تغذیه مادران شیرده در طب سنتی + باید و نبایدهای شیردهی

تغذیه مادران شیرده در طب سنتی + باید و نبایدهای شیردهی دوران شیردهی نیز مانند دوران بارداری نیاز به پرهیزات غذایی و پیروی از یک رژیم غذایی سالم دارد. در طب سنتی برای یک رژیم غذایی سالم و تغذیه مادران شیرده در توصیه هایی شده است که در سلام دنیا ببینید.

زمان که کودک از شیر گرفته می شود، مادران تازه متوجه نعمت بزرگ شیر دادن به فرزند خود می شوند. شیر دادن به کودک نه تنها آرامش و آسودگی برای مادر به همراه دارد، بلکه بهترین و سالم ترین غذای کودک تا سن 6 ماهگی است به طوری که هیچ غذا یا شیر دیگری را نمی توان با آن جایگزین کرد. در طب سنتی توصیه هایی برای مادران شیرده ارائه شده که با پیروی از آنها می توانند شیر سالم و مغذی به فرزند خود بدهند و از انجام کارهایی که می تواند کیفیت شیرشان را پایین بیاورد، اجتناب کنند. اگر می خواهید تغذیه مادران شیرده در طب سنتی و باید و نبایدهای شیردهی در طب سنتی را بدانید، به خواندن این مقاله از وب سایت سلام دنیا ادامه دهید.

بایدها و نبایدهای شیردهی در طب سنتی 

در طب سنتی به انجام برخی از کارها و مصرف یک سری از غذاها تاکید شده و توصیه شده تا غذاهای خاصی نیز مصرف نشود. در اینجا هر کدام را به طور خلاصه توضیح می دهیم.

اقداماتی که مادران برای شیردهی بهتر به فرزندشان باید انجام دهند

1. به گریه های کودک توجه کنید

علماء طب سنتی اعتقاد دارند که گریه کردن کودک جهت گرسنگی برای او مفید است، بنابراین سعی کنید به محض اینکه کودک شروع به گریه کرد، به او شیر ندهید. گریه کردن نوزاد برای شیر خوردن ناگهانی است و می تواند به آماده شدن او جهت شیر خوردن کمک کند. وقتی نوزاد سیر شد، از شیر خوردن دست می کشد. اگر بعد از آروغ زدن هنوز هم شیر می خورد، از شیر سینه دیگر به او بدهید.


حتما بخوانید: 12 روش خانگی مؤثر برای متوقف کردن گریه نوزادان


اقداماتی که مادران برای شیردهی بهتر به فرزندشان باید انجام دهند:

2. حل مشکل بند آمدن شیر

گاهی اوقات ورمی وجود ندارد، اما شیر بند می آید. در طب سنتی توصیه شده تا مادران برگ کلم تازه را با آرد عدس مخلوط کنند و بر روی سینه مالش دهند. به جای آن می توانند از برگ جعفری کوبیده شده نیز استفاده کنند. اگر شیر بیرون آمده از سینه بوی تعفن بدهد، نشانه ای از بروز عفونت است. توصیه شده تا آرد باقالی را با خمیر ترش نانوایی و پیاز کوبیده و مخلوط کرده و بر روی سینه قرار دهند.

تغذیه مادران شیرده در طب سنتی

غذاهای مناسب و مفید برای شیردهی در طب سنتی 

 • مصرف حبوبات با رنگ تیره که سرشار از آهن هستند، برای مادران شیرده واجب است.
 • برگ ریحان: یکی از گیاهانی که در طب سنتی مصرف آن برای مادران شیرده تاکید زیادی شده است، برگ ریحان است. این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که می تواند سیستم ایمنی بدن مادر و نوزاد را تقویت کند و مشکل بی خوابی در مادر و نوزاد را رفع نماید. توصیه شده که دمنوش گیاهی با برگ ریحان تهیه کرده و روزانه از آن بنوشید.
 • سیر: سیر از بهترین گیاهان دارویی برای افزایش شیردهی مادران در سرتاسر جهان است. می توانید برای مصرف سوپ سیر تهیه کرده و آن را میل کنید.
 • دمنوش تهیه شده از رازیانه، شنبلیله، شوید و زیره: حدود 30 گرم رازیانه و 10 گرم از هر کدام از شنبلیله و شوید و زیره را ترکیب کرده و یک قاشق غذاخوری پر از این مخلوط را در یک قوری همراه با سه تا چهار لیوان آب بریزید. اجازه دهید تا به خوبی دم بکشد و دم کرده آن را با عسل و یا نبات میل کنید. این دمنوش می تواند شیر مادران را افزایش داده و به رفع نفخ و دل درد نوزاد کمک کند.
 • کله پاچه و پاچه گوسفند: در طب سنتی ایرانی به مصرف کله پاچه و به خصوص پاچه گوسفند تاکید زیادی شده است. این غذا یک شیرافزای واقعی است. بهتر است که مادرانی با هاضمه قوی و در فصول سرد مصرف کنند.
 • شیر: بهتر است که مادران شیر تازه گاو مصرف کنند. اگر مصرف شیر در مادران باعث ناسازگاری های گوارشی و ناراحتی معده می شود، کافی است تا کمی زنجیبل و عسل به شیر اضافه کنند.
 • شربت عسل: برای تهیه این شربت، یک تا یک و نیم قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب حل کرده و کمی آب لیموترش تازه به آن اضافه کنید. سعی کنید تا روزی دو تا سه لیوان از این نوشیدنی میل کنید. می توانید تخم شربتی، تخم ریحان یا بالنگ و گلاب یا عرق بیدمشک به این نوشیدنی اضافه کنید که آن را مقوی تر کرده و تاثیرات آرامش بخشی آن را افزایش می دهد.
 • بر اساس طب افواهی، کاچی یکی از غذاهای ضروری برای زنانی است که به تازگی زایمان کرده اند. ترکیبات به کار رفته در این غذا و ادویه های مورد استفاده در این غذا باعث افزایش شیردهی مادران می شوند.

حتما بخوانید: طرز تهیه کاچی زعفرانی خوشمزه و مجلسی به روش کرمان


غذاهای مناسب و مفید برای شیردهی در طب سنتی 

اقداماتی که مادران برای شیردهی بهتر به فرزندشان نباید انجام دهند

1. در هنگام شیر دادن به نوزاد استرس نداشته باشید

اگر استرس داشته باشید، کودک می تواند این مساله را احساس کند. ناراحتی و استرس شما باعث ناراحتی و بی قراری کودک نیز خواهد شد. علاوه بر این، استرس می تواند میزان شیرتان و ترشح شیر را کاهش دهد. بنابراین سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و خدا را برای این لحظه های زیبا با فرزندتان شکر کنید.

مادران شیرده چه غذاهایی را نباید مصرف کنند

 • غذاهای تند و پر ادویه: زنان شیرده باید از مصرف غذاهای تند و پر ادویه اجتناب کنند. مصرف این غذاها می تواند باعث ایجاد جوش و آلرژی در نوزادان شود. همچنین تعداد زیادی از نوزادان به بادام زمینی آلرژی دارند و توصیه می شود که زنان شیرده از مصرف بادام زمینی نیز اجتناب کنند.
 • از مصرف شیرین بیان در دوران شیردهی اجتناب کنید: در طب سنتی، مصرف برخی از گیاهان دارویی برای زنان باردار ممنوع شده است. از جمله این گیاهان ریشه شیرین بیان، کرچک، بابونه گاوی، شبدر قرمز، بومادران و ... است.
 • از مصرف غذاهای سرد پرهیز کنید: مصرف غذاهای سرد می تواند باعث انسداد مجاری شیر شود. این انسداد مجاری شیر می تواند حتی باعث عفونت سینه شود. برای پیشگیری از بروز این مشکل توصیه شده است که خانم ها پس از زایمان غذاهای گرمی مصرف کنند.
 • همچنین توصیه شده است که زنان باردار و شیرده نباید آب کرفس و گشنیز مصرف کنند. گشنیز می تواند قند خون را کاهش داده و موجب کاهش حافظه نوزاد می شود.
 • بهتر است در دوران شیردهی زنان از مصرف غذاهای دیر هضم و سنگین پرهیز کنند. مصرف غذاهای آب پز توصیه می شود.

حتما بخوانید: خواص عرق و دمنوش گیاه بومادران برای دوران قاعدگی


مادران شیرده چه غذاهایی را نباید مصرف کنند

نتیجه گیری

دوران شیردهی نیز مانند دوران بارداری نیاز به پرهیزات غذایی و پیروی از یک رژیم غذایی سالم دارد. در طب سنتی برای یک رژیم غذایی سالم و مغذی برای زنان شیرده توصیه هایی شده است. همچنین تاکید شده که زنان شیرده غذاهای خاصی را مصرف نکنند. در این مقاله سلام دنیا، سعی کردیم تا توصیه های طب سنتی را برای زنان شیرده ، تغذیه مادران شیرده در طب سنتی ارائه کرده که می تواند شیردهی آنها را افزایش داده و سلامت کودکشان را حفظ کند. می توانید تجربیات و سوالات خود را در خصوص تغذیه دوران شیردهی، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

آموزش شیردهی با شیر مادر و روش ذخیره و منجمد کردن شیر مادر

علل آبکی و رقیق بودن شیر مادر چیست + نکاتی درباره شیردهی

از
2
رای