چه قرصهایی اثر قرص ضد بارداری را از بین میبرد؛ جلوگیری از تداخل دارویی

چه قرصهایی اثر قرص ضد بارداری را از بین میبرد؛ جلوگیری از تداخل دارویی چه قرصهایی اثر قرص ضد بارداری را از بین میبرد؛ قرص های پیشگیری از بارداری با کدام داروها تداخل دارند ؛ روش های پیشگیری و جلوگیری از تداخلات دارویی با قرص های پیشگیری از بارداری در سلام دنیا بخوانید.

برخی از داروهای ضد تشنج، درمان های HIV، آنتی بیوتیک ها یا مکمل های گیاهی می توانند پیشگیری از بارداری خوراکی شما را کم اثر کنند. برخی از داروها به خوبی با هم عمل نمی کنند. یکی ممکن است دیگری را کمتر موثر کند. به عنوان مثال، ممکن است از داروهای ضد بارداری هورمونی ( کنترل بارداری ) استفاده کنید. اگر برای یک بیماری یا وضعیت سلامتی به داروی دیگری نیاز دارید، ممکن است تعجب کنید که آیا این دارو بر عملکرد کنترل بارداری شما تأثیر می گذارد یا خیر. بسیاری از مردم نیازی به نگرانی در مورد داروها با کنترل بارداری ندارند. در این مطلب از سلام دنیا، ما به تداخلات دارویی مرتبط با داروهای ضد بارداری و چه قرصهایی اثر قرص ضد بارداری را از بین میبرد پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

داروها و کنترل بارداری

داروهای ضد بارداری هورمونی حاوی ترکیبی از استروژن و پروژسترون یا فقط هورمون های پروژسترونی هستند که می توانند به چندین روش از بارداری جلوگیری کنند، مانند:

  • جلوگیری از تخمک گذاری (آزادسازی ماهانه تخمک)
  • جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک

حتما بخوانید: بهترین روش جلوگیری از بارداری به روش سنتی بعد از رابطه


اما اگر دارویی مصرف می کنید که با این هورمون ها تداخل دارد، پیشگیری از بارداری شما نمی تواند کار خود را انجام دهد. دکتر فریمن توضیح می دهد: "بیشتر داروهایی که تجویز می کنیم با پیشگیری از بارداری تداخل ندارند." اما برخی از داروها وجود دارند که می‌توانند انواع خاصی از کنترل بارداری را مختل کنند - به‌ویژه، پیشگیری از بارداری ترکیبی هورمونی (CHC) مانند قرص‌های ضد بارداری خوراکی ( قرص )، حلقه‌های واژینال و چسب‌های ضد بارداری .» CHC ها حاوی استروژن و پروژسترون هستند.

نحوه تداخل داروها و پیشگیری از بارداری

رایج ترین روشی که دارو با CHC ها تداخل دارد از طریق آنزیم های سیتوکروم P450 کبد شما است . این آنزیم ها موارد زیر را کنترل می کنند:

  • داروها با چه سرعتی متابولیزه یا تجزیه می شوند.
  • چه مدت در بدن شما فعال می مانند.

تداخلات دارویی همراه با قرص های پیشگیری از بارداری 1

دکتر فریمن توضیح می‌دهد: « مصرف دارو و کنترل بارداری که هر دو با آنزیم‌های سیتوکروم P450 تداخل دارند، می‌تواند باعث شود بدن شما کنترل بارداری را سریع‌تر متابولیزه کند». آنزیم‌ها به سرعت پیشگیری از بارداری هورمونی را از بدن شما پاک می‌کنند. بدون این هورمون ها ممکن است در خطر بارداری باشید.

چه داروهایی بر کنترل بارداری تأثیر می گذارد؟

اکثر داروهای تجویز شده و بدون نسخه با کنترل بارداری هورمونی تداخلی ندارند. اما دسته‌های خاصی از داروها - مرتبط با شرایط خاص - بر CHCها تأثیر می‌گذارند:


حتما بخوانید: پیشگیری از بارداری با 17 روش مختلف


1. تداخلات دارویی: داروهای تشنج و پیشگیری از بارداری

داروهای ضد صرع (AEDs) برای جلوگیری یا توقف تشنج - انفجارهای موقتی فعالیت الکتریکی در مغز که باعث علائمی مانند حرکات غیرقابل کنترل عضلانی و احساسات غیرطبیعی می شود، کار می کنند. دکتر فریمن می گوید: «داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج به احتمال زیاد با CHC ها تداخل دارند. بسیاری از AED هایی که امروزه استفاده می کنیم تداخلی ندارند. اما هنوز برخی از AED ها تجویز می شوند که ممکن است بر کنترل بارداری شما تأثیر بگذارد. AEDهای تجویز شده معمولاً که می توانند کنترل بارداری هورمونی را کمتر مؤثر کنند عبارتند از:

  • کاربامازپین ، همچنین برای درمان اسکیزوفرنی ، سندرم پای بیقرار ، اختلال دوقطبی و درد نوروپاتیک مرتبط با فیبرومیالژیا استفاده می شود .
  • فنی توئین ، همچنین برای درمان اختلالات رفتاری و دردهای عصبی استفاده می شود.
  • توپیرامات ،  برای درمان دردهای عصبی، اختلالات خوردن ، اختلالات روانپزشکی و سردردهای میگرنی استفاده می شود .

تداخلات دارویی همراه با قرص های پیشگیری از بارداری 2

دکتر فریمن همچنین اشاره می کند که یک AED دیگر، لاموتریژین، با CHC ها تعامل دارد. اما در این مورد، داروی تحت تأثیر لاموتریژین است. مصرف CHC ها می تواند اثربخشی لاموتریژین را در درمان تشنج کاهش دهد.

2. تداخلات دارویی: داروهای ضد HIV و پیشگیری از بارداری

برخی از داروهای ضد اچ آی وی، به نام ضد رترو ویروسی (ARVs)، کنترل بارداری را کمتر موثر می کنند. اما دکتر فریمن خاطرنشان می کند که عکس آن نیز می تواند اتفاق بیفتد - برخی از انواع CHC ها می توانند اثربخشی ARV ها را کاهش دهند. تحقیقات نگرانی هایی را در مورد چندین ARV نشان می دهد، اما تنها افاویرنز ثابت کرد که تأثیر قابل توجهی بر کنترل هورمونی بارداری دارد. کارشناسان پیشنهاد می کنند که مطالعات بیشتری برای تایید تداخلات دارویی اضافی مورد نیاز است. دکتر فریمن می گوید: «توسعه داروهای HIV به سرعت در حال تغییر است. بنابراین، اگر داروی HIV مصرف می‌کنید، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که هیچ نگرانی در مورد تداخل احتمالی وجود ندارد.


حتما بخوانید: جلوگیری از بارداری با روش های غیرهورمونی


3. تداخلات دارویی: آنتی بیوتیک ها و پیشگیری از بارداری

بیشتر آنتی بیوتیک ها با قرص های ضد بارداری یا سایر CHC ها تداخل ندارند. دکتر فریمن توضیح می‌دهد: «استفاده همزمان از قرص‌های ضدبارداری و آنتی‌بیوتیک‌ها معمولاً تأثیری بر هیچ یک از داروها نخواهد داشت». اما یک آنتی بیوتیک وجود دارد که باعث نگرانی افرادی می شود که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند. ریفامپین، که برای درمان سل استفاده می شود ، آنتی بیوتیکی است که به ندرت تجویز می شود و باعث کاهش اثربخشی کنترل بارداری هورمونی می شود. یک دوره معمول درمان سل شش تا نه ماه است. هنگام استفاده از ریفامپین، از یک روش جایگزین پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

تداخلات دارویی همراه با قرص های پیشگیری از بارداری 3

4. تداخلات دارویی: مکمل های گیاهی و پیشگیری از بارداری

مکمل‌های گیاهی از همه قسمت‌های گیاهان می‌آیند و تصور می‌شود که بسیاری از آنها خواص درمانی دارند. اما این درمان های گیاهی ممکن است با داروها تداخل داشته باشند. مکمل ها توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ارزیابی نمی شوند، بنابراین تحقیقات محدود است. کارشناسان نمی دانند که چگونه بیشتر مکمل ها با داروهای ضد بارداری هورمونی تداخل دارند. اما محققان خار مریم را مورد مطالعه قرار داده‌اند . تحقیقات خار مریم را با خونریزی و متابولیسم سریعتر هورمون‌های موجود در CHC مرتبط می‌سازد. دکتر فریمن می افزاید: «کارشناسان معتقدند خار مریم ممکن است اثربخشی کنترل هورمونی بارداری را کاهش دهد. اما سایر داروهایی که برای درمان افسردگی و اضطراب استفاده می‌شوند، معمولاً بر کنترل بارداری تأثیر نمی‌گذارند.»


حتما بخوانید: برای حالت تهوع بارداری چه قرصی بخوریم


جلوگیری از تداخلات دارویی همراه با داروهای پیشگیری از بارداری

اگر از داروهای ضد بارداری هورمونی و داروهای تجویزی استفاده می کنید، از خود در برابر تداخلات دارویی احتمالی محافظت کنید:

  • مطمئن شوید که لیست داروهای شما به روز است . برای پیشگیری و شناسایی تداخلات دارویی احتمالی، هنگام شروع یا توقف دارو، به پزشک خود اطلاع دهید.
  • درج داروهای تجویزی را بخوانید . اگر دلیلی برای مشکوک بودن به تداخل دارویی احتمالی دارید، قبل از مصرف دارو با ارائه دهنده خود صحبت کنید.

تداخلات دارویی همراه با قرص های پیشگیری از بارداری 4

سخن آخر

دکتر فریمن توصیه می کند که در صورت شک، از یک روش پشتیبان کنترل بارداری استفاده کنید. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید تا ببینید آیا روش جایگزین برای کنترل بارداری یا داروهای مختلف ممکن است مناسب تر باشد. آموزش های گام به گام ما را در سلام دنیا از دست ندهید و در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. 


مطالب مرتبط:

درمان یبوست شدید و مزمن در بارداری و بعد از زایمان با روش خانگی

قرص دراگون چیست و چه کاربردی دارد

احتمال بارداری از طریق رابطه مقعدی (رابطه از پشت و حاملگی)از
1
رای