ریشه گالانگال چیست؛ خواص و مضرات گیاه خسرودار برای زنان و مردان

ریشه گالانگال چیست؛ خواص و مضرات گیاه خسرودار برای زنان و مردان ریشه گانگال چیست و برای چی خوبه؛ خواص و مضرات گیاه خسرودار (خولنجان) برای زنان، مردان، اسپرم، پوست و مو، زیبایی، درمان بیماری ها مغز و قلب و طریقه مصرف آن در سلام دنیا بخوانید.

ریشه گالانگال که با نام‌های خسرودار، ریشه لائوس، کاه، گالانگا یا زنجبیل نیز شناخته می‌شود، عضوی از خانواده زنجبیلیان Zingiberaceae است. ریشه گالانگال مزایای زیادی از جمله مبارزه با التهاب،تقویت سیستم ایمنی، محافظت در برابر سرطان دارد. ما در این مقاله از سلام دنیا در مورد خواص و مضرات عالی گیاه خسرودار یا همان ریشه گالانگال برای زنان، مردان، اسپرم، تهوع، پوست، سرطان و چربی خون صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

گیاه خسرودار یا ریشه گالانگال چیست و برای چی خوبه

مزایای ریشه گالانگال شامل مبارزه با التهاب، تقویت سیستم ایمنی، افزایش تعداد و تحرک اسپرم، محافظت در برابر سرطان، ضد میکروب طبیعی، مفید برای پوست، حمایت از سلامت گوارش،افزایش سلامت مغز است. ریشه گالانگال ممکن است به کاهش سطح کلسترول خون کمک کند، با بیماری های تنفسی مبارزه کند. می تواند سلامت قلب را تقویت کند و ممکن است به رفع حالت تهوع کمک کند. دوستداران غذاهای تایلندی ممکن است با مرکبات موجود در سوپ ها و کاری آشنا باشند. زنجبیل نیست، گلنگال است.


حتما بخوانید: برای حالت تهوع چی بخوریم


نام دیگر گیاه ریشه گالانگال 

ریشه گالانگال که با نام‌های خسرودار، ریشه لائوس، کاه، گالانگا یا زنجبیل نیز شناخته می‌شود، عضوی از خانواده زنجبیلیان Zingiberaceae است. این زنجبیل از خانواده یکسانی است که ظاهری مشابه دارد اما طعم آن متفاوت است. ریشه گالانگال طعمی تند فلفلی و تقریباً مرکباتی دارد، در حالی که زنجبیل تازه، تند و اصلاً شیرین نیست. پوست ریشه گالانگال صاف تر و رنگ پریده تر از زنجبیل است و گوشت آن بسیار سفت تر است. نمی توان آن را مانند زنجبیل رنده کرد، اما در عوض باید قبل از استفاده خرد یا ریز شود.

گیاه خسرودار یا  ریشه گالانگال چیست

فواید گیاه خسرودار برای سلامتی و درمان بیماری های زنان و مردان

1. ریشه گالانگال: یک ادویه و یک درمان

برای هزاران سال، شفا دهندگان عربی و آسیایی ریشه گالانگال را به‌عنوان غذا و دارو ارزشمند می‌دانستند - هر دو  دلایل خوبی هستند. به لطف تجارت مواد غذایی، ریشه گالانگال راه خود را به دنیای غرب پیدا کرد و اکنون در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.با این اوصاف، بیایید سفری داشته باشیم تا اینکه دقیقاً چگونه می تواند برای سلامتی شما مفید باشد را کشف کنیم .

2. ریشه گالانگال دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان است

یک وعده 100 گرمی ریشه گالانگال خام فقط 71 کالری، کمی بیش از 6 درصد پروتئین، بدون چربی و 85 درصد کربوهیدرات دارد. با این حال، ریشه گالانگال مملو از فلاونوئیدها مانند آلپین، کامپفراید، گالانژین-3- متیل اتر و گالانژین است. ریزوم همچنین حاوی فلوبافان، گالانگول، باسورین، گادننس، تانن، اوژنول و کامپفرید است.آنها با عملکردهای تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد التهابی مرتبط هستند. مثال: متیل سینامات، سینئول و دی پینن.

در مورد ویتامین ها و مواد معدنی، غنی از ویتامین های A و C، آهن و سدیم است.

13 دلیل اصلی برای استفاده از ریشه گالانگال (گیاه خسرودار)

1. خواص گیاه خسرودار: مبارزه با التهاب

علاوه بر کمک به جلوگیری از پیری زودرس، قدرت ضد التهابی ریشه گالانگال به آرام کردن التهاب در سراسر بدن گره خورده است. جینجرول های ضدالتهابی در مهار سنتز پروستاگلاندین ها نقش دارند که برخی از کارشناسان را به این باور می رساند که ممکن است به بیماران مبتلا به آرتروز کمک کند.

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که galangin، یک فلاونول در ریشه گالانگال کمتر می‌تواند با مهار فسفوریلاسیون ERK و NF-κB-p65، اثر ضد التهابی ایجاد کند. التهاب پاتوژنز رایج بسیاری از بیماری های مزمن از جمله آرتریت روماتوئید، بیماری های التهابی پوست و بیماری روده است.

2. خواص گیاه خسرودار: تقویت سیستم ایمنی بدن 

ریشه گالانگال مقادیر خوبی از ویتامین C و بیش از ده ها آنتی اکسیدان از جمله آلپاین و galangin را ارائه می دهد که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. علاوه بر این، تحقیقات نشان داد که چاویکول جدا شده از ریزوم های آلپینیا ریشه گالانگال از تکثیر HIV-1 جلوگیری می کند.


حتما بخوانید: تقویت سیستم ایمنی بدن با 15 داروی گیاهی و غذایی


3. خواص گیاه خسرودار برای مردان: افزایش تعداد و تحرک اسپرم

در خاورمیانه، ریشه گالانگال به عنوان یک داروی غرایز جنسی استفاده می شود، و آسیایی های جنوب شرقی اغلب از ریشه گالانگال در درمان اختلالات قاعدگی استفاده می کنند. تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است، اما یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که عصاره اتانولی A. galanga به طور قابل توجهی اسپرم زایی موش را افزایش می دهد. علاوه بر این، نشان داده شده است که مکمل روزانه آب انار و ریشه گالانگال تحرک اسپرم را تا سه برابر افزایش می دهد.

خواص گیاه خسرودار برای مردان

4. خواص گیاه خسرودار: محافظت در برابر سرطان 

ریشه گالانگال عضوی از خانواده Zingiberaceae است که شامل زنجبیل، زردچوبه و هل نیز می شود. این گروه از گیاهان حاوی فیتوکمیکال‌هایی هستند که به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدسرطان‌زایی با پیشگیری از سرطان مرتبط هستند. Galangin، یک فلاونوئید موجود در ریشه گالانگال، نشان داده است که با سمیت ژنتیکی شیمیایی مبارزه می کند. Galangin همچنین با آپوپتوز مرتبط است، برنامه خود تخریبی که بدن برای از بین بردن سلول های ناکارآمد از آن استفاده می کند. مطالعه ای توسط Ha TK و همکاران نشان داد که galangin باعث آپوپتوز سلول های سرطانی روده بزرگ انسان HCT-15 و HT-29 می شود.

دانشمندان می گویند ریشه گالنگل در برابر سرطان معده، پوست، پانکراس، سینه و کبد موثر است. بر اساس یک مطالعه در سال 2014 ، عصاره آبی آلپینیا ریشه گالانگال دارای اثر ضد تکثیر بر روی تومور معده انسان (AGS) و رده های سلولی L929 است. اگر این درست باشد، مردم مجبور نیستند، در آینده عوارض جانبی ناخوشایند شیمی درمانی را تحمل کنند.

5. خواص گیاه خسرودار: ریشه گالانگال یک ضد میکروب طبیعی است

مطالعات نشان می‌دهد که اسانس‌های حاصل از ریزوم‌های خشک و تازه ریشه گالانگال می‌توانند باکتری‌ها، مخمرها، قارچ‌ها و انگل‌ها را مهار کنند. Terpinen-4-ol، یکی از مونوترپن های موجود در اسانس ریشه گالانگال ، دارای فعالیت ضد میکروبی در برابر تریکوفیتون منتاگروفیت ها است.

استات استاتوکسی چاویکول (ACA) موجود در ریشه گالانگال علیه استافیلوکوکوس اورئوس، لیستریا مونوسیتوژنز، اشریشیا کلی، سالمونلا تیفی موریوم و کلستریدیوم پرفرنجنس فعال است. در مقایسه با زردچوبه و زنجبیل، ریشه گالانگال در برابر استافیلوکوکوس اورئوس موثرتر است.

آلپینیا ریشه گالانگال همچنین طیف گسترده ای از قارچ ها از جمله آسپرژیلوس نیجرا، فشانک سیاه، Trichophyton longifusus مورستان، قارچ فوزاریوم Colletotrichum musae، Fusarium oxysporum و Trichophyton rubrum را مهار می کند.

6. خواص گیاه خسرودار ( ریشه گالانگال) برای پوست

ما می‌دانیم که آنتی‌اکسیدان‌ها از سلامت پوست حمایت می‌کنند، اما ریشه گالانگال ممکن است در واقع به عقب برگرداندن زمان در هنگام پیری پوست کمک کند. در یک مطالعه مربوط به داخل بدن (in vivo) که در Costetics and Toiletries منتشر شد، دانشمندان بیان کردند که عصاره ریشه گالانگال تولید اسید هیالورونیک را افزایش می دهد. با کمال تعجب، شرکت کنندگان کاهش خطوط لبخند، افزایش درخشندگی پوست و تراکم پوست را گزارش کردند.

ریشه گالانگال همچنین اگزما، سوزش و خارش و عفونت های قارچی را تسکین می دهد. با دوز سالم ویتامین C، ریشه گالانگال به جوانسازی پوست نیز کمک می کند. 


حتما بخوانید: خواص سرم هیالورونیک اسید برای پوست


7. خواص گیاه خسرودار ( ریشه گالانگال) برای سلامت دستگاه گوارش

فیبر موجود در ریشه گالانگال – دو گرم در هر صد گرم – از سلامت روده و منظم بودن روده حمایت می کند.ریشه گالانگال ترشح بزاق و اسید گوارشی را کاهش می دهد و در نتیجه دستگاه گوارش را تسکین می دهد. این به ویژه برای بیماران زخمی مفید است.در طب آیورودا و سایر طب جایگزین آسیایی،ر یشه گالانگال برای کمک به گاز، گرفتگی عضلات، یبوست و حتی توقف سکسکه استفاده می شد. اندونزیایی ها ریشه گالانگال تازه رنده شده با نمک را با معده خالی مصرف می کنند تا مشکلات گوارشی را کاهش دهند.

خواص ریشه گانگال برای سلامتی

8. خواص گیاه خسرودار ( ریشه گالانگال) برای سلامت مغز 

برخی از مواد مغذی و ACA موجود در ریشه گالانگال با مغز سالم و شناخت بهتر و همچنین محافظت در برابر افسردگی مرتبط است. همچنین شواهد نشان می دهد که با کاهش رسوب پلاک بتا آمیلوئید در مغز، این ادویه می تواند شروع بیماری های عصبی را کند یا از آن جلوگیری کند. تحقیقات حیوانی نیز اثر ضد فراموشی آلپینیا ریشه گالانگال را تایید کرده است.

اگر می‌خواهید خاطرات خود را نگه دارید یا از زوال شناختی جلوگیری کنید، سعی کنید آن را به یک مواد غذایی اصلی تبدیل کنید.

9. خواص گیاه خسرودار ( ریشه گالانگال) برای کاهش سطح کلسترول خون 

مدت‌هاست می‌دانستیم که افزایش سطح کلسترول خطر ابتلا به تقریباً هر بیماری مزمن، از جمله حمله قلبی، بیماری عروق محیطی و سکته را افزایش می‌دهد. کامپفرول، کورستین و گالانین، فلاونوئیدهای اولیه موجود در ریشه گالانگال، می توانند از افزایش کلسترول جلوگیری کنند. تحقیقات همچنین نشان می دهد که این ترکیبات می توانند سنتاز اسید چرب را مهار کنند و در نتیجه سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون را کاهش دهند.

10. خواص گیاه خسرودار ( ریشه گالانگال) برای درمان بیماری های تنفسی

ریشه گالانگال برای هزاران سال به عنوان یک درمان طبیعی برای سرماخوردگی، سرفه و گلودرد در سراسر آسیا مورد استفاده قرار گرفته است. چای ریشه گالانگال به دلیل خواص خلط‌آوری که دارد به انبساط ریه‌ها و شل شدن خلط کمک می‌کند. اثر ضد اسپاسم ادویه باعث کاهش خلط و همچنین گشاد شدن برونشیل ها می شود. عصاره ریشه گالانگال همچنین به دلیل اثر ضد التهابی خود به کنترل و تسکین آسم و سندرم دیسترس تنفسی حاد کمک می کند.پزشکان طب سنتی آن را برای درمان بیماری‌های تنفسی پیشنهاد می‌کنند، ریشه تازه رنده شده ریشه گالانگال را دو یا سه بار در روز در آب داغ خیس کنید.

11. خواص گیاه خسرودار ( ریشه گالانگال) برای تقویت سلامت قلب

ریشه گالانگال از چند طریق از قلب شما محافظت می کند. نشان داده شده است که این ادویه باعث بهبود گردش خون، کاهش کلسترول LDL و تری گلیسیرید و همچنین ضد التهاب می شود. مطالعات نشان می دهد که ریشه گالانگال می تواند انقباضات قلبی را کاهش دهد و از غش و حمله قلبی محافظت کند . فیبر غذایی با اتصال به کلسترول در گردش و حذف آن از سیستم، خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. ریشه گالانگال دارای مقدار مناسبی فیبر است که آن را به یک ادویه دوستدار قلب تبدیل می کند.


حتما بخوانید: برای تقویت قلب چه بخوریم


12. خواص گیاه خسرودار ( ریشه گالانگال) برای زیبایی و ترمیم سوختگی

ریشه گالانگال نیروگاه آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب، ویتامین ها و مواد معدنی است. حتی دارای خواص ضد عفونی کننده است که به این معنی است که شما محلول یک مرحله ای خود را برای همه چیز از خشکی پوست سر، شوره سر، نازک شدن مو، انتهای دوشاخه و موارد دیگر دارید. آب ریشه گالانگال (یا ماسک) مانند جادو برای بهبود گردش خون در پوست سر عمل می کند.

ریشه گالانگال یکی از ضروریات رژیم زیبایی است. به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی، زیر پوست قرار می گیرد تا باکتری های مولد آکنه را از بین ببرد. و بهترین بخش این است که این کار را بدون تحریک پوست انجام می دهد.آنتی اکسیدان های موجود در ریشه باعث تقویت پوست می شود و با خطوط و چین و چروک ها مبارزه می کند، خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد و موارد دیگر. در طب عامیانه از ریشه گالانگال برای تسکین و تسریع زخم های سوختگی استفاده می شد.

برای داشتن پوستی شاداب و جوان، مخلوط ریشه گالانگال رنده شده، عسل و آبلیمو را به طور منظم بمالید.

خواص گیاه خسرودار ( ریشه گالانگال) برای زیبایی

13. خواص گیاه خسرودار ( ریشه گالانگال) برای درمان حالت تهوع

ریشه گالانگال از دیرباز یک داروی محبوب برای تهوع بوده است که اغلب ناشی از تهوع صبحگاهی، بیماری حرکت و دریازدگی است. علاوه بر استفاده سنتی برای حالت تهوع، علم مدرن نیز از این ادعاها پشتیبانی می کند.به طور خاص، شواهد به جینجرول، ماده فعال موجود درریشه گالانگال و سایر اعضای Zingiberaceae اشاره می کند. یک مدل حیوانی نشان داد که جینجرول می تواند عملکرد دستگاه گوارش را افزایش داده و ماهیچه ها را شل کند، که می تواند حالت تهوع و استفراغ را تسکین دهد.

عوارض و مضرات گیاه خسرودار (ریشه گانگال)

تحقیقات اطلاعات کمی در مورد عوارض جانبی ریشه گالانگال نشان می دهد. در واقع، ریشه گالانگال به عنوان یک غذای ضد حساسیت طبقه بندی می شود، بنابراین احتمال اینکه آلرژی پوستی یا روده ای را تجربه کنید وجود دارد.

همانطور که گفته شد، ریشه گالانگال ممکن است تولید اسید معده را افزایش دهد. اگر هر گونه بیماری گوارشی دارید، احتمالاً بهتر است از این ریشه اجتناب کنید.مانند بسیاری از گیاهان، اگر باردار هستید یا از دارویی استفاده می کنید، از زیاده روی در مصرف آن خودداری کنید.

راه های استفاده از ریشه گالانگال

راه های زیادی برای استفاده از ریشه های ریشه گالانگال وجود دارد. برای سوپ آن را رنده یا چرخ کنید. شما همچنین می توانید برش های نازک و کامل اضافه کنید تا طعم  قوی داشته باشید، اما تکه های آن را قبل از سرو بردارید.پودر ریشه گالانگال امروزه محبوب است. از آن برای طعم دادن به سوپ های زمستانی استفاده کنید.

سخن آخر

ریشه گالانگال که با نام‌های خسرودار، خولنجان، ریشه لائوس، کاه، گالانگا یا زنجبیل نیز شناخته می‌شود. و خواص درمانی گیاه خسرودار برای سلامتی و درمان بیماری ها زنان و مردان متعدد است. همچنین ریشه گالانگال یکی از ضروریات رژیم زیبایی است. به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی، زیر پوست قرار می گیرد تا باکتری های مولد آکنه را از بین ببرد.


مقالات مرتبط:

خواص و مضرات خولنجان برای زنان، مردان و لاغری

خواص و مضرات سیاه گیله [قره قاط] برای قاعدگی، سلامتیاز
1
رای