تاثیر قهوه در افزایش سرعت حرکت اسپرم و درمان ناباروری مردان

تاثیر قهوه در افزایش سرعت حرکت اسپرم و درمان ناباروری مردان تحرک اسپرم در افرادی که قهوه می نوشند در مقایسه با کسانی که از نوشیدن آن خودداری می کنند بالاتر است. بنابراین ممکن است ترکیبات با اجزای فعال کافئین برای درمان بعضی از مردان نابارور مفید باشد.

مطالعه جدید توسط دانشمندان برزیلی مشخص کرد که قهوه باعث می شود اسپرم سریع تر حرکت کند. آنها پیشنهاد می دهند که کافئین می تواند اساس درمان ناباروری در بعضی از مردان را تشکیل دهد. Fabio Pasqualotto و همکارانش در دانشگاه سائوپولو کیفیت اسپرم در 750 مرد از میان کسانی که هرگز آب جو ننوشیدند تا کسانی که دوستدار قهوه بودند را مورد آزمایش قرار دادند.حرکت، غلظت اسپرم ها و سطوح هورمون ها در تمامی مصرف کنندگان خفیف، متوسط و شدید قهوه یکسان بودند.

تاثیرات مثبت نوشیدن قهوه در سرعت حرکت اسپرم و درمان ناباروری مردان

تیم آزمایش کننده که کار خود را برای اجلاس دارویی پربازده در ایالت تگزاس امریکا ارائه دادند، می گوید:"با این وجود، تحرک اسپرم در افرادی که قهوه می نوشند در مقایسه با کسانی که قهوه نمی نوشند بیشتر بود". اما مطالعه دوم که در همان اجلاس در مورد مصرف مواد مخدر ماری جوانا ارائه شد، تاثیر مخرب آن را بر روی اسپرم را آشکار کرد. استعمال کانابیس (ماده مخدر) نه تنها تعداد و حجم تولید اسپرم توسط مرد را کاهش می دهد، بلکه این ماده مخدر باعث سرعت بخشیدن موقتی به اسپرم ها و باعث فرسودگی آنها نیز می شود. ممکن است این "تحلیل رفتن" زودهنگام به این معنی باشد که اسپرم زمانی که به تخمک ها می رسد به اندازه کافی برای باور کردن آنها فعال نباشد.

مطلب پیشنهادی: معجون افزایش دهنده اسپرم! | 10 توصیه طب سنتی برای تقویت قوای جنسی مردان

تاثیرات قهوه بر روی اسپرم چیست

زیاده نوش های قهوه

محققان برزیلی نوشیدن قهوه و کیفیت مایع منی در مردانی که تحت عمل وازکتومی قرار گرفته بودند از ژانویه 1999 تا سپتامبر 2002 را ارزیابی کردند. افرادی که روزانه بین 1 تا 3 فنجان قهوه می نوشیدند به عنوان مصرف کننده ملایم دسته بندی شده بودند، کسانی که بین 4 و 6 فنجان در روز قهوه می نوشیدند به عنوان مصرف کننده متوسط دسته بندی شده بودند و افرادی که بیشتر از 6 فنجان در روز قهوه می نوشیدند به عنوان زیاده نوش ها دسته بندی شده بودند. از لحاظ غلظت اسپرم یا سطوح هورمون هایی مانند تستوسترون یا هورمون محرکه فولیکولی (FSH) هیچ تفاوتی بین هر یک از گروه های مشاهده نشد. نحوه حرکت اسپرم برای مثال خطی بودن آنها در میان هیچکدام از گروه ها متفاوت نبود. با این حال، تحرک اسپرم در افرادی که قهوه می نوشند در مقایسه با کسانی که از نوشیدن آن خودداری می کنند به طور قابل ملاحظه ای بالاتر بود. تیم پیشنهاد می دهد که ممکن است ترکیبات با اجزای فعال کافئین برای درمان بعضی از مردان نابارور مفید باشد.

مسدود کنندهای اتصال

مطالعه درباره مصرف ماری جوانا که متناسب با کار قبلی بوده است، نشان داده است که این محتویات ممنوع تاثیر منفی بر روی باروری مردان می گذارند. این ماده مخدر حاوی ترکیب فعالی به نام تتراهیدروکانابینول (THC) است که می تواند بر روی گیرنده های کانابینوئید که در اسپرم مردان وجود دارد تاثیر بگذارد. مطالعه قبلی نشان داد که THC می تواند اتصال اسپرم به تخمک ها را متوقف کند.

عوارض ماریجوانا در باروری مردان

مطالعه جدید که توسط LJ Burkman و همکارانش در آزمایشگاه Andrology در SUNY در بوفالو و نیویورک، نمونه های مایع منی که از 22 مرد که بطور متوسط 1/5 سال آن را مصرف کرده بودند، را مورد بررسی قرار دادند. حجم مایع منی و تعداد اسپرم در افرادی که کانابیس مصرف کرده بودند در مقایسه با مردانی که هرگز مواد مخدر مصرف نکرده بودند به طور قابل توجه ای کمتر بود، اما به گفته محققان: "در کمال تعجب، سرعت اسپرم و بیش فعالی آن بصورت غیرطبیعی بالاتر بود".

"بیش فعالی" اسپرم برای بارور شدن تخمک ها زمانی که به آنها می رسند لازم است. آنها می گویند: "افزایش بیش فعالی زودرس ممکن است منجر به فرسودگی زودرس اسپرم و کاهش توانایی باروری آن شود." استعمال کانابیس می تواند با افزایش سطوح THC در دستگاه باروری، باروری خانم ها را تحت تاثیر قرار بدهد که بعد می تواند بر روی اسپرم اثر بگذارد.

از
33
رای