کیت تخمک گذاری چیست؛ روش استفاده، مزایا و معایب کیت تخمک گذاری

کیت تخمک گذاری چیست؛ روش استفاده، مزایا و معایب کیت تخمک گذاری کیت تخمک گذاری چیست؛ کیت تخمک گذاری از روز چندم استفاده شود، انواع تست، طرز استفاده، تفسیر نتایج، مزایا، معایب استفاده و بهترین کیت تخمک گذاری در سلام دنیا آشنا شوید.

مادر شدن حسی است که در بحث اهمیت در درجه دوم  قرار دارد و باردار شدن اولین قدم در این مسیر است. اگر مدت زیادی تلاش کرده اید اما به نتایج مطلوب نرسیده اید، کیت پیش بینی تخمک گذاری می تواند به شما کمک کند. در این مطلب از سلام دنیا درباره تخمک گذاری،کیت پیش بینی تخمک گذاری، انواع تست، طرز استفاده، تفسیر، مزایا، معایب استفاده و بهترین کیت تخمک گذاری صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری یک فرآیند طبیعی است که نشان دهنده آزاد شدن تخمک از تخمدان شماست. هر ماه تخمک های زیادی در داخل تخمدان ها بالغ می شوند. سالم ترین آنها به سمت حفره لگنی حرکت می کند و از آنجا به لوله فالوپ می رود.تخمک بدون لقاح (اتحاد تخمک و اسپرم) بیش از 24 ساعت زنده نمی ماند.

اسپرم می تواند بیش از هفت روز در داخل لوله فالوپ شما زنده بماند. این تنها پنجره کوچک هر ماه است که می توانید باردار شوید. اسپرمی که توانایی شنا در یک خط مستقیم را داشته باشد، سالم ترین اسپرم محسوب می شود و این برای لقاح لازم است. هنگام تلاش برای بچه دار شدن، شریک زندگی شما باید هر 3 تا 4 روز یکبار انزال کند تا چنین اسپرمی تولید کند.


حتما بخوانید: 8 علامت تخمک گذاری موفق برای تشخیص زمان باروری


اگر مقاربت در دو روز اول درست قبل از تخمک گذاری انجام شود، شانس لقاح بالاترین میزان است.بیشتر زنان از کیت های پیش بینی تخمک گذاری برای تعیین روزهای مناسب برای مقاربت کمک می گیرند. بنابراین، کیت های پیش بینی تخمک گذاری چگونه کمک می کنند؟ در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد کیت پیش بینی تخمک گذاری بدانید. 

تخمک گذاری چیست؟

کیت پیش بینی تخمک گذاری چیست؟

کیت پیش بینی تخمک گذاری (OPK) به شما می گوید چه زمانی بیشترین باروری را دارید. این کیت ها با تشخیص افزایش تولید هورمونی به نام هورمون لوتئین کننده (LH) که چند روز قبل از تخمک گذاری اتفاق می افتد، کار می کنند. هورمون لوتئینه کننده و تخمک گذاری ارتباط نزدیکی با هم دارند. افزایش تولید این هورمون همان چیزی است که باعث تخمک گذاری می شود .

تعیین زمان مقاربت فقط چند روز پس از افزایش احتمال بارداری شما را افزایش می دهد زیرا در این مدت است که تخمک و اسپرم به یکدیگر نزدیک هستند . استفاده از تست های تخمک گذاری برای پیش بینی باروری در بین زوج هایی که سعی در تشکیل خانواده دارند بسیار رایج است، زیرا آنها پنجره باروری شما را شناسایی می کنند. 

کیت پیش بینی تخمک گذاری چیست؟

چه زمانی تست تخمک گذاری انجام دهیم؟ (کیت تخمک گذاری از روز چندم استفاده شود)

کیت های پیش بینی تخمک گذاری به شما کمک می کند تا بفهمید دوره باروری شما چه زمانی شروع می شود که معمولاً 17 روز از طول واقعی چرخه شما کم می شود. بنابراین، اگر طول سیکل شما 28 روز است، آزمایش تخمک گذاری را از روز یازدهم شروع کنید و تا شش روز آینده ادامه دهید.

بنابراین، از کدام آزمایش می توانید برای بررسی تخمک گذاری استفاده کنید؟ در زیر در مورد آن صحبت خواهیم کرد. 


حتما بخوانید: تست بارداری خانگی با عسل چیست


انواع تست تخمک گذاری

در اینجا انواع مختلف OPK وجود دارد. آنها به روش های زیر کار می کنند: 

1. تست تخمک گذاری به روش نواری

این یک روش بسیار محبوب برای شناسایی دوره تخمک گذاری است. این شامل نوارهایی است که باید مستقیماً در جریان ادرار خود قرار دهید. همچنین می توانید نوار را در یک فنجان حاوی ادرار خود فرو کنید.

 تست تخمک گذاری به روش نواری

2. تست تخمک گذاری به روش Mid-Stream

این کیت شبیه کیت های تست خانگی برای بررسی بارداری است و روش تست نیز کم و بیش یکسان است. شما باید چند قطره از ادرار خود را روی نوار تست بریزید و تغییر رنگ را با رنگ پایه مشاهده و مقایسه کنید. بسته به این، می توانید بگویید که آیا قبلاً چرخه تخمک گذاری خود را پشت سر گذاشته اید یا چند روز دیگر است. هر چه رنگ نوار تیره‌تر باشد، به دوره تخمک‌گذاری نزدیک‌تر می‌شوید. 

OPK های مبتنی بر ادرار با آزمایش ادرار شما برای بررسی افزایش LH کار می کنند و این چیزی است که تنها 1-2 روز قبل از شروع تخمک گذاری اتفاق می افتد. مهم است که توجه داشته باشید که LH به نسبت کمی همیشه در ادرار شما وجود دارد. با این حال، چند روز قبل از تخمک گذاری چهار تا پنج برابر افزایش می یابد و این همان چیزی است که باعث شروع تخمک گذاری می شود. چرخه تخمک گذاری زمانی است که شانس بارداری شما در بالاترین حد است.

تست تخمک گذاری به روش Mid-Stream

3. تست تخمک گذاری به روش فرنینگ بزاق (تست بارداری با بزاق دهان)

روش دیگر آزمایش استفاده از کیت های سرخس زنده است. اینها شامل یک میکروسکوپ کوچک قابل حمل هستند که باید از آن استفاده کنید و بزاق خود را تجزیه و تحلیل کنید تا محتوای نمک را تعیین کنید. وقتی استروژن بیشتری ترشح شود، محتوای نمک در بزاق شما افزایش می یابد. نمک خشک شده شبیه کریستال های سرخس شکل است. 


حتما بخوانید: روش تست بارداری با بزاق دهان


سرخس یک یا دو روز قبل از شروع تخمک گذاری یا چند روز بعد از آن قابل مشاهده است. این به شما کمک می کند بارورترین پنجره خود را درک کنید. در مواقع دیگر نمک بدون شکل خاصی خشک می شود.

تست تخمک گذاری به روش فرنینگ بزاق(تست بارداری با بزاق دهان)

4. تست تخمک گذاری به وسیله ماشین حساب تخمک گذاری

ماشین حساب تخمک گذاری ابزار دیگری است که می توانید از آن برای بررسی تخمک گذاری استفاده کنید. به صورت آنلاین در دسترس است، و شما باید جزئیاتی را ارائه دهید، به عنوان مثال، اولین روز آخرین چرخه قاعدگی و طول دوره خود را. هنگامی که جزئیات را وارد می کنید، ماشین حساب روزهای بارور شما را برای باردار شدن نشان می دهد.

 تست تخمک گذاری به وسیله ماشین حساب تخمک گذاری

کدام تست تخمک گذاری را انتخاب کنیم؟

آزمایش‌های مبتنی بر ادرار 99 درصد نتایج دقیق ارائه می‌دهند و بهترین گزینه برای استفاده در خانه هستند. با این حال، از این آزمایش‌ها به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری استفاده نکنید، زیرا نتایج بدون خطا نیستند. علاوه بر این، شما می توانید تا 24 ساعت پس از تخمک گذاری باردار شوید. حتی بدون آزاد شدن تخمک، ترشح LH ممکن است افزایش یابد. ممکن است هشدارهای کاذب نیز قبل از واقعی وجود داشته باشد. 

فرنینگ به اندازه آزمایش های مبتنی بر ادرار نتایج دقیقی ارائه نمی دهد. همچنین اگر در طول چرخه قاعدگی خود از کلومید یا داروهای باروری مشابه استفاده می کنید، سرخس می تواند اتفاق بیفتد. صرف نظر از روشی که استفاده می کنید، سعی کنید یک تقویم تخمک گذاری داشته باشید تا تصور روشنی از روزهای آزمایشی داشته باشید که بیشترین باروری را خواهید داشت.

طرز استفاده از کیت های تخمک گذاری 

در مورد OPK های مبتنی بر ادرار، ادرار خود را در یک فنجان یا کاسه جمع کنید یا نوار را در هنگام ادرار کردن زیر آن قرار دهید. شما تغییری در رنگ نوارها مشاهده خواهید کرد که نشان می دهد که آیا افزایش تولید LH وجود دارد یا خیر.

همچنین می‌توانید از OPKهای دیجیتالی استفاده کنید که نمادهایی را نشان می‌دهند تا بگویند چه زمانی بیشتر بارور خواهید بود. تست تخمک گذاری دیجیتال نیز بسیار محبوب است. 


حتما بخوانید: روش محاسبه زمان تخمک گذاری


دستورالعمل های کلی معمولاً کمی متفاوت است. با این حال، به عنوان یک قاعده سرانگشتی، مهم است که ادرار خود را بین ساعت 8 صبح تا 10:00 شب جمع آوری کنید. زمان ایده آل بین 2:00 بعد از ظهر تا 2:30 بعد از ظهر است. سعی کنید و هر روز یک زمان ثابت برای تست نگه دارید. 

کدام تست تخمک گذاری را انتخاب کنیم؟

تفسیر تست تخمک گذاری

برای دانستن نحوه خواندن نتایج تست، ابتدا باید آزمون را به روش مناسب انجام دهید:

سعی کنید ادرار خود را کم و بیش در یک زمان ثابت هر روز جمع آوری کنید. این به شما کمک می کند تغییرات را با دقت بیشتری پیگیری کنید. همچنین، بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب، ادرار را جمع آوری نکنید. با انجام این کار، ممکن است اولین روز افزایش هورمون لوتئین کننده را از دست بدهید. برای جلوگیری از رقیق شدن نتایج آزمایش، چند ساعت قبل از انجام آزمایش، مایعات کمتری بنوشید. 

مطمئن شوید که نتیجه را ظرف ده دقیقه پس از انجام آزمایش بخوانید. در حالی که نتیجه مثبت تغییر نمی کند، ممکن است چند نوار رنگی دیگر ظاهر شود. پس از خواندن نتایج، نوارها یا کارت های تست تخمک گذاری را دور بیندازید. 

اگر کیت سرخس بزاق را انتخاب می کنید، باید این آزمایش را درست بعد از بیدار شدن از خواب، قبل از نوشیدن یا خوردن چیزی انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که بزاق شما بدون حباب هوا باشد. بزاق دهان را روی یک لام قرار دهید یا به سادگی لام را لیس بزنید. صبر کنید تا بزاق خشک شود و با استفاده از میکروسکوپ بررسی کنید که آیا طرح‌هایی به شکل سرخس ایجاد شده است یا خیر. 

مزایای استفاده از کیت های تخمک گذاری

برخی از مزایای استفاده از OPK:

کیت های تخمک گذاری نتایج تقریباً دقیقی ارائه می دهند و از هر روش دیگری برای شناسایی دوره تخمک گذاری دقیق تر هستند. اگر آزمایش را به درستی انجام دهید، OPK ها 97 درصد در تشخیص افزایش LH که به عنوان نشانگری برای تخمک گذاری استفاده می شود، موثر هستند.

  • استفاده از کیت های تخمک گذاری نیز آسان و راحت است. جدا از سهولت استفاده، شما همچنین باید آزمایش را در اواسط سیکل خود انجام دهید، زمانی که احتمال تخمک گذاری وجود دارد، به این معنی که این کاری است که نیازی نیست هر روز انجام دهید.
  • در مورد آزمایشات دیگر مانند دمای پایه بدن، شما نیاز به تعهد روزانه دارید. در اینجا، تنها کاری که باید انجام دهید این است که چند قطره از ادرار خود را روی نوار بریزید.
  • OPK ها نیز به راحتی در دسترس هستند. شما می توانید این کیت ها را در فروشگاه های دارویی محل خود و داروخانه ها خریداری کنید. برای خرید این کیت ها نیازی به نسخه پزشک ندارید.

حتما بخوانید: تست بارداری خانگی با 10 روش در خانه


همیشه وقتی می دانید دوره باروری شما چه زمانی است، باردار شدن آسان تر است. زمانی که شما و شریک زندگی‌تان برنامه‌های معمولی دارید که رابطه جنسی منظم مشکل‌ساز است، بیشتر می‌شود. شما می توانید آمیزش را به گونه ای برنامه ریزی کنید که در پنجره باروری شما قرار گیرد. 

مزایای استفاده از کیت های تخمک گذاری

معایب استفاده از کیت های تخمک گذاری

هر سکه دو روی دارد. کیت های تخمک گذاری نیز معایبی دارند که عبارتند از:

  • OPK ها در واقع نمی گویند که آیا شما تخمک گذاری کرده اید یا قرار است این کار را انجام دهید. آنها افزایش تولید LH را تشخیص می دهند که تصور می شود قبل از تخمک گذاری باشد. مواقعی وجود دارد که تخمک از فولیکول خارج نمی شود. به این سندرم فولیکول پارگی نشده لوتئینیزه می گویند.
  • OPK ها همچنین نمی توانند تأیید کنند که آیا مخاط دهانه رحم شما می تواند محیطی مساعد برای شنا را برای اسپرم فراهم کند یا خیر. آنچه شما به عنوان ترشحات واژن در میانه چرخه خود تجربه می کنید، مخاطی است که توسط دهانه رحم ترشح می شود که به اسپرم محیطی بارور برای لقاح ارائه می دهد. OPK ها نمی توانند ردیابی کنند که آیا این مخاط دهانه رحم برای لقاح بهینه است یا خیر.
  • اگر از داروهای باروری استفاده می کنید کیت های تخمک گذاری کار نمی کنند. هنگامی که سیستم شما داروهای باروری مانند Pergonal داشته باشد، OPK ها نتایج مناسبی را ارائه نمی دهند.
  • کیت های تخمک گذاری نیز در واقع ارزان نیستند. انواع مارک دار (که باید برای نتایج دقیق استفاده کنید) بسیار گران هستند و اغلب یک کیت کافی نیست.
  • OPK ها برای زنان بالای 40 سال به خوبی کار نمی کنند. زنانی که به یائسگی نزدیک می شوند، همیشه غلظت بالایی از LH در ادرار خود دارند. بنابراین، OPK ها در ارائه نتایج مناسب شکست می خورند.
  • تغییرات هورمونی، کیست‌ها و حتی داروهای باروری حتی زمانی که تخمک‌گذاری نمی‌کنید می‌توانند منجر به سرخس شوند. همچنین، شما باید چندین بار در روز آزمایش سرخس را انجام دهید و باید آن را برای وعده های غذایی خود برنامه ریزی کنید. این می تواند یک مشکل باشد.

بنابراین، هم مزایا و هم معایب مرتبط با کیت های پیش بینی تخمک گذاری وجود دارد. مزایا به وضوح بیشتر از معایب است. به همین دلیل است که میلیون ها مادر آینده از کیت های پیش بینی تخمک گذاری برای کمک به باردار شدن استفاده می کنند. وقتی با نظارت بر داروها همکاری می کنند، نتایج بهتری ارائه می دهند. مگر اینکه سن شما بالای 40 سال باشد، می توانید به راحتی از این کیت ها برای شناسایی روزهایی در چرخه خود استفاده کنید که بیشترین باروری را دارید.

معایب استفاده از کیت های تخمک گذاری

چه چیز دیگری باید بدانیم؟

داروهای رایج مانند پاراستامول بر نتایج این آزمایش تأثیری ندارند. با این حال، همانطور که قبلا ذکر شد، اگر داروهایی مصرف می کنید که حاوی LH یا گنادوتروپین جفتی انسانی هستند، این آزمایش کار نمی کند.

بهترین کیت تخمک گذاری

بسیاری از برندها کیت های تست تخمک گذاری را ارائه می دهند و حتی می توانید آنها را سفارش دهید. مطمئن شوید که به دنبال یک مورد اعتماد هستید. با دوستان یا بستگانی که قبلا از این کیت ها استفاده کرده اند و باردار شده اند صحبت کنید.

سخن آخر

اگر چه این مقاله باید به شما کمک کند، اگر هنوز سوالات یا نگرانی های بیشتری در مورد استفاده از کیت و زمان استفاده از آن دارید، می توانید برای راهنمایی یا راهنمایی با یک متخصص باروری مشورت کنید.


مقالات مرتبط:

روش استفاده از بی بی چک برای تست بارداری و نتایج آن

هر آنچه که درباره دوره قاعدگی و تخمک گذاری باید بدانیداز
2
رای