تست بارداری خانگی؛ 10 روش تست حاملگی در خانه و تفسیر نتایج آن

تست بارداری خانگی؛ 10 روش تست حاملگی در خانه و تفسیر نتایج آن بهترین تست بارداری خانگی ؛ 10 تست حاملگی در خانه، روش انجام تست بارداری خانگی بانمک، قند، سرکه، پودر خردل؛ خمیر دندان، صابون، فواید تست بارداری در خانه، تست بارداری دقیق در سلام دنیا بخوانید.

تست حاملگی خانگی برای بررسی بارداری همیشه ارزان ترین و سریع ترین راه برای دانستن بارداری بوده ، در این مطلب از سلام دنیا درباره انجام تست بارداری خانگی در منزل، 10 آزمایش ساده و طبیعی برای تست بارداری در خانه، انجام تست های بارداری دقیق تر، فواید تست بارداری خانگی و مورد اطمینان بودن یا نبودن تست های بارداری خانگی از نظر پزشکی صحبت خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

مادر شدن چیزی است که با نتیجه مثبت تست بارداری آغاز می شود. هنگامی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید یا نگران هستید که ممکن است باردار شده باشید، آزمایش بارداری راهی برای دانستن با اطمینان است. 

اگردیگر پریود نمی شوید و احتمال این هست که باردار باشید، انجام تست بارداری عاقلانه است زیرا به اضطراب شما پایان می دهد و به شما در تصمیم گیری برای مرحله بعدی کمک می کند. کیت‌های تست بارداری در فروشگاه‌های پزشکی موجود است که می‌توانید از آنها برای اطلاع از بارداری خود استفاده کنید، اما تست‌های بارداری خانگی مزایای خاص خود را دارند. 

آیا می خواهید بدانید چگونه به طور طبیعی در خانه تست بارداری انجام دهید؟ این مقاله راهنمای کامل تست های بارداری خانگی و موارد دیگر را برای شما اورده است.  

چگونه در خانه تست بارداری انجام دهیم؟ (انواع تست بارداری در خانه)

می‌توانید با اضافه کردن نمونه ادرار به مواد معمول خانگی مانند نمک، شکر، بیکینگ پودر، شراب و غیره، تست بارداری خانگی انجام دهید.پس از اینکه جنین خود را به دیواره رحم متصل کرد و در رحم قرار گرفت، بدن شروع به تولید هورمون خاصی به نام گنادوتروپین کوریونی انسانی می کند.که به عنوان هورمون بارداری نیز شناخته می شود.

اگر باردار هستید، هورمون گنادوتروپین در ادرار شما وجود دارد هم چنین اگر باردار نباشید این هورمون در بدن شما وجود نخواهد داشت. اکثر تست‌های بارداری خانگی بدون کیت بر اساس این اصل کار می‌کنند که ادرار حاوی HCG یا گنادوتروپین نسبت به ادرار معمولی با مواد خانگی واکنش متفاوتی  را نشان می‌دهد. با این حال، هیچ مدرک علمی یا مطالعه ای برای حمایت از این ادعا وجود ندارد.  

10 آزمایش ساده و طبیعی برای تست بارداری خانگی

اگر قاعدگی خود را از دست داده اید و حالت تهوع دارید یا سایر علائم اولیه بارداری وجود دارد، می توانید بدون نیاز به رفتن به فروشگاه برای تهیه کیت آزمایش، به سرعت با آزمایش خانگی بررسی کنید که آیا باردار هستید یا خیر. به خاطر داشته باشید که این آزمایشات دقیق و صدرصد نیستند و برای نتایج دقیق باید با کیت تست بارداری یا آزمایش خون تایید شوند.  

1. تست بارداری خانگی بانمک:

برای انجام تست بارداری نمک به نمک معمولی غذا نیاز دارید. دقت کنید نمک تازه باشد و گلوله گلوله نشده باشد. به غیر از نمک، به یک ظرف تمیز نیاز دارید. بهتر است از یک کاسه شیشه ای شفاف برای به دست آوردن نتیجه شفاف استفاده کنید.  سومین و مهمترین عنصر برای آزمایش، نمونه ادرار است. در صورت وجود بارداری، نمونه را از اولین ادرار صبح که حاوی بالاترین سطح HCG است، جمع آوری کنید.  


حتما بخوانید: تست بارداری خانگی با نمک و تفسیر نتایج آن


نحوه انجام آزمایش تست بارداری خانگی بانمک

 • نمک را داخل کاسه بریزید 
 • نمونه ادرار را به مقدار مساوی اضافه کنید 
 • مشاهده و بررسی کنید. 

خواندن نتیجه تست بارداری خانگی بانمک

اگر HCG در ادرار وجود داشته باشد، به این معنی که  باردار هستید، نمک در ترکیب با ادرار توده‌هایی ایجاد می‌کند. اگر نمک در ادرار حل شود و محلول شفاف باشد، تست منفی است و شما باردار نیستید. 

 تست بارداری خانگی بانمک

2. تست بارداری خانگی با قند یا شکر :

این یک تست خانگی محبوب بارداری است. آزمایش شکر مشابه آزمایش بارداری نمکی است و به سه ماده نیاز دارد - شکری که مرطوب نباشد، یک ظرف شیشه ای شفاف و نمونه ادرار صبحگاهی.

نحوه انجام آزمایش  تست بارداری خانگی با قند

 • یک قاشق شکر را در کاسه بریزید 
 • نمونه ادرار را اضافه کنید 
 • مشاهده و بررسی کنید.

خواندن نتیجه تست بارداری خانگی با قند

شکر به راحتی در ادرار معمولی حل می شود، اما اگر باردار باشید، به جای آن شکر گلوله گلوله می شود. در صورت بارداری مثبت، اگر بعد از 5 تا 7 دقیقه کاسه را بررسی کنید، می بینید که کریستال های شکر هنوز به طور برجسته در کاسه قابل مشاهده هستند.  


حتما بخوانید: تست بارداری خانگی با شکر چگونه عمل می کند


3. تست خانگی بارداری با صابون :

یک تست بارداری خانگی ساده و پرطرفدار که می‌توانید پس از پریود شدن در صورت داشتن علائم مثبت، به راحتی آن را انجام دهید. برای انجام این آزمایش، به یک صابون حمام (نه شامپو حمام مایع)، یک ظرف تمیز و نمونه ادراری که در صبح جمع آوری می شود نیاز دارید. 

نحوه انجام آزمایش تست خانگی بارداری با صابون

 • نوار صابون را در ظرف قرار دهید 
 • ادرار را اضافه کنید 
 • مشاهده و بررسی کنید.

خواندن نتیجه تست خانگی بارداری با صابون

ادرار طبیعی با صابون واکنشی نشان نمی دهد و یا کفی مشاهده نمی کنید اما اگر حباب و کف روی صابون ایجاد شود تست مثبت است. انتظار می رود شما تغییرات را ظرف چند دقیقه مشاهده کنید، اما این تست خانگی قدیمی دستورالعمل خاصی در مورد مدت زمانی که باید برای خواندن نتیجه صبر کنید ارائه نمی دهد. 

تست خانگی بارداری با صابون

4. تست حاملگي در خانه با خمیردندان :

این آزمایش یک تست نسبتاً جدید است زیرا در روزهایی که تأیید بارداری فرآیندی طولانی و نامشخص بود، خمیر دندان در دسترس نبود. برای انجام آزمایش به خمیر دندان سفید نیاز دارید. خمیر دندان های رنگی یا ژلی به درد شما نمی خورند زیرا مواد شیمیایی دیگری دارند که ممکن است با گنادوتروپین کوریونی انسانی موجود در نمونه ادرار واکنش متفاوتی نشان دهند.  

نحوه انجام آزمایش تست حاملگي در خانه با خمیردندان

 • دو قاشق از خمیر دندان را در ظرف تمیزی بریزید 
 • نمونه ادرار را اضافه کنید 
 • مشاهده و بررسی کنید.

خواندن نتیجه تست حاملگي در خانه با خمیردندان

اگر خمیر دندان سفید مایل به آبی شود و کف کند، تست مثبت است. اگر باردار نباشید، هیچ واکنشی نشان نمی دهد و خمیر دندان بدون ایجاد کف سفید می ماند. اطلاعات دقیقی در مورد مدت زمانی که باید منتظر بمانید تا تغییرات را ببینید وجود ندارد.


حتما بخوانید: تست حاملگی با خمیر دندان موثر است؟


5. تست خانگی بارداری با پودر خردل :

این تست بارداری خانگی به روشی متفاوت از سایر موارد ذکر شده در بالا عمل می کند. در اینجا، لازم نیست اولین ادرار را صبح جمع آوری کنید و با چشمان خوابالو منتظر بمانید تا نتیجه مثبت را ببینید. این یک آزمایش مبتنی بر ادرار برای تایید بارداری نیست. برای این آزمایش به نصف فنجان پودر خردل خالص و یک وان حمام با آب گرم نیاز دارید. 

نحوه انجام آزمایش تست خانگی بارداری با پودر خردل

 • وان حمام را با آب گرم پر کنید 
 • پودر خردل را به آن اضافه کنید
 • حداقل بیست دقیقه در وان بنشینید.
 • از وان خارج شوید و خود را خشک کنید.
 • برای قاعدگی 2-3 روز صبر کنید.

خواندن نتیجه تست خانگی بارداری با پودر خردل

پودر خردل یک درمان خانگی رایج برای تاخیر در پریود است. این گرما را در بدن تولید می کند و به منظم نگه داشتن چرخه قاعدگی شما کمک می کند. اگر باردار نیستید و به هر دلیل دیگری پریودتان عقب افتاده است، انتظار می رود در عرض 2 تا 3 روز پس از نشستن در آب پودر خردل پریود شوید. اگر حتی بعد از 2-3 روز پریود نشدید، علامتی مثبت برای بارداری است.

6. تست حاملگي در خانه با سرکه :

اگر مشکوک به بارداری هستید می توانید تست بارداری سرکه را انجام دهید. برای این آزمایش به سرکه سفید معمولی موجود در بازار نیاز دارید. این آزمایش با سرکه سیب یا سرکه رنگی قابل اجرا نیست. به غیر از سرکه، به یک کاسه تمیز و یک نمونه ادرار نیز نیاز دارید.

نحوه انجام آزمایش تست حاملگي در خانه با سرکه

 • سرکه را به ظرف خالی اضافه کنید
 • اولین ادرار صبح را به آن اضافه کنید 
 • مشاهده کنید و بررسی کنید.

خواندن نتیجه تست حاملگي در خانه با سرکه

اگر HCG در ادرار وجود داشته باشد، رنگ سرکه سفید تغییر می کند. اگر یک کاسه شیشه ای سفید شفاف باشد، می توان به راحتی تغییر رنگ را مشاهده کرد. اگر باردار نیستید، محلول سرکه ممکن است به دلیل ادرار زرد شود، اما تغییر رنگ دیگری ایجاد نخواهد شد.

تست حاملگي در خانه با سرکه

7. تست حاملگی خانگی با جوش شیرین :

با تست بارداری جوش شیرین می توانید به راحتی بفهمید باردار هستید یا خیر. جوش شیرین معمولاً در هر خانه ای موجود است و تنها دو قاشق جوش شیرین به همراه نمونه ادرار صبحگاهی و یک کاسه تمیز تنها چیزی است که برای آزمایش نیاز دارید. 

نحوه انجام آزمایش تست حاملگی خانگی با جوش شیرین

 • جوش شیرین را داخل ظرف بریزید.
 • نمونه ادرار را اضافه کنید. 
 • مشاهده و بررسی کنید. 

خواندن نتیجه تست حاملگی خانگی با جوش شیرین

اگر باردار هستید، ادرار با جوش شیرین واکنش نشان می دهد و حباب ایجاد می کند و بخار می کند. اگر حباب وجود نداشته باشد و جوش شیرین با ادرار واکنش نشان ندهد، تست منفی است و به احتمال زیاد باردار نیستید. 


حتما بخوانید: میزان دقت تست بارداری خانگی با جوش شیرین 


8. تست بارداری خانگی با نگه داشتن ادرار

این تست بارداری خانگی یکی از پرکاربردترین تست های بارداری در تاریخ است. برای انجام این آزمایش، تنها چیزی که نیاز دارید یک ظرف شیشه ای تمیز و شفاف است، ترجیحاً با درپوش و اولین ادرار صبح، زمانی که درصد HCG در صورت بارداری بالاتر است. 

نحوه انجام آزمایش تست بارداری خانگی با نگه داشتن ادرار

 • نمونه ادرار را مستقیماً در شیشه بریزید
 • درپوش را ببندید  
 • بگذارید 24 ساعت بماند.

خواندن نتیجه تست بارداری خانگی با نگه داشتن ادرار

اگر باردار هستید، پس از 24 ساعت، ادرار جدا می شود و یک لایه نازک اما به وضوح قابل مشاهده روی نمونه تشکیل می شود. اگر باردار نیستید، چنین چیزی وجود نخواهد داشت. این یکی از ساده ترین تست های بارداری خانگی است که می توانید در هر مکانی انجام دهید. 

 تست بارداری خانگی با نگه داشتن ادرار

9. تست بارداری خانگی با کاج :

این تست طبیعی بارداری از ماده ضد میکروبی معمولی خانگی کاج استفاده می کند که از درخت کاج ساخته شده است. شما باید نمک معمولی کاج را که بدون عطر و قهوه ای طلایی است جمع آوری کنید. 

تست بارداری سول کاج یک تست بارداری خانگی محبوب است زیرا در اینجا تغییرات رنگ واضح است و از نظر تاریخی اعتقاد بر این است که دقیق تر است زیرا نتیجه ازمایش واضح تر است و گیج کننده نیست.

نحوه انجام آزمایش تست بارداری خانگی با کاج

 • مقداری سول کاج را در یک لیوان تمیز بریزید
 • ادرار جمع آوری شده در صبح را اضافه کنید 
 • صبر کن و ببین.

خواندن نتیجه تست بارداری خانگی با کاج

در صورت بارداری مثبت، رنگ طلایی مایل به قهوه ای سول کاج به رنگ سبز مایل به آبی تغییر می کند. اگر تغییری در رنگ ایجاد نشد، به احتمال زیاد باردار نیستید.

10. تست بارداری خانگی با برگ قاصدک :

یکی دیگر از راه های طبیعی برای آزمایش بارداری، با برگ قاصدک است. اعتقاد بر این است که نتایج دقیقی را ارائه می دهد. اگر قاصدک‌ها در حیاط خلوت یا در نزدیکی شما رشد می‌کنند، می‌توانید به راحتی بارداری را در خانه با چند قاصدک آزمایش کنید. شما به برگ های تازه و جوان قاصدک، یک ورقه پلاستیکی و ادراری که صبح زود جمع آوری شود، نیاز دارید.

نحوه انجام تست بارداری خانگی با برگ قاصدک

 • برگ ها را روی ورق پلاستیکی پخش کنید 
 • مقدار کافی از نمونه ادرار را روی برگ ها بریزید
 • صبر کن و نتیجه تست را ببین.

خواندن نتیجه تست بارداری خانگی با برگ قاصدک

اعتقاد بر این است که در عرض 10 دقیقه می بینید که برگ ها قرمز مایل به قهوه ای می شوند یا در صورت وجود هورمون HCG در ادرار، حباب هایی روی برگ ها ایجاد می شود. اگر واکنشی نشان نداد، علامت منفی است و ممکن است باردار نباشید. 

تست بارداری خانگی با برگ قاصدک

11. سایر تست های محبوب  

جدای از تست های فوق، تست های خانگی محبوب تری مانند تست بارداری شامپو، تست بارداری پراکسید، تست بارداری شرابی و تست بارداری جو وجود دارد. 

تست خانگی با پودر سفید کننده نیز وجود دارد. تست حاملگی با پودر سفید کننده اغلب یکی از سریع ترین تست ها برای نشان دادن نتایج در نظر گرفته می شود. هنگامی که احتمال بارداری وجود دارد، یک واکنش شیمیایی سریع بین نمونه ادرار و پودر سفید کننده رخ می دهد و باعث ایجادکف می شود. هیچ واکنشی نشان دهنده نتیجه منفی نیست. 


حتما بخوانید: تست بارداری خانگی با وایتکس


چگونه تست های بارداری دقیق تری انجام دهیم؟

شما می توانید به صورت مخفیانه و در خانه با کمک تست های بارداری خانگی فوق که ممکن است در صورت بارداری ناخواسته مهم باشد، آزمایش کنید، اما هرگز به اندازه آزمایش انجام شده در آزمایشگاه  نتایج دقیقی را ارائه نمی دهند. 

با این حال، راه‌هایی برای افزایش دقت این تست‌ها وجود دارد. بخوانید تا متوجه شوید، 

 • ابتدا باید حداقل یک روز پس از اتمام قاعدگی آزمایش را انجام دهید. استفاده از این تست ها بعد از چند روز یا یک هفته حتی بهتر است. سطح HCG می تواند در اوایل بارداری غیرقابل تشخیص باشد. زمان مناسب انجام تست بارداری برای افزایش دقت نتیجه ضروری است.   
 • دوم، همیشه از اولین ادرار صبح برای آزمایش استفاده کنید. اگر باردار هستید، ادرار صبحگاهی دارای سطوح HCG بیشتری خواهد بود و هر تست بارداری مبتنی بر ادرار، چه یک آزمایش خانگی باشد چه با یک کیت آزمایش انجا شود، HCG را اندازه گیری می کند. بنابراین، آزمایش را صبح زود انجام دهید. 
 • سوم، برای انجام آزمایش از یک کاسه شیشه ای شفاف، سفید و تمیز استفاده کنید. کاسه رنگی یا ظرف پلاستیکی برای استفاده توصیه نمی شود. کاسه رنگی می تواند بررسی هرگونه تغییر رنگ محلول را دشوار کند. از طرف دیگر، یک ظرف پلاستیکی برای انجام تست‌های واکنش‌پذیری بالا مانند تست پودر سفیدکننده مناسب نیست.

فواید تست بارداری خانگی 

مهم است که در نظر داشته باشید که همه این تست‌های بارداری خانگی در زمان مادربزرگ‌های ما و قبل از آن که کیت‌های بارداری علمی در دسترس نبود، رایج بودند و اغلب نه تنها هفته‌ها بلکه ماه‌ها طول می‌کشید تا زنان باردار از وضعیت بارداری خود مطلع شوند. با این حال، حتی در حال حاضر، این آزمایش ها مزایای خاصی دارند. 

اینها با موادی انجام می شوند که به راحتی در خانه یا اطراف در دسترس هستند. بنابراین برای انجام ازمایش نیازی به خرید چیزی ندارید. در دسترس بودن آسان مواد نیز تضمین می کند که می توانید هر زمان که بخواهید آزمایش را انجام دهید و در صورت نیاز تکرار کنید. 

در صورت بارداری ناخواسته یا اگر فقط می خواهید بعد از عقب افتادن قاعدگی تایید کنید که باردار نیستید، آزمایشات خانگی کاملا محرمانه هستند. از آنجایی که شما ملزم به خرید و دور انداختن چیزی نیستید که به طور خاص مربوط به بارداری باشد، احتمال اینکه کسی در مورد آن مطلع شود بسیار کم است. 

فواید تست بارداری خانگی

تست های بارداری خانگی از نظر پزشکی قابل اطمینان نیستند چرا؟

 • نتایج آزمایش بارداری خانگی از نظر پزشکی پذیرفته نمی‌شوند، زیرا فاقد مبنای علمی یا اثبات تحقیقاتی مبتنی بر نتایج آزمایش دقیق هستند. این تست ها اشکالات عمده زیادی دارند. 
 • در بیشتر موارد، مقدار دقیق ادرار و سایر موادی که برای آزمایش استفاده می شود دقیقاً مشخص نیست، که همیشه می تواند بر نتیجه تأثیر بگذارد، حتی اگر تست حاملگی مثبت باشد یا برعکس منفی باشد. 
 • همچنین هیچ دستورالعمل دقیقی برای مدت زمانی که باید برای بررسی بارداری صبر کرد وجود ندارد و اگر آزمایش برای مدت طولانی در فضای باز بماند، ممکن است مواد تشکیل دهنده با رطوبت موجود در هوا یا سایر گازها واکنش نشان دهند و اطلاعات اشتباهی به شما بدهند.  
 • هیچ مدرک علمی وجود ندارد که ادرار حاوی HCG واکنش متفاوتی با مواد تشکیل دهنده خانگی مورد استفاده برای آزمایشات بارداری خانگی نشان دهد. همچنین تغییرات رنگ یا بافت مواد به صورتی که ذکر شد همیشه قابل تفسیر است.   
 • صرف نظر از نتایج تست بارداری خانگی، همیشه قبل از اعلام بارداری باید با کیت یا آزمایش خون آزمایش دهید زیرا تست های خانگی  قابل اعتماد نیستند.  
 • انجام تست بارداری با کیت تست بارداری، ساده، ارزان و راهی آسان برای گرفتن نتیجه دقیق آنی است. لازم نیست روزها منتظر بمانید تا ببینید چه اتفاقی می افتد، همانطور که برای آزمایش بارداری با نمک و شکر باید این کار را انجام دهید، یا مدت طولانی را برای دیدن جدا شدن ادرار و تشکیل یک لایه نازک در بالا صبر کنید. برای تست بارداری در خانه، کافی است چند قطره ادرار صبحگاهی را به کیت آزمایش اضافه کنید و با اطمینان متوجه خواهید شد که باردار هستید یا خیر.    
سخن آخر

چندین تست بارداری خانگی وجود دارد که از زمان های بسیار قدیم برای آزمایش بارداری استفاده می شده است. با این حال، هیچ یک از این آزمایش‌ها دقیق یا از نظر پزشکی قابل قبول نیستند، زیرا همه آنها دارای اشکالاتی هستند و ممکن است نتایج گمراه کننده ای داشته باشند که می‌تواند منجر به استرس روانی و اضطراب جدی برای زنان و خانواده شود. همچنین انجام تست بارداری خانگی با کیت، تستی علمی آسان و بهترین راه برای تشخیص سریع بارداری است. 


مقالات مرتبط:

روش تست بارداری با بزاق دهان و درمان ترشح زیاد بزاق در بارداری 

تست بارداری خانگی با عسل چیست
 

از
4
رای