هفته سی و هفتم بارداری، پیاده روی، تغذیه، باید و نبایدهای هفته 37

هفته سی و هفتم بارداری، پیاده روی، تغذیه، باید و نبایدهای هفته 37 هفته سی و هفتم بارداری یعنی چند ماهگی، بارداری دوقلویی، وضعیت جنین و مادر، کمردرد، وزن گیری جنین،پیاده روی، تغذیه، لکه بینی و نکات مراقبتی و علائم زایمان را در سلام دنیا بخوانید.

با رسیدن هفته سی و هفتم شما به هفته‌های پایانی بارداری نزدیک می شوید و بیشترین وزن خود را خواهید داشت بنابراین از انجام کارهایی که باعث فشار آوردن می شوند، خودداری کنید زیرا خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد. در این هفته امکان تولد نوزاد وجود دارد بنابراین خودتان را برای زایمان آماده کنید. برای آشنایی بیشتر با اتفاقات هفته سی و هفتم بارداری تا پایان این مطلب سلام دنیا همراه ما باشید.

در این هفته زنان وسواس تمیز کردن کابینت و اتاق ها را دارند. این پدیده ممکن است غریزی باشد و کودک حس می کند که آماده به دنیا آمدن است. از این گذشته در این هفته احتمال زایمان زودرس بالا است. این کارها راهی است برای مغز که به شما اطمینان خاطر دهد که همه چیز آماده است. دفترچه یادداشت کودک به شما می گوید که چه کارهایی انجام شده و چه کارهایی باید انجام شود. 

اندازه و وزن جنین در هفته سی و هفتم بارداری 

در این هفته کودک اندازه کاهو رومانی است با طول 48.5 سانتی متر و وزن متوسط 2.860 و هر روز نیز حدود 14 گرم وزن اضافه می کند. 

رشد کودک در هفته 37 بارداری

کودک مهارت های جدید را تمرین می کند: دم، بازدم، مکیدن، چنگ زدن و چشمک زدن. خوشایند نیست اما کودک اولین مدفوع را دفع می کند.

رشد کودک در هفته 37 بارداری

هفته سی و هفتم بارداری ماه چندم است؟

هفته 37 بارداری معادل 8 ماه و یک هفته بارداری است و 3 هفته تا زایمان باقی است.

وضعیت جنین در هفته سی و هفتم بارداری

در هفته سی و هفتم بارداری لایه بسیار نازکی از ورنیکس روی سطح بدن جنین را می پوشاند. در ابتدای بارداری این لایه باعث کاهش خروج آب از پوست جنین می شود اما در این هفته این لایه مانع از تماس مستقیم پوست جنین با مایع آمنیوتیک می شود. در هفته سی و هفتم بارداری حالا دیگر گوش درونی و بیرونی تکامل پیدا کردند و جنین صدای مادر را می شناسد صداها را به خوبی می شنود و به دنبال پیدا کردن صدا سر خود را می چرخاند، علاوه بر شنیدن طیف وسیعی از فرکانس ها حالا او دیگر قادر به تشخیص صداهای مختلف است. جنین حالا دیگر آماده زندگی بعد از تولد است.


حتما بخوانید: علت کم شدن مایع آمنیوتیک و درمان الیگوهیدرآمنیوس


وزن گیری جنین در هفته سی و هفتم بارداری

زمانی که هفته سی و هفتم بارداری به اتمام می رسد جنین شما  وزنی بین 2 کیلو 800 گرم تا سه کیلو و 100 گرم خواهد داشت. در این هفته جنین هر روز حدود 30 گرم وزن می گیرد، به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که برای انجام زایمان عجله کنید. زیرا با رسیدن دو ماه آخر جنین وزن بیشتر و سریعتری می گیرد و وزن خوب در زمان تولد احتمال بروز عوارض شایع نوزادی همچون زردی را  کاهش خواهد داد.

وضعیت مادر در هفته سی و هفتم بارداری

با ورود به هفته سی و هفتم بارداری جنین به سمت پایین رحم حرکت می کند و همین باعث احساس سبکی مادر خواهد شد زیرا  ریه ها فضاهای بیشتری برای انبساط دارند و تنفس برای شما راحت تر خواهد شد علاوه براین این تغییر باعث کاهش سوزش سر دل هم خواهد شد. زمانی که سر جنین به سمت پایین می آید، شکم کشیده می شود و کوچک تر خواهد شد. اما این اتفاق فشار بیشتری روی مثانه ایجاد می کند که نیاز شما به دفع ادرار بیشتر خواهد شد. همچنین ممکن است با درد کمی در ناحیه لگن خود مواجه شوید.

هفته سی و هفتم بارداری دوقلویی

حدود 45 درصد از جنین های دوقلو در دوران بارداری در رحم مادر بصورتی قرار دارند که سر هر دو آنها می‌توانند به سمت پایین و به سمت دهانه رحم باشد. اگر وضعیت جنین های دقلو به این صورت باشد احتمال موفقیت آمیز بودن زایمان طبیعی مادر حدود 60 تا 70 درصد خواهد بود. اما در شرایطی که سر یک جنین رو به پایین و سر دیگری در این وضعیت نباشد 35 درصد آنها از طریق زایمان سزارین بدنیا می آیند. البته انجام زایمان طبیعی به مهارت پزشک در چرخاندن سر جنین دیگر به سمت پایین بستگی دارد. یک حالت دیگر هم وجود دارد که پاهای یک جنین رو به پایین و سر جنین دوم هم رو به پایین باشد که این فقط در 20 درصصد بارداری های دوقلویی رخ می دهد. البته مادر در این هفته می تواند با لمس کردن شکم خود از نحوه قرار گرفتن جنین های خود مطلع شود.

هفته سی و هفتم بارداری دوقلویی

علائم هفته سی و هفتم (37) بارداری 

از این هفته علائم بارداری با علائم زایمان اشتباه گرفته می شوند. علائم بارداری هفته 37 به قرار زیر است:

1. سوزش معده

به دلیل فشار کودک بر سیستم گوارشی، دچار سوزش معده می شوید.


حتما بخوانید: 11 درمان مؤثر و قطعی سوزش سر دل در بارداری


2. لکه بینی

لکه بینی تا حدی در هفته 37 بارداری طبیعی است زیرا دهانه رحم حساس بوده و با برقراری رابطه جنسی خونریزی می کند. اما اگر خونریزی شدید باشد باید به پزشک مراجعه کنید. خونریزی واژن ممکن است نشانه دکولمان جفت باشد و باید هر چه سریع تر درمان شود. خونریزی و لکه بینی را با ترشحات غلیظ واژن اشتباه نگیرید که بی خطر بوده و نشانه آماده شدن بدن برای زایمان است. 

3. پارگی شکم

پارگی شکم که متاسفانه از این هفته بیشتر می شود. سعی کنید شکم خود را با روغن ماساژ داده و آب بیشتری بنوشید. 

4. فشار شکمی

اگر کودک وارد لگن شده و آماده به دنیا آمدن باشد فشار بیشتری بر شما وارد شده و باعث افزایش درد و تکرر ادرار می شود.

5. بی خوابی

اگر نیمه شب ها از خواب بیدار می شوید سعی کنید در طول روز ورزش سبک انجام داده و آب بیشتری نوشیده و مصرف کافئین را کمتر کنید. 

بی خوابی از علائم هفته 37 بارداری

6. انقباض

در هفته 37 بارداری انقباض و گرفتگی عضلانی عادی است. اگر با دراز کشیدن و نشستن انقباضات خوب شوند انقباض برکستون هیکس بوده و نشانه زمان زایمان نیستند. سعی کنید از کم آب شدن بدن جلوگیری کرده تا در معرض خطر زایمان زودرس نباشید.  آیا دچار گرفتگی عضلانی شده اید؟ اگر انقباضات زیاد باشند به این معنی است که زایمان نزدیک است. با انقباض رحم دهانه رحم بزرگ شده و در نتیجه کودک به آسانی متولد می شود. اگر اولین بارداری شما باشد ممکن است چندین ساعت قبل از زایمان دچار انقباض شوید، زمانی که انقباضات دردناک شده و باید به بیمارستان مراجعه کنید. 

7. تهوع 

تهوع در هر مرحله از بارداری طبیعی است اما در هفته 37 بارداری نشانه زایمان است. اگر تهوع و استفراغ شدید دارید باید با ماما تماس بگیرید که ماما خطر پره اکلامپسی و یا سندروم نشانگان هلپ را کاهش دهد. قبل از زایمان در برخی زنان اتفاق می افتد. 

اگر دوقلو باردار باشید چطور؟ 57 درصد از کودکان دوقلو قبل از هفته 37 متولد می شوند و اگر متولد نشوند برای آنها بهتر است.


حتما بخوانید: علائم پره اکلامپسی در بارداری چیست


8. موکوس پلاگ و ترشحات غلیظ واژن

شما احیانا متوجه ترشحات موکوسی می شوید . این ترشحات همان موکوس پلاگ است که در طول بارداری از دهانه رحم مراقبت کرده است. ترشح موکوس پلاگ راهی است برای زایمان. موکوس پلاگ ممکن است خونی باشد یا خونی نباشد, اگر خونی باشد ترشح غلیظ واژن است. 

9. اسهال 

ممکن است نشانه نزدیک بودن زایمان باشد و به این معنی است که با تغییر هورمون ها برای زایمان، به شکم شما نیز فشار وارد می کنند. 

10. پاره شدن کیسه آب

اگر احساس خیس شدن می کنید به دلیل مایع آمنیوتیک است. بسیاری از زنان تا 12 ساعت پس از پاره شدن کیسه آب زایمان می کنند. 

کمردرد در هفته سی و هفتم بارداری

در هفته سی و هفتم بارداری کمر دردی که در دوران بارداری بوده افزایش پیدا می کند و با رسیدن زمان زایمان بیشتر هم خواهد شد. این کمردرد به دلیل افزایش وزن جنین است البته مادر علاوه بر این، اضافه وزن بارداری، احتباس آب و ... را هم دارد همه این موارد منجر به فشار بروی ستون مهره ها و استخوان ها و مفاصل لگن و در نتیجه کمرد درد خواهند شد. مادران باردار باید توجه داشته باشند که کمردرد خفیف در بارداری طبیعی است اما برای کمردردهای شدید، طاقت فرسا و طولانی مدت باید به پزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات کودک در وضعیتی است که به ستون فقرات مادر فشار وارد می کند. کمردرد زایمان شدیدتر از کمردرد عادی است و یا درد از شکم به کمر شما می رسد. 

کمردرد در هفته سی و هفتم بارداری

در این هفته اگر کیسه آب پاره شود باید بستری شوید زیرا خطر عفونی شدن زیاد است. انقباضات باید 5 دقیقه یا کمتر طول بکشند و سپس بستری شوید. 

برخی زنان دوست دارند کودک خود را زودتر به دنیا بیاورند اما چنین کاری نکنید زیرا برخی کودکان به هفته دیگر برای تکمیل مراحل رشد نیاز دارند. اگر قرار است زایمان کنید نیازی به عجله نیست. با کامل شدن هفته های بارداری می توانید آزادانه پیاده روی کرده, رابطه جنسی برقرار کنید, و یا از طب سوزنی برای زایمان سریع تر بهره بگیرید. این روش ها ایمن بوده و به زایمان کمک می کنند, هر چند هیچ کدام از این روش ها اثبات نشده اند. اما اگر صبر داشته باشید بهتر است زیرا همین چند روز نیز برای سلامت کودک بهتر است.

درد واژن در هفته سی و هفتم بارداری

با افزایش وزن جنین و مادر در هفته سی و هفتم بارداری تحمل درد واژن می‌تواند واقعا آزار‌دهنده باشد. این درد به دلیل وجود رباط گردن رحم که در بارداری وظیفه پشتیبانی از رحم را دارد و آن را در گودی شکم نگه می دارند،رخ دهد. گاهی اوقات درد رباط گردن در برخی خانوم های باردار باعث بروز درد نفس گیر در ناحیه آپاندیس و در برخی دیگر در قسمت پایینی شکم و در واژن می شود. در صورتی که نتوانید درد را تحمل کنید و درد بیشتر از دو دقیقه طول کشید و علائمی نظیر احساس ضعف، سردرد، حالت‌ تهوع، سرگیجه یا خونریزی را داشتید فورا به ماما یا پزشک خود مورد را اطلاع دهید.


حتما بخوانید: درمان خانگی سردرد در بارداری بدون قرص با داروهای گیاهی


پیاده روی در هفته سی و هفتم بارداری

از اهمیت پیاده روی در دوران بارداری به ویژه در هفته سی و هفتم بارداری غافل نشوید. زیرا این ورزش ساده باعث به حرکت انداختن پیوندها، مفاصل و ماهیچه‌های بدن، افزایش تپش قلب به اندازه‌ی مطلوب و سلامت قلب شما می شود. علاوه براین، پیاده روی باعث می شود ذهن شما از استرس ها و اتفافات ناخوشایند منحرف شود. قبل از انجام پیاده روی با پزشک خود مشورت کنید و بعد از تایید او برنامه ساده ای برای شروع انتخاب کنید. فراموش نکنید که برای حمایت از مچ پاها از کفش مناسب پیاده روی استفاده کنید. پیاده روی در این هفته برای داشتن زایمان راحت مفید خواهد بود، همچنین پیاده روی به باز شدن دهانه رحم و  شروع علائم زایمان کمک می کند.

پیاده روی در هفته سی و هفتم بارداری

سونوگرافی هفته 37 بارداری

سونوگرافی هفته 37 بخشی از پروفایل بیوفیزیکی است که با استفاده از نتایج پروفایل و تست بدون استرس سلامت کودک را ارزیابی می کند. پزشک برای زنان دوقلو باردار بسته به سابقه خانوادگی و وضعیت نوزاد اینداکشن یا سزارین را توصیه می کند. و برخی از پزشکان اینداکشن و سزارین را در هفته 38 توصیه می کنند.

سزارین در هفته 37 بارداری

توصیه پزشک متخصص، برای سزارین در این هفته صبر کردن تا هفته سی و نهم بارداری است اما باید بدانید که انجام سزارین در هر هفته ای بعد از اتمام هفته سی و هفتم بارداری امکان پذیر است.

در هفته سی و هفتم بارداری چی بخوریم

همانطور که در قسمت بالا هم اشاره شد جنین در هفته های اخر وزن گیری بیشتری دارد به همین دلیل از تغذیه خود غافل نشوید در هفته سی و هفتم بارداری نکات تغذیه ای زیر را رعایت کنید.

 • روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید.
 • سبزی‌ها و میوه‌های رنگارنگ مصرف کنید.
 •  میگو، ماهی سالمون، ماهی قزل‌آلا، دانه چیا، دانه کتان، گردو و لوبیا قرمز در برنامه غذایی خود بگنجانید.
 •  لبنیات، گوشت قرمز، مرغ، حبوبات و آجیل مصرف کنید.

هفته سی و هفتم بارداری چی نخوریم

 • از خوردن غذاهای چرب و نفاخ خودداری کنید.
 • از مصرف قهوه، چای و نوشابه خودداری کنید.
 • فست فود و غذاهای تند را از برنامه غذایی خود حذف کنید.
 • از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل اجتناب کنید.
 • مصرف گوشت هایی که از خارج از خانه تهیه شده اند،نیم پخته و خام خودداری کنید.
 • از مصرف غذاهایی حاوی سرب پرهیز کنید.

هفته سی و هفتم بارداری چی نخوریم:از مصرف نوشابه خودداری کنید

باید و نباید های هفته سی و هفتم بارداری (نکات مراقبتی هفته 37 بارداری)

 • از مصرف غذاهای پرحجم و سنگین خودداری کنید چون فشار زیادی به دستگاه گوارش شما وارد می کند.
 • هر زمان که نیاز به استراحت داشتید از کار دست بکشید و استراحت کنید.
 • در زمان استراحت به کارهای مورد علاقه خود بپردازید کارهایی مانند  مانند معاشرت با دوستان، گوش دادن به موسیقی، کتاب خواندن، تماشای فیلم و خوردن میوه‌های تازه.
 • در صورتی که شاغل هستید حتما از مرخصی خود استفاده کنید.
 • برای آمادگی بیشتر در کلاس‌های بارداری شرکت کنید و ورزش های بارداری را انجام دهید.

حتما بخوانید: 8 ورزش مناسب در دوران بارداری برای پمپاژ بهتر خون از قلب


 • برای کنترل مثانه ورزش های تقویت کننده لگن را انجام دهید.
 • مایعات فراوان بنوشید.
 • رژیم غذایی سالم را رعایت کنید.
 • خواب کافی داشته باشید.

فهرست فعالیت های هفته 37 بارداری

1. زمانبندی معاینه هفته 38

2. مطالعه در مورد علائم افسردگی پس از زایمان

3. آماده کردن وسایل اولیه کودک

فهرست فعالیت های هفته 37 بارداری

سخن پایانی:

جنین در هفته سی و هفتم بارداری، به اندازه کاهو رومانی است. رشد کودک در هفته 37 بارداری: تمرین مهارت هایی مثل مکیدن، چنگ زدن است. سوزش معده و پارگی شکم از علائم هفته 37 بارداری است. در هفته سی و هفتم امکان زایمان وجود دارد پس با آرامش کارهای قبل از زایمان خود را انجام دهید و برای حفظ آرامش و دور شدن از تنش ها حتما با مشورت پزشک پیاده روی را انجام دهید.


مقالات مرتبط:

همه چیز درباره هفته سی و هشتم بارداری

همه چیز درباره هفته سی و نهم بارداریاز
7
رای