قطره فلوکورت برای چیست + نحوه مصرف و عوارض قطره (Flucort)

قطره فلوکورت برای چیست + نحوه مصرف و عوارض قطره (Flucort) قطره فلوکورت با نام دیگر فلورومتولون (Fluorometholone) به منظور درمان التهاب قرنیه و آلرژی تجویز می گردد. و عوارض مانند سوزش و قرمزی چشم دارد. اطلاعات دارویی قطره چشمی فلوکورت در سلام دنیا مشاهده کنید.

یکی از داروهای مفید برای بیماری های چشمی قطره فلوکورت است. چشم عضو حساسی است و با قرار گرفتن در معرض هوای آلوده یا گرد و غبار ممکن است، دچار سوزش و یا التهاب گردد اگر به علائم مربوط به ناراحتی های چشمی بی تفاوت باشیم، ممکن است یه دیگر بیماری های خطرناک مثل عفونت چشمی یا عفونت قرنیه چشم مبتلا شویم. شاید برای شما سوال پیش بیاید که قطره فلوکورت برای چیست؟ و یا عوارض قطره چشمی فلوکورت چیست؟ در این صورت شما را به خواندن ادامه مطالب مقاله از وب سایت سلام دنیا دعوت می کنم.

مصارف قطره فلوکورت (قطره فلوکورت چیست؟)

قطره فلوکورت برای درمان برخی بیماری های چشم که به دلیل التهاب یا آسیب به وجود آمده اند، استفاده می شود. فلورومتولون برای تسکین علائمی مانند تورم، قرمزی و خارش موثر عمل می کند. این دارو به گروهی از داروهایی که به عنوان دارو کورتیکواستروئیدی شناخته می شوند، تعلق دارد.

قطره فلوکورت چیست

نحوه استفاده از قطره سوسپانسیون فلورمتولون (دوز نهایی)

 • در زمان مصرف این دارو از لنزهای تماسی استفاده نکنید مگر اینکه پزشک برای تان این طور تجویز کرده باشد. 
 • لنزهای تماسی را طبق دستورالعمل سازنده استریل کنید و قبل از اینکه بخواهید دوباره از آنها استفاده کنید، با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر پزشک شما استفاده از لنزهای تماسی را در حین درمان با این دارو تأیید کرده است، قبل از استفاده از قطره چشمی لنزها را خارج کنید. ماده نگهدارنده موجود در این دارو ممکن است توسط لنزهای تماسی جذب شود. قبل از استفاده مجدد از لنزها، حداقل 15 دقیقه بعد از هر دوز قطره چشم صبر کنید.
 • برای استفاده از قطره های چشمی، ابتدا دستان خود را بشویید. قبل از استفاده بطری قطره را به خوبی تکان دهید. برای جلوگیری از آلودگی، نوک قطره چکان را لمس نکنید و اجازه ندهید چشم یا هر سطح دیگری آن با تماس داشته باشد.

حتما بخوانید: کاربردهای قطره اشک مصنوعی


نحوه مصرف قطره فلوکورت

 • سر خود را به عقب خم کنید به بالا نگاه کنید و پلک تحتانی را با انگشت پایین بکشید تا یک فضا ایجاد شود.
 • قطره چکان را مستقیماً روی چشم خود بگیرید و 1 قطره در این فضا ایجاد شده بریزید.
 • به سمت پایین نگاه کنید و به آرامی چشمان خود را به مدت 1 تا 2 دقیقه ببندید.
 • یک انگشت خود را در گوشه چشم خود قرار دهید (نزدیک به بینی) و به آرامی فشار دهید. این کار از ریختن دارو جلوگیری می کند.
 • سعی کنید پلک نزنید و چشم خود را مالش ندهید. بعد از این که قطره را ریختید درصورتی که دوز شما بیش از 1 قطره است، این مراحل را برای چشم دیگر خود تکرار کنید.

نحوه مصرف قطره فلوکورت

مدت زمان استفاده از قطره چشمی فلوکورت:

 • دارو را به همان دفعاتی که پزشک تجویز کرده است، مصرف کنید. قطره چکان را نشویید. درپوش قطره چکان را بعد از هر بار مصرف تعویض کنید.
 • اگر از نوع دیگری از داروهای چشم استفاده می کنید (به عنوان مثال قطره ها یا پمادهای دیگر)، حداقل 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا سایر داروها را استفاده کنید.
 • قبل از استفاده از پمادهای چشم از قطره های چشمی استفاده کنید تا قطره ها بتواند وارد چشم شود.
 • به طور منظم از این دارو استفاده کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید.
 • برای اینکه بتوانید زمان مصرف دارو را به خاطر داشته باشید، هر روز در همان ساعت از آن استفاده کنید.
  دوز و طول درمان بر اساس بیماری و پاسخ شما به درمان تعیین می شود. از این دارو بیشتر از حد معمول یا بیشتر از زمان تجویز شده استفاده نکنید زیرا انجام این کار ممکن است خطر بروز عوارض جانبی را افزایش دهد.
 • مصرف دارو را برای یک دوره درمان کامل ادامه دهید. استفاده از این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. برخی از بیماری ها ممکن است با قطع ناگهانی دارو بدتر شوند. ممکن است لازم باشد دوز دارو شما به تدریج کاهش پیدا کند.
 • در صورت آلوده شدن دارو (به عنوان مثال قطره ها رنگ تیره ای پیدا می کنند) از مصرف آن خودداری کنید.
 • اگر بعد از 2 روز از مصرف دارو بهبودی در وضعیت شما ایجاد نشد یا بدتر شد، به پزشک خود موضوع را اطلاع دهید.

عوارض جانبی قطره چشمی فلوکورت

 • در هنگام استفاده از این دارو، ممکن است گزش یا سوزش چشم به مدت 1 تا 2 دقیقه و تاری دید موقتی رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود  موضوع را اطلاع دهید.
 • به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است زیرا او فکر کرده است که بهره شما از این دارو بیش از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.
 • استفاده از این دارو برای دوره های طولانی مدت یا در دوزهای بالا ممکن است باعث مشکلات جدی چشم (مانند فشار زیاد داخل چشم و آب مروارید) شود. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید: مشکلات بینایی ، درد چشم.

حتما بخوانید: آب مروارید چیست + علل و نشانه های آن


 • این دارو ممکن است علائم عفونت چشم را رفع کند. همچنین ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت چشم قرار دهد، به ویژه برای استفاده طولانی مدت. علائم جدید یا بدتر مانند: ترشح چشم یا تورم یا قرمزی، مشکلات بینایی یا عدم بهبود وضعیت فعلی چشم را به پزشک اطلاع دهید. پزشک باید درمان شما را تغییر دهد.
 • واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم زیر در واکنش آلرژیک جدی، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید: بثورات پوستی، خارش یا تورم (به خصوص در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، تنفس دشوار.
 • این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی دارو نیست. در صورت مشاهده عوارض دیگری که در لیست بالا ذکر نشده، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی قطره چشمی فلوکورت

اقدامات احتیاطی در مصرف قطره چشمی فلوکورت: (موارد منع مصرف قطره فلوکورت)

قبل از استفاده از فلورومتولون، اگر به آن حساسیت دارید، یا اگر به دارو دیگری اگر آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، به خصوص: عفونت چشم، جراحی اخیر چشم، آب مروارید، آب سیاه (گلوکوما زاویه باز )، نزدیک بینی شدید (میوپی)، دیابت.

بعد از استفاده از این دارو، ممکن است بینایی شما به طور موقت تار شود. تا زمانی که از برطرف شدن تاری دید مطمئن نشدید رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید و یا فعالیتی را که نیاز به دید واضح دارد انجام ندهید.

قبل از عمل جراحی، تمام داروهای مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

اگر دچار عفونت یا آسیب دیدگی جدیدی شدید، یا نیاز به جراحی چشم دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا باید همان قطره چشم فلورومتولون فعلی تان را ادامه دهید یا مصرف یک قطره جدید را شروع کنید.


حتما بخوانید: کاربردهای قطره چشم فلورومتولون


استفاده از قطره فلوکورت در بارداری

 • در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت ضرورت استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • مشخص نیست که آیا محتویات موجود در این محصول به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی فلوکورت

اثرات برخی از داروها در صورت مصرف همزمان با داروها یا محصولات گیاهی دیگر می تواند تغییر کند. این کار می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد یا ممکن است باعث شود داروها درست عمل نکنند.

این تداخلات دارویی امکان پذیر است، اما همیشه اتفاق نمی افتد. پزشک یا داروساز شما اغلب می تواند با تغییر در نحوه استفاده از داروهای خود و یا با نظارت دقیق، از تداخلات جلوگیری کرده یا آنها را مدیریت کند.

برای کمک به پزشک و داروساز خود در ارائه بهترین مراقبت، حتماً قبل از شروع درمان با این محصول، در مورد تمام محصولاتی که از آنها استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. در حین استفاده از این محصول، هر داروی دیگری که استفاده می کنید را بدون تأیید پزشک خود شروع، قطع یا دوز آن را تغییر ندهید.

لیست تمام محصولات مورد استفاده خود را نگه دارید. لیست را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید تا خطر ابتلا به مشکلات جدی دارویی را کاهش دهید.

مصرف بیش از حد دارو قطره چشمی فلوکورت

این دارو ممکن است در صورت بلعیدن مضر باشد. اگر کسی بیش از حد مصرف کرده و علائم جدی مانند از حال رفتن یا مشکل تنفس را دارد، با مراکز اورژانس تماس بگیرید. در غیر این صورت، بلافاصله با یک مرکز کنترل سم تماس بگیرید.

تذکرات
 • این دارو را در اختیار افراد دیگر قرار ندهید.
 • این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعداً برای بیماری چشم دیگر از آن استفاده نکنید، مگر اینکه توسط پزشک شما گفته شود. در این صورت ممکن است داروی متفاوتی لازم باشد.
 • آزمایشات آزمایشگاهی و یا یا پزشکی (مانند معاینه چشم، اندازه گیری فشار داخل چشم) ممکن است به صورت دوره ای انجام شود تا بهبود شما کنترل شود یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده قطره چشمی فلوکورت:

اگر یک دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری از آن استفاده کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. از دوز بعدی خود در زمان معین استفاده کنید. برای جبران دارو فراموش شده دوز را دو برابر نکنید.

قطره فلوکورت برای کودکان

نحوه نگهداری  قطره چشمی فلوکورت

 • برندهای مختلف این دارو نیازهای ذخیره سازی متفاوتی دارند. برای راهنمایی در مورد نحوه نگهداری دارو بسته بندی محصول خود را بررسی کنید یا از داروساز خود سوال کنید.
 • دارو را فریز نکنید.
 • در سرویس بهداشتی نگهداری نکنید.
 • در صورتی که از دارو استفاده نمی کنید، بطری را به حالت ایستاده و درب آن محکم ببندید.
 • همه داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • داروها را به فشار آب در توالت یا فاضلاب نریزید ، مگر اینکه سازنده محصول اینطور دستور داده باشد.
 • زمانی که تاریخ انقضاء دارو گذشته باشد یا دیگر نیازی به آن ندارید بدرستی آن را دور بریزید.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی دور ریختن ایمن محصول خود ، با داروساز یا شرکت محلی دفع زباله مشورت کنید. 

مقالات مرتبط:

قطره چشمی سدیم سولفاستامید (Sulfacetamide): کاربرد، روش مصرف و عوارض

قطره و پماد چشم بتامتازون؛ نحوه استفاده، موارد کاربرد، عوارض جانبی بتازونیت

آیا استفاده از داروهایی که از تاریخ انقضا آن‌ها گذشته است، صحیح می‌باشد؟

از
63
رای