خواص و مضرات شبدر قرمز برای زنان و مردان چیست و نحوه مصرف

خواص و مضرات شبدر قرمز برای زنان و مردان چیست و نحوه مصرف شبدر قرمز چیست، با خواص و مضرات شبدر قرمز برای سلامتی زنان، مردان، پوست، مو، لاغری و نحوه مصرف شبدر قرمز و همچنین طرز تهیه دمنوش شبدر قرمز و عوارض آن در سلام دنیا، آشنا شوید.

خواص شبدر قرمز برای اولین بار در طب فولکوریک (یکی از شاخه های قدیمی طب سنتی) برای درمان علائم یائسگی و گرگرفتگی مورد استفاده قرار گرفته است. این گل های صورتی مایل به قرمز علاوه بر داشتن خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و تصفیه کننده خون، منبع شگفت انگیز پروتئین و مواد شیمیایی گیاهی نیز هستند. اما آیا این ادعاها با داده های علمی تایید شده اند؟ مطالعات امروزی چه چیزی را نشان می دهد؟ آیا اصلا استفاده از گیاه شبدر قرمز بی خطر است؟ در این مقاله سلام دنیا به تمام این سوالات پاسخ می دهیم و نحوه مصرف شبدر قرمز، طرز تهیه دمنوش شبدر قرمز و موارد دیگر را بررسی می کنیم.

خواص شبدر قرمز برای زنان و مردان و مقدار مصرف آن

خواص شبدر قرمز برای اولین بار در طب فولکوریک (یکی از شاخه های قدیمی طب سنتی) برای درمان علائم یائسگی و گرگرفتگی مورد استفاده قرار گرفته است. این گل های صورتی مایل به قرمز علاوه بر داشتن خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و تصفیه کننده خون، منبع شگفت انگیز پروتئین و مواد شیمیایی گیاهی نیز هستند. علاوه بر این، گفته می شود که این گیاه پیشرفت سرطان و آسم را کاهش می دهد و به مدیریت علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک PCOS کمک می کند. 


حتما بخوانید: تنبلی تخمدان (سندروم تخمدان پلی کیستیک) چیست


شبدر قرمز چیست؟ و برای چه شناخته شده است؟

شبدر قرمز (Trifolium pratense L.) گیاهی از خانواده لوبیا و نخود است که با نام Fabaceae/Leguminosae شناخته می شود. از ویژگی های منحصر به فرد این گیاه سر گل های صورتی مایل به قرمز آن است. این گونه شبدر علوفه بسیار خوبی برای حیوانات، دام و طیور است. همچنین دارای محتوای پروتئین بسیار قابل هضم و انرژی خالص است.

قرن هاست که از گیاه شبدر برای کنترل آسم، سیاه سرفه و نقرس استفاده می شود. طب سنتی از عصاره برگ های نیمه تصفیه شده این گیاه برای رفع اختلالات یائسگی در زنان استفاده می کند. تعدادی از این خواص سلامتی به ایزوفلاون های موجود در شبدر قرمز نسبت داده می شود. ایزوفلاون ها به دلیل شباهت ساختاری که با استروژن موجود در بدن ما دارند، فیتواستروژن نیز نامیده می شوند.

فیتواستروژن ها معمولاً تمایل به تداخل با فعالیت هورمون استروژن دارند. بسته به سطح آنها در بدن ممکن است به عنوان آگونیست یا آنتاگونیست این هورمون عمل کنند. از این رو، شبدر قرمز و مکمل های آن به عنوان کمک بهبود دهنده سلامت بانوان به فروش می رسد.

شبدر قرمز چیست؟

داروی گیاهی شبدر قرمز  چقدر موثر است؟ آیا مصرف مکمل های شبدر قرمز بی خطر است؟

خواص شبدر قرمز برای سلامتی

شبدر قرمز ممکن است منجر به کاهش علائم یائسگی از جمله گرگرفتگی شود. عصاره آن ممکن است بر سلامت قلب و عروق و استخوان تأثیر بگذارد.

خواص شبدر قرمز برای زنان

1. خواص شبدر قرمز برای زنان: کاهش گر گرفتگی

عصاره شبدر قرمز به عنوان درمانی برای گرگرفتگی و سایر علائم یائسگی عرضه می شود. چند مطالعه بالینی مصرف عصاره شبدر قرمز با کاهش دفعات گرگرفتگی به ویژه در خانم هایی که گرگرفتگی با شدت بالایی داشته اند را نشان می‌دهد. یک مطالعه گزارش داد که مصرف این مکمل گیاهی به مدت 12 هفته تأثیر مثبتی بر زنان یائسه تحت درمان داشته است. همچنین ایزوفلاون های موجود در شبدر قرمز سطح استرس و اضطراب آنها را نیز کاهش داد. با این حال، تعداد زیادی از مطالعات ادعا می‌کنند که شبدر قرمز تأثیر قابل‌ توجهی بروی گرگرفتگی ندارد.


حتما بخوانید: درمان خانگی و گیاهان دارویی علائم یائسگی


2. خواص شبدر قرمز برای زنان: کاهش علائم آسم و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (COPD)

دمنوش یا تنتور شبدر قرمز برای کنترل علائم بیماری هایی مانند سیاه سرفه، آسم، برونشیت، لارنژیت و سل استفاده می شود. مولکول های فعال شبدر قرمز در بهبود این علائم نقش دارند عبارتند از: فورمونونتین، بیوکانین A، دایدزین و جنیستئین. همه اینها ایزوفلاون های موجود در شبدر قرمز و سویا هستند.

شبدر قرمز به نسبت حاوی فرمونونتین و بیوکانین آ بیشتری است. بیوکانین آ سطح سلول های التهابی و مواد شیمیایی را کاهش می دهد. در نمونه های حیوانی مبتلا به آسم، این ایزوفلاون عضلات های نای را شل می کند و التهاب را کاهش می دهد. اما طبق تحقیقات اخیر، استفاده طولانی مدت از شبدر قرمز عوارض جانبی کمی را نشان داده است. بیماران در این مطالعات از حالت تهوع، سردرد و ناراحتی گوارشی شکایت داشتند.

خواص شبدر قرمز برای زنان

3. خواص شبدر قرمز برای زنان: بهبود کیفیت زندگی در زنان 

یکی از علائمی که زنان در دوران یائسگی با آن مواجه می شوند ریزش مو است. در این دوران مو ضعیف‌تر می‌شود و پوست سر ممکن است فولیکول‌های موی در حال تکثیر را به یکباره از دست بدهد. همچنین تغییرات هورمونی هم در این مرحله بافت پوست را تحت تاثیر قرار می دهند. گیاهانی مانند شبدر قرمز و سویا سرشار از فیتواستروژن هستند. این مولکول‌ها ممکن است در تولید استروژن در بدن شما نقش داشته باشند، به‌ویژه زمانی که یکی از آنها دچار کمبود شود.

استفاده از مکمل های شبدر قرمز می تواند سلامت پوست، مو و ناخن ها را بهبود بخشد. آنها همچنین ممکن است میل جنسی و کیفیت خواب را در زنان یائسه افزایش دهند. این عصاره گیاهی همچنین ممکن است خستگی، نوسانات خلقی و اضطراب را تحت کنترل قرار دهد.


حتما بخوانید: درمان ریزش مو در زنان با 4 روش قطعی و جدید


4. خواص شبدر قرمز برای کاهش پیشرفت سرطان

شبدر قرمز حاوی ایزوفلاون هایی مانند جنیستئین، دایدزین و بیوکانین آ است. برخلاف تصور، این مولکول ها ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش ندهند. در واقع، آنها به عنوان آگونیست های ضعیف استروژن عمل می کنند و از شما در برابر این نوع سرطان ها محافظت می کنند.

ایزوفلاون ها تولید آنزیم هایی مانند سیکلواکسیژناز (COX) را سرکوب می کنند. آنزیم های سیکلواکسیژناز COX مسئول تشدید التهاب و آسیب سلولی هستند. از این رو، مصرف شبدر قرمز، لوبیا و حبوبات در برنامه غذایی می تواند پیشرفت و شدت سرطان را مدیریت کند. همچنین، شواهد کافی وجود دارد که نشان می‌دهد افرادی که غذاهای غنی از ایزوفلاون مصرف می‌کنند، احتمال ابتلا سرطان‌های سینه، پروستات، دستگاه گوارش و مجاری ادراری در آنها کمتر است.

5. خواص شبدر قرمز برای حفظ سلامت پوست

شبدر قرمز دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است. بومیان آمریکا از آن برای درمان عفونت های خارجی پوست استفاده می کردند. این گیاه به طرز موثری عفونت هایی مناشی از پای ورزشکاران، سوختگی ها، زخم ها و جراحت ها را التیام می بخشد. استروژن تأثیر مستقیمی روی پوست شما دارد. این هورمون محتوای کلاژن پوست را افزایش می دهد و ظرفیت نگهداری رطوبت در پوست را بهبود می بخشد.

سطوح بالای کلاژن باعث می شود پوست شما صاف و جوان به نظر برسد. از آنجایی که یائسگی باعث عدم تعادل در سطوح استروژن می شود، ممکن است پوست شما کدر، خشک و چروکیده به نظر برسد. در چنین مواردی، فیتواستروژن های شبدر قرمز تا حدی به ترمیم و جوان سازی سلول های پوست شما کمک می کند.

6. خواص شبدر قرمز برای تصفیه خون و سم زدایی بدن

بومیان آمریکا از جوشانده با چای شکوفه یا گل شبدر قرمز به عنوان تصفیه کننده خون استفاده می کردند. توکوفرول، ماده فعال در این گیاه، دارای پتانسیل آنتی اکسیدانی مورد نیاز بدن است. شبدر قرمز منجر به بهبود گردش خون می شود و ماهیچه های سفت را شل می کند. می توانید یک دمنوش شبدر قرمز به همراه ریشه بابا آدم ، خاکستر خاردار و ساسافراس دم کنید و برای سم زدایی بدن آن را بنوشید.

 • اما مراقب باشید! مصرف چای شبدر قرمز با این گیاهان می تواند با بروز عوارض جانبی خاصی همراه باشد.

خواص شبدر قرمز برای درمان بیماری ها

7. خواص شبدر قرمز برای مدیریت علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

یکی از بیماری های شایع در زنان سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است. چاقی، التهاب و رادیکال های آزاد علائم این بیماری را در زنان چاق وخیم تر می کند. غذاها یا مکمل های سرشار از فیتواستروژن بروز چندین اختلال متابولیک را پیشگیری یا کنترل می کنند. این مولکول ها رادیکال های آزاد در بدن را از بین می برند و موجب تصفیه خون می شوند.

شبدر قرمز ممکن است دارای ترکیباتی مشابه هورمون پروژسترون در عصاره خود باشد. در کنار فیتواستروژن ها، این مواد شیمیایی برای درمان شرایط پیچیده ای مانند اندومتریوز و فیبروم مفید هستند. با تحقیقات بیشتر، می توان چنین گیاهانی را به عنوان درمان جایگزینی هورمونی استفاده کرد. آنها می توانند جایگزین درمان های فعلی استروژن و پروژسترون باشند، به شرطی که باعث بروز عوارض جانبی نشود.


حتما بخوانید: برای تنبلی تخمدان چی بخوریم


اکثر خواص شبدر قرمز را می توان به وجود ایزوفلاون های موجود در آن نسبت داد. بسیاری از اجزای بیوشیمیایی دیگر شبدر قرمز برای این خواص هم دخیل هستند. در قسمت زیر با این ترکیبات بیشتر آشنا شوید.

حقایق کمتر شناخته شده شبدر قرمز

خواص شبدر قرمز برای دام

شبدر قرمز در واقع یک خوراک خوب برای دام است. اغلب،پرورش دهندگان گاو اجازه خوردن این علوفه را به آنها می دهند. همچنین شبدر قرمز برای استفاده به عنوان یونجه و علوفه به طور گسترده کاشت و برداشت می شود.

خواص شبدر قرمز برای لاغری

در چند مطالعه، ایزوفلاون های موجود در این گیاه باعث افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) و کاهش سطح تری گلیسیرید در شرکت کنندگان مطالعه شدند. این اثرات کاهش دهنده چربی ممکن است برای مدیریت بهتر وزن بدن، هم در مردان و هم در زنان موثر باشد. آنها همچنین ممکن است از شما در برابر بیماری های قلبی عروقی نیز محافظت کنند. با این حال، تعداد زیادی از مطالعات هیچ تغییری در سطح کلسترول در حیوانات و انسان ها گزارش نکردند.

اجزای شیمیایی شبدر قرمز چیست؟

دانشمندان حدود 22 ترکیب را شناسایی کرده اند که بیش از 36 درصد از گیاه شبدر قرمز را تشکیل می دهند. اینها ترکیبات شامل ایزوفلاون ها، pterocarpans، فلاونوئیدها و کومارین ها است.

 • ایزوفلاون ها عبارتند از: دایدزین، جنیستئین، فورمونونتین، پراتنسئین، ایریلون، بیوچانین A، پرونتین و کالیکوسین.
 • فلاونوئیدها عبارتند از: فیستین، نارینژنین، کوئرستین، کامپفرول.
 • کومارین ها عبارتند از: اسکوپولتین، fraxidin ، زانتوتوکسل، کومسترول، دافنورتین.

خواص شبدر قرمز برای لاغری

این اجزا با هم اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد درد بروی بدن شما دارند. اما آیا اضافه کردن این گیاه غنی از ایزوفلاون به رژیم غذایی شما بی خطر است؟ برای آگاهی بیشتر ادامه مطلب را بخوانید.

عوارض شبدر قرمز 

آیا مصرف شبدر قرمز بی خطر است؟

 • در مطالعات تحقیقاتی هیچ عوارض جانبی جدی ناشی از مصرف شبدر قرمز گزارش نشده است. با این حال، این گیاه ممکن است برای زنان باردار یا شیرده ایمن نباشد.
 • کودکان یا زنانی که مبتلا به سرطان سینه یا سایر سرطان های حساس به هورمون هستند، باید به دوز مصرفی آن دقت داشته باشند.
 • علاوه بر این، مصرف شبدر قرمز به وضوح برای درمان هیچ بیماری موثر نشان داده نشده است. تحقیقات در حال انجام است، زیرا داده های فعلی ناکافی هستند.

با وجود این واقعیت ها، اگر می خواهید شبدر قرمز را امتحان کنید، چطور آن را مصرف کنید؟ آیا باید آن را بصورت خام مصرف کرد یا از عصاره آن به صورت استعمال خارجی استفاده کرد؟

نحوه مصرف شبدر قرمز

 • ساده ترین روش برای مصرف شبدر قرمز از طریق مکمل های آن است. می توانید عصاره شبدر قرمز را به شکل کپسول پیدا کنید.
 • روش جایگزین دیگر دم کردن آن بصورت دمنوش است. چای کیسه ای آماده را از بازار تهیه می کنید.
 • اگر نمی خواهید از چای کیسه ای استفاده کنید، در اینجا نحوه تهیه چای شبدر قرمز در خانه آورده شده است.

طرز تهیه دمنوش شبدر قرمز

مواد مورد نیاز
 • شکوفه شبدر قرمز: 3 قاشق چایخوری خشک شده
 • آب تصفیه شده: 2 فنجان
 • قوری: سایز کوچک تا متوسط

روش تهیه دمنوش شبدر قرمز

 • آب را در یک قوری استیل به جوش بیاورید.
 • شکوفه ها را به قوری اضافه کنید و بگذارید 2 تا 5 دقیقه بجوشد.
 • حرارت را خاموش کنید.
 • اجازه دهید مخلوط به مدت 10-15 دقیقه دم بکشد.
 • مخلوط را در فنجان های سرو صاف کنید.
 • چای را بصورت گرم یا داغ سرو کنید.
 • می توانید گیاهانی مانند ریشه باباآدم، گل مغربی یا بابونه را به این ترکیب اضافه کنید.

طرز تهیه دمنوش شبدر قرمز

مقدار مصرف شبدر قرمز

مقدار مصرفی توصیه شده شبدر قرمز چقدر است؟

با یافته ها و داده های تحقیقاتی که در دسترس است، تعیین مقدار مصرفی ایمن برای شبدر قرمز در بین گروه های سنی دشوار است. در واقع، هنوز مقدار مصرفی توصیه شده ای تعیین نشده است. با این حال، بسیاری از کارآزمایی‌های بالینی نشان می‌دهند که دوزهای روزانه 80 تا 120 میلی‌گرم ایزوفلاون‌ها، به طور کلی، مهم‌ترین اثر را روی افراد در مطالعه داشتند. این میزان مقدار مصرفی تقریباً وجود هیچ سمیتی را در آنها نشان نداده است.

سخن آخر

قرن هاست که از گیاه شبدر برای کنترل آسم، سیاه سرفه و نقرس استفاده می شود. طب سنتی از عصاره برگ های نیمه تصفیه شده این گیاه برای رفع اختلالات یائسگی در زنان استفاده می کند. تعدادی از این خواص شبدر قرمز برای سلامتی به ایزوفلاون های موجود در شبدر قرمز نسبت داده می شود. ایزوفلاون ها به دلیل شباهت ساختاری که با استروژن موجود در بدن ما دارند، فیتواستروژن نیز نامیده می شوند. با خواص و مضرات شبدر قرمز برای درمان بیماری ها و طرز تهیه دمنوش آن در این مطلب سلام دنیا، آشنا شدید، امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

5 درمان خانگی و گیاهی فیبروم رحم و کیست تخمدان

در مورد گیاه ماریانا و خواص آن برای زنان چه می دانید؟
 
 

از
2
رای