تجرد و تاثیر آن بر سلامتی؛ تفاوت مجردی با بی‌ جنس‌ گرایی

تجرد و تاثیر آن بر سلامتی؛ تفاوت مجردی با بی‌ جنس‌ گرایی مقدار مشخصی برای رابطه جنسی وجود ندارد و تناوب ایده آل آن در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. همه افراد بی‌ جنس‌ گرا مجرد نیستند، و همه افراد مجرد نیز بی‌ جنس‌ گرا نیستند.

میزان رابطه جنسی که فرد در طول زندگی تجربه می کند، متفاوت است. مقدار درستی برای رابطه جنسی وجود ندارد و نداشتن رابطه جنسی برای مدت طولانی، نباید عوارض جانبی منفی داشته باشد. دفعاتی که فرد رابطه جنسی دارد، در طول زمان و بر اساس سن، نوسانات میل جنسی و وضعیت رابطه، به طور طبیعی تغییر می کند. بسیاری از افراد بدون داشتن رابطه جنسی از یک زندگی کامل و خوشایند لذت می برند. در یک مطالعه با بررسی داده های 17744 نفر در ایالات متحده، 15.2% از مردان و 26.7% از زنان بیان کردند که در سال گذشته رابطه جنسی نداشته اند، در حالکیه 8.7% از مردان و 17.5% از زنان گزارش کردند که در 5 سال گذشته رابطه جنسی نداشته اند. نویسندگان نتیجه گرفتند که سطح شادی در افرادی که رابطه جنسی داشتند، بسیار شبیه به افرادی بود که رابطه جنسی نداشته اند. در این مقاله، ما بررسی می کنیم که وقتی فرد برای مدت طولانی رابطه جنسی نداشته باشند، از نظر جسمی و روانی دچار چه تغییراتی می شود و چگونه ممکن است روی افراد در یک رابطه تاثیر بگذارد. با سلام دنیا همراه باشید تا به ارتباط تجرد با سلامتی پی ببرید و همچنین تفاوت مجرد بودن با بی جنس گرایی را متوجه شوید.

مجرد بودن و عدم برقراری رابطه جنسی چه تاثیری بر سلامتی فرد دارد؟

مجرد بودن و عدم برقراری رابطه جنسی چه تاثیری بر سلامتی فرد دارد؟

تاثیر مجردی روی بدن

برخی افراد، بخاطر مجرد بودن یا انتخاب خودشان، برای مدت طولانی رابطه جنسی ندارند. بعید است که فردی بخاطر اینکه ماه ها یا سال ها رابطه جنسی نداشته است دچار عوارض جانبی جسمی بر سلامتی شود. با این وجود، تحقیقات نشان می دهد داشتن رابطه جنسی منظم می تواند مزایای برای سلامتی داشته باشد؛ از جمله بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، کاهش فشار خون، کاهش سطح استرس و احتمال کمتر بروز حوادث قلبی عروقی. افراد ممکن است برخی از مزایای فیزیولوژیکی رابطه جنسی (مانند کاهش استرس) را از خود ارضایی بدست آورند.

  • در مردان، انزال مکرر می تواند به سلامت پروستات کمک کند. مطالعه ای در سال 2016 نشان داد مردانی که حداقل 21 بار در ماه انزال می کنند در مقایسه با افرادی که 4 تا 7 بار در ماه انزال می کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
  • برای زنان، داشتن فعالیت های مکرر جنسی چه با همسر، یا با خود ارضایی می تواند عضلات کف لگن را که از مثانه حمایت می کنند، تقویت کند؛ عملکرد مثانه را بهبود بخشد و بی اختیاری و نشت ادرار را کاهش می دهد.

اثرات مجردی بر سلامت روان

نظرات گسترده ای وجود دارد که داشتن رابطه جنسی منظم، بخش مهمی از سلامت عاطفی است. در حالیکه این، برای بعضی افراد صدق می کند، اما برای همه اینطور نیست. وقتی امتناع از رابطه جنسی غیر انتخابی باشد، ممکن است روی سلامت روان برخی افراد تاثیر منفی بگذارد. از طرف دیگر، افرادی که خودشان میل جنسی ندارند، ممکن است این احساسات را مضطرب کننده بدانند. وقتی دو نفر با هم در ارتباط نزدیک و احساسی هستند، اما رابطه جنسی ندارند، ممکن است منجر به احساس ناامنی یا اضطراب فرد شود. صحبت در مورد این احساسات می تواند به رفع هر گونه احساس ناراحتی کمک کند. برای برخی دیگر از افراد، پرهیز از رابطه جنسی برای سلامتی روانی مهم است. افراد ممکن است به دلایل زیادی از رابطه جنسی خودداری کنند، برای مثال بخاطر اینکه میل جنسی کمی دارند، یا فقط به این دلیل که تصمیم گرفته اند در رابطه ای نباشند. مزایای احتمالی خودداری از رابطه جنسی، بسته به فرد و وضعیت ارتباط با پارتنر، شامل موارد زیر است:

  • عدم احتمال ابتلا به عفونتهای مقاربتی
  • اجتناب از منبع اضطراب
  • وقت گذاشتن برای کار روی تمام احساسات منفی در مورد رابطه جنسی
  • زندگی مطابق با عقاید دینی

با این حال، تحقیقات نشان می دهد رابطه جنسی راه خوبی برای رفع استرس است و می تواند سلامت ذهنی فرد را تقویت کنید. طبق مطالعه ای که بر روی 10429 زن با میل جنسی کم انجام شد، 27.5 درصد از آنها گزارش دادند که این مسئله موجب پریشانی آنها شده است. با این حال، در میان افرادی که با شخصی در رابطه بودند، این رقم 81 درصد بیشتر بود. برخی افراد ممکن است متوجه بشوند که خود ارضایی می تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد، زیرا هورمون هایی را آزاد می کند که باعث بهبود موقتی خلق و خو می شود.

تاثیرات مجرد بودن در روابط

تاثیرات مجرد بودن در روابط

بسیاری از افراد در روابط عاشقانه ای هستند بدون اینکه مرتباً رابطه جنسی داشته باشند. برای برخی دیگر، داشتن رابطه جنسی منظم می تواند سلامت رابطه آنها را بهبود بخشد. یک مطالعه در سال 2015 گزارش داد که تناوب رابطه جنسی، تنها زمانی شاخص سلامتی است که فرد با شخصی در ارتباط باشد. این مطالعات بین داشتن یک بار رابطه جنسی در هفته و بالارفتن رضایت از روابط، ارتباطی پیدا کرد. به نظر نمی رسد که وقتی تناوب رابطه جنسی به بیش از یکبار در هفته افزایش یابد، این رضایت تغییر کند. برای برخی از افراد، رابطه جنسی می تواند ارتباط عاطفی بین طرفین را بهبود دهد و احساس نزدیکی را بیشتر کند. افرادی که احساس می کنند رابطه جنسی کافی ندارند، ممکن است دچار این نگرانی شوند که رابطه آنها به مشکل خورده است، یا از این می ترسند که دیگر برای شریک زندگی خود جذابیت نداشته باشند. در این موارد، افراد می توانند روش های دیگر را بهبود علاقه و صمیمیت امتحان کنند. در آغوش گرفتن، نوازش کردن، بوسیدن و حرکات محبت آمیز در کنار یکدیگر می تواند سلامت یک رابطه را بهبود بخشد، صرف نظر از اینکه آیا فعالیت جنسی در آن باشد یا نه.

تفاوت و ارتباط بین مجرد بودن و بی‌ جنس‌ گرایی (بی‌ گرایش جنسی)

تفاوت و ارتباط بین مجرد بودن و بی‌ جنس‌ گرایی (بی‌ گرایش جنسی)

بی‌ جنس‌ گرایی (بی‌ گرایش جنسی)، یکی از گرایش‌های جنسی در انسان‌ها است که فرد دارای هیچ‌گونه تمایلات جنسی نمی‌باشد و با هیچ یک از دو جنس دیگر دارای روابط جنسی نیست. تجرد و بی‌ جنس‌ گرایی با هم یکسان نیستند، هر چند به هم مرتبط هستند. همه افراد بی‌ جنس‌ گرا مجرد نیستند، و همه افراد مجرد نیز بی‌ جنس‌ گرا نیستند. بی‌ گرایش جنسی به معنای این است که فرد جذابیت جنسی را تجربه نمی کند و احساس تمایل به رابطه جنسی ندارد. از طرف دیگر، تجرد به معنای خودداری از رابطه جنسی برای یک دوره خاص یا برای همیشه است. مجرد ماندن می تواند نتیجه یک انتخاب یا یک شرایط خاص باشد، در حالیکه بی‌ جنس‌ گرایی انتخابی نیست. بی‌ جنس‌ گرایی یک جهت گیری جنسی است و به صورت مداوم وجود دارد. بعضی از افرادی که بی‌ جنس‌ گرا هستند، هرگز میلی برای داشتن رابطه ندارند، در حالیکه برخی دیگر گاهی میل خاصی را تجربه می کنند. عده ای نیز تنها در صورت داشتن رابطه امن و عاشقانه و زمانیکه به عنوان زن و شوهر شناخته شوند، می خواهند رابطه جنسی برقرار کنند. برخی افراد بی‌ جنس‌ گرا، وقتی در یک رابطه عاشقانه قرار بگیرید تمایل به برقراری رابطه جنسی دارند. برخی از افرادی از این دست، رابطه جنسی را تنها برای خشنود کردن شریک زندگی، انطباق با هنجارهای اجتماعی، یا ترس از اظهار نظر درباره آنها انتخاب می کنند. هیچ مدرکی مربوط به عدم سلامت روان، بخاطر بی‌ گرایش جنسی وجود ندارد. بی‌ گرایش جنسی یک گرایش جنسی قانونی است که نیازی به درمان ندارد و همچنین افراد هرگز نباید برای داشتن رابطه جنسی به طرف مقابل خود فشار بیاورند.   

نکات کلیدی در رابطه با رابطه جنسی

مقدار مشخصی برای رابطه جنسی وجود ندارد و تناوب ایده آل آن در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. نداشتن طولانی مدت رابطه جنسی نباید عوارض جانبی منفی داشته باشد. هیچ راه درست یا نادرستی برای اظهار احساسات جنسی وجود ندارد؛ تا زمانیکه هر دو طرف موافقت کنند. به همین ترتیب، هیچ کسی نباید احساس کند که موظف است رابطه جنسی خاصی داشته باشد. جلوگیری از رابطه جنسی به سلامت فرد آسیب نمی رساند و حتی ممکن است مفید هم باشد. افرادی که نگران میل جنسی کم یا تاثیر رابطه جنسی گهگاهی روی روابط خود هستند، می توانند از پزشک یا روان شناس کمک بگیرند. داروها، درمان، تغییر در سبک زندگی، ارتباطات بهتر و بسیاری اقدامات دیگر ممکن است به شما در این زمینه کمک کند.

منبع: medicalnewstoday

از
3
رای