آیا مکمل ها و قرص آهن می تواند منجر به اسهال شود؟

آیا مکمل ها و قرص آهن می تواند منجر به اسهال شود؟ اثرات مکمل های آهن بر دفع مدفوع، شامل یبوست و اسهال می شود. بهترین زمان مصرف قرص آهن ناشتا است ولی اگر دچار این اثرات می شوید، به همراه مقداری از مواد غذایی، مکمل را مصرف نمایید.

عوارض جانبی قرص های آهن شامل مسائل ناخوشایند گوارشی مانند اسهال، یبوست و تهوع است. مکمل های «ملایم» و «دیر پخش» آزاد در دسترس هستند که می توانند این اثرات را در دفع مدفوع کاهش دهند و همچنین می توان سطح آهن بدن را با رژیم غذایی افزایش داد.

نکته

اثرات مکمل های آهن بر روی دفع مدفوع، اسهال، یبوست و مدفوع تیره است.

مکمل آهن چیست؟

آهن نقش مهمی در تولید خون دارد. حدود 70 درصد از آهن در بدن در گلبول قرمز (هموگلوبین) یا سلول های عضلانی (میوگلوبین) ذخیره می شود، که در آنجا به جا به جایی، ذخیره و انتشار اکسیژن کمک می کند. تقریبا 25 درصد از آهن در سلول های موجود در خون ذخیره می شود. تخمین زده شده که هر مرد بالغ در حدود 1000 میلی گرم آهن ذخیره شده دارد، که تقریبا برای سه سال کافی است. در مقایسه با مردان، زنان بالغ تنها 300 میلی گرم آهن ذخیره شده در خون خود دارند، که برای شش ماه کافی است.

برای جلوگیری از کاهش آهن ذخیره شده در خون، پیشنهادهای تغذیه ای توصیه شده (RDA) توسط موسسه لینوس پالین، دانشگاه ایالتی اورگان ارائه شده است:

  • مصرف 8 میلی گرم در روز برای مردان با سنین 19 تا 50 سال
  • 18 میلی گرم در روز برای زنان با سنین 19 تا 50 سال
  • 8 میلی گرم در روز برای مردان و زنان بالای 50 سال
  • 27 میلی گرم در روز برای زنان باردار بالغ
  • 9 تا 10 میلی گرم در روز برای زنان شیرده

این موسسه همچنین بیان می کند که کمبود آهن، شایع ترین کمبود ماده مغذی در ایالات متحده آمریکا و سرتاسر دنیا محسوب می شود. خوشبختانه، مصرف یک رژیم غذایی غنی از آهن در این زمینه کمک می کند. انواع مختلف مکمل های آهن برای مصرف موجود است. طبق گزارش موسسه ملی بهداشت و درمان مکمل های غذایی، نمک های فروس و نمک های فریک، شامل فروس سولفات، گلوکونات فروس، سولفات فریک، و فریک سیترات است، که انواع معمولی آهن های موجود در مکمل های خوراکی هستند. برآورد شده که 14 تا 18 درصد آمریکایی ها از مکمل آهن مصرف می کنند، از جمله 60 درصد از بزرگسالان شیرده و 72 درصد از زنان باردار در این دسته قرار دارند.

مکمل آهن و میزان توصیه شده برای زنان و مردان

آیا قرص آهن باعث اسهال می شود؟

با توجه به خدمات بهداشتی کالج دانمارک، اثرات مکمل های آهن بر دفع مدفوع، شامل یبوست و اسهال می شود. یکی دیگر از اثرات جانبی قرص آهن تهوع است. در بررسی سابقه تحقیقات که در مجله PLOS ONE در سال 2015 منتشر شده است، محققان 43 عوارض جانبی قرص آهن در 6381 بزرگسالان را بررسی کردند. یک فراتحلیل داده ها تایید کرد که مصرف مکمل های آهن سولفات «با افزایش قابل توجه عوارض جانبی خاص گوارشی همراه است». (در 20 آزمایش، مصرف داروی خوراکی فروس سولفات با مصرف پلاسیبو مقایسه شد و 23 مورد مقایسه مکمل غذایی فروس سولفات با مصرف آهن وریدی صورت گرفت).

27 مطالعه، یبوست را به عنوان یک عارضه جانبی آن گزارش دادند، 12 درصد از اشخاصی که قرص آهن مصرف کرده بودند، دچار یبوست شدند. شرکت کنندگان در 30 مطالعه، تهوع را به عنوان عارضه جانبی که بر 11 درصد از اشخاص تأثیر گذاشته بود، گزارش دادند. در نهایت، قرص های آهن منجر به اسهال در 25 مطالعه مختلف برای 8 درصد از شرکت کنندگان شد. نتایج این آزمایش نشان داد که مقدار دوز آهن مصرفی در میزان عوارض جانبی افراد، بی تاثیر بوده است.

آیا قرص آهن باعث اسهال می شود؟

عوارض جانبی مکمل های آهن

موسسه خدمات آنلاین MedLinePlus، توضیح می دهد که اگر قرص های آهن را ناشتا مصرف کنید، به بهترین حالت جذب بدن می شوند. با این حال، اگر قرص های آهن باعث اسهال، یبوست یا حالت تهوع شود، مصرف مکمل ها با مقدار کمی از مواد غذایی ممکن است به حل این مسأله کمک کند. اگر مکمل های آهن مایع مصرف می کنید، ممکن است دندان هایتان دچار لکه شود، بنابراین مکمل را با یک نی مصرف کنید، تا از این کار جلوگیری شود. برخی از غذاها، از جمله تخم مرغ، قهوه و شیر مانع از جذب آهن می شوند. MedlinePlus توصیه می کند که حدود دو ساعت قبل از مصرف آهن، از مصرف نوشیدنی شیر و یا کافئین دار خودداری کنید و به جای آن، آنتی اسیدها یا خوردن غذاهای دارای فیبر بالا مانند غلات و سبوس را امتحان نمایید.

یکی دیگر از عوارض جانبی بالقوه قرص های آهن، ترکیب و تداخل آن با سایر داروهایی است که مصرف می کنید.

با توجه به انتشارات سلامت دانشگاه هاروارد، مکمل های آهن می توانند «اثرات» لووتیروکسین مصرف شده برای تیروئید کم کار را کاهش دهند.

  • مرکز پزشکی دانشگاه روچستر می گوید که داروهای موجود در خانواده تتراسایکلین با آهن ترکیب شده، میزان جذب هر دو کاهش پیدا می کند. تتراسیکلین برای درمان عفونت های مختلف باکتریایی و آکنه استفاده می شود.
  • آهن می تواند اثر لوودوپا، دارو مصرفی برای درمان پارکینسون را تحت تاثیر قرار دهد.
  • مکمل های آهن همچنین می توانند بر مقدار متیل دوپا در بدن، یک دارو برای درمان فشار خون بالا تأثیر بگذارند.
  • کلینیک کلیولند هشدار می دهد که مکمل های آهن می توانند در کار آلندرونات، که برای پوکی استخوان و بیماری پاژه تجویز می شود، مداخله کنند. آنتی بیوتیک های فلوروکینولون که برای درمان عفونت های تنفسی و دستگاه ادراری مورد استفاده قرار می گیرند نیز ممکن است تحت تاثیر مکمل های آهن قرار بگیرد.
  • اگر هر داروی تجویزی مصرف می کنید، قبل از شروع مصرف مکمل های آهن بدون تجویز، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی مکمل های آهن

چه زمانی مکمل های آهن باعث اسهال می شوند

اگر پزشک مکمل های آهن را تجویز می کند، اما قرص های آهن باعث اسهال می شوند، در مورد مصرف مکمل های «ملایم» یا گزینه های «دیرپخش» بپرسید. همچنین ممکن است قادر به افزایش سطح آهن بدن خود از طریق مصرف رژیم غذایی مناسب باشید.

منابع مناسب آهن عبارتند از:

1. جگر مرغ

85 گرم از جگر مرغ حدود 143 کالری و تقریبا 10 میلی گرم آهن فراهم می کند. جگر مرغ همچنین ارزان بوده و سرشار از پروتئین است.

2. صدف

وعده غذایی از 85 گرم صدف خام اقیانوس، حدود 69 کالری و بیش از 5 میلی گرم آهن فراهم می کند. فقط توجه داشته باشید که خوردن صدف های خام می تواند برای کودکان خردسال، سالخوردگان، زنان باردار و هر شخصی که از سیستم ایمنی ضعیف رنج می برد، خطرناک باشد.

3. حبوبات صبحانه غنی شده

یک پیمانه غلات گندم غنی شده حاوی 44 کالری و تقریبا 4 میلی گرم آهن است. برخی از حبوبات غنی شده، دارای مقادیر بسیاری شکر هستند، بنابراین گزینه هایی با مقدار بیشتر فیبر و کربوهیدرات های تصفیه شده کمتر را انتخاب کنید.

4. حلزون

85 گرم از خمیر پخته شده حلزون می تواند 126 کالری و تقریبا 3 میلی گرم آهن و 22 گرم پروتئین فراهم نماید.

5. گوشت گوساله

85 گرم گوشت گوساله در وعده غذایی، 70 درصد گوشت بدون چربی، گوشت برشته شده، 230 کالری و بیش از 2 میلی گرم آهن فراهم می کند.

6. اسفناج

یک پیمانه اسفناج خام می تواند 7 کالری و تقریبا یک میلی گرم آهن فراهم کند. اسفناج همچنین سرشار از پروتئین و فیبر است.

منابع غنی آهن

منبع: livestrong

از
14
رای