کردن فانوس،آنها را به آب می اندازند،آنها معتقدند این کار برای آنها خوبی و خوش شانسی به ارمغان می آورد.اما ساکنین شهر چیانگ مای در کشور تایلند به شیوه دیگری جشن فانوس را برگزار می کنند،آنها فانوس های روشن خود را به هوا می فرستند،مردم به ان جشن «یی پنگ» می گویند.زمان برگزاری این جشن پایان ماه کاملِ دوازدهمین ماه در تقویم سال قمری تایلندی (ماه دوم تقویم لانا) اعلام شده است.یک قانون مهم درباره جشن فانوس این است که افراد نباید فانوس ها را در جایی که می خواهند به هوا بفرستند بلکه باید این کار در ساعت 6 و در محلی که تعیین شده انجام دهند.نکته جالب دیگر درباره این جشنواره نوشتن آرزوها بروی فانوس ها قبل از به هوا فرستادن آنها است.

جشنواره فانوس در کشور تایلند

16. جشنواره پرواز بالن در کشور آمریکا

یکی دیگر از زیباترین و چشم نواز ترین جشن های دنیا جشنواره پرواز بالن در کشور آمریکا است،در این جشن حدود 500 بالن با رنگ های مختلف به پرواز درمی آیند.زمان برگزاری این جشن سالانه اوایل ماه اکتبر در شهر البوکرکی در ایالت نیومکزیکو کشور آمریکا است.در ابتدا این جشنواره به مناسبت سالگرد افتتاح رادیو محلی در شهر البوکرکی انجام شد.این جشن زیبا “جشنواره بالون فیستا” نیز نامیده می شود و یکی از معروف ترین فستیوال های بالون هوای گرم در جهان به شمار می آید.


حتما بخوانید: خطرناک ترین موجودات دریایی


17. جشنواره چراغ‌ها در کشور فرانسه

از زیباترین جشن های دنیا می توان به جشنواره چراغ (جشن برادران لومیر) اشاره کرد که هر ساله در ماه دسامبر در شهر لیون کشور فرانسه برگزار می شود.گردشگران زیادی همه ساله برای تماشای این جشنواره زیبا به این شهر سفر می کنند.در این جشنواره زیبا دیوارهای مهم شهر و حتی خانه‌ها با لامپ‌های رنگی با اشکال زیبا تزئین می شوند که در شب جلوه زیبایی به این شهر می بخشند.در این جشنواره دو قسمت اصلی شهر یعنی کلیسای فورویره و محله دس‌تراکس حتما باید تزئین شده باشند.علت برگزاری این جشنواره همه گیری بیماری طاعون در شهر لیون است که بعد از اتمام بیماری مردم هرسال برای احترام به حضرت مریم مقدس در مقابل کلیسا جمع می شدند و شمع روشن می کردند.

جشنواره چراغ‌ها در کشور فرانسه

18. جشنواره مجسمه‌های شنی در کشور پرتغال

جشنواره مجسمه‌های شنی یکی از زیباترین و تماشایی‌ترین جشن های دنیا است که در هر ساله در منطقه الگریو کشور پرتغال اجرا می شود. این جشنواره ابتدا در سال 2003 برگزار شد و تا امروز ادامه دارد. در این جشنواره که با حضور 60 هنرمند برگزار می شود، 40000 تن شن و ماسه برای ساخت مجسمه های بزرگ استفاده می‌شود و افراد زیادی از سراسر جهان برای عکاسی و تماشای مجسمه‌های زیبای شنی به این شهر سفر می کنند.

19. جشنواره هولی در کشورهای هندوستان و نپال

کشور هند یکی از کشورهایی است که در اقصی نقاط مختلف ان جشن های مختلفی برگزار می شودی. کی از این جشن های زیبا و هیجان انگیز جشنواره هولی یا فستیوال رنگ ها است که همه ساله در کشورهای هندوستان، نپال و در مناطقی که ساکنان آن هندو هستند اجرا می شود. در این جشنواره افراد با پاشیدن رنگ به یکدیگر با هم شادی می کنند. این جشنواره نماد پیروزی خیر بر شر است.

جشنواره هولی در کشورهای هندوستان و نپال

عجیب ترین جشن های ایران

20. جشن گودپای پمپرز

جشن گودبای پمپرز که همان خداحافظی با پوشک است یکی از این جشن های عجیب و غریب در ایران است که به تازگی رواج پیدا کرده است.در این جشن والدین کودک به خاطر اینکه دیگر کودک از پوشک استفاده نمی کنند این اتفاق را جشن می گیرند و با حضور مهمانان در این جشن به رقص و شادی می پردازند.در این جشن از نمادهایی مربوط به پوشک و...استفاده می شود.

21. جشن تعیین جنسیت

یکی دیگر از جشن های عجیب و غریبی که این روزها باب شده است جشن تعیین جنسیت است.محتوای این جشن اعلام جنسیت فرزند در حضور مهمانان دعوت شده است که هیچکدام از ان خبر ندارند.این جشن با دو رنگ آبی و صورتی و نمادهایی از نوزاد طراحی می شود که رنگ ابی مختص نوزاد پسر و صورتی برای نوزاد دختر است.


حتما بخوانید: جشن تعیین جنسیت جنین با ایده های خلاقانه و متفاوت


یکی از نزدیکان والدین که از جنسیت فرزند مطلع است بادکنکی را با توجه به جنسیت کودک پر از کاغذهای رنگی ابی یا صورتی می کند و پدر و مادر در حضور همه مهمان ها با ترکاندن بادکنک و ریختن کاغذهای رنگی از جنسیت فرزند خود مطلع می شوند.

جشن تعیین جنسیت

22. جشن تاتی

جشن «تاتی» یا اولین قدم برداشتن کودک یکی دیگر از جشن های عجیب و غریب است که والدین کودک نوپا ان را جشن می گیرند.البته تماشای راه رفتن و اولین قدم های کودک برای هر پدر و مادری شیرین است اما برخی والدین انقدر خوشحال می شوند که برای دیدن این صحنه جشن می گیرند و مهمانی ترتیب می دهند.این جشن با نمادهای کفش و پا تزئین می شود.

23. جشن طلاق

یکی دیگر از جشن هایی عجیب و غریب که این روزها در ایران رواج پیدا کرده است،جشن طلاق است.زوج ها بعد از جدا شدن از هم در یک مهمانی با حضور مهمانان خود به رقص و شادی می پردازند و مجرد شدن خود را جشن می گیرند.

جالب ترین فستیوال جهان

24. فستیوال دیوالی هند

یکی از جشن ها و فستیوال های جالب جهان دیوالی نام دارد که در کشور هندوستان برگزار می شود.مدت برگزاری این فستیوال جالب 5 روز است که هر یک از روزهای آن،به انجام آداب رسوم و کارهای مختلفی اختصاص پیدا می کند.در طی این فستیوال مردم کشور هندستان خانه های خود را نظافت می کنند و با باز کردن پنجره ها به الهه توانگری و کامیابی، لاکشمی خوش آمد می گویند.از انجایی که در طی این جشن مردم در خانه خود شمع و چراغ های زیادی روشن می کنند این فستیوال با نام نور هم شناخته می شود.

25. فستیوال برف و یخ چین

در ایالت میشیگان و یا ویسکانسین در آمریکا هنرمندان هر ساله آثاری از یخ می سازند که در سراسر جهان شناخته شده است. اما این فستیوال فقط مختص آمریکا نیست، این فستیوال هرساله درشهر هاربین کشور چین هم برگزار می شود و شهروندان آثار خارق العاده ای از یخ می سازند. بعد از ساخت آثار، با کمک تکنیک های مختلف نورپردازی جلوه ی چندین برابر به این آثار می بخشند. تاریخ برگزاری این فستیوال جهانی هر سال زمستان 5 ژانویه، حدودا 16 دی ماه، به مدت یک ماه است.


حتما بخوانید: لیست غذاهای چینی زنده، عجیب، چندش و حیوانات


فستیوال برف و یخ چین

26. فستیوال سال نو، چین | New Year- China

فستیوال سال نو، چین یکی از جالب ترین جشن های سنتی جهان است که رسوم متفاوت توسط گروهای چینی در ان اجرا می شود.بر اساس باور چینی های بودایی در روز سال نو نباید گوشت خورده شود و برخی از بوداییان از کارد استفاده نمی کنند و روشن کردن آتش را بد یمن می دانند.در این فستیوال آتش بازی، اژدهای شناور و پوشیدن لباس های محلی مرسوم است.در این فستیوال براساس باور قدیمی و اندیشه های کهن رقص شیر انجام می شود،برخی افرا از این گروها دعت می کنند تا با ورود به خانه ها ارواح و بدیمنی را از خانه آنها دور کنند.

27. برنینگ من – آمریکا | Burning Man – Nevad

جشنواره برنینگ من یا مرد سوزان در اولین دوشنبه ی سپتامبر ، در بیابان بلک راک ایالت نوادا واقع در آمریکا اجرا می شود.مدت برگزاری این جشنواره یک هفته است.علت انتخاب این نام برای این فستیوال سوزاندن آدمک حصیری بزرگ و یا سازه هایی شبیه ان در روز اختتامیه این جشنواره است.ابتدا در سال 1986 مردی به نام لری هاروی با تعدادی از دوستانش در شهر سان فرانسیسکو یک آدمک چوبی به طول 2.7 متر و یک سگ کوچک تر را سوزاندند.در ادامه افراد زیادی برای تماشای این مراسم به انجا می رفتند که بعدها محل برگزاری این مراسم به بیابان نوادا تغییر پیدا کرد.

سخن پایانی:

مردم کشورهای مختلف با آداب و رسوم متفاوت جشنواره ها و فستیوال هایی را برگزار می کنند که برخی از آنها قدمت دیرینه دارند و یا ریشه در افسانه های ان کشورها دارد. در این مطلب سعی کردیم برخی از جالب ترین، عجیب ترین،خطرناک ترین،زیبا ترین و معروف ترین جشنواره های جهان را به شما معرفی کنیم.


مطالب مرتبط:

10 مورد از مارهای خطرناک، سمی و کشنده جهان

25 نژاد سگ وحشی و خطرناک در جهان، به همراه عکس و توضیحاتاز
5
رای