رفع خواب آلودگی در محیط کار؛ 17 ترفند ساده رفع خستگی محل کار

رفع خواب آلودگی در محیط کار؛ 17 ترفند ساده رفع خستگی محل کار برای رفع خواب آلودگی در محل کار چه کنیم ؛ با 17 ترفند ساده برای برطرف کردن و درمان خستگی، خماری، بی حوصلگی و خواب آلودگی در محیط کار با استفاده از چرت زدن، قهوه و...را در سلام دنیا آشنا شوید.

آیا خود این حس که هر وقت احساس خستگی کردید بتوانید یک مرخصی سریع از محل کار بگیرید تا برای خودتان کمی چرت بزنید فوق العاده نیست؟ متأسفانه، این واقعیتی نیست که همه مردم بتوانند آن را تجربه کنند. خستگی در محل کار، چه به صورت پاره وقت باشید و یا چه به صورت تمام وقت، چه شیفت روز باشید و یا چه شیفت شب، بسیار رایج است. خستگی می تواند به عملکرد کاری شما آسیب برساند و لذت کار کردن را در شما کاهش دهد. خستگی در برخی از مشاغل واقعا می تواند عاملی خطرناک باشد. تا انتهای این مقاله با سلام دنیا همراه باشید تا با ترفندهای ساده برای رفع خواب آلودگی و خستگی در محیط کار آشنا شوید.

نکاتی برای بیدار ماندن و هوشیاری در محل کار

اگر در تلاش برای بیدار ماندن و هوشیاری در محل کار خود هستید و قهوه دیگر بر روی شما تاثیر نمیگذارد، برخی از این نکاتی را که در زیر آمده است را امتحان کنید:

رفع خواب آلودگی در محیط کار با 17 ترفند ساده رفع خستگی 

1. برای رفع خواب آلودگی در محیط کار: قبل از رفتن به سرکار به پیاده روی بروید

هوای تازه و حرکت دادن بدن خود قبل از سرکار رفتن می تواند به بیدار نگه داشتن و هوشیاری شما کمک کند. در هنگام طلوع خورشید پیاده روی کنید چرا که این عامل خود بر روی افزایش هوشیاری شما تاثیر میگذارد.


حتما بخوانید: فواید پیاده روی برای لاغری 


2. برای رفع خواب آلودگی در محیط کار: قبل از رفتن به سرکار خود کمی چرت بزنید

اغلب اوقات چرت زدن در محل کار خود امری غیرممکن به شمار می آید. پس با این اوصاف چرت زدن قبل از رفتن به سرکار می تواند به افزایش هوشیاری شما کمک کند. این نکته، نکته بسیار مهمی برای کارمندان و کارگران شیفتی به شمار میرود، چرا که ممکن است مجبور شوند که ساعت های فرد یا متناوب را کار کنند. چرت زدن به مدت 15 تا 20 دقیقه قبل از کار می تواند به بهبود هوشیاری شما در تمام طول مدت شیفت کاری کمک کند.

چرت زدن قبل از رفتن به محل کار و فعالیت در بین کار ها

3. برای رفع خواب آلودگی در محیط کار: در بین کارهای خود فعالیت داشته باشید

نشستن یا ایستادن بیش از حد طولانی، مانند نشستن پشت میز یا صندوق، می تواند باعث احساس خستگی در شما شود. فعال ماندن و فعالیت می تواند به شما در عمل هوشیارتر بودن و واضح تر فکر کردن، کمک کند. در صورت امکان هر چند ساعت یک بار از جا بلند شوید و فعالیتی را انجام دهید. به عنوان مثال، سعی کنید که در حین انجام یک تماس تلفنی در محل کار خود قدم بزنید. شما همچنین می توانید این نوع از تمرینات را پشت میز خود انجام دهید، پس آن ها را امتحان کنید.

4. برای رفع خواب آلودگی در محیط کار: محل کار خود را روشن نگه دارید

اگر در طول روز کار می کنید، پنجره های محل کار خود را باز نگه دارید تا نور خورشید به محل کاری شما بتابد. اگر در هنگام تاریکی یا دم دمای صبح کار می‌کنید، چراغ‌های محل کار خود را روشن کنید تا به شما کمک کنند بیدار و هوشیار بمانید.

5. برای رفع خواب آلودگی در محیط کار: آب بنوشید

نوشیدن کافئین می تواند به طور موقت انرژی شما را افزایش دهد. نوشیدن آب در طول شیفت کاری بسیار سالم تر است و همچنین نیز در هوشیاری شما نقشی موثر تر را ایفا می کند. کم آبی خود می تواند تمرکز شما را بر روی کارتان دشوارتر کند.


حتما بخوانید: برای رفع خواب آلودگی چی بخوریم


6. برای رفع خواب آلودگی در محیط کار: در اوایل شیفت کاری خود کافئین بنوشید

مصرف مقداری کافئین در اوایل شیفت کاری، خود می تواند هوشیاری شما را در اوایل روز افزایش دهد. البته مطمئن شوید که کافئین را فقط در شروع شیفت خود مصرف کنید چرا که مصرف دیرهنگام کافئین می تواند در خواب بعد از کار شما اختلال ایجاد کند.

رفع خواب آلودگی در محیط کار

7. برای رفع خواب آلودگی در محیط کار: همیشه میان وعده های خود را دم دست بگذارید

خوردن تنقلات سالم در طول روز می تواند به ثابت نگه داشتن قند خون شما در طول روز کمک کند. به دنبال غذاهایی با ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی های سالم باشید. بهترین گزینه ها برای داشتن یک میان وعده خوب عبارتند از:

  • کره بادام زمینی و کراکر گندم کامل
  • گرانولا و ماست
  • آجیل و میوه
  • هویج های کوچک و پنیر 

از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند های افزودنی مانند آب نبات، نوشیدنی های انرژی‌زا و نوشابه خودداری کنید.

8. برای رفع خواب آلودگی در محیط کار: کار های ساده را از سر راه بردارید و انجام دهید

وقتی که خسته هستید تمرکز کردن بر روی کارهای پیچیده دشوار تر میشود. در صورت امکان، ساده ترین کارها را در زمانی که خسته هستید، مانند پاسخ دادن به ایمیل ها، ثبت اسناد، یا سازماندهی مجدد دسکتاپ رایانه خود، انجام دهید. معمولاً با تکمیل کردن و به اتمام رساندن این کارهای ساده، انرژی شما دوباره باز میگردد.

رفع خواب آلودگی و خستگی در محل کار

9. از رایحه ها و عطر های انرژی زا برای بیدار ماندن و هوشیاری خود استفاده کنید

شمع های معطر و یا پخش کننده های اسانس را روی میز خود نگه دارید. به دنبال رایحه های قوی و انرژی زایی مانند یاس، مرکبات، یا نعناع باشید. شما همچنین نیز می توانید از اسانس های نام برده بر روی دست ها و شقیقه های خود استفاده کنید و آن را بر روی نقاط گفته شده بمالید تا به شما کمک کند انرژی لازم را بدست آورید.

10. برای رفع خواب آلودگی در محیط کار: آهنگ گوش کنید

گوش دادن به موسیقی با صدایی بلند و انرژی بخش مانند راک یا پاپ گاهی اوقات می تواند به افزایش سطح انرژی شما کمک کند. اگر در یک فضای مشترک کار می کنید، حتما از هدفون استفاده کنید تا مزاحم همکارانتان نشوید.


حتما بخوانید: اثر گوش دادن به موسیقی بر مغز چیست؟ 


سبک زندگی خود را تغییر دهید تا بیدار ماندن و هوشیاری خود را آسان تر کنید

نکات گفته شده در بالا راهکارهای کوتاه مدت عالی برای بیدار ماندن و هوشیار تر بودن در محل کار شما هستند. برای کمک به حفظ هوشیاری در درازمدت در محل کار خود، باید تغییراتی را در زندگی روزمره خود ایجاد کنید. در ادامه مطلب هفت نوع تغییر در سبک زندگی آمده است که می تواند به افزایش کیفیت خواب شما کمک کرده و بیدار ماندن و هوشیاری در محل کار را برای شما آسان تر کند.

درمان خستگی و خواب آلودگی در محل کار برای مدت طولانی با 7 تغییر در سبک زندگی

1. از نور قبل از خواب اجتناب کنید

تولید ملاتونین در بدن که به خوابیدن شما کمک می کند تحت تأثیر نور و تاریکی قرار میگیرد. اجتناب و دوری از نور قبل از خواب، به خصوص برای کارگران شیفت کاری می تواند چالش برانگیز باشد. نور خورشید می تواند باعث شود که بدن شما انرژی بیشتری را احساس کند. قبل از خوابیدن قرار گرفتن در معرض نور را با محدود کردن زمان نگاه کردن به صفحه نمایش تلویزیون یا تلفن همراه خود کاهش دهید. علاوه بر همه ی این ها، اگر نور خورشید شما را در هنگام خوابیدن بیدار نگه می دارد، از چشم بند استفاده کنید و یا پرده های اتاق خود را بکشید.

2. از مصرف و خوردن مواد محرک (مشروبات الکلی) قبل از خواب خودداری کنید

در نیمه دوم شیفت کاری خود از کافئین یا سایر محرک ها استفاده نکنید. انجام دادن این کار می تواند بخواب رفتن شما را در زمان خواب بسیار دشوارتر کند.

رفع خستگی و خواب آلودگی محیط کار

3. اتاق خواب خود را ساکت نگه دارید

تمام وسایل الکترونیکی خود را مانند تلویزیون خاموش کنید و برای ساکت نگه داشتن اتاق خواب از گوش گیر استفاده کنید. در صورت لزوم از دستگاه نویز سفید استفاده کنید. این دستگاه باعث سکوت صداهای بلند یا حواس پرتی می شود.


حتما بخوانید: گوش گیر مطالعه چیست


4. چرت زدن را در بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید

تنظیم یک برنامه برای چرت زدن می تواند به تنظیم خواب شما کمک کند.

5. تغییرات در شیفت خود را محدود کنید

تغییر دادن شیفت‌ها اغلب تنظیم بدن را سخت‌تر می‌کنند. در صورت امکان انجام این تغییرات را محدود کنید.

6. هنگام ورزش به بدن خود توجه کنید

ورزش کردن برای بهبود در خوابیدن شما مفید عمل میکند. برای برخی از افراد، ورزش کردن درست قبل از خواب می‌تواند خوابیدن شما را سخت‌تر کند و برای برخی دیگر هم نیز ورزش کردن ممکن است که به هیچ وجه بر الگوی خواب آنها تأثیری نداشته باشد. بدن خود را بشناسید و بدانید که چه چیز هایی برای او مفید است.

7. از استعمال دخانیات و نوشیدن الکل قبل از خواب خودداری کنید

این عادت‌ها می توانند بخواب رفتن شما را در زمان خواب بسیار دشوارتر کنند.

مقابله کردن با خستگی

مقابله با خستگی در محل کار

احساس خستگی در محل کار می تواند روز کاری شما را کم ثمر کند و لذت بخش بودن آن را از شما بگیرد. خوشبختانه، کارهایی برای این مشکل وجود دارد که شما می توانید آن ها را انجام دهید تا در محل کار کمتر احساس خواب آلودگی کنید و هوشیاری بیشتری را به دست آورید. ایجاد تغییرات خاصی در سبک زندگی برای بهبود خوابه بعد از کار، به شما کمک می کند که در دراز مدت در محل کار هوشیارتر شوید.

سخن آخر

خستگی در محل کار، چه به صورت پاره وقت باشید و یا چه به صورت تمام وقت، چه شیفت روز باشید و یا چه شیفت شب، بسیار رایج است. خستگی می تواند به عملکرد کاری شما آسیب برساند و لذت کار کردن را در شما کاهش دهد. در این مطلب شما یاد گرفتید که برای رفع خواب آلودگی در محل کار چه کنیم و راه های رفع خستگی، خماری، و بی حوصلگی در محیط کار چیست. امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد. می توانید سوالات و پیشنهادات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

علت خواب آلودگی بهاری چیست

از
5
رای