در خصوص فواید و خواص عرق خارشتر چه می دانید؟

در خصوص فواید و خواص عرق خارشتر چه می دانید؟ عرق خارشتر یکی از محبوب ترین عرق های گیاهی با خواص درمانی بی شمار است. از این عرق جهت درمان سنگ کلیه، کاهش وزن، تصفیه خون و تقویت سیستم ایمنی بدن و ... استفاده می شود.

عرق خارشتر از گیاهی به همین نام تهیه می شود. از خواص عرق خارشتر می شود به رفع سنگ کلیه، تقویت سیستم دفاعی بدن و کاهش وزن و لاغری اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل در خصوص این گیاه و عرق آن صحبت کرده و فواید بی نظیر آن برای بدن را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

خارشتر چیست؟

خارشتر با نام انگلیسی Camelthorn یک گیاه چندساله با ارتفاعی بین 20 تا 120 سانتی متر است. ساقه های این گیاه سبز رنگ با خارهای تیز نوک زرد است. خارهای این گیاه طولی برابر با 1 تا 6 سانتیمتر دارند. خارشتر از علوفه های مناسب برای دام ها و به خصوص بز است. این گیاه در برابر سرما بسیار مقاوم است و ریشه های عمیقی دارد. عمق این ریشه ها به 5 تا 7 متر نیز می رسد. خارشتر برای غلات و چغندر علف هرز محسوب می شود. به طور معمول این گیاه در شوره زارهای ایران و عربستان، در صحرای سینا و سوریه و هند و پاکستان رشد می کند. عرق خارشتر از همین گیاه تهیه شده و مزایای فوق العاده ای دارد.

خواص عرق خارشتر

خواص عرق خارشتر برای سلامتی

 • این گیاه داری طبع گرم و خشک است
 • جهت درمان اسهال مفید است
 • عرق خارشتر چربی سوز است و مصرف میزان کمی از آن می تواند از بروز چاقی جلوگیری کند.
 • به هضم غذا کمک می کند
 • برای بواسیر مفید است
 • باعث دفع رسوبات کلیه و جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه می شود
 • به دفع سنگ کلیه و سنگ مثانه کمک می کند.
 • جهت درمان صرع و رفع مشکل بی خوابی ناشی از ضعف اعصاب مفید است
 • برای تقویت دستگاه گوارش و رفع سوء هاضمه و معده درد از عرق یا دم کرده خارشتر استفاده می شود
 • انگل روده را دفع می کند
 • برای تصفیه خون از عرق خارشتر یا دم کرده خارشتر استفاده می شود
 • عرق خارشتر می تواند اسید اوریک را از بدن خارج کند
 • دارای خاصیت آنتی بیوتیک است
 • خارشتر دارای خاصیت ادرارآور است و ضد سیاه سرفه و تب و لرز است
 • اگر نوشیدنی های گازدار و آب میوه های غیر طبیعی حاوی بی کربنات مضر مصرف می کنید، خارشتر می تواند این ترکیب مضر را خنثی کرده و از تشکیل رسوبات جلوگیری کند.

خواص عرق خارشتر برای سلامتی


حتما بخوانید : خواص درمانی و دارویی عرق دارچین


خواص عرق خارشتر برای کلیه

احتمالا معروف ترین مزیت خواص عرق خارشتر، پیشگیری یا برطرف کردن سنگ کلیه است. تجمع سموم و مواد زائد در بدن که باید از طریق کلیه ها از بین رفته یا برای دفع به مثانه فرستاده می شود، باعث ایجاد سنگ کلیه می شود. سنگ کلیه در چهار نوع اسید اورییکی، سیستینی، کلیسمی و عفونی وجود دارد. ورود این سنگ ها به میزنای می تواند باعث بروز درد شدید و طاقت فرسا در کمر و پهلو، ناحیه تحتانی شکم و لگن، تکرر ادرار، دفع ادرار دردناک، تغییر رنگ ادرار به قرمز یا قهوه ای یا صورتی می شود. بهترین روش درمان و دفع سنگ کلیه، دفع ادرار زیاد است. دفع ادرار زیاد نیاز به مصرف آب فراوان دارد و می توان از طریق مصرف تمام مواد خوراکی که حجم ادرار را افزایش می دهند، میزان ادرار را افزایش داد. می توان آب انار، هندوانه، دم کرده برگ ریحان و چای گزنه مصرف کرد. افرادی که مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستند، روزانه دو لیوان از عرق خارشتر مصرف کنند تا رسوبات سنگ کلیه دفع شده و از بروز سنگ کلیه جلوگیری شود. برای درمان سنگ کلیه نیز می توان روزی سه وعده از عرق خارشتر برای بزرگسالان و روزی نصف لیوان برای کودکان استفاده کرد.

نحوه مصرف عرق خارشتر

برای دانستن چگونگی مصرف عرق خارشتر، ابتدا باید به این مساله توجه کنید که این عرق را به چه منظور مصرف می کنید. اگر برای پیشگیری از سنگ کلیه از عرق خارشتر مصرف می کنید، باید روزی دو لیوان از این عرق بنوشید. اگر برای لاغری از این عرق مصرف می کنید، باید نصف لیوان از آن را همراه با آب میل کنید.

نحوه مصرف عرق خارشتر

موارد منع مصرف عرق خارشتر

افرادی که قصد استفاده از عرق خارشتر را دارند، باید توجه کنند که این عرق برای همه افراد مناسب نیست. افرادی که به بیماری هایی مثل حصبه، بواسیر، اسهال خونی، خون ادراری، آبله یا بیماری های دیگری دچار هستند، ممکن است با مصرف این عرق دچار مشکل شوند. همچنین مصرف این عرق در دوران بارداری و شیردهی نیز خطراتی به همراه دارد. ممکن است این افراد به عفونت کلیه یا مثانه دچار شوند، بنابراین مصرف این عرق به زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.

نتیجه گیری

عرق خارشتر یکی از محبوب ترین عرق های گیاهی با خواص درمانی بیشمار است. از این عرق جهت درمان سنگ کلیه، کاهش وزن، تصفیه خون و تقویت سیستم ایمنی بدن و ... استفاده می شود. اگر قصد مصرف آن را دارید، حتما موارد منع مصرف را بررسی کنید. به طور کلی توصیه می شود تا قبل از شروع به مصرف هر گونه گیاه یا عرقی، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. پزشک با توجه به شرایط سلامتی و سابقه پزشکی تان می تواند بهترین روش درمانی را برای شما تجویز کند.

از
6
رای