کاهش وزن ایمن؛ حداکثر کاهش وزن ایمن و مجاز در یک هفته چقدر است؟

کاهش وزن ایمن؛ حداکثر کاهش وزن ایمن و مجاز در یک هفته چقدر است؟ شاید دوست دارید، بدانید میزان کالری دریافتی روزانه تان چقدر است؛ بهترین روش برای فهمیدن این است که شاخص توده بدنی معیار صحیحی برای آن می باشد. افزایش تدریجی وزن نشانه...

گاهی اوقات دوست داریم که بدانیم در طول روز چند کالری انرژی دریافت می کنیم، ولی معمولا این کار ضرورتی ندارد، چون وزن بدن ما شاخص صحیحی است برای اینکه بفهمیم آیا انرژی تأمین شده از غذاهای مصرفی ما از حد مورد نیاز بدنمان بیشتر، کمتر و یا مساوی آن بوده است. اگر انرژی دریافتی بدن، دقیقا معادل انرژی مصرفی آن باشد، وزن بدن نه افزایش می یابد و نه کاهش. تغییرات اندک وزن (بین نیم تا یک کیلوگرم) از یک روز به روز دیگر، که اغلب به دلیل نوسان در محتوای آب بدن صورت می گیرد، اهمیت چندانی ندارد. اگر وزن بدن شما در یک ورودی زمانی قابل توجه ثابت بماند، این بدان معناست که محتوای انرژی غذای مصرفی شما به طور طبیعی به گونه ای تنظیم شده که عملا با انرژی مورد نیاز بدن تان برابری می کند.

نکات قابل توجه در رابطه با کاهش وزن

بعد از چه سنی شاخص توده بدن (متناسب بودن قد با وزن) اهمیت بیشتری پیدا می کند؟

یک فرد بزرگسال، پس از رسیدن به رشد کامل، بهتر است که تلاش کند وزن بدنش را، متناسب با قدی که دارد، در یک محدوده معین حفظ کند. داشتن وزن بیشتر یا کمتر از حد طبیعی معایبی دارد، که معمولا به کاهش راندمان بدن یا مختل شدن سلامتی می انجامد.

افزایش تدریجی وزن نشانه چیست؟

اگر وزن بدن به طور پیوسته، اگرچه به آهستگی، در حال افزایش باشد، مسلما بدانید که محتوای انرژی غذاهای مصرفی تان بیش از حد مورد نیاز بدن شما است، حتی یک مازاد اندک، نظیر 150 تا 200 کیلو کالری در روز (معادل مصرف دو قاشق غذاخوری کره یا 300 تا 400 میلی لیتر از هر نوع نوشابه گازدار)، اگر استمرار داشته باشد، به معنی ذخیره 8 تا 10 کیلوگرم چربی در بدن در طول مدت یک سال خواهد بود!

افزایش تدریجی وزن نشانه چیست؟

چه عواملی باعث افزایش کالری در بدن می شود؟

1. مصرف کالری بیش از حد مورد نیاز، معمولا حاصل علاقه بیش از حد به غذاهای پر کالری (سرخ کردنی ها، غذاهای شیرین و نشاسته دار) است.

2. پائین بودن سطح فعالیت عضلانی نیز، اغلب یکی از عوامل دخیل در این امر است. به طور مثال، اشتغال به کارهای کم تحرک دفتری و ایاب و ذهاب به وسیله موتور سیکلت و ماشین می تواند باعث افزایش وزن شود. با بالا رفتن سن، هم متابولیسم پایه (انرژی مورد نیاز برای اعمال درونی بدن) و هم فعالیت جسمانی، رو به کاهش می گذارد.

3. اگر یک نفر بخواهد همان عادت های غذایی سال های جوانی را در سال های آتی زندگی خود هم ادامه دهد، تقریبا به طور قطع می توان گفت که وزن بدن او به طور ناخواسته افزایش خواهد یافت. در این صورت، او برای پائین آوردن وزن بدن خود تا حد طبیعی مربوط به سن 30 سالگی اش، یا باید غذای کمتری بخورد، یا این که بیشتر ورزش کند.

چه عواملی باعث افزایش کالری در بدن می شود؟

حداکثر کاهش وزن ایمن و مجاز در یک هفته، چند کیلوگرم است؟

کاهش غذای مصرفی روزانه، به میزان 500 کیلو کالری کمتر از حدی که به طور فرض می تواند وزن بدن شخص را ثابت نگاه دارد، به طور طبیعی موجب "سوختن یا ذوب بافت های چربی بدن خواهد شد، به نحوی که با این کار، وزن بدن هر هفته نیم کیلوگرم کاهش خواهد یافت. حداکثر کاهش وزن ایمن و مجاز 1 کیلوگرم در هفته است، که معادل کاهش 1000 کیلوکالری در مصرف روزانه است.

چاقی به طور عمده در چه سنینی بروز می کند؟

مسلما چاقی وضعیت مطلوبی نیست، چون موجب ناراحتی در هنگام حرکت، آشفتگی، ناکارآمدی و کم تحرکی افراد می شود. چاقی، همچنین موجب بروز بیماری های قلب، دستگاه گردش خون، کلیه ها و لوزالمعده می شود، و شانس زندگی طولانی فرد را کاهش می دهد. چاقی به طور عمده در سنین 34 تا 45 سالگی بروز می کند و در سنین بالاتر از 50 سال مضرتر خواهد بود. هر چه اضافه وزن و سن فرد بیشتر باشد، خطر آن نیز بیشتر خواهد بود. برای مثال، بین سنین 40 تا 44 سالگی، داشتن 20 درصد اضافه وزن، بدین معنی است که خطر مرگ فرد در مقایسه با حد طبیعی برای آن محدوده ی سنی 30 تا 40 درصد بیشتر است و داشتن 40 درصد اضافه وزن معادل 80 تا 100 درصد افزایش در خطر مرگ خواهد بود.

به بیان ساده تر، امید زندگی یک فرد 50 ساله با 25 کیلوگرم اضافه وزن، تقریبا نصف فرد دیگری است که هم سن اوست ولی وزن طبیعی دارد. شاید برای افراد بالغ کم سن و سال تر، یک اضافه وزن متوسط قابل چشم پوشی باشد، ولی بعد از سن 40 سالگی، یک حد متوسط از لاغری (داشتن وزن پائین تر از حد طبیعی) شانس عمر طولانی تر را افزایش می دهد.

از
0
رای