چه داروهایی باعث بالا رفتن و افزایش قند خون میشوند + راه پیشگیری

چه داروهایی باعث بالا رفتن و افزایش قند خون میشوند + راه پیشگیری کدام داروها قند خون را بالا می برند، لیستی از داروهایی که باعث بالارفتن و افزایش سطح قند خون و گلوکز در افراد مبتلا به دیابت هستند و راه های پیشگیری از آن در سلام دنیا آشنا شوید.

اگر دیابت یا قند خون بالا دارید، احتمالاً می دانید که برخی از چیزها باعث افزایش گلوکز (نام دیگر قند خون) می شوند. مانند یک وعده غذایی با کربوهیدرات زیاد، یا ورزش زیاد. اما سایر داروهایی که ممکن است برای حفظ سلامت خود مصرف کنید، نیز می‌توانند باعث افزایش قند خون شوند. ما در این مقاله سلام دنیا قصد داریم تا شما را با داروهایی باعث بالا رفتن و افزایش قند خون میشوند و راه پیشگیری از آن، آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

چه داروهایی قند خون شما را افزایش می دهند؟

داروهایی که با نسخه دریافت می‌کنید و داروهایی که بدون نسخه می‌خرید (OTC) می‌توانند برای افرادی که نیاز به کنترل قند خون خود دارند مشکل ساز شوند.

داروهای تجویزی که می توانند گلوکز شما را افزایش دهند عبارتند از:

 • استروئیدها (همچنین کورتیکواستروئیدها نامیده می شوند). آنها بیماری های ناشی از التهاب مانند آرتریت روماتوئید ، لوپوس و آلرژی را درمان می کنند. استروئیدهای رایج عبارتند از: هیدروکورتیزون و پردنیزون. اما کرم‌های استروئیدی (برای بثورات پوستی ) یا داروهای استنشاقی (برای آسم ) مشکلی ندارند.
 • داروهایی که اضطراب، بیش فعالی، افسردگی و سایر مشکلات سلامت روان را درمان می کنند. اینها می توانند شامل کلوزاپین ، اولانزاپین ، کوتیاپین و ریسپریدون باشند.
 • قرص های ضد بارداری
 • داروهایی که فشار خون بالا را درمان می‌کنند ، مانند مسدودکننده‌های بتا و دیورتیک‌های تیازیدی

حتما بخوانید: برای کاهش فشار خون بالا چی بخوریم


 • استاتین ها برای کاهش کلسترول
 • آدرنالین برای واکنش های آلرژیک شدید
 • دوزهای بالای داروهای آسم یا داروهایی که برای درمان آسم تزریق می کنید
 • ایزوترتینوئین برای آکنه
 • تاکرولیموس که پس از پیوند عضو دریافت می کنید
 • برخی از داروهایی که HIV و هپاتیت C را درمان می کنند

داروهای OTC که می توانند قند خون شما را افزایش دهند عبارتند از:

 • سودوافدرین، ضد احتقان در برخی داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا
 • شربت سرفه . از پزشک خود بپرسید که آیا باید به طور منظم یا بدون قند مصرف کنید.
 • نیاسین ، یک ویتامین B

نکات مهم قبل از مصرف دارو افزایش دهنده سطح قند خون

حتی اگر این داروها می توانند قند خون شما را افزایش دهند، به این معنی نیست که در صورت نیاز نباید آنها را مصرف کنید. مهمترین چیز این است که با پزشک خود در مورد روش صحیح استفاده از آنها صحبت کنید.


حتما بخوانید: بهترین ورزش ها برای دیابتی ها


اگر دیابت دارید یا مراقب قند خون خود هستید، قبل از مصرف داروهای جدید یا تغییر هر دارویی از پزشک خود بپرسید، حتی اگر  فقط برای سرفه یا سرماخوردگی باشد. (به یاد داشته باشید، فقط بیمار بودن می تواند قند خون شما را افزایش دهد.)

اطمینان حاصل کنید که پزشک شما همه داروهایی را که مصرف می کنید - به دلیل دیابت یا هر دلیل دیگری - می داند. اگر یکی از آنها ممکن است بر قند خون شما تأثیر بگذارد، ممکن است دوز کمتری تجویز کنند یا به شما بگویند که دارو را برای مدت کوتاه‌تری مصرف کنید. در حین مصرف دارو نیز ممکن است لازم باشد قند خون خود را بیشتر چک کنید.

نکات مهم قبل از مصرف دارو افزایش دهنده سطح قند خون

سخن آخر

همچنین، به یاد داشته باشید که کارهایی را انجام دهید که می دانید به کنترل قند خون شما کمک می کند. ورزش کنید، درست غذا بخورید و داروهای دیابت که نیاز دارید را مصرف کنید. ما در این مطلب شما را با داروهایی که باعث بالا رفتن قند خون میشود آشنا کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

درمان خانگی دیابت نوع دو با بهترین داروهای گیاهی و طبیعی

درمان دیابت بارداری در طب سنتی
 
 

از
5
رای