مکمل گابا چیست؛ روش مصرف، فواید و عوارض مکمل گابا (GABA)

مکمل گابا چیست؛ روش مصرف، فواید و عوارض مکمل گابا (GABA) گابا چیست ؛ فواید مکمل گابا برای سلامتی، بی خوابی و استرس و طریقه مصرف ، خطرات و عوارض مکمل گابا یا گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) در سلام دنیا بخوانید.

گاما آمینوبوتیریک اسید (با نام مستعار گابا) یکی از انتقال دهنده های عصبی ای است که مسئول آرام نگه داشتن شما در زیر فشار می باشد. بدن شما به خودی خود گابا را که یک انتقال دهنده عصبی است تولید می کند. با این وجود، در این بین برخی از افراد هستند که دوست دارند از مکمل های گابا استفاده کنند. توجه داشته باشید که تحقیقات در زمینه مکمل های گابا ناقص است. در این مطلب سلام دنیا، ما به تعریف مکمل گابا چیست؛ بررسی عملکرد و تاثیرات مکمل گاما؛ فواید و مزایای استفاده از مکمل گابا و خطرات و عوارض استفاده از مکمل گابا (GABA) پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

گابا چیست؟

گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) یک انتقال‌دهنده عصبی مهارکننده است (به این معنی که پیام‌های شیمیایی را در مغز شما کاهش می‌دهد). گابا اساساً می‌تواند تأثیر آرام‌ بخشی را بر استرس و اضطراب داشته باشد. یک مطالعه کوچک در سال 2020 نشان داد که افزایش تولید گابا می تواند علائم افسردگی را تسکین دهد.


حتما بخوانید: علائم افسردگی در مردان و زنان و درمان آن


با این حال، این مطالعه از مکمل های گابا برای افزایش واقعی گابا استفاده نمی کند. علم همچنین می‌گوید که گابا به کاهش استرس و بهبود خواب کمک می‌کند. به خاطر داشته باشید که ما قطعاً به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم نشان دهیم که این مکمل ها تا چه حد می توانند بر روی ما موثر باشند.

گابا چیست؛ همه چیز درباره مکمل گابا

توجه داشته باشید: گابا خود به تنهایی تاثیر گذار نمی باشد و اغلب با سروتونین، یکی دیگر از انتقال‌دهنده‌های عصبی به نام هورمون شادی همکاری می‌کند.

فواید و مزایای مکمل‌های گابا 

گابای بیشتر مساوی است با احساس تمرکز بیشتر. ریختن یک مشت قرص در روده هیچ وقت تضمین نمی کند که مواد به مغز شما برسد. یک تحقیق در سال 2020 شواهد بسیار محدودی برای مزایای مصرف خوراکی گابا پیدا کرد.

1. فواید و مزایای مکمل‌های گابا: از بین بردن اضطراب

از آنجا که گابا همراه با سروتونین برای جلوگیری از آدرنالین و پاسخ های منفی به استرس کار می کند، برخی از برندها آن را به عنوان درمانی برای اضطراب معرفی کرده اند. متأسفانه، علم واقعاً این تاثیر را تأیید نکرده است. در سال 2015، پژوهشگران اینگونه گزاش کرده اند: درست است که شواهدی به نفع اثر آرام بخشی مکمل‌های غذایی گابا وجود دارد، اما خب بیشتر این شواهد توسط محققان با تضاد منافع بالقوه گزارش شده است. به عبارت دیگر، شواهد محدودی مبنی بر اینکه مکمل‌های گابا اضطراب را کاهش می دهد وجود دارد.

فواید و مزایای مکمل‌های گابا 

نکته: درست است که گابا باعث افزایش ریلکسی و آرام بودن می شود، اما خب توجه داشته باشید که مکمل های غذایی گابا شاید نتوانند به مغز شما برسند و تفاوت واقعی را در شما به وجود بیاورند. تحقیقات بیشتری در مورد گابا رژیمی برای درک تأثیر آن بر اضطراب مورد نیاز است.


حتما بخوانید: بهترین درمان گیاهی برای استرس و اضطراب


2. فواید و مزایای مکمل‌های گابا: کاهش استرس

خوب، بنابراین اگر نمی‌توانید برای از بین بردن اضطراب یا بی‌خوابی به مکمل‌های گابا تکیه کنید، آیا می‌توانید حداقل برای تسکین استرس کوتاه‌مدت از گابا استفاده کنید؟ شاید. در ادامه خلاصه ای از تحقیقات آورده شده است: یک مطالعه در سال 2011 بر روی 30 نفر نشان داد که کسانی که گابا (25 یا 50 میلی‌گرم در هر نوشیدنی) مصرف می‌کردند، نسبت به کسانی که مصرف نمی‌کردند، خستگی ذهنی و جسمی کمتری را در طول آزمون ریاضی گزارش کردند. مطالعه دیگری در سال 2011 با 63 شرکت‌کننده نشان داد که مصرف 100 میلی‌گرم گابا 30 دقیقه قبل از یک فعالیت استرس‌زا باعث کاهش احساس استرس می‌شود. با وجود تمام این تحقیقات، محققان هنوز هم درباره میزان تأثیر مکمل‌های گابا بر فشار روانی - و این که دقیقاً کدام دوز بهتر است - شک دارند.

3. فواید و مزایای مکمل‌های گابا: مبارزه با مشکلات بی خوابی

اینم یه خبر خوب: در یک مطالعه کوچک در سال 2018، افراد مبتلا به بی‌خوابی که 300 میلی‌گرم گابا قبل از خواب مصرف کرده‌اند، سریع‌تر از افرادی که قرص دارونما مصرف کرده‌اند، به خواب رفته اند. همچنین شرکت کنندگان پس از 4 هفته مصرف مکمل، خواب بهتری را گزارش کرده اند. این مطالعه بسیار کوچک بود و یک بررسی تحقیقاتی در سال 2020 شواهد بسیار محدودی برای مزایای خواب مکمل گابا پیدا کرد. باز هم، ما به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا بدانیم که آیا مکمل‌های گابا کمکی به بی خوابی می کنند یا خیر.

فواید مکمل گابا برای بی خوابی

نحوه مصرف مکمل های گابا

همیشه قبل از مصرف مکمل های گابا - به خصوص اگر افسردگی بالینی یا اضطراب دارید -  با پزشک خود صحبت کنید. یک دکتر می تواند به تعیین دوز مناسب کمک کند و نیز تأییده لازم را بدهد که مکمل ها با داروهای تجویزی شما تداخلی نداشته باشند. هنگامی که پزشک به شما اجازه داد، یک مکمل گابا با کیفیت از یک شرکت معتبر خریداری کنید (اداره غذا و دارو مکمل‌های غذایی مانند داروها را آزمایش نمی‌کند).

خطرات و عوارض استفاده از مکمل گابا

از آنجایی که مکمل های GABA به طور کلی مورد بررسی قرار نگرفته اند، تعیین خطرات و عوارض جانبی آن دشوار می باشد. یکی از خطرات اصلی هر مکمل این است که می تواند با داروهای تجویزی یا بدون نسخه شما تداخل داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است در افرادی که از داروهای ضد فشار خون استفاده می کنند، به نگرانی های مربوط به فشار خون منجر شود.


حتما بخوانید: برای کاهش و پایین آوردن فشار خون بالا چه بخوریم


علاوه بر این، افراد باردار یا کسانی که شیر می دهند باید از مکمل های گابا اجتناب کنند زیرا ممکن است باعث نوسانات هورمونی در آن ها شود. اگر می‌خواهید گابا یا هر مکمل دیگری را به سرعت مصرف کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. توجه داشته باشید که هنگام امتحان یک غذا، مکمل یا داروی جدید، خطر واکنش آلرژیک هم نیز وجود دارد. اگر پس از اولین بار مصرف مکمل‌های گابا دچار تورم گلو، تنگی نفس، سرگیجه یا هر علامت هشداردهنده دیگری شدید، در اسرع وقت به دنبال کمک باشید.

خطرات و عوارض استفاده از مکمل گابا

عوارض جانبی استفاده از مکمل گابا

از آنجایی که مکمل های گابا به خوبی مطالعه نشده اند، عوارض جانبی آن هنوز کاملا ناشناخته است. همیشه با کمترین دوز ممکن شروع کنید تا احتمال بروز علائم ناخوشایند را برای خود کاهش دهید. شما می توانید عوارض جانبی رایج مکمل ها را همچون موارد زیر تجربه کنید:

  • سردرد
  • ناراحتی معده
  • فشار خون
  • خواب‌آلودگی (از آنجایی که گابا به منظور ایجاد آرامش در شما مصرف می شود، پس از مصرف گابا از رانندگی - تا زمانی که بدانید چگونه بر هوشیاری شما تأثیر می‌گذارد - اجتناب کنید)
سخن آخر

گابا یک انتقال دهنده عصبی ضروریست که در خواب، تسکین استرس، و آرامش نقش مهمی دارد. درست است که بدن شما خود گابا را به تنهایی می سازد، اما خب برخی از افراد دوست دارند مکمل ها را هم نیز در این بین مصرف کنند. برخی از برندها ادعا می کنند که مکمل های گابا آنها به آرامش مغز شما کمک می کند. توجه داشته باشید که متاسفانه تحقیقات در این زمینه محدود است. شواهد مربوط به مزایای سلامت روان از مکمل گابا هنوز بسیار ناچیز است. اگر که مکمل‌های گابا بتوانند به کاهش استرس در شما کمک کنند، مدیریت استرس کوتاه‌مدت می باشد. قبل از مصرف قرص گابا به هر دلیلی، با پزشک خود صحبت کنید. پزشکان به شما در مورد هرگونه تداخل منفی با داروهای فعلی یا ویتامین هایتان هشدار می دهند و به شما کمک می کنند دوز مطمئنی را برای خود تعیین و سپس مصرف کنید.


مقالات مرتبط:

درمان سریع سردرد با 11 روش خانگی موثر و فوری

فواید و عوارض مولتی ویتامین و مکمل A-Z که نمیدانستیداز
1
رای