علائم و درمان مشکلات تنفسی در نوزادان تازه متولد شده چیست

علائم و درمان مشکلات تنفسی در نوزادان تازه متولد شده چیست علت مشکلات تنفسی در نوزادان تازه متولد شده چیست ؛ علائم و نشانه های دشواری تنفس در نوزادان ؛ مشکلات تنفسی رایج در نوزادان در بدو تولد و روش درمان آن در سلام دنیا بخوانید.

مشکلات تنفسی متعددی وجود دارد که ممکن است نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله سلام دنیا، به تفصیل به آنها می پردازیم و علت و علائم و نشانه های مشکلات تنفسی در نوزادان تازه متولد شده و روش های درمان آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

مشکلات تنفسی در نوزادان تازه متولد شده

مشکلات تنفسی در نوزادان شایع است و می تواند بلافاصله پس از تولد نوزاد ایجاد شود و تا چند ساعت ادامه یابد. اما در برخی از نوزادان، مشکلات تنفسی می تواند پیچیده باشد و ممکن است برای مدت طولانی ادامه یابد. 

علت مشکلات تنفسی در نوزادان

اگر ریه های نوزاد پس از تولد به طور کامل رشد نکند، ممکن است مشکل تنفسی داشته باشد. اگرچه نارس بودن علت اصلی اختلالات تنفسی است، اما چندین علت دیگر نیز برای مشکلات تنفسی در نوزادان وجود دارد:

1. بیماری های تنفسی

نوزادان نارس در هنگام تولد به شدت در معرض خطر بیماری های تنفسی هستند. بیماری های تنفسی شامل مشکلات تنفسی، بیماری مزمن ریوی یا عفونت در اندام های تنفسی است.


حتما بخوانید: علت و درمان بیماری مزمن انسدادی ریه


2. تاکی پنه گذرا (تند نفسی)

تاکی پنه گذرا وضعیتی است که در آن تنفس نوزاد برای مدت کوتاهی بلافاصله پس از تولد سریع است. همچنین در حین دم و بازدم باعث انقباض در قفسه سینه می شود.

3. خفگی

آسفیکسی وضعیتی است که در آن بدن از اکسیژن محروم است. این زمانی اتفاق می افتد که نوزاد ممکن است در زمان زایمان، در حین زایمان یا بلافاصله پس از تولد تنفس ضعیف داشته باشد که منجر به کمبود اکسیژن کافی در خون می شود. اگر نوزاد تازه متولد شده از اکسیژن محروم شود، ممکن است نفس هایش تند شود و اگر ادامه یابد، ضربان قلب او نیز کاهش می یابد.

4. ذات الریه

پنومونی یک عفونت در یک یا هر دو ریه است که توسط ویروس، باکتری یا قارچ ایجاد می شود. وارد ریه ها شده و راه های هوایی را ملتهب می کند. علت ذات الریه در نوزاد می تواند نوع زایمان، وضعیت سلامتی مادر در حین زایمان و برخی اتفاقات در زمان زایمان باشد.

علت مشکلات تنفسی در نوزادان

5. عفونت مادرزادی ریه

عفونت مادرزادی ریه در نوزادان نادر است. با این حال، برخی از نوزادان ممکن است در زمان تولد عفونت در ریه داشته باشند که ممکن است منجر به مشکلات تنفسی بیشتر شود.

علائم و نشانه های دشواری تنفس در نوزادان

علائم اختلالات تنفسی در نوزادان بلافاصله پس از تولد قابل مشاهده است. علائم عبارتند از:

1. صدای سرفه یا گریه خشن

صدای سرفه خشن هنگام تنفس نشان دهنده عفونت در نای یا لوله های برونش است. این انسداد حنجره به دلیل تشکیل مخاط در عمق بینی و نای ایجاد می شود.

2. خس خس آسمی

اگر نوزادی تنفس سخت و نامنظم همراه با خس خس سینه را داشته باشد و در حین بازدم صدای جیرجیر دهد، ممکن است دچار آسم باشد.


حتما بخوانید: برای آسم چی بخوریم


3. تنفس کم عمق همراه با انقباض

تنفس کم عمق همراه با انقباض، یعنی فرورفتن قفسه سینه در حین دم و بازدم ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی تنفسی باشد. در چنین مواردی بهتر است آنتی بیوتیک های مناسب و درمان دارویی دریافت کنید.

4. تنفس سخت با صدای سوت هنگام بازدم

تنفس سریع در نوزادان تازه متولد شده می تواند نشانه ذات الریه باشد. پنومونی به دلیل عفونت باکتریایی ایجاد می شود. منجر به تنفس سریع یا متناوب، سرفه های خفیف و صداهای ترقه می شود.

5. آبی شدن پوست در اطراف بینی، پیشانی، گردن یا دهان

اگر رنگ پوست نوزاد آبی و رنگ اطراف بینی و دهانش تغییر کند، این نشان می دهد که ممکن است اکسیژن کافی در این نواحی دریافت نکرده و در هنگام تنفس دچار مشکل شود.

علائم و نشانه های دشواری تنفس در نوزادان

6. تنفس سخت با صدای خشن و گریه خشن

اگر کودک دچار مشکل تنفسی شده است، ممکن است به دلیل عفونت تنفسی یا تب احتمالی باشد.

7. سوراخ های بینی باز شده

باز شدن سوراخ‌های بینی هنگام استنشاق اکسیژن نشان می‌دهد که کودک تلاش زیادی برای تنفس می‌کند. اگرچه ممکن است به دلیل بیماری جدی نباشد، اما بهتر است با پزشک مشورت کنید.

مشکلات تنفسی رایج در نوزادان

اگر کودک شما دچار اختلال تنفسی است، مشکلات رایجی که ممکن است در حین تنفس با آنها مواجه شود به شرح زیر است:

1. صدای جیرجیر

این نوع صدای بلند بی ضرر تلقی می شود و به دلیل بافت های اضافی اطراف حنجره نوزاد ایجاد می شود. لازم نیست نگران نوزادتان باشید، زیرا این وضعیت ظرف یک سال یا بیشتر از بین خواهد رفت.

2. تنفس با صدای سوت

صدای سوت وقتی ایجاد می شود که راه بینی کوچک به دلیل مخاط یا خشک شدن شیر مسدود شود. مخاط و شیر خشک راه تنفس را کوچک‌تر می‌کنند و از این رو تنفس کودک را دشوار می‌کنند.

3. تنفس سریع یا نفس نفس زدن

نوزادان الگوی تنفس نامنظمی دارند و تمایل دارند سریع نفس بکشند (و همچنین نفس نفس زدن!). این اغلب طبیعی است و اگر هیچ نشانه ای از بیماری وجود نداشته باشد، جای نگرانی نیست.

4. گرفتگی در قفسه سینه

این یک پدیده شایع در نوزادان تازه متولد شده به دلیل هضم نامناسب شیر یا برگشت آن است. نگه داشتن نوزاد در وضعیت عمودی و زدن آرام به پشت، او را راحت می کند و الگوی تنفس او به حالت عادی باز می گردد.


حتما بخوانید: علائم و درمان رفلاکس معده در نوزادان 


5. گرفتگی بینی

یکی از شایع ترین مشکلات تنفسی نوزادان در شب، گرفتگی بینی هنگام خواب یا بعد از شیر خوردن است. این به دلیل گرفتگی بینی است که می تواند هنگام خواب و تغذیه مشکل ایجاد کند، اما دلیل جدی برای هشدار نیست. مخاط را می توان با استفاده از یک سرنگ ساکشن کرد تا اطمینان حاصل شود که کودک دوباره به طور طبیعی نفس می کشد.

6. تاکی پنه گذرا

این در نوزادان بلافاصله پس از تولد آنها اتفاق می افتد. گاهی اوقات، ریه ها با مایع اضافی پر می شوند که منجر به مشکل در تنفس می شود. در چنین مواردی اکسیژن اضافی داده می شود و طی چند روز می توان انتظار بهبودی کامل را داشت.

نحوه درمان مشکلات تنفسی نوزاد

در صورت بروز صداها و انقباضات جدی، مشاوره فوری با پزشک ضروری است. آزمایش‌ها و علائم بیشتر می‌تواند به پزشک کمک کند تا مشکل را تشخیص دهد و دارو یا آنتی‌بیوتیک را برای آن پیشنهاد کند. گاهی اوقات، حتی عکس برداری با اشعه ایکس برای تأیید سوء ظن بیماری های جدی ریوی توصیه می شود. اما با توجه فوری پزشکی، آنتی بیوتیک ها و داروها، مشکل تنفسی در نوزادان تازه متولد شده قابل درمان است.

نحوه درمان مشکلات تنفسی نوزاد

نکاتی برای والدین نگران

درک الگوی تنفس نوزاد درحالت طبیعی برای والدین مهم است تا زمانی که کودک از تنفس ناهموار رنج می برد، بتوان آن را با هم مقایسه کرد. والدین باید به طور منظم نفس کودک را درنظر داشته باشندتا تعداد تنفس او رادر دقیقه  ثبت کنند.

سخن آخر

مشکلات تنفسی در نوزادان شایع است، اما قابل درمان است. با نظارت مناسب والدین و مراقبت فوری پزشکی، می توان این اختلال را برای بازگرداندن الگوی تنفس طبیعی درمان کرد. 


مقالات مرتبط:

علائم عفونت ریه چیست ؛ علت و درمان خانگی و پزشکی آن

درمان خانگی برونشیتاز
1
رای