شربت پلارژین برای چیست؛ روش مصرف، فواید و عوارض شربت گیاهی pelargin

شربت پلارژین برای چیست؛ روش مصرف، فواید و عوارض شربت گیاهی pelargin فواید شربت پلارژین؛ موارد مصرف شربت گیاهی پلارژین؛ شربت پلارژین کودکان و بزرگسالان؛ مقدار مصرف شربت پلارژین؛ عوارض، تداخل دارویی، شرایط نگهداری و قیمت شربت پلارژین در سلام دنیا بخوانید.

شربت پلارژین (pelargin) نوعی داروی ضد التهاب غیراستروئیدی است که در آن ماده‌ موثر دیکلوفناک سدیم به کار رفته است. از این دارو در جهت درمان کاهش التهاب، درد، سرفه و تب ناشی از سرماخوردگی استفاده می‌شود.از آنجایی که کودکان و بزرگسالان در فصول مختلف دچار سرماخوردگی و سرفه می شوند به همین دلیل شربت پلارژین به دلیل ترکیبات موثر گیاهی به کار رفته در آن برای درمان این بیماری های شایع مناسب در نظر گرفته شده است. ما در این مطلب سلام دنیا علاوه بر بررسی شربت پلارژین برای چیست؛ موارد مصرف و فواید شربت پلارژین؛ درباره نحوه مصرف، عوارض، تداخل دارویی، شرایط نگهداری و قیمت شربت پلارژین صحبت خواهیم کرد.

شربت پلارژین برای چی خوبه

همانطور که در قسمت بالا هم گفته شد شربت پلارژین فرآورده گیاهی حاوی عصاره خشک ریشه گیاه پلارگونیوم سیدوایدس و عسل است که به دلیل ترکیبات موثر برای درمان عفونت‌های دستگاه تنفسی (به ویژه برونشیت و سرماخوردگی) موثر است. در حقیقت شربت پلارژین به‌صورت اختصاصی برای درمان سرفه و علائم سرماخوردگی (آبریزش بینی، گلودرد و گرفتگی بینی) کاهش عوارض جانبی استفاده می شود. توجه داشته باشید این دارو به صورت جداگانه برای کودکان (پلارژین کیدز) و بزرگسالان تولید شده است و دوز مصرف این دارو بر اساس سن افراد متفاوت است. ترکیبات گیاهی این شربت باعث شده است که بسیاری از عوارض و مشکلات داروهای شیمیایی را نداشته باشد. 


حتما بخوانید: شربت برونسبان برای چیست


موارد مصرف شربت پلارژین

شربت پلارژین (Pelargin Syrup) یک داروی گیاهی است علاوه بر درمان سرفه برای سرماخوردگی و علائم مرتبط با آن هم استفاده می شود.این شربت گیاهی در درمان سریع سرفه، سرماخوردگی و مشکلات تنفسی کاربرد دارد.علاوه بر این، این دارو یک داروی موثر در درمان برونشیت هم محسوب می شود.از مهم ترین ویژگی های شربت پلارژین می‌توان به خاصیت ضدباکتریایی آن، تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن، خاصیت رقیق‌سازی مخاط مجاری تنفسی و بینی، خاصیت ضدویروسی دارو، تسکین‌دهنده علائم سرماخوردگی و رفع و درمان گلودرد، سرفه و گرفتگی بینی اشاره کرد.

موارد مصرف شربت پلارژین

شربت پلارژین برای کودکان

همانطور که در قسمت بالا هم گفته شداین شربت گیاهی بصورت جداگانه برای کودکان و بزرگسالان تولید می شود.شربت پلارژین برای کودکان برای درمان علائم و مشکلات تنفسی در کودکان 1 تا 6 سال استفاده می شود.فواید شربت گیاهی پلارژین کیدز شامل این موارد است:

 • سرفه، به ویژه سرفه خشک در کودکان را درمان می کند
 • به تسکین علائم سرماخوردگی به ویژه آبریزش و گرفتگی بینی کمک می کند
 • به بازکردن مجاری تنفسی و بهبود تنفس کودکان کمک می کند
 • اثر ضدباکتریایی دارو باعث درمان گلودردهای عفونی در کودکان می شود
 • برونشیت در کودکان را درمان می کند
 • به درمان عفونت‌های ویروسی مجاری تنفسی در کودک کمک می کند
 • دوره بیماری در کودک را کاهش می دهد و کودک را در طول دوره بیماری آرام‌تر می کند
 • قدرت ایمنی بدن کودکان در مبارزه با بیماری و عفونت را افزایش‌ می دهد
 • از رشد و اتصال باکتری‌ها جلوگیری می نماید
 • به بهبود تنفس و عمل دم و بازدم در کودک کمک می کند

حتما بخوانید: علت برونشیت در کودکان و نوزادان


مقدار مصرف شربت پلارژین کیدز در کودکان

توجه داشته باشید که در هنگام سرماخوردگی کودکان باید برای درمان مشکلات سرماخوردگی، برونشیت یا سرفه‌های شدید از شربت گیاهی پلارژین کیدز که مخصوص کودکان است، استفاده کنند.مقدار مصرف شربت پلارژین بر اساس تجویز پزشک متفاوت است. اما به طور کلی در:

 • کودکان زیر 6 سال:  میزان مصرف 3 بار در روز (ترجیحاً هر 8 ساعت) و هر بار بین 2.5 تا 3.5 سی‌سی بر اساس وزن بیمار متغیر است.
 • برای کودکان 6 تا 12 سال : هم میزان مصرف به‌صورت 3 بار در روز و هر بار به میزان 5 میلی‌لیتر است.
 • و مقدار مصرف شربت پلارژین کیدز برای کودکان زیر 6 سال و نوزادان زیر 6 ماه بر اساس وزن بدن در هر 8 ساعت مشخص می‌شود. با این حال میزان مصرف بین 2.5 تا 3.5 سی‌سی است.

مقدار مصرف شربت پلارژین کیدز در کودکان

شربت پلارژین برای بزرگسالان

همانطور که در قسمت بالا هم توضیح داده شد، شربت پلارژین مخصوص بزرگسالان بصورت جداگانه تولید می شود. شربت پلارژین برای بزرگسالان 120 میلی‌لیتری و حاوی عصاره گیاه پلارگونیم است. این دارو به دلیل ترکیبات موثر گیاهی می تواند به درمان سرفه، سرماخوردگی، آبریزش بینی، گلودرد و غیره در بزرگسالان کمک کند.

مقدار مصرف شربت پلارژین برای بزرگسالان

توجه داشته باشید که مقدار مصرف شربت پلارژین برای بزرگسالان باید براساس تجویز پزشک مشخص شود. عواملی مانند علائم بیماری، سن بیمار و وضعیت عمومی بیمار  میزان دوز مصرفی این دارو را تعیین‌ می کند. اما معمولا مقدار مصرف این دارو برای بزرگسالان بصورت زیر است:

 • مقدار مصرفی شربت پلارژین برای بزرگسالان 3 بار در روز و هر بار 5 تا 6 سی‌سی است.
 • در صورت فراموش کردن دوز دارو، برای جبران دوز فراموش شده مقدار آن را در مصرف بعد دو برابر نکنید.
 • برای جلوگیری از بازگشت مجدد علائم بیماری، این دارو را تا چند روز بعد از بهبودی نسبی مصرف کنید.
 • توجه داشته باشید که دوره درمان با این دارو به مدت 2 هفته است و نباید بیشتر از این دوره از شربت پلارژین استفاده کرد.

مقدار مصرف شربت پلارژین برای بزرگسالان

تفاوت شربت پلارژین کودکان و بزرگسالان

در ساختار این شربت گیاهی تفاوت معناداری وجود ندارد.در واقع دلیل جداسازی شربت پلارژین کودکان و بزرگسالان، تفاوت رده سنی بزرگسالان و کودکان است.بازهم دقت داشته باشید که شربت پلارژین کیدز برای کودک یک ساله و نوزاد شش ماهه باید با دقت و طبق مقدار تجویزشده پزشک مصرف شود.


حتما بخوانید: شربت زادیتن برای چیست


فواید شربت پلارژین کیدز

 • تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از رشد باکتری‌ها
 • بهبود سریع سرماخوردگی و کاهش شدت علائم آن مانند گلودرد، گرفتگی و آبریزش بینی
 • مناسب انواع عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی
 • رقیق کردن مخاط غلیظ و ضخیم
 • اثر ضد باکتری و ضد ویروس

فواید شربت پلارژین کیدز

عوارض شربت پلارژین کیدز

همه داروهادر کنار فواید درمانی می توانند باعث بروز عوارض جانبی هم شوند. از آنجایی که شربت گیاهی پلارژین کیدز یک دارو گیاهی است به همین دلیل عوارض جانبی داروهای شیمیایی را ندارد. با این حال در برخی موارد بعضی افراد می توانند عوارض زیرا را تجربه کنند:

 • درد معده
 • سوزش معده
 • احساس تهوع یا استفراغ
 • دل‌درد

 در برخی موارد برخی افراد می توانند عوارض جانبی نادر نظیر حساسیت‌های پوستی شده و علائمی مانند خارش یا راش‌های پوستی را داشته باشند.در صورت مشاهده عوارض جانبی جدی حتما با دکتر عفونی یا متخصص ریه مشاوره داشته باشید.


حتما بخوانید: حالت تهوع نشانه چیست


تداخل داروی شربت پلارژین

برای جلوگیری از تداخل دارویی با شربت پلارژین بهتر است قبل از مصرف این دارو لیست تمام داروهای مصرفی و داروهای گیاهی و حتی بیماری های زمینه ای به خصوص مشکلات و بیماری‌های قبلی را به پزشک خود اطلاع دهید. اگرچه تا به حال تداخل دارویی شربت گیاهی پلارژین با داروهای شیمیایی گزارش نشده است اما افرادی که داروهای مانند وارفارین یا آسپرین مصرف می کنند یا کسانی تحت درمان با داروهای سرکوب‌کننده ایمنی قرار دارند، باید با دقت و مشورت پزشک شربت پلارژین مصرف کنند.

تداخل داروی شربت پلارژین

شرایط نگهداری شربت پلارژین

 • شربت پلارژین را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • شربت پلارژین را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم قرار دهید.

قیمت شربت پلارژین کیدز خارجی

شربت پلارژین کیدز یک شربت گیاهی است که توسط متخصصان داخالی تولید داخلی تولید می‌شود؛ به همین دلیل این دارو نمونه خارجی ندارد. قیمت شربت پلارژین کیدز ایرانی در داروخانه‌ها در سال 1402 بین 60 تا 90 هزار تومان متغیر می باشد.


حتما بخوانید: شربت برون کلد برای چیست


قیمت شربت پلارژین بزرگسال

قیمت شربت پلارژین بزرگسال 84,550 تومان است. البته برای اطلاع دقیق از قیمت دارو به داروخانه شهرتان مراجعه کنید.

سخن پایانی:

شربت پلارژین کودکان و بزرگسالان یک داروی کاملا گیاهی است که برای درمان تمامی عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی RTIS (به ویژه برونشیت و سرما خوردگی) کاربرد دارد و یکی از بهترین راه حل برای مقابله با عوامل بیماری زا محسوب می شود. این دارو علاوه بر رفع علائم سرماخوردگی و آبریزش بینی به بهبود علائم سرفه و مشکلات حاد تنفسی هم کمک می کند.


مطالب مرتبط:

بهترین دمنوش ها برای سرماخوردگی

درمان خانگی سرماخوردگی کودک و بزرگسالاز
1
رای