شل شدن پوست بعد از لاغری؛ علت و راه های برطرف کردن آن

شل شدن پوست بعد از لاغری؛ علت و راه های برطرف کردن آن بعد از کاهش وزن زیاد، افتادگی پوست یکی از رایج ترین علائم است. شل شدگی پوست بعد از کاهش وزن ممکن است برای هرکسی ناراحت کننده باشد، اما خوشبختانه راه کار های زیادی برای برطرف کردن آن وجود دارد که در سلام دنیا بخوانید.

پس از کاهش وزن اغلب عواقب ناشی از آن نیز قابل انتظار و پذیرفته شده است: سطح انرژی بالاتر، شلوار های کوچک تر، و بدن لاغر تر. اما یک چالش غیر منتظره وجود دارد: این که در هنگام کاهش وزن، چگونه پوست خود را سفت کنید. تغییرات ناخواسته در هنگام کاهش وزن می تواند ناراحت کننده، نا امیدکننده بوده و همچنین نسبت به اتفاقاتی که برای شما می افتد کمی گیج کننده باشد. به خواندن این متن ادامه دهید تا بیاموزید که چگونه می توانید در حین کاهش وزن، پوست خود را سفت کرده و متوجه شوید که در وهله اول چه چیزی باعث کشیدگی پوست می شود.

علت شل شدگی پوست بعد از کاهش وزن

جردن جاکوب، پزشک و استادیار جراحی پلاستیک و ترمیم در بیمارستان Mount Sinai واقع در نیویورک می گوید: «به طور خلاصه، این موضوع معمولا به کاهش شدید وزن مرتبط است، بنابراین یک مشکل مشترک بین افرادی است که جهت کاهش وزن (بیش از 100 پوند) تحت عمل جراحی قرار می گیرند». وی می گوید، در حقیقت حدود 70 درصد از افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند، پوست اضافه خواهند داشت. وی افزود «کاهش وزن سریع به پوست زمان کافی برای انقباض صحیح نمی دهد و در نتیجه، پوست شل و آویزان می شود». اما شل شدگی پوست بعد از کاهش وزن نیز از نتایج افزایش وزن است. جوشوا زاکرمن مدیر جراحی پلاستیک زاکرمن مستقر در نیویورک در این باره توضیح می دهد که: «پوست از خاصیت ارتجاعی محدودی برخوردار است و اگر فراتر از محدودیت ارتجاعی، اضافه وزن داشته باشد، پوست نمی تواند به طور متناسب با کاهش وزن، انقباض پیدا کند».


حتما بخوانید: بهترین مقدار کاهش وزن در هفته چقدر است 


شل شدن پوست بعد از کاهش وزن

چه کسانی باید انتظار شل شدن پوست بعد از کاهش وزن را داشته باشد؟

زاکرمن می گوید، اگرچه متغیر است، اما کاهش وزن خفیف (تصور می شود: 20 پوند (تقریبا 9 کیلو گرم) یا کم تر)، عموما منجر به پوست اضافی نمی شود. کاهش وزن به میزان 18 تا 22 کیلوگرم می تواند معادل کاهش وزن 45 کیلوگرم یا بیش تر باشد که مقدار زیادی است و موجب شل شدن پوست می شود. او همچنین می گوید، مساله این نیست که شما چه قدر وزن کم می کنید، بلکه سن و جنس پوست شما تعیین می کند که آیا شما بعد از کاهش وزن، شل شدگی پوست را تجربه می کنید یا خیر.

جفری ام کنکل پزشک، پروفسور و رئیس مرکز پزشکی جراحی پلاستیک و ترمیم  UT Southwestern می گوید: «بیماران جوان تر شانس بیش تری در جلوگیری از ایجاد پوست اضافی بدن دارند، که به علت بالا بودن خاصیت ارتجاعی پوست آن ها است». (همان طور که سن شما افزایش پیدا می کند، الیاف الاستیک و مولکول های کلاژنی که سبب سفت شدن پوست شما می شوند، استحکام خود را از دست می دهند). او همچنین یادآور شد که مردان تمایل دارند که بیش تر از خانم ها بر روی بازوها و پاهای خود کار کنند.

آیا شلی پوست با ورزش درمان می شود؟

بعد از کاهش وزن چگونه می توان از شر شل شدگی پوست خلاصی پیدا کرد؟

جاکوب توضیح می دهد، شل شدگی پوست در اثر کاهش وزن معمولا برای سفت شدن موثر پوست نیاز به جراحی دارد. زاکرمن توضیح می دهد: «به طور معمول بعد از جراحی چاقی یا کاهش وزن شدید، یک جراحی پلاستیک باید برای برداشتن پوست اضافی صورت گیرد». وی می گوید: «این عمل های جراحی پلاستیک بسیار موثر هستند و عموما شامل برش زیاد پوست و لیفتینگ (کشیدن پوست) یا تغییر شکل بافت باقی مانده پوست می شوند». جاکوب توضیح می دهد، رایج ترین عمل های جراحی در این زمینه، شامل لیپوساکشن (که از تکنیک ساکشن برای از بین بردن چربی استفاده می کند و برای بیمارانی است که دارای پوست نازک (و چربی) اضافی هستند) و روش های دیگری شامل روش های غیر تهاجمی مانند سونوگرافی یا پرتو درمانی هستند که دمای پوست را بالا برده و باعث انقباض یا تحریک تولید کلاژن می شوند.


حتما بخوانید: لیپوساکشن چیست


زاکرمن توضیح می دهد که به عنوان مثال، ممکن است شما با استفاده از انرژی فرکانس رادیویی، نیاز به میکرو سوزن داشته باشید که باعث می شود هزاران سوراخ کوچک در پوست شما ایجاد شده و باعث ایجاد انرژی فرکانس رادیو در طول درمان می شود. وی در ادامه گفت، بیماران همچنین می توانند برای از بین بردن چربی و سفت شدن پوست از روش های کشیدگی پوست صورت و بدن استفاده کنند (که می تواند همراه با لیپوساکشن استفاده شود)، اما این روش برای همه نیست بلکه برای کسانی است پوست اضافی کمی دارند، زیرا این درمان ها ممکن است به طور کامل این مشکل را حل نکنند.

به طور خلاصه، جراحی های خارج کردن چربی (اگرچه مدت بهبودی طولانی تری نیاز دارد)، یک روش استاندارد محسوب می شود و جاکوب می گوید، نتایج این جراحی ها همان چیزی است که اشخاص انتظار آن را دارند: عوارض ناشی از آن جزئی است.

 راه های از بین بردن پوست اضافه بعد از لاغری

آیا می توان پوست های شل شده را پس از کاهش وزن، سفت کرد؟

علاوه بر گزینه های غیر تهاجمی و کم تر تهاجمی، روش های دیگری نیز وجود دارند که آن ها نیز تا حدودی موثرند (اما باز هم فقط برای اشخاص با چربی خفیف)، هیچ کرم یا ورزش جادویی وجود ندارد که بعد از کاهش وزن، پوست را سفت کند. زاکرمن می گوید: این مساله ای است که کار را برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند را مشکل می سازد. جاکوب خاطر نشان کرد: اگرچه این تنها گزینه انتخابی نیست (به ویژه برای کسانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند)، اما به نظر می رسد كاهش تدریجی وزن جهت جلوگیری از شل شدن پوست در وهله اول بهترین گزینه است.

آیا شل شدگی پوست بعد از کاهش وزن به خودی خود برطرف می شود؟

داکس می گوید، در واقع این گونه نیست. به خاطر داشته باشید این که چه قدر پوست اضافه دارید و پوست شما چه واکنشی نسبت به کاهش وزن نشان می دهد در درجه اول به چیزهایی مانند سن و ژنتیک و این که چه قدر وزن از دست داده اید و همچنین خوب بودن پوست شما بستگی دارد. بنابراین، بر اساس شرایط باید انتظار برخی از تغییرات را داشته باشید.

کندل می گوید: «بیمارانی که دچار ترک های پوستی نیستند و جوان تر هستند و هنوز دارای کیفیت پوست بالایی هستند، ممکن است بهبودی خوبی را در پوست شل خود ببینند». وی می گوید: «میزان خوب بودن جنس پوست کلید اصلی بهبود است». جاکوب همچنین پیشنهاد می کند که اگر به تدریج در حال کم کردن وزن خود هستید تا به هدف کاهش وزن خود برسید، یک سال کامل را به پوست خود برای منقبض شدن زمان بدهید.

وی می گوید: «بعد از این مدت، دیگر سفت شدگی قابل توجهی مشاهده نمی کنید». جاکوب می گوید، اگر این افتادگی پوست بعد از کاهش وزن سبب نگرانی شما شده است یا اگر پس از جراحی لاغری دچار شل شدگی پوشت شده اید، با یک جراح پلاستیک خبره در این زمینه مشورت کنید و از راه کارهایی که برای لاغری به شما می دهد استفاده کنید. حتی ممکن است بگوید که شما نیاز به عمل جراحی دارید. بنابراین باید حتما از توانایی های او در این زمینه آگاه باشید.

بهترین روش برای از بین بردن پوست های اضافه

چگونه پوست شل را سفت کنیم

بهترین روش های خانگی برای سفت شدن پوست چیست؟

مالیدن کره کاکائو بر روی پوست، ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، اما در صورتی که ادعا می شود که بسیاری از محصولات موضعی می توانند سبب کشیدگی پوست شوند، پزشکان هنوز در این زمینه تردید دارند. زاکرمن می گوید: «هیچ محصول موضعی کارآمد یا داروی فاقد نسخه ای برای پوست اضافی بدن وجود ندارد».

جاکوب می افزاید که هر گونه دارویی که برای این منظور خریداری می کنید، در بهترین حالت نتیجه ای معمولی خواهد داشت. پس بهترین راه حل خانگی چیست؟ جاکوب می گوید: «باید راهکار های مناسبی را برای مراقبت از پوست خود به کار بگیرید. این کار شامل استفاده از کرم های ضد آفتاب، اجتناب از مصرف سیگار، محدود کردن مصرف نوشیدنی الکلی، و داشتن رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات و مصرف پایین میزان قند و چربی های اشباع شده است».

هالی وایت پزشک و پروفسور پزشکی در دانشگاه کلرادو می گوید: همچنین: عضله سازی با استفاده از یک رژیم ورزشی قوی همراه با تمرین های قدرتی همیشه ایده خوبی است. علاوه بر این، باعث می شود که پوست شما سفت تر به نظر برسد.

بهترین روش های خانگی برای سفت شدن پوست چیست؟

اشخاصی که در تالارهای گفتمان مانند MyFitnessPal با هم صحبت می کنند، ادعا می کنند که استفاده از برس های خشک مانع از شل شدگی پوست می شود. به گزارش وبسایت هلت لاین، این تکنیک شامل استفاده از یک برس فیبری با یک دسته بلند برای لایه برداری پوست، طبق یک الگوی خاص است. پزشکان معتقدند که استفاده از برس های خشک می تواند به سفت شدن پوست شل کمک کند، مواد سمی را از بدن دفع کرده، سیستم لنفاوی را تحریک کرده و گردش خون را افزایش دهد. با این وجود، شواهد علمی کمی برای تایید این ادعاها وجود دارد.


مطالب مرتبط:

درمان خانگی افتادگی پوست شکم بعد از زایمان و سفت کردن آن

رفع افتادگی سینه و سفت کردن آن با 29 درمان خانگی، گیاهی و حرکات ورزشی

از
3
رای