انواع و خواص سرلاک برای نوزاد و روش مصرف

انواع و خواص سرلاک برای نوزاد و روش مصرف سرلاک از اولین غذاهای جامدی است که بعد از سن 6 ماهگی به کودک داده می شود. سرلاک دارای طعم ها و قوام های مختلفی نیز هست. بهترین انواع سرلاک برای نوزادان و خواص سرلاک برای کودک را در سلام دنیا بخوانید.

زمانی که کودک آماده خوردن غذاهای جامد می شود، می توانید به کودک سرلاک های مغذی به عنوان غذای تکمیلی بدهید. سرلاک ها دارای انواع مختلفی هستند و خواص فوق العاده ای برای کودک دارند. در این مقاله از سلام دنیا، می خواهیم در خصوص انواع سرلاک و خواص فوق العاده و نحوه مصرف آن برای نوزادان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

سرلاک چیست؟

سرلاک غذای کمکی نوزاد است. این محصول برای نوزادان در انواع مختلف و در هر سنی موجود است. سرلاک دارای طعم ها و قوام های مختلفی نیز هست. تعریف علمی دقیق سرلاک به این شکل است: سرلاک غلات ویژه نوزاد است که حاوی پروبیوتیک مفید بیفیدوس است که باعث تقویت سیستم ایمنی و دستگاه گوارشی نوزاد می شود.


حتما بخوانید: طرز تهیه سرلاک خانگی برای کودک


سرلاک چیست؟

نوزاد از چند ماهگی می تواند سرلاک مصرف کند؟

به طور کلی هر نوزادی تا سن 6 ماهگی باید تنها از شیر مادر (یا شیر خشک) تغذیه کند و پس از 6 ماهگی می تواند سرلاک مصرف کند. اما اگر پزشک به دلایل مختلف از جمله وزن کم نوزاد، نوزاد زودرس و ... مصرف سرلاک را از 4 ماهگی توصیه کرد، می توانید از 4 ماهگی به کودک سرلاک بدهید.

بعد از 6 ماهگی نیز سرلاک از جمله غذاهای کمکی است که می توانید به کودک بدهید. معمولا در صورتی که نوزاد کم وزن باشد یا به طور مناسب غذا نخورد، به عنوان تقویتی سرلاک را به غذای کودک اضافه می کنند. اما در غیر این صورت، غذاهایی مثل فرنی یا حریره بادام کافی است.

چرا نباید به نوزاد کوچک تر از 4 ماه سرلاک داد؟

 • سن 3 تا 4 ماهگی نوزاد، سن رشد نوزاد است و غذاهای سفت و جامد نباید به کودک داده شود
 • سیستم هضم و جذب نوزاد هنوز به طور کامل رشد نکرده است و خطر بلع نامناسب توسط نوزاد وجود دارد
 • اگر غذاهای جامد در این سن به کودک داده شود، ممکن است به طعم آنها علاقمند شده و به آنها عادت کند و تمایلی به خوردن شیر مادر و شیر خشک نداشته باشد
 • کودک در این سن مستعد ابتلا به آلرژی، عفونت، یا عدم تحمل لاکتوز است و سیستم ایمنی بدن او به اندازه کافی رشد نکرده است

چرا بهتر است که پس از 6 ماهگی به کودک سرلاک داد؟

زیرا بعد از سن 6 ماهگی شیر مادر یا شیر خشک به تنهایی جواب گو تامین نیاز تغذیه ای کودک نیست و کودک باید غذای کمکی مصرف کند. بهترین غذای مکملی که می توان به کودک داد، سرلاک است. حتی دیرتر غذای جامد دادن به کودک می تواند تاثیرات بدی داشته باشد؛ زیرا بر روی رشد و تکامل کودک تاثیرگذار خواهد بود.


حتما بخوانید: بهترین غذاهای چاق کننده نوزاد


انواع سرلاک چیست؟

انجمن پزشکی ایالات متحده توصیه می کند که در سال اول زندگی کودک، سرلاک های غنی از آهن را با شیر مادر یا شیر خشک مخلوط کرده و به کودک بدهید. در ادامه انواع این سرلاک ها را توضیح می دهیم.

آیا سرلاک باعث افزایش وزن می شود؟

1. سرلاک برنج

سرلاک برنج یکی از اولین انواع سرلاک است که به کودک داده می شود. برنج حساسیتی ایجاد نکرده و به راحتی هضم می شود. این سرلاک همچنین برای افزایش وزن نوزاد بسیار موثر است. سرلاک برنج را می توان به راحتی با شیر خشک یا شیر مادر ترکیب کرده و به کودک داد. سرلاک برنج قهوه ای نیز در بازار به فروش می رسد که فیبر بالاتری در مقایسه با سرلاک برنج سفید دارد. پزشکان معمولا توصیه می کنند که در مدت چند هفته تا یک ماه فقط سرلاک را به عنوان تنها غذای جامد به کودک بدهید. وجود فیبر در این نوع سرلاک باعث تقویت سیستم گوارشی نوزاد و افزایش وزن او می شود.

2. سرلاک جو دو سر

انجمن پزشکان ایالات متحده، سرلاک جو دو سر را مناسب ترین غذای جامد نوزاد معرفی کرده است. جو دو سر سرشار از آنتی اکسیدان ها و فیبر است که طعم آن برای کودکان بهتر از سرلاک برنج است. برخی از برندهای سرلاک جو دو سر حاوی تکه های خشک میوه هایی مثل موز و تمشک هستند. توصیه می شود که ابتدا سرلاک جو دو سر ساده را به کودک بدهید و اگر کودک با طعم آن مشکلی نداشت، سرلاک طعم دار به کودک بدهید. به این ترتیب، در صورتی که کودک به این میوه های خشک آلرژی داشته باشد، می توانید متوجه آن شوید.

3. سرلاک گندم

انجمن پزشکان ایالات متحده در سال 2008 اعلام کردند که بهتر است به علت احتمال وجود آلرژی و عدم ایمنی، سرلاک گندم را به عنوان اولین نوع سرلاک به کودک ندهند. آنها توصیه می کنند که بهتر است ابتدا دیگر انواع سرلاک و میوه و سبزی به کودک داده شود و سپس کودک با سرلاک گندم تغذیه شود. در مورد حساسیت به گلوتین موجود در گندم نگرانی هایی وجود دارد که بهتر است قبل از دادن این نوع سرلاک به کودک، ابتدا با متخصص اطفال در این خصوص صحبت کنید.

انواع سرلاک برای نوزاد

4. سرلاک جو

تقریبا در انواع سرلاک کودک، جو یافت می شود، اما متخصصان آن را به عنوان یک غلات کامل نمی شناسند. با این وجود، در مقایسه با انواع دیگر سرلاک، سرلاک جو حساسیت و آلرژی کمتری ایجاد می کند و طعم آن در ترکیب با شیر و میوه ها خوشایند است. سرلاک جو از بهترین سرلاک ها برای افزایش وزن کودک است. جو دارای فیبر بالایی است و به همین دلیل سرلاک آن نیز سرشار از فیبر است و معمولا با آهن غنی می شود.


حتما بخوانید: طرز تهیه شیر برنج برای نوزادان


5. سرلاک ترکیب غلات با میوه ها

وقتی کودک از غلات های ساده تغذیه کرد و هیچ گونه مشکل حساسیت یا آلرژی وجود نداشت، می توان از سرلاک های غلات ترکیب شده با میوه ها استفاده کرد. با مخلوط چند غله و میوه مختلف، هم خواص و مواد مغذی سرلاک بیشتر شده و هم کودک از تنوع در طعم و مزه لذت می برد.

6. سرلاک برنج و شیر

بعد از سن 6 ماهگی، تغذیه کودک با سرلاک شیر و برنج در وعده غذایی مناسب است. این سرلاک علاوه بر غلات طبیعی، ترکیبی مناسب از ریزمغذی های ضروری را برای کودک فراهم می کند.

نکاتی در خصوص مصرف سرلاک

7. سرلاک برنج و ذرت و شیر

این سرلاک نیز بعد از 6 ماهگی برای کودک مناسب است، اما نمی توان آن را جایگزین شیر مادر کرد. توجه کنید که این نوع سرلاک حاوی شیر است و کودکانی که به پروتئین گاوی حساسیت دارند، نباید از این نوع سرلاک مصرف کنند.

8. سرلاک گندم و موز و شیر

این نوع سرلاک معمولا بعد از 7 ماهگی به کودک داده می شود. این سرلاک حاوی بیفیدوس، مواد مغذی و معدنی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کودک کمک می کند.

9. سرلاک سه غله با شیر

ای نوع سرلاک بعد از 8 ماهگی به کودک داده می شود و تنوع در طعم و مزه غذا ایجاد می کند. ویتامین D و کلسیم و فیبر موجود در این سرلاک به رشد استخوان ها کمک کرده و آنها را قوی و مستحکم می کند.

10. سرلاک گندم و عسل و شیر

این نوع سرلاک از یک سالگی به بعد به کودک داده می شود و سرشار از مواد مغذی قوی برای کودکان بالای یک سال است. در این سن مصرف شیر خشک یا شیر مادر به تنهایی نمی تواند نیازهای تغذیه ای کودک را تامین کند. برای اینکه زمان شروع دادن این سرلاک به کودک را تعیین کنید، حتما به متخصص اطفال مراجعه کرده و با او مشورت کنید.

11. سرلاک های خانگی

سرلاک برنج یکی از انواع سرلاک خانگی است که می توانید به راحتی برای کودک تهیه کنید. این سرلاک را می توان بعد از 7 ماهگی برای کودک تهیه کرد. نوع دیگری از سرلاک خانگی نیز با بیسکوبیت مادر یا بیسکوبیت ساقه طلایی تهیه می شود. برای تهیه این نوع سرلاک کافی است تا یک بیسکوبیت مادر یا بیسکوبیت ساقه طلایی را خرد کرده و با آب جوش مخلوط کنید. بیسکوبیت ساقه طلایی حاوی سبوس است که می تواند به برطرف شدن یبوست نوزاد و تقویت سیستم گوارشی او کمک کند.


حتما بخوانید: طرز تهیه بیسکویت ساقه طلایی سبوس دار خوشمزه خانگی


نکاتی در خصوص مصرف سرلاک:

 • برای شروع ابتدا 1 تا 2 قاشق چایخوری سرلاک را به صورت غذای کمکی به کودک بدهید.
 • در صورتیکه نوزاد تمایل به مصرف آن دارد، این میزان را به 2 تا 3 قاشق افزایش دهید
 • این سرلاک را باید با شیر مادر یا شیر خشک ترکیب کرده و به کودک بدهید
 • معمولا بهتر است که صبح ها به کودک سرلاک بدهید، زیرا در این زمان کودک گرسنه است
 • زمان مناسب دیگر برای دادن سرلاک به کودک نیز قبل از خواب شب است
 • کودک را مجبور به خوردن سرلاک نکنید.
 •  اگر کودک تمایلی به خوردن آن ندارد، مدتی صبر کرده و مجددا امتحان کنید
 • برای هر سنی، سرلاک مخصوص کودک وجود دارد. پس از صحبت با متخصص اطفال، سرلاک مخصوص سن کودک را به او بدهید

چگونگی مصرف سرلاک توسط کودک

 • قبل از تهیه غذا برای کودک، ابتدا ظرف های غذا کودک را با دقت شسته و ضد عفونی کنید
 •  به مدت 5 دقیقه آب آشامیدنی را جوشانده و صبر کنید تا خنک شود
 • 150 میلی لیتر آب آشامیدنی را در ظرف غذای کودک بریزید.
 • 50 گرم یا 9 قاشق غذاخوری سرلاک را به آن اضافه کنید. مخلوط را به خوبی هم بزنید و با یک قاشق کوچک تمیز به کودک بدهید

آیا سرلاک باعث افزایش وزن می شود؟

برخی از مادران جهت افزایش وزن نوزاد از سرلاک به عنوان غذای کمکی استفاده می کنند. در پاسخ به این سوال باید گفت که سرلاک هایی از جمله سرلاک برنج و جو باعث افزایش وزن نوزاد می شوند، اما اگر وزن کودک خیلی پایین است، بهتر است از سرلاک های تهیه شده در خانه برای این منظور استفاده کنند، زیرا فرمول سرلاک های آماده کم و بیش یکسان است. سرلاک هایی که برای افزایش وزن نوزاد تهیه می شوند را می توان از میوه هایی پرکالری مثل موز تهیه کرد یا از سرلاک برنج استفاده کرد. علاوه بر این، استفاده از مواد مغذی روغنی و عسل نیز تاثیر بسزایی در افزایش وزن نوزاد دارد.

سرلاک برای چاقی نوزاد

سرلاک را باید در چه شرایطی نگهداری کرد و قیمت آن چقدر است؟

سرلاک را باید در جای خشک و خنک نگهداری کنید. قیمت سرلاک نیز بر اساس وزن و برند تجاری محصول متفاوت است.

سخن آخر

سرلاک از اولین غذاهای جامدی است که بعد از سن 6 ماهگی به کودک داده می شود. پس از این سن، شیر خشک به عنوان یک غذای کمکی به کودک داده می شود تا به رشد و نمو کودک کمک کند. آیا سوالی در خصوص سرلاک نوزاد دارید؟ آن را در بخش نظرات زیر با ما به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط

طرز تهیه پوره آلو برای نوزاد خوشمزه و مناسب درمان یبوست کودک

طرز تهیه پوره سیب زمینی برای نوزاد خوشمزه و مقوی با شیر

جدول وزن متوسط نوزادان از بدو تولد تا 1 سالگی

از
18
رای