همه چیزهایی که باید درباره استفاده از کاپ قاعدگی بدانید

همه چیزهایی که باید درباره استفاده از کاپ قاعدگی بدانید کاپ قاعدگی وسیله ای قیفی شکل کوچک از جنس پلاستیک یا سیلیکون است که می تواند خون قاعدگی را در خود جمع کند. کاپ قاعدگی به دلیل سازگار بودن با محیط زیست جایگزین خوبی برای تامپون و پد است.

کاپ قاعدگی چیست؟ کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی (به انگلیسی: Menstrual Cup) نوعی وسیله بهداشتی قابل استفاده مجدد، برای دوره قاعدگی زنان است. کاپ قاعدگی وسیله ای قیفی شکل کوچک از جنس پلاستیک یا سیلیکون است که می توانید آن را در واژن خود قرار دهید تا خون قاعدگی را در خود جمع کند. این وسیله می تواند نسبت به سایر مواردی که برای این کار استفاده می شود، خون بیشتر را در خود نگه دارد و بخاطر جنبه سازگار با محیط زیست جایگزین خوبی برای تامپون و پد محسوب می شود، و بسته به میزان خون قاعدگی، می توان به مدت 12 ساعت آن را در واژن قرار داد. برندهای موجود در بازار از کاپ های قاعدگی قابل استفاده مجدد عبارتند از: Keeper Cup ،Moon Cup ،Lunette Menstrual Cup DivaCup ،Lena Cup و Lily Cup. ادامه مطلب را مطالعه کنید تا اطلاعات لازم در مورد نحوه قرار دادن و برداشتن، چگونگی تمیز کردن و نکات دیگر را بدست آورید.

انواع مختلف کاپ قاعدگی

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

اگر علاقمند به استفاده از فنجان قاعدگی هستید، با پزشک متخصص خود مشورت کنید. اگرچه می توانید برند مورد نظرتان را به صورت مستقیم یا سفارش آنلاین خریداری کنید، اما ابتدا باید بدانید که چه اندازه ای مناسب شما است. اغلب کاپ های قاعدگی در اندازه های کوچک و بزرگ به فروش می رسند. برای پیدا کردن اندازه کاپ قاعدگی مناسب خود، شما و پزشک باید موارد زیر را بررسی کنید:

 • سن 
 • طول دهانه رحم
 • میزان خونریزی
 • سفتی و انعطاف پذیری کاپ
 • ظرفیت کاپ
 • قدرت عضلات لگن 
 • اینکه آیا زایمان واژینال داشته اید

کاپ های قاعدگی کوچکتر معمولاً برای زنان کمتر از 30 سال توصیه می شود که تاکنون زایمان واژینال نداشته باشند. اندازه های بزرگتر اغلب برای زنانی توصیه می شود که بالای 30 سال دارند و زایمان واژنی داشته یا دوره های قاعدگی سنگینی را تجربه می کنند.

 روش استفاده از کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی

قبل از اینکه کاپ قاعدگی بگذارید

هنگامی که کاپ قاعدگی را برای اولین بار استفاده می کنید، ممکن است ناراحت کننده باشد. اما "چرب کردن" می تواند به روند قرار دادن آن کمک کند. قبل از اینکه کاپ را در واژن قرار دهید، آن را با یک روان کننده بر پایه آب مرطوب کنید تا استفاده از آن آسان تر بشود.

نحوه قرار دادن کاپ قاعدگی

اگر می توانید تامپون را در واژن خود قرار دهید، قرار دادن کاپ قاعدگی نیز باید برایتان آسان باشد. این مراحل را دنبال کنید:

 • دستان خود را به خوبی بشویید.
 • آب یا روان کننده های بر پایه آب را به لبه کاپ قاعدگی بمالید.
 • کاپ قاعدگی را با دست بگیرد و سعی کنید آن را جمع کنید یا تا بزنید، به طوری که لبه ها آن رو به بالا باشد.
 • کاپ را درون واژن خود قرار دهید، به همان شکلی که تامپون را قرار می دهید. باید کاپ قاعدگی چند سانتی متر درون گردن رحم قرار بگیرد.
 • هنگامی که کاپ در واژن شما قرار گرفت، آن را بچرخانید. به این ترتیب باز خواهد شد و جلو خروج خون قاعدگی را می گیرد.

اگر کاپ به درستی قرار گرفته باشد، وجود آن را احساس نخواهید کرد. همچنین باید قادر به انجام کارهای طبیعی مثل نشستن، برخاستن، راه رفتن و سایر فعالیت های روزمره باشید بدون اینکه احساس کنید کاپ قاعدگی ممکن است خارج شود. اگر با نحوه قرار دادن کاپ مشکل دارید، بهتر است با پزشک صحبت کنید.

روش قرار دادن کاپ قاعدگی

چه زمانی باید کاپ قاعدگی را از واژن خارج کنید

می توانید بسته به میزان خونریزی خود، هر 6 تا 12 ساعت کاپ قاعدگی خود را خارج کنید. به این معنی که می توانید از آن برای طول شب استفاده کنید. باید همیشه در طول این 12 ساعت کاپ خود را بردارید. اگر قبل از این زمان، کاپ پر شد، قبل از اینکه سر ریز شود آن را تخلیه کنید.

چگونه کاپ قاعدگی را خارج کنید

برای خارج کردن کاپ قاعدگی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دستان خود را بشویید.
 • انگشت اشاره و شست خود را وارد واژن کنید. پایه کاپ را به آرامی بکشید تا به ته آن برسید.
 • ته کاپ را بگیرید تا کاپ از جایی که قرار گرفته است آزاد شود و آن را به بیرون بکشید.
 • پس از خارج کردن کاپ قاعدگی از آن را در توالت تخلیه کنید.

نگهداری از کاپ قاعدگی

کاپ های قاعدگی که قابلیت استفاده مجدد دارند باید قبل از قرار گرفتن در واژن شسسته شود. باید حداقل روزی دو بار این کاپ ها را تخلیه کنید. کاپ های چند بار مصرف در صورتی که به درستی نگهداری بشوند می توانند از 6 ماه تا 10 سال قابل استفاده باشند. کاپ های یکبار مصرف را بعد از هر بار استفاده به زباله دان بیندازید.

مزایای استفاده از فنجان قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی

 • مقرون به صرفه
 • بی خطرتر از تامپون
 • قابلیت نگهداری خون بیشتر نسب به تامپون و پد
 • سازگارتر با محیط زیست نسبت به پد و تامپون
 • برخی برندها در طول رابطه جنسی حس نمی شوند
 • می توان با وجود IUD از آنها استفاده کرد

بسیاری از زنان به این دلایل استفاده از کاپ قاعدگی را انتخاب می کنند که:

1. از لحاظ هزینه مقرون به صرفه اند

یکبار برای خرید یک کاپ قاعدگی چند بار مصرف هزینه می کنید و این برخلاف خرید تامپون ها و پدها است که مجبورید سالیانه رقم بالایی برای آن بپردازید.

مزایای کاپ قاعدگی

2. کاپ قاعدگی بی خطرتر است

از آنجایی که کاپ قاعدگی به جای جذب خون، آن را جمع می کند، دیگر در معرض خطر سندرم شوک سمی (TSS) که ناشی از عفونت احتمالی استفاده از تامپون است، قرار نخواهید گرفت.

3. کاپ قاعدگی در مقایسه با تامپون خون بیشتر را نگه می دارد.

4. کاپ قاعدگی با محیط زیست سازگار هستند

مدت زمان طولانی تری از این کاپ ها می توان استفاده کرد، و این به معنای عدم تولید زباله بیشتر است که به حفاظت از محیط زیست کمک می کند.

5. می توانید با وجود فنجان قاعدگی، رابطه جنسی داشته باشید

بسیاری از کاپ های قاعدگی چند بار مصرف را باید قبل از مقاربت برداشت، اما نمونه های یکبار مصرف خیلی نرم وجود دارند که می توانید با وجود آن در واژن، رابطه جنسی داشته باشید. نه تنها همسر شما آن را احساس نخواهد کرد، بلکه شما هم نگران نشت آن نخواهید بود.

6. می توانید با وجود IUD از کاپ قاعدگی هم استفاده کنید

برخی شرکت ها ادعا دارند که کاپ های قاعدگی می تواند باعث خراب شدن IUD شود، اما مطالعات صورت گرفته در سال 2012 این ایده را رد می کند. اگر در این مورد نگران هستید با پزشک خود مشورت کنید.

کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی

معایب استفاده از کاپ قاعدگی چیست؟

 • کاپ قاعدگی می تواند کثیف باشد
 • قرار دادن یا برداشتن آن سخت باشد
 • پیدا کردن اندازه مناسب آن مشکل باشد
 • ممکن است باعث آلرژی شود
 • ممکن است باعث تحریک واژن شود

کاپ قاعدگی ممکن است یک گزینه مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست باشد، اما هنوز هم باید چند چیز را در نظر داشته باشید:

1. خارج کردن کاپ می تواند با کثیفی همراه باشد

ممکن است در موقعیتی باشید که خارج کردن آن سخت یا زشت باشد. این بدان معناست که مدتی طول می کشد که با تغییر موقعیت بتوانید این کار را انجام دهید.

معایب کاپ قاعدگی

2. قرار دادن کاپ قاعدگی و برداشتن آن ممکن است سخت باشد

شاید زمانی که کاپ قاعدگی را واژن قرار دادید متوجه شوید آن را به درستی تا نزده اید. یا ممکن پیدا کردن ته آن برای بیرون کشیدن از واژن کاری دشوار باشد.

3. پیدا کردن اندازه مناسب هم گاهی کار آسانی نیست

کاپ های قاعدگی برای همه به یک اندازه نیستند. به این معنی که باید چند برند را امتحان کنید تا گزینه مناسب خودتان را پیدا کنید.

4. ممکن است باعث آلرژی شود

این احتمال وجود دارد که به مواد سازنده این کاپ های قاعدگی حساسیت نشان بدهید. اغلب کاپ های قاعدگی از مواد بدون لاتکس ساخته می شود و این باعث می شود گزینه خوبی برای افرادی باشد که دچار حساسیت هستند. اما برای برخی افراد، این احتمال وجود دارد که به سیلیکون و لاستیک آلرژی نشان بدهند.

5. ممکن است باعث تحریک واژن شود

در برخی افراد کاپ قاعدگی باعث تحریک واژن می شود. اگر این کاپ ها به درستی نگهداری یا تمیز نشده باشند می تواند این مشکل را بوجود آورد. همچنین اگر بدون استفاده از روان کننده ها در بدن قرار داده شود نیز می تواند باعث بروز ناراحتی شود.

6. احتمال افزایش عفونت وجود دارد

کاپ قاعدگی را به خوبی تخیله کنید. آن را به دقت بشویید و اجازه بدهید خشک شود. کاپ های قاعدگی یکبار مصرف را مجدداً استفاده نکنید. در نهایت دستان خود را بشویید.

قیمت آن چقدر است؟

فنجان قاعدگی می تواند از تامپون و پد مقرون به صرفه تر باشد. می توانید به طور متوسط 20 تا 40 دلار برای آن پرداخت کنید و مجبور نیستید تا شش ماه آینده مجدداً یکی از آنها را خریداری کنید. تامپون ها و پدها ممکن است سالیانه بین 50 تا 150 دلار هزینه برایتان داشته باشند، بستگی به این دارد که دوره قاعدگی و میزان خونریزی چقدر است.

چگونه یکی از این محصولات بهداشتی را برای خود انتخاب کنیم

برای بسیاری از زنان، استفاده از کاپ قاعدگی نیازی به فکر ندارد. قبل از این انتخاب، اطمینان حاصل کنید که همه چیزهای لازم درباره این محصولات بهداشتی را می دانید:

 • آیا خرید کاپ قاعدگی هزینه های شما را کاهش می دهد؟
 • استفاده از آن آسانتر است؟
 • آیا می خواهید در طول دوره ماهیانه خود رابطه جنسی داشته باشید؟

اگر پاسخ شما به همه این سوالات مثبت است، کاپ قاعدگی برایتان مناسب است. اما اگر هنوز مطمئن نیستید، با پزشک درباره گزینه های خود صحبت کنید.

 22 سوال درباره کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی چطور عمل می کند؟

کاپ قاعدگی یک محصول بهداشتی زنانه است که از سیلیکون یا لاتکس ساخته شده است. این کاپ درون واژن جای داده می شود و خون قاعدگی را در خود نگه می دارد. در صورت استفاده صحیح، کاپ قاعدگی وسیله ای ایمن و راحت برای بهداشت زنان است.

کاپ قاعدگی چه مزیتی دارد؟

کاپ قاعدگی یک محصول بهداشتی ساخته از لاستیک لاتکس یا سیلیکون است. این کاپ درون واژن قرار می گیرد و با جمع کردن خون جریان یافته در طول قاعدگی کار می کند. این وسیله برای زنانی که خونریزی های شدیدی دارند بسیار مناسب است. کاپ قاعدگی می تواند توسط افراد باکره هم استفاده بشود. استفاده از آنها آسان و راحت است. بیشتر کاپ های قاعدگی قابل استفاده مجدد هستند و این باعث می شود که آنها از نظر اقتصادی و همچنین سازگاری با محیط زیست نیز قابل توجه باشند. با وجود داشتن کاپ قاعدگی می توانید شنا و دیگر ورزش ها را انجام بدهید و نگرانی ای درباره نشت خون نداشته باشید.

آیا کاپ قاعدگی و تامپون بهتر از پد است؟

نمی توان گفت کاپ قاعدگی یا تامپون بهتر از پد هستند. مهمترین سوال این است که چه چیزی برای شما بهتر، راحت تر یا بی خطر تر است. در مورد همه گزینه اطلاعات کسب کنید تا مناسبترین را برای خودتان انتخاب کنید.

چگونه یک کاپ قاعدگی انتخاب کنیم؟

مهمترین نکته درباره کاپ قاعدگی، انتخاب سایز درست است. اندازه کاپ قاعدگی بستگی به این دارد که میزان خونریزی شما چقد شدید است، باکره هستید و زایمان واژنی داشته اید یا نه. اگر کاپ قاعدگی با اندازه صحیح را انتخاب کنید، هیچ گونه ناراحتی ای حس نخواهید کرد و نشتی هم اتفاق نمی افتد.

چگونه اقدام به استفاده از کاپ قاعدگی کنیم؟

برای شروع استفاده از کاپ قاعدگی نیاز به مقدمات خاصی ندارید. به یاد داشته باشید که، انتخاب اندازه درست مهم است. قبل از استفاده از کاپ، نحوه صحیح قرار دادن و خارج کردن آن را یاد بگیرید و اینکه چطور باید از آن نگه داری کنید. اگر هیچ مشکلی مانند عفونت های دستگاه ادراری، دستگاه داخل رحمی، ویژگی ها آناتومیکی مانند برداشتن رحم، دهانه رحم کوتاه یا زخم شده یا زخم های پس از زایمان ندارید، می توانید به راحتی از آن استفاده کنید. شما حتی می توانید در اولین دوره قاعدگی خود از کاپ قاعدگی استفاده کنید.

آیا می توان با وجود باکره بودن از کاپ قاعدگی استفاده کرد؟

شما می توانید با وجود باکره بودن نیز اقدام به استفاده از کاپ قاعدگی کنید. لازم نیست نگران باشید؛ قرار دادن آن باعث آسیب به پرده بکارت نمی شود. به علاوه، اندازه های مختلفی از کاپ قاعدگی وجود دارد که باعث می شود احساس راحتی کنید.

نحوه قرار دادن کاپ قاعدگی چگونه است؟

چندین مرحله ساده برای قرار دادن کاپ قاعدگی وجود دارد:

 • دست های خود را بشویید
 • کاپ را تا بزنید و نگه دارید (یکی از متداولترین روش های قرار دادن کاپ قاعدگی، تا زدن C شکل است).
 • کاپ قاعدگی تا شده را وارد واژن کنید و آن را به عقب هل بدهید.
 • تا 12 ساعت از آن استفاده کنید.
 • بعد از این زمان، آن را خالی و تمیز کنید.
 • کاپ را مجدداً وارد بدن کنید.

چگونه کاپ قاعدگی را بیرون بیاوریم؟

خارج کردن کاپ قاعدگی در بدن بسیار آسان است. سعی نکنید آن را با کشیدن از واژن خارج کنید. کاپ را با عضلات کف لگن خود به بیرون برانید. پایه آن را با دو انگشت بگیرید و بیرون بیاورید. اگر همه کارها را درست انجام دهید، هیچ گونه ناراحتی و درد احساس نخواهید کرد.  

هر چند وقت یکبار باید کاپ قاعدگی را خالی کرد؟

توصیه های کلی این است که دو بار در روز یا هر 10 تا 12 ساعت، کاپ قاعدگی را خالی کنید. اگر احساس می کنید دفعاتی بیشتری نیاز است، این کار را انجام دهید. این کمک می کند از نشت جلوگیری کنید و بهداشت را نیز حفظ کنید. وقتی صحبت از بهداشت زنانه می شود، معمولاً پدها و تامپون ها بهتر در نظر گرفته می شوند. با این حال، فنجان قاعدگی می تواند گزینه باشد که انتخاب می کنید. زیرا می تواند حجم بیشتری از خون را جمع آوری کند و ایمن و راحت باشد.

آیا لازم است بعد از هر بار استفاده از کاپ قاعدگی آن را بجوشانید؟

لازم نیست بعد از هر بار استفاده از کاپ قاعدگی، آن را بجوشانید. توصیه می شود حداقل هر 12 ساعت یکبار آن را خالی کنید و بشویید یا با دستمال مخصوص تمیز کنید. فقط بعد از پایان دوره ماهیانه، به مدت 5 تا 10 دقیقه آن را بجوشانید. جوشاندن بیشتر ممکن است به سیلیکون آسیب بزند.

چگونه کاپ قاعدگی را در توالت عمومی تمیز کنیم؟

بعضی اوقات اتفاق می افتد که در هنگام استفاده از توالت عمومی لازم است کاپ قاعدگی خالی کنید. نگران نباشید، شما می توانید آن را خارج و در توالت تخلیه کنید. ابتدا دست های خود را با صابون بشویید، کاپ را خارج کنید و آن را خالی کنید. کاپ قاعدگی را با آب بشویید یا آن را به دستمال بهداشتی تمیز کنید. می توانید برای شستن آن به همراه خود یک بطری آب داشته باشید. فراموش نکنید که قبل از انجام این کار، دستان خود را بشویید.

آیا نشت کردن کاپ قاعدگی مسئله ای طبیعی است؟

اگر کاپ قاعدگی به درستی در بدن جای گرفته باشد، نباید نشت داشته باشد. اما در برخی موارد این اتفاق می افتد. برای مثال، اگر کاپ قاعدگی به درستی در بدن قرار نگرفته باشد یا اگر به موقع تخلیه نشود یا کاپ کوچکتر از اندازه لازم باشد، ممکن است باعث نشت بشود.

آیا کاپ قاعدگی برای انجام ورزش مناسب است؟

اگر می خواهید در طول دوره ماهیانه خود ورزش کنید، کاپ قاعدگی انتخاب خوبی است. اگر آن را به درستی قرار داده باشید، هیچ نشت یا ناراحتی برای شما نخواهد داشت. اگرچه کاپ قاعدگی این امکان را می دهد که در طول پریودی ورزش کنید و احساس راحتی داشته باشید، توصیه نمی شود که در طول چند روز اول قاعدگی ورزش سنگین انجام دهید.

آیا ممکن است در طول ورزش یا خواب، کاپ قاعدگی نشت کند؟

به طور کلی، کاپ قاعدگی نباید نشت کند. اگر متوجه نشت خون شدید، ممکن است آن را به شکل درستی قرار نداده باشید. در هنگام خواب یا ورزش، کاپ ممکن است تغییر موقعیت بدهد و این موجب نشت خون شود. اطمینان داشته باشد که اندازه درستی از کاپ قاعدگی را انتخاب کرده اید.

آیا استفاده از کاپ قاعدگی ممکن است باعث تشدید درد این دوره شود؟

کاپ قاعدگی هیچ ارتباطی با درد یا گرفتگی پریودی ندارد. تجربه درد در طول چند روز اول پریودی طبیعی است، اگر به اندازه ای نباشد که در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند. اگر از گرفتگی و درد پریودی رنج می برید به پزشک مراجعه کنید تا دلیل آن را مشخص کند.

آیا ممکن است ادرار وارد کاپ قاعدگی شود؟

اگر ادرار شما وارد کاپ قاعدگی بشود، به این معنی است که آن را به درستی در جای خود قرار نداده اید یا می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. کاپ قاعدگی شما باید وارد واژن شود و ادرار نمی تواند وارد آنجا بشود.

چگونه مادرتان را متقاعد کنید که به شما اجازه استفاده از کاپ قاعدگی را بدهد؟

درباره همه مزایا و معایب کاپ قاعدگی با مادرتان صحبت کنید. به او توضیح بدهید که چرا می خواهید به جای سایر محصولات استفاده شده در طول قاعدگی از آن استفاده کنید. قبل از شروع مکالمه، اطلاعات کافی درباره کاپ های قاعدگی بدست آورید. به مادر خود اطمینان بدهید که با وجود باکره بودن نیز می توان از کاپ قاعدگی استفاده کرد. او را متقاعد کنید که نحوه استفاده از کاپ قاعدگی، قرار دادن، خارج کردن و نحوه تمیز کردن آن را می دانید تا مطمئن شود استفاده از این وسیله برای شما بی خطر است.

آیا می توان با وجود IUD از کاپ قاعدگی استفاده کرد؟

در صورتیکه IUD دارید، توصیه نمی شود که از کاپ قاعدگی استفاده کنید زیرا باید آن را هر 10 تا 12 ساعت خارج کرده و تخلیه کنید. این احتمال وجود دارد که در طول خارج کردن و قرار دادن کاپ قاعدگی، IUD شما جابجا شود. اگر IUD گذاشته اید، گزینه های دیگر مانند پد و تامپون می تواند انتخاب های بهتری برای شما باشد.

آیا احساس درد در طول استفاده از کاپ قاعدگی طبیعی است؟

قرار نیست که در حین استفاده از کاپ قاعدگی احساس درد کنید. ممکن است در هنگام قرار دادن کاپ برای اولین بار، احساس ناراحتی جزیی داشته باشید. اما اگر کاپ قاعدگی اندازه مناسبی داشته باشد و به درستی درون واژن جا گرفته باشد، نباید درد و ناراحتی داشته باشید.

آیا کاپ قاعدگی می تواند باعث عفونت شود؟

فنجان قاعدگی نمی تواند باعث عفونت شود، در حالیکه عدم رعایت بهداشت شخصی قطعاً می تواند. دستان خود را قبل و بعد از قرار دادن و خارج کردن کاپ قاعدگی ضد عفونی کنید. حداقل هر 10 تا 12 ساعت یکبار، کاپ را خارج کنید تا خطر عفونت را به حداقل برسانید. برخی گزارش ها نشان می دهد که استفاده از کاپ قاعدگی می تواند با خطرات ابتلا به عفونت مرتبط باشد اما تنها در زنانی که سابقه عفونت های مکرر را دارند.

برای قرار دادن آن نیازی به استفاده از روان سازها ندارید. کاپ قاعدگی را با سرکه، الکل، پراکسید هیدروژن یا جوش شیرین نشویید و آن را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید زیرا می تواند به سیلیکون آسیب بزند. کاپ قاعدگی را با آب ساده بشویید یا آن را بعد از اتمام قاعدگی به مدت 5 تا 10 بجوشانید. سپس در یک کیسه پنبه ای نگه داری کنید.

کاپ های قاعدگی در طول پریودی های شدید تا چه اندازه قابل اعتماد هستند؟

کاپ های قاعدگی بهترین انتخاب برای پریودی های سنگین هستند. آنها می توانند تا 41 میلی لیتر خون را در خون نگه دارید کنند. در سوی دیگر، تامپون های با ظرفیت بالا می توانند 15 تا 18 میلی لیتر و پدها در حدود 12 میلی لیتر مایع را به خود جذب می کنند. اگر کاپ قاعدگی شما در طول دوره های سنگین ماهیانه دچار نشت شد، ممکن است آن را درست قرار نداده باشید یا اندازه نامناسبی را انتخاب کرده باشید. برخی اوقات ممکن است کاپ درون بدن شما تغییر مکان بدهید و همین باعث نشت شود.

آیا ممکن است خونی که درون کاپ قاعدگی جمع شده است از آن خارج شود؟

قرار دادن غلط کاپ یا استفاده از اندازه اشتباه باعث نشت خون می شود. در صورتیکه میزان خونریزی زیادی هم داشته باشید یا به موقع اقدام به تخلیه کاپ نکنید نیز ممکن است با نشت آن مواجه شوید. حرکات روده و تغییرات وضعیت دهانه رحم، گاهی باعث تغییر وضعیت و نشت کاپ قاعدگی می شود.

منبع: flo healthline

از
2
رای