چگونه به خود باوری برسیم؛ 4 روش افزایش خودباوری و اعتماد به نفس

چگونه به خود باوری برسیم؛ 4 روش افزایش خودباوری و اعتماد به نفس چگونه به خود باوری برسیم ؛ راه های افزایش اعتماد به نفس و خودباوری ؛ چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم ؛ بالا بردن اعتماد به نفس با اصول ساده و همیشگی را در سلام دنیا بخوانید.

اگر می خواهید شخصیت همیشه بازنده خود را به یک فرد پیروز تبدیل کنید تنها یک راه دارید، اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. این اعتماد به نفس و باورهای درست است که شما را به قله های موفقیت می رساند و از افتادن شما در دره های ناامیدی جلوگیری می کند. افراد زیادی در طول تاریخ بعد از شکست های فراوان فقط با یک حرکت درست توانستند نام خود را برای همیشه در تاریخ ماندگار کنند. بنابراین از شکست ها هرگز نترسید و آنها را به هیولاهای نابودکننده خود بدل نکنید. اعتماد به نفس و خودباوری داشته باشید تا پیروز میدان باشید. شما هیچ چیز کم ندارید به جز یک باور درست و کمی ممارست و پشتکار.

ما در این مقاله از سایت سلام دنیا، قصد داریم به شما بگوییم که اعتماد به نفس را می توان ساخت، می توان از آن بعنوان آخرین گلوله برای کشتن ناامیدی ها و یاس ها استفاده کرد، ما به شما خواهیم گفت که چگونه مرحله به مرحله اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و به هرآنچه که می خواهید برسید.

ما برای چگونگی افزایش اعتماد به نفس 4 مرحله کلی در نظر گرفته ایم که اصل روند و مفاهیم کلی را بیان می کند و سپس این مراحل کلی را به هدف ها و قسمت های کوچکتری تقسیم کرده ایم تا قدم گذاشتن در مسیر خودباوری، موفقیت و دوست داشتن خود ملموس تر و آسان تر شود.


حتما بخوانید: اعتماد به نفس چیست


رسیدن به اعتماد به نفس

چگونه به خود باوری برسیم (راه های افزایش اعتماد به نفس و خودباوری)

مرحله اول: افزایش اعتماد به نفس با مثبت اندیشی 

در ابتدای راه بهتر است که دیگر غم دیروز را رها کنید، مطمین باشید قصه های کهنه شما را از پای درخواهد آورد. ذهن خود را از حالت انباری با کلی افکار بدرد نخور به یک اتاق زیبا برای زندگی تبدیل کنید.

1. شروع به نوشتن ویژگی های مثبت خود بکنید

شاید امروز که شما در هجمه ایی از افکار منفی قرار گرفته اید نتوانید ویژگی های مثبت خود را به یاد بیاورید و بدانید این موضوع دلیل درستی برای نادیده گرفتن ویژگی های بارز خود نیست. بهتر است این کار را به مرور زمان انجام دهید و هر وقت که نکته ایی مثبت به نظرتان آمد ان را یادداشت کنید.

2. سدهایی فکری که باعث متوقف شدن شما شده است را بشکنید

از هر عمل منفی ایی که شما را از رسیدن به اهدافتان باز می دارد دوری کنید. نگذارید یک خاطره تلخ از نمره ریاضی دوران دبستانتان شما را از ادامه تحصیل باز دارد و یا اینکه تعداد کم تعداد دوستانتان شما را به انزوای بیشتر بکشاند و این موضوع باعث شود که دیگر به هیج جمعی وارد نشوید. اینها موانع شما در راه رسیدن اعتماد به نفس است.

3. شما در این راه تنها نیستید

این فقط شما نیستید که برای بالا بردن سقف اعتماد به نفستان تلاش می کنید. پژوهش های روانشناسی روز دنیا نشان می دهد که 80% از مردم دنیا برای رسیدن به شخصیت ایده آل ذهنی خودشان به دنبال از بین بردن عامل عدم اعتماد به نفسشان هستند، پس این جنگ فقط برای شما نیست. 

4. ایستگاهی به نام اعتماد به نفس وجود ندارد

شما باید همواره این نکته را در نظر داشته باشید که شما برای بالا بردن اعتماد به نفستان در یک مسیر قدم گذاشته اید و این راه کماکان ادامه دارد، بنابراین منتظر نباشید که با رسیدن به یک ایستگاه باک انگیزه و اعتماد به نفس شما به یکباره پر شود.


حتما بخوانید:  افزایش اعتماد به نفس بزرگسالان با 8 تکنیک


5. مشکلات خود را ریشه یابی کند

یک بی توجهی کوچک در دوران کودکی و نوجوانی می تواند سالهای سال انگیزه یک حرکت جدید را از شما بگیرد و باعث شود که آرزوی خود را فقط در یاد و خاطره خود زنده نگه دارید و به آن با آه وحسرت نگاه کنید. ممکن است دلیل آن کم توجهی فقط یک سرماخوردگی کوچک مادر و یا خستگی پدر از یک روز پراسترس کاری که شما در آن هیچ نقشی نداشته اید.

 مرحله دوم: افزایش اعتماد به نفس با احساس منفی را از بین ببرید

1. کدام موضوع شما را نگران کرده است؟

شما باید بدانید که چه موردی باعث ایجاد نگرانی در شما شده است تا بتوانید آن را از بین ببرید. مسایلی که شما را پریشان می کند بر روی یک ورقه کاغذ بنویسید، برای آخرین بار به آنها نگاه کنید وبرای آخرین بار با آنها خداحافظی کنید و سپس  آن کاغذ را بسوزانید. 

2. ترس هایتان را در آغوش بگیرید

ترسیدن دیگر بس است. وقتی که از وضعیت حال خود ناراضی هستید دیگر چه چیزی شما را برای از دست دادن می ترساند. برای بدست آوردن هر آن چیزی که تا به حالا نداشته اید باید کارهایی را بکنید که تا حالا نکرده اید. پس دیگر دلیلی برای ترسیدن نیست.

3. شکیبایی کنید

ممکن است برای پیدا کردن مسیر جدید درگیر سیکل سعی و خطا شوید، اما دلسرد نشوید. گاهی برای حرکت کردن به سمت جلو مجبور می شوید مسیری را به عقب برگردید اما باید صبر داشته باشید. روند از بین رفتن اعتماد به خود یک شبه از دست نرفته است که بخواهد یک شبه به دست بیایید.


حتما بخوانید: 11 علامت هشدار دهنده کمبود اعتماد به نفس


4. ایده آل خواهی را کنار بگذارید

دست از سرزنش خودتان بردارید، به خاطر بیاورید که چگونه ایده آل گرایی شما باعث شده بود که سالها فکر و انگیزه خود را راکد نگه دارید و منتظر رسیدن یک منجی در یک روز موعود باشید تا یک شبه تمام مشکلات شما را از سر راه بردارد. دیدید که هیچ خبری نیست و خودتان باید آستین هایتان را بالا بزنید، پس اشکال ندارد اگر کمی کارها خوب جلو نرود.

5. از علامت های > و < استفاده نکنید

به یاد داشته باشید که ارزش انسان ها به مسیری است که طی کرده اند، نه جایگاهی که در آن قرار گرفته اند. پس دست از مقایسه کردن خودتان با دیگران بردارید. هیچ بزرگتر و کوچکتری وجود ندارد، بهترین و بدترین، کلمات توصیفی هستند و فقط برای بیان نسبیت به کار می روند و هیچ جایگاه دیگری در زندگی ندارند. تنها چیزی که مهم است تمرکز شما بر روی اهدافتان است.

مرحله سوم: برای افزایش اعتماد به نفس راندمان کاری خودتان را افزایش دهید

1. آرامش را به خودتان هدیه دهید

اگر دچار به ریختگی شدید سعی کنید خود را آرام کنید، اجازه ندهید دستپاچگی شما را از تلاشی که برای افزایش اعتماد به نفس خود کرده اید باز دارد. این بهم ریختگی می تواند خود را در تند شدن تنفس و یا لرزش دست و پا خودش را نشان دهد. در چنین مواقعی با چند نفس عمیق ارامش را به خودتان هدیه بدهید.

2. برای افزایش اعتماد به نفس مهارت هایتان را افزایش دهید

به سراغ رشته ورزشی که دوست دارید بروید و یا سازی که همیشه آرزوی نواختن آن را داشتید تهیه کنید و به کلاس موسیقی بروید. شما می توانید با یادگیری یک زبان جدید روند افزایش اعتماد به نفس در خودتان را به شدت افزایش دهید.

برای افزایش اعتماد به نفس مهارت هایتان را افزایش دهید

3. ورود آدم بد ها ممنوع

افزایش اعتماد به نفس در میان انسان هایی که دایما در حال قضاوت کردن و ایراد گرفتن هستند امکان ندارد، مهم نیست این افراد چه کسانی هستند بهتر است از آنها فاصله بگیرید و در جمعی باشید که در آن احساس آزادی عمل دارید.

4. برای بدست آوردن اعتماد به نفس گاهی باید دل به دریا بزنید

گاهی برای رسیدن به هدف ها باید ریسک کرد، و از شکست ها نترسید. شکست خوردن در مسیری که پر از یادگیری و آموزش است اگر ارزشمندتر از پیروزی نباشد قطعاً از تلاش نکردن بهتر است. قانون 80-20 را به یاد بیاورید (80% از دستاوردهای ما حاصل 20% از تلاش های ما هستند)

5. برای افزایش اعتماد به نفس منتظر موفق شدنتان باشید

این نکته ظریف را همیشه به خود یادآوری کنید که زندگی ما نتیجه پیش بینی های خودمان از عواقبی کاری است که می خواهیم انجام بدهیم. به امید روزای خوبی باشید که قرار است به زودی از راه برسند. به خودتان قول موفقیت بدهید. 

در این صورت اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت تا زمانی که مدام در استرس واضطراب هستید. امتحان کنید و بدون شک نتیجه اش را خواهید دید.


حتما بخوانید: سخنان بزرگان در مورد موفقیت با جملات انگیزشی و زیبا


افزایش اعتماد به نفس برای همیشه

مرحله چهارم: اعتماد به نفستان را نشان دهید

1. محترم باشید

  • سعی کنید پوشش مناسبی انتخاب کنید و همیشه تمیز و مرتب لباس بپوشید. البته در این موضوع افراط نکنید. توجه بیش از حد به ظاهر و آرایش به حد و اندازه نشان از کمبود اعتماد به نفس است.
  • ورزش کنید، ورزش علاوه بر سلامتی در زیبایی اندام شما نقش کلیدی دارد.
  • به خواب و خوراکتان اهمیت بدهید.

2. در نشست و برخاست خود دقت کنید

حواستان باشد که گاهی نحوی نشستن بر روی یک صندلی و یا راه رفتن در بین جمعیت بیشتر از کلمات و جمله ها ما را معرفی می کند. ما می توانیم با رعایت نکات ساده اعتماد به نفسمان را افزایش دهیم. حتما برای اینکار نیازی نیست توضیح دهیم. به یاد داشته باشید پیام های تصویری در ذهن مخاطب ماندگارتر هستند تا توصیف و تشریح کلمات.

3. در مورد زبان بدن مطالعه کنید

یک زبان بدن مناسب می تواند آغوش ما را به روی ارتباطات سالم و مثبت باز کند و برعکس در مقابل یک آسیب ها و حمله از ما مانند یک سنگر محافظت کند. اثر زبان بدن را جدی بگیرید، زبان بدن می تواند روابط اجتماعی ما را زیر و رو کند.

سخن آخر

این فقط شما نیستید که برای بالا بردن سقف اعتماد به نفستان تلاش می کنید. پژوهش های روانشناسی روز دنیا نشان می دهد که 80% از مردم دنیا برای رسیدن به شخصیت ایده آل ذهنی خودشان به دنبال از بین بردن عامل عدم اعتماد به نفسشان هستند، پس این جنگ فقط برای شما نیست. پس می توانید راه های افزایش اعتماد به نفس و خودباوری برای همیشه را که در این مطلب سلام دنیا، آموزش دادیم، به کار ببرید.


مطالب مرتبط:

افزایش اعتماد به نفس برای سخنرانی کردن با 7 ترفند کاربردی

اعتماد به نفس و عزت نفس چه تفاوتی دارند و نقش آنها در روابط انسانی چیست؟  

از
10
رای