حلقه معده چیست و چگونه عمل می کند؟ مزایا، عوارض و روش های جایگزین آن

حلقه معده چیست و چگونه عمل می کند؟ مزایا، عوارض و روش های جایگزین آن حلقه معده یک درمان جراحی برای چاقی محسوب می شود. روال آن شامل قرار دادن یک حلقه قابل باد شدن در نزدیکی قسمت بالای معده می باشد که باعث می شود فرد با مصرف غذای کمتری احساس سیری پیدا کند.

حلقه معده یک درمان جراحی برای چاقی محسوب می شود. این نوع مداخلات به عنوان جراحی لاغری نیز شناخته می شوند. این روال معده را کوچک تر کرده و باعث می شود فرد با خوردن غذای کمتر احساس سیری پیدا کند. انجمن متابولیک و جراحی لاغری آمریکا (ASMBS) تخمین می زند که حدود 216000 عمل جراحی لاغری در سال 2016 در آمریکا انجام پذیرفته است. از این مقدار، 3.4 درصد عمل حلقه معده بوده است. جراحی معده برداری آستینی مرسوم ترین جراحی در این زمینه بوده و حدود 58.1 درصد موارد را به خود اختصاص داده است.

نکات کلیدی درباره جراحی حلقه معده

در اینجا یک سری نکات کلیدی درباره جراحی حلقه معده را بیان می نماییم.

 • جراحی حلقه معده نوعی جراحی برای کاهش وزن یا لاغری محسوب می شود.
 • این جراحی از لحاظ تهاجمی بودن در سطح پایین، سریع، قابل بازگشت و قابل تنظیم می باشد که اندازه معده را برای کاهش میزان مصرف غذا کم می کند.
 • این روال شامل قرار دادن یک حلقه قابل باد شدن در نزدیکی قسمت بالای معده می باشد که باعث می شود فرد با مصرف غذای کمتری احساس سیری پیدا کند.
 • بعد از جراحی، لازم است که ابتدا برای مدتی فرد صرفاً مایعات و بتدریج تا 6 هفته غذاهای ملایم و نرم مصرف نماید.
 • این روش می تواند باعث کاهش قابل توجه وزن شده و دیابت را بهبود بخشد اما میزان کاهش وزن بین افراد بسیار متفاوت می باشد.

نکات کلیدی درباره جراحی حلقه معده

حلقه معده چیست و چگونه عمل می کند؟

حلقه معده نوعی جراحی برای کاهش وزن است که شامل قرار دادن یک حلقه سیلیکونی در اطراف قسمت بالایی معده برای کاهش اندازه فضای معده و مصرف کمتر غذا می باشد. این روش برای استفاده به عنوان یک درمان کاهش وزن توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده است. این حلقه در اطراف قسمت بالایی معده قرار گرفته و لوله متصل به آن از طریق یک درگاه در زیر پوست شکم قابل دسترسی می باشد. تنظیمات لازم برای تغییر درجه محدودیت در اطراف معده انجام می شود. این حلقه ، یک کیسه کوچک معده را در بالای آن تشکیل می دهد و مابقی معده در پایین آن قرار می گیرد.

هرچه این کیسه معده کوچکتر باشد، میزان غذایی که می تواند در معده نگهداری شود را در هر زمان بیشتر کاهش می دهد. نتیجه داشتن حس سیری پس از مصرف مقدار کمتری غذا می باشد. این مساله باعث می شود که گرسنگی کمتر شده و به طور کلی فرد غذای کمتری مصرف نماید. مزیت این روش لاغری در این است که تمامی غذای مصرف شده هضم شده و به صورت عادی جذب بدن می گردد و هیچ گونه اختلالی در روال جذب مواد غذایی پدید نمی آید.

جراحی

حلقه معده با بیهوشی عمومی در بدن قرار داده می شود. این روال معمولاً در یک کلینیک درمانی صورت پذیرفته و بیمار معمولاً همان روز از کلینیک مرخص می شود.  این روال در سطح تهاجمی پایین قرار داشته و از طریق شکاف هایی بسیار کوچک در بدن انجام می شود. جراح بین یک تا پنج شکاف کوچک را در قسمت شکم بیمار ایجاد می نماید. جراحی سپس با استفاده از لاپراسکوپ انجام می شود که لوله باریک و بلند همراه با یک دوربین می باشد. این روال معمولاً بین 30 تا 60 دقیقه به طول می انجامد. بیمار از نیمه شب قبل از عمل نبایستی چیزی بخورد. اکثر افراد بعد از گذشت دو روز می توانند به روال عادی فعالیت های زندگی شان برگردند اما معمولاً به یک هفته مرخصی از کارشان نیاز دارند.

روش جراحی و قرار دادن حلقه معده

رژیم غذایی پس از جراحی حلقه معده

در ابتدا مصرف غذا بایستی محدود شود.

 • برای چند روز اول پس از جراحی، رژیم غذایی باید صرفاً محدود به آب و مایعاتی مانند سوپ رقیق باشد.
 • تا پایان هفته چهارم، مایعات و غذاهای مخلوط یا چرخ شده مانند: ماست یا پوره سبزیجات قابل خوردن می باشند.
 • از هفته 4 تا 6 غذاهای نرم قابل مصرف هستند.
 • بعد از گذشته 6 هفته، فرد می تواند رژیم غذایی عادی داشته باشد.

چه کسی باید تحت عمل حلقه معده قرار بگیرد؟

قرار دادن حلقه معده تنها در مواردی توصیه می شود که فرد دچار چاقی مفرط بوده، اندیس BMI فرد 35 یا بیشتر بوده و یا بالاتر از 30 بوده و فرد دارای مشکلات مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون یا آپنه خواب باشد. جراحی تنها در صورتی انجام می شود که سایر گزینه های درمانی مانند: تغییرات در سبک زندگی، رژیم غذایی و فعالیت بدنی و همچنین داروها موفق نباشند.

جراحی کاهش وزن برای افراد زیر توصیه نمی شود:

 • افرادی که دچار سوء مصرف الکل و مواد می باشند
 • افراد دارای بیماری های روانی کنترل نشده
 • افراد ناتوان در تشخیص مزایا و معایب این عمل، نتایج آن، گزینه های دیگر و تغییرات مورد نیاز در سبک زندگی

چه کسانی می توانند جراحی حلقه معده انجام دهند

مزایا جراحی لاغری (حلقه معده)

مزایای این روش جراحی لاغری عبارتند از:

 • احتمال کاهش وزن بلند مدت برای برای مبتلایان به چاقی
 • بهبودی نسبتاً سریع
 • شانس کم عفونت زخم ها و یا بروز فتق پس از جراحی
 • کاهش ریسک دیابت، فشار خون بالا، بی اختیاری ادراری و سایر مشکلاتی که مرتبط با اضافه وزن می باشند
 • از دست ندادن امکان جذب موادغذایی
 • بهبود کیفیت زندگی پس از جراحی در بیشتر موارد

همچنین امکان برداشتن یا تنظیم دوباره حلقه برای بیمار در صورت نیاز وجود دارد. قابلیت تنظیم یعنی که حلقه می تواند تنگ تر یا شل تر شود اگر که کاهش وزن بیمار قابل قبول نبوده یا پس از غذا خوردن، بیمار استفراغ نماید. به طور میانگین 40 تا 60 درصد اضافه وزن فرد ممکن است برطرف شود اما میزان این مساله بستگی به فرد دارد.

مزایای عمل جراحی حلقه معده

خطرات و عوارض جانبی عمل جراحی حلقه معده

ریسک هایی در خصوص انجام عمل جراحی حلقه معده وجود دارد:

 • بعضی افراد ممکن است نسبت به بیهوشی واکنش منفی نشان دهند مانند: واکنش های آلرژی، مشکلات تنفسی، ایجاد لخته خونی در پاها که ممکن است به ریه ها منتقل شوند (آمبولی ریوی)، از دست دادن خون، عفونت، حمله قلبی یا سکته در طول یا پس از جراحی.
 • روند کاهش وزن ممکن است در این روش نسبت به سایر روش ها کندتر باشد.
 • حلقه ممکن است سر خورده یا مشکلات مکانیکی پیدا کند یا بتدریج در معده تخریب شده و نیازمند برداشته شدن باشد.
 • درگاه لوله ممکن است جابجا شده و نیازمند انجام جراحی مجدد برای تنظیم شدن باشد. بین 15 تا 60 درصد از افراد اعلام کرده اند که نیاز به یک جراحی بعدی پیدا کرده اند.

افراد لازم است که توصیه های رژیم غذایی پس از عمل با دقت پیروی نمایند زیرا پرخوری می تواند باعث بروز استفراغ یا گشاد شدن مری شود. همانند سایر انواع جراحی های لاغری، حلقه معده نیز ریسک هایی را به همراه دارد:

 • آسیب به معده، روده ها و سایر ارگان های داخلی بدن در حین جراحی
 • فتق
 • التهاب دیواره معده (گاستریتیس)، سوزش معده و زخم های معده
 • عفونت زخم ها
 • ایجاد جای زخم معده ای-روده ای که می تواند باعث انسداد مسیر روده شود.
 • تغذیه ضعیف تر به دلیل مصرف کمتر موادغذایی

کاهش وزن می تواند برای بعضی افراد باعث ایجاد اعتماد به نفس شود که این می تواند یکی دیگری از مزایای این روش درمانی محسوب شود. با این وجود اگر فردی با امید کاهش وزن سریع و ناگهانی به این عمل تن می دهد یا کاهش وزن اصلی ترین دلیل وی برای انتخاب این روش می باشد، ممکن است نتایج کار برای وی چندان رضایت بخش نباشد.

خطرات و عوارض جانبی عمل جراحی حلقه معده

انواع جراحی های لاغری

حلقه معده تنها شکل جراحی لاغری نمی باشد.

1. گذرگاه فرعی معده

به نام گذرگاه فرعی روکس ان وای (RNY) معده نیز شناخته می شود. در این روال، جراح معده به نوعی معده را بخیه زده و کوچک می نماید سپس معده را مستقیماً به روده کوچک متصل می سازد. این کار مصرف غذا و جذب کالری و سایر مواد مغذی را کاهش می دهد. معایب این روش عبارتند از: تغییر در هورمون های روده و کاهش جذب مواد مغذی. بازگرداندن این روال به حالت اولیه نیز دشوار است.

2. گاسترکتومی آستینی

 این شامل برداشتن بخش عمده ای از معده و قرار دادن یک لوله و یک آستین موزی شکل است که با بخیه بسته شده است. این کار باعث کاهش غذای مورد نیاز برای بدست آوردن احساس سیری می شود اما متابولیسم بدن را بر هم زده و قابل بازگشت نیز نمی باشد.

3. سوییچ دوازدهه

این جراحی شامل دو روال می باشد. ابتدا، جراح غذا را به روده کوچک مانند گاسترکتومی آستینی هدایت می کند. سپس مجدداً با یک مسیر فرعی از بخش عمده ای از مسیر روده کوچک نیز عبور داده می شود. کاهش وزن در این روش بسیار سریع می باشد اما ریسک های آن مانند بروز مشکلات مرتبط با جراحی یا کمبود مواد مغذی در بدن نیز بیشتر خواهد بود.

منبع: medicalnewstoday

از
0
رای