خواص علف لیمو برای سلامتی و پوست، مضرات و روش مصرف

خواص علف لیمو برای سلامتی و پوست، مضرات و روش مصرف علف لیمو، گیاهی است علفی چند ساله به ارتفاع حدود 2 متر و دارای ساقه صاف و بدون کرک می باشد. مضرات و خواص دمنوش و روغن علف لیمو برای سلامتی و پوست و روش مصرف در سلام دنیا بخوانید.

علف لیمو گیاهی قوی است که به درمان بی خوابی، بیماری های گوارشی و تنفسی، تب و عفونت کمک می کند. فعالیت آنتی اکسیدانی علف لیمو سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از استافیلوکوکوس اورئوس (یک نوع باکتری) مقاوم به آنتی بیوتیک محافظت می کند. حتی به متعادل کردن سطح کلسترول، تنظیم دیابت نوع 2، تقویت و ترویج پوست سالم کمک می کند. این گیاه به طور گسترده در آروماتراپی (طب سنتی) استفاده می شود و به درمان و از بین بردن خستگی، اضطراب و بوی بد بدن کمک می کند. با خواص و مضرات گیاه و روغن علف لیمو برای سلامتی و پوست را در این مقاله از بخش خواص خوراکی ها سلام دنیا آشنا شوید.

انواع علف لیمو (لمون گرس)

دسته Cymbopogon (علف لیمو) شامل 55 گونه از علفزارها (چمن) می شود که دو نوع از آنها به عنوان علف لیمو شناخته شده اند. اینها مرکال Cymbopogon هستند که معروف ترین آن ها برای مصارف آشپزی استفاده می شود و از Cymbopogon flexuosus (فلکسوئوس) ها، به دلیل عمر طولانی آن و با توجه به مقدار کم میرسن موجود در آن گونه، در ساخت عطرها استفاده می شوند. 

علف لیمو یا (Cymbopogon) چیست - یک گیاه خوشبو شفابخش 

علف لیمو گیاهی با رایحه و عطر مرکال (یک آلدهید اشباع نشده) است. نام علمی آن Cymbopogon citratus است و متعلق به خانواده گندمیان است. این گیاه یک علف بلند و چند ساله بومی هند و مناطق گرمسیری آسیا است و از طرف دیگر به عنوان Cymbopogon، چمن سیم خاردار (barbed wire grass) یا حتی تب یونجه شناخته می شود. علاوه بر مصارف آشپزیی آن، این گیاه انواع مزایای دارویی را ارائه می دهد و به دلیل خاصیت ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد میکروبی آن تقاضا و درخواست گسترده ای را در جنوب شرقی آسیا، آفریقا و آمریکا دارد.

خواص علف لیمو برای سلامتی

حقایق تغذیه علف لیمو 

علف لیمو حاوی آنتی اکسیدان ها، فلاونوئیدها و ترکیبات فنولیک مانند لوتئولین، گلیکوزیدها، کوئرستین، کائمپرفرول، المیسین، کاتچول، کلروژنیک اسید و اسید کافئین است. جزء اصلی این گیاه معطر لیمو یا مرکال است که دارای خواص ضد قارچ و ضد میکروبی است. علف لیمو یک انبار معطر از مواد مغذی ضروری است که مجموعه ای از فواید سلامتی را به همراه دارد. داده های مركزی غذا USDA نشان می دهد كه این منبعی از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مانند ویتامین A، ویتامین های گروه B، فولات و ویتامین C، پتاسیم، منیزیم، فسفر، منگنز، روی و آهن است.

فواید عالی و خواص علف لیمو برای سلامتی

طعم قوی و عطر تازه علف لیمو دلیل کافی برای امتحان کردن آن در چای ها و کوکتل هاست. اما بهتر است بدانید که چقدر برای سلامتی شما مفید است! برخی از فواید سلامتی علف لیمو را، که باید بدانید در اینجا آورده شده است.

1. علف لیمو، به کاهش کلسترول کمک می کند

تحقیقات منتشر شده در سال 2011 در مجله مواد غذایی و سم شناسی شیمیایی نشان داد كه روغن های اساسی موجود در علف لیمو دارای خاصیت ضد چربی خون و ضد فشار خون هستند كه از سطح كلسترول سالم حمایت می كنند. یک مطالعه بر حیوانات همچنین نشان داده است که علف لیمو ممکن است به حفظ سطح سالم تری از گلیسیریدها و کاهش LDL یا کلسترول بد کمک کند. این ممکن است در جلوگیری از تجمع لیپیدها در رگ های خونی و ترویج جریان خون بدون مانع در عروق و شریان ها کمک کند، پس بدین ترتیب از بروز اختلالات قلبی مختلف مانند آترواسکلروز جلوگیری می شود.

2. از خواص علف لیمو: سم زدایی بدن

با توجه به یک مطالعه حیوانی در سال 2003، با توجه به خاصیت دیورتیک آن، علف لیمو ممکن است به پاکسازی مواد زائد سمی مضر از بدن کمک کند. سم زدایی به تنظیم اندام های مختلف بدن از جمله کبد و کلیه و در عین حال به کاهش سطح اسید اوریک کمک می کند. اثر دیورتیک گیاه به افزایش کمیت و دفعات ادرار کمک می کند، که این به حفظ سلامت دستگاه گوارش و سم زدایی بدن کمک می کند.


حتما بخوانید: دستور العمل بهترین نوشیدنی برای سم زدایی بدن


فواید و خواص علف لیمو برای سم زدایی بدن

3. از خواص علف لیمو: پتانسیل ضد سرطان

علف لیمو ممکن است بدون اینکه روی سلول های سالم بدن تأثیر بگذارد در جلوگیری از رشد سلول های سرطانی مؤثر باشد. تحقیقات انجام شده برای ارزیابی فعالیت ضد سرطانی علف لیمو نتایج امیدوار کننده ای در پیشگیری از سرطان پوست را نشان داده است. این عمدتا به دلیل وجود یک ترکیب شیمیایی به نام مرکال است. تحقیقات انجام شده در مورد اثرات مرکال بر روی سلولهای سرطانی، اثربخشی آن را در مهار رشد سلول های سرطانی کبدی در مرحله اولیه نشان داده است و از رشد بیشتر سلولهای سرطانی جلوگیری می کند. مطالعه دیگر شواهد حمایت کننده ای در مورد اثر ضد تکثیر کننده مرکال در جلوگیری از رشد سلول های سرطانی انسان و القای آپوپتوز (مرگ سلولی برنامه ریزی شده) ارائه می دهد.

4. از خواص علف لیمو: مبارزه با استافیلوکوک اورئوس

تحقیقات منتشر شده در مجله میکروبیولوژی کاربردی نشان داده است که روغن اسانس علف لیمو دارای خاصیت ضد بیوفیلم است و در برابر عفونت ناشی از استافیلوکوکوس اورئوس مفید است.این گیاه حاوی فنل و روغن اساسی است که ممکن است رشد عفونت ها و میکروب ها را مختل کرده و به جلوگیری از تشکیل بیوفیلم کمک کند.

5. از خواص علف لیمو: مبارزه با اختلالات معده

مطالعات نشان داده اند كه روغن اساسی علف لیمو دارای خاصیت ضد میكروبی و ضد باكتریایی است كه در مبارزه با عفونت های ایجاد شده توسط عوامل بیماری زا/پاتوژن ها مانند هلیکوباکتر پیلوری و اشرشیاکلی كمك می كند. برای کاهش التهاب و اختلالات دستگاه گوارش مفید است. ممکن است مصرف و خوردن آن برای بهبود هضم غذا مفید باشد و همپنین نیز اگر از زخم معده ، یبوست ، کولیت اولسراتیو(یک بیماری التهابی روده است) ، اسهال ، حالت تهوع و درد معده رنج می برید ،میتواند مفید باشد.

6. خواص دمنوش لمون گرس: تسکین بی خوابی 

چای علف لیمو برای آرام کردن ماهیچه ها و اعصابی که ممکن است به تقویت خواب کمک کند مفید است. تحقیقات نشان داده است که چای علف لیمو دارای خاصیت آرام بخشیست که می تواند به افزایش مدت زمان خواب شما کمک کند.

خواص دمنوش لمون گرس

7. از خواص علف لیمو: اختلالات تنفسی

علف لیمو به دلیل اثرات درمانی آن در معالجه سرفه و سرماخوردگی در داروهای آیورودیس به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار سایر مؤلفه های مفید ، ویتامین C موجود در آن ممکن است در تسکین انسداد بینی، آنفولانزا و سایر اختلالات تنفسی مانند آسم برونش (یک بیماری پزشکی است که باعث می شود مسیر هوایی ریه ها متورم و باریک شود) کمک کند.


حتما بخوانید: بهترین دمنوش ها هنگام سرماخوردگی و آنفولانزا 


8. از خواص علف لیمو: تب را کاهش می دهد

علف لیمو تب بر است و به دلیل اثرات مفید آن در کاهش تب نیز به عنوان "چمن تب" شناخته می شود. خاصیت ضد تب و دیافورتیک به طور گسترده در داروهای آیوروديك برای درمان تب با القای عرق کردن استفاده می شود.

9. به درمان عفونت ها کمک می کند

علف لیمو به عنوان ضد عفونی کننده عمل می کند و به دلیل خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچی در درمان عفونت هایی مانند کرم حلقه ، زخم ها ، پای ورزشکار ، زخم و عفونت مجاری ادراری (UTI) مؤثر است.مطالعات نشان داده اند که این گیاه با مهار رشد عوامل بیماری زا/پاتوژن ها ، اثرات درمانی بر روی عفونت های پوستی مانند عفونت های قارچی را دارد.یک مطالعه دیگر شواهدی را ارائه می دهد که اثربخشی علف لیمو بر آویشن ، پاتولی و روغن چوب سرو در معالجه بیماریهای مختلفی مانند کاندیدیازیس دهان یا واژن را نشان می دهد.

10. از خواص علف لیمو: درد را کاهش می دهد

علف لیمو و چندین مشتقات از علف لیمو مانند روغن به این عنوان که در برابر سردرد و درد بدن موثر است شناخته شده اند.یک تحقیق در سال 2018 نشان می دهد که روغن علف لیمو نه تنها در برابر درد های عضلانی و دردهای مختلف بدن مؤثر است بلکه در مقابل داروهای مصنوعی جایگزینی با عوارض کمتری نیز هستند.یک مطالعه دیگر همچنین به استفاده موثر از روغن اساسی علف لیمو در مقابل روماتیسم ، اسپاسم عضلات و گرفتگی عضلات اشاره دارد.

خواص روغن علف لیمو

11. خواص علف لیمو برای دیابت نوع 2

نشان داده شده است که علف لیمو پیامدهای مفیدی برای مدیریت و تنظیم دیابت نوع 2 دارد. یک مطالعه حیوانی  در سال 2011 در ژورنال فارماکولوژی هند منتشر شده است که نشان می دهد که مرکال موجود در علف لیمو ممکن است به حفظ بهینه سازی سطح انسولین و بهبود تحمل گلوکز در بدن کمک کند.با این وجود ، برای درک و فهم واقعی اثرات ، باید تحقیقات بیشتری در مورد جمعیت انسان انجام شود.

12. سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

عصاره علف لیمو تأثیر مفیدی بر عملکرد التهابی سیتوکین ها می گذارد ، که اینها مولکولهای سیگنال دهنده ای هستند که سلول ها از طریق آنها ارتباط برقرار کرده و به بدن پاسخ می دهند.مطالعات نشان داده اند که علف لیمو عمل ضد التهابی انجام می دهد و ماده و جزء اصلی تشکیل دهنده آن ، مرکال ، می تواند دلیل مهار کننده آن بر تولید سیتوکین باشد.

خواص روغن علف لیمو برای پوست

13. مراقبت از پوست

علف لیمو به دلیل خاصیت جمع کننده و ضد عفونی پاک  کننده ، به عنوان یک تونیک پوست ، بسیار ارزشمند بوده و پاک کننده موثری برای پوست های روغنی یا مستعد آکنه می باشد. این ماده در حالی که آنها را استریل می کند به تقویت بافت های پوست را تقویت منافذ کمک می کند. در حین استفاده از محصولات علف لیمو باید مراقب باشید زیرا استفاده از محلول در بعضی موارد منجر به سوزش پوستی می شود.


حتما بخوانید: خواص صابون زردچوبه برای جوش 


14. خلاص شدن از ادم (تورم)

علف لیمو برای رفع و خلاصی از وضعیت ورم یا اِدم ( اصطلاح پزشکی برای تورم است) موثر است.این ماده دارای خاصیت تصویه سازی و پاکسازی گرفتگی لنفاوی است و به تسکین تورم کمک می کند.

15. خواص علف لیمو در طب سنتی (آروماتراپی)

علف لیمو از روغن های اساسی و ترکیباتی نظیر نرولی ، سیترونلول ، میرسن ، دیپنتن ، ژرانیول و متیل هپدنون تشکیل شده است. روغن علف لیمو به دلیل تأثیرات درمانی آن ، در آروماتراپی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد ، که به احیا و بازیابی بدن کمک می کند.اثر خنک کننده روغن علف لیمو در هنگامی که هوا گرم است برای بدن مفید است و باعث احیای هر دو ، ذهن و روح می شود.این روغن دارای ویژگی های جمع کنندگی و مقوی طبیعیست که به تحریک گردش خون و تقویت بافت های پوستی کمک می کند.از آن برای آرامش اعصاب و کاهش استرس ، خستگی و اضطراب در حمام درمانی استفاده می شود.

16. خواص علف لیمو برای لاغری (چاقی را کاهش می دهد)

لیموترش حاوی مرکال است که نشان داده شده است در برابر چاقی مؤثر است. این باعث کاهش تجمع چربی های شکمی می شود و استفاده از انرژی ذخیره شده را تقویت و ترویج می کند که این به جلوگیری از افزایش وزن ناشی از رژیم غذایی کمک می کند. به متابولیسم سالم کمک می کند و اکسیداسیون اسیدهای چرب در بدن را بالا میبرد و تقویت میکند.

خواص علف لیمو برای لاغری

17. بوی بدن را از بین می برد

علف لیمو به دلیل تمیز و ضد عفونی کردن و خاصیت ضد باکتریایی در ساخت دئودورانت ها استفاده میشود.دئودورانت ها در مبارزه با بوی نامطبوع بدن و جلوگیری از عفونت های قارچی و باکتریایی کمک می کنند.همچنین برای ضد عفونی کردن و بوی پا می توان انرا به شستشوی پاها (حمام پا) اضافه کرد.

18. دافع حشرات

علف لیمو به عنوان یک ماده دافع حشرات طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد و در جلوگیری از بروز بیماری های ناشی از حشرات مانند مالاریا ، دنگو و احتمالاً بیماری لایم کمک می کند. مطالعات نشان داده است که روغن علف لیمو خاصیت ضد مالاریایی و ضد تکثیر را (هر ماده ای که رشد ارگانیسم هایی را که به عنوان تک یاخته شناخته می شوند ، از بین می برد) دارد ، به همین دلیل از آن در بسیاری از رفع کننده های پشه  استفاده می شود.

چگونه از علف لیمو استفاده کنیم؟ (روش مصرف علف لمون گرس)

علف لیمو در چندین غذا و آماده سازی نوشیدنی استفاده میشود. بسته به نحوه استفاده شما از آن ، می توانید ساقه را به دو طریق قطع کنید.

1. برای سوپ و چای

ساقه های سخت را از پایه جدا کرده و بقیه را خرد کنید تا روغنهای اساسی معطر جادوی خود را انجام دهند. ساقه ها را در قطعات تقریباً 1 اینچی برش داده و آنها را به هر سوپ یا آبگوشتی که مورد نظرتان است اضافه کنید. نکته ای که در مورد علف لیمو وجود دارد اینست که قرار نیست آن را بخورید زیرا این عطر و طعم متمایزی دارد. بنابراین ، در حالی که از آبگوشت یا کاری مورد علاقه خود لذت می برید ، ساقه ها را قبل از تهیه سوپ خود از آن جدا کنید. 

چای علف لیمو

2. موارد مورد استفاده دیگر 

در ساخت عطرها ، دئودورانت ها ، پولیش ها ، شمع ها و موم ها استفاده می شود. همچنین از آن برای افزودن رایحه به صابون ها و محصولات آرایشی نیز استفاده می شود. از این تجارت برای فریب و جذب زنبورهای عسل برای اهداف مختلف استفاده می شود.

روغن علف لیمو

3. خواص آبگریز روغن علف لیمو

علف لیمو برای حفظ نسخه های باستانی برگ نخل استفاده می شود و آنها را از آسیب های ناشی از میکروارگانیسم ها محافظت می کند. این برگها را بدون اینکه اجازه دهد رطوبت باعث از بین رفتن متن ذخیره شده شود با تأمین رطوبت لازم در برگهای نازک نخل تقویت می کند. این اثر حفاظتی را می توان به خاصیت آبگریز روغن علف لیمو نسبت داد.

4. محصولات حیوان خانگی:

از علف لیمو به دلیل تأثیرات دافع کننده آن روی شپش و کنه در ساخت شامپو و محصولات نظافت حیوانات خانگی استفاده می شود.

اثرات جانبی و مضرات علف لیمو:

در حالی که به طور کلی علف لیمو و مشتقات آن بی خطر است ، استفاده مستقیم از روغن اساسی علف لیمو توصیه نمی شود. ممکن است یک واکنش آلرژیک مانند درماتیت تماسی را القا کند. استفاده موضعی یا مصرف روغنهای اساسی غلیظ توصیه نمی شود. همیشه توصیه می شود که روغن اساسی علف لیمو را از دسترس کودکان دور و خارج نگه دارید.

توجه داشته باشید:
  • اکیداً توصیه می شود که قبل از استفاده از روغن علف لیمو با یک متخصص بهداشت مشورت کنید. این امر به ویژه در دوران بارداری به، هنگام تلاش برای آبستن شدن، شیردهی و در طول هرگونه درمان/معالجه و مشاوره پزشکی مداوم صادق است و صدق میکند.
  • با احتیاط بسیار مورد استفاده قرار گیرد، این می تواند در ارائه طیف وسیعی از تسکین دارویی بسیار با ارزش باشد.بنابراین ، عطر و طراوت و سلامتی را با علف لیمو ترش به زندگی خود اضافه کنید!

سخن آخر

علف لیمو، گیاهی است که چند ساله به ارتفاع حدود 2 متر و دارای ساقه صاف و بدون کرک می باشد. پهنک برگ خطی، نوک باریک است. غلاف برگها مدور، صاف و بدون کرک می باشد. گل های آن خوشه ای كاذب است. خوشه ها تشکیل شده از سنبلچه های بدون پایک هستند. پوشه فوقانی خوشه سرنیزه ای و دارای بال باریک بوده، در عقب پهن شده و در بخش پایینی خود مقداری مقعر و بدون رگه است.

در این پست سعی کردیم تعدادی از خواص علف لیمو را با شما به اشتراک بگذاریم تا شما هم از مزیت های این گیاه استفاده کنید. همچنین اگر از این پست خوشتون اومده میتوانید با دوستانتون در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط

در خصوص فواید و خواص عرق خارشتر چه می دانید؟

خواص شیرین بیان برای معده

از
3
رای