آمپول اوزمپیک (Ozempic) برای چیست؛ روش مصرف و عوارض سماگلوتید

آمپول اوزمپیک (Ozempic) برای چیست؛ روش مصرف و عوارض سماگلوتید آمپول اوزمپیک (Ozempic) چیست ؛ کاربردها و طریقه مصرف و عوارض داروی سماگلوتید و نکات و اقدامات مهم قبل از ترزیق امپول اوزمپیک برای دیابت نوع 2 در سلام دنیا در سلام دنیا بخوانید.

داروی سماگلوتید که برای بهبود کنترل قند خون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 به کار میرود عوارضی نیز به همراه دارد، در این مطلب از سلام دنیا درباره سماگلوتید، زمان تجویز، طریقه مصرف و عوارض استفاده از آن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

هشدار مهم درباره تزریق آمپول اوزمپیک

تزریق سماگلوتید ممکن است خطر ایجاد تومورهای غده تیروئید، از جمله کارسینوم مدولاری تیروئید (MTC؛ نوعی سرطان تیروئید) را افزایش دهد. حیوانات آزمایشگاهی که به آنها سماگلوتید داده شد، تومور ایجاد کردند، اما مشخص نیست که آیا این دارو خطر تومور را در انسان افزایش می دهد یا خیر. اگر شما یا هرکسی از اعضای خانواده تان مبتلا به سندرم MTC یا نئوپلازی چندگانه غدد درون ریز نوع 2 (MEN 2؛ وضعیتی که باعث ایجاد تومور در بیش از یک غده در بدن می شود) داشته یا داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.


حتما بخوانید: قرص فولیکوژن برای چیست


اگر چنین است، احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که از تزریق سماگلوتید استفاده نکنید. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید: توده یا تورم در گردن. گرفتگی صدا؛ مشکل در بلع؛ یا تنگی نفستمام قرارها را با پزشک و آزمایشگاه خود نگه دارید. پزشک شما ممکن است آزمایش های خاصی را برای بررسی پاسخ بدن شما به تزریق سماگلوتید تجویز کند.

سماگلوتید(اوزمپیک)چیست

هنگامی که درمان با تزریق سماگلوتید را شروع می کنید و هر بار که نسخه خود را دوباره پر می کنید، پزشک یا داروساز شما برگه اطلاعات بیمار سازنده (راهنمای دارو) را به شما می دهد. اطلاعات را به دقت بخوانید و اگر سوالی دارید از پزشک یا داروساز خود بپرسید. در مورد خطرات استفاده از تزریق سماگلوتید با پزشک خود صحبت کنید.

زمان تجویز داروی سماگلوتید

تزریق سماگلوتید (Ozempic) همراه با رژیم غذایی و برنامه ورزشی برای کنترل سطح قند خون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 (شرایطی که در آن بدن به طور معمول از انسولین استفاده نمی کند و بنابراین نمی تواند میزان قند خون را کنترل کند) استفاده می شود. داروها سطح قند را به اندازه کافی کنترل نکردند. تزریق سماگلوتید (Ozempic) همچنین برای کاهش خطر سکته مغزی، حمله قلبی یا مرگ در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 همراه با بیماری های قلبی و عروقی استفاده می شود. این دارو برای درمان دیابت نوع 1 (شرایطی که در آن بدن انسولین تولید نمی کند و بنابراین نمی تواند میزان قند خون را کنترل کند) یا کتواسیدوز دیابتی (یک بیماری جدی که در صورت عدم درمان قند خون بالا ممکن است ایجاد شود) استفاده نمی شود. 

تزریق سماگلوتید به جای انسولین برای درمان افراد دیابتی که به انسولین نیاز دارند استفاده نمی شود. تزریق سماگلوتید (Wegovy) همراه با یک رژیم غذایی کم کالری و کم چرب و برنامه ورزشی فردی برای کمک به کاهش وزن در بزرگسالان چاق یا بزرگسالان دارای اضافه وزن که ممکن است فشار خون بالا، دیابت یا کلسترول بالا نیز داشته باشند، استفاده می شود. تزریق سماگلوتید (Wegovy) همچنین همراه با یک رژیم غذایی کم کالری و کم چرب و برنامه ورزشی فردی برای کمک به کاهش وزن در کودکان چاق 12 سال یا بیشتر استفاده می شود. تزریق سماگلوتید در دسته ای از داروها به نام مقلدهای اینکرتین قرار دارد. این کار با کمک به لوزالمعده برای ترشح مقدار مناسب انسولین زمانی که سطح قند خون بالا است، عمل می کند. انسولین به انتقال قند از خون به سایر بافت‌های بدن کمک می‌کند، جایی که برای انرژی استفاده می‌شود.

با گذشت زمان، افرادی که دیابت و قند خون بالا دارند می توانند عوارض جدی یا تهدید کننده زندگی از جمله بیماری قلبی، سکته مغزی، مشکلات کلیوی، آسیب عصبی و مشکلات چشمی را تجربه کنند. استفاده از دارو(ها)، ایجاد تغییرات در شیوه زندگی (مثلاً رژیم غذایی، ورزش، ترک سیگار) و بررسی منظم قند خون ممکن است به مدیریت دیابت و بهبود سلامت شما کمک کند.


حتما بخوانید: درمان خانگی دیابت نوع دو با بهترین داروهای گیاهی و طبیعی


این درمان همچنین ممکن است شانس ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی یا سایر عوارض مرتبط با دیابت مانند نارسایی کلیه، آسیب عصبی (بی حسی، سردی پاها یا پاها، کاهش توانایی جنسی در مردان و زنان)، مشکلات چشمی، از جمله تغییرات را کاهش دهد. یا از دست دادن بینایی یا بیماری لثه. پزشک و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در مورد بهترین راه برای مدیریت دیابت با شما صحبت خواهند کرد.

زمان تجویز داروی سماگلوتاید

طریقه مصرف داروی سماگلوتید 

تزریق سماگلوتید به صورت محلول (مایع) در یک سرنگ از قبل پر شده برای تزریق زیر جلدی (زیر پوست) می آید. معمولا هفته ای یکبار بدون توجه به وعده های غذایی تزریق می شود. از تزریق سماگلوتید در یک روز در هفته و در هر زمانی از روز استفاده کنید. تا زمانی که از آخرین دوز مصرفی خود 2 روز یا بیشتر (48 ساعت یا بیشتر) گذشته باشد، می توانید روز هفته را که از سماگلوتید استفاده می کنید تغییر دهید. دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. از تزریق سماگلوتید دقیقاً طبق دستور استفاده کنید. کمتر یا بیشتر از آن استفاده نکنید یا بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده است استفاده نکنید.


حتما بخوانید: نحوه تزریق و عوارض پروکائین آمید


احتمالاً پزشک شما با دوز کم سماگلوتید شروع می کند و بعد از 4 هفته دوز شما را افزایش می دهد. پزشک ممکن است پس از 4 هفته دیگر بر اساس پاسخ بدن شما به دارو، دوز شما را دوباره افزایش دهد.تزریق سماگلوتید به کنترل دیابت و کاهش وزن کمک می کند، اما درمان نیست. به استفاده از تزریق سماگلوتید ادامه دهید حتی اگر احساس خوبی دارید. استفاده از تزریق سماگلوتید را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید.

دستورالعمل های سازنده را برای استفاده همراه با دارو به دقت بخوانید. این دستورالعمل نحوه تزریق دوز تزریق سماگلوتید را شرح می دهد. اگر در مورد نحوه تزریق این دارو سوالی دارید حتما از داروساز یا پزشک خود بپرسید.

همیشه قبل از تزریق به محلول سماگلوتید نگاه کنید. باید شفاف، بی رنگ و بدون ذرات باشد. اگر سماگلوتید رنگی، کدر، غلیظ یا حاوی ذرات جامد است یا تاریخ انقضا روی بطری گذشته است، از آن استفاده نکنید.هرگز از سوزن ها استفاده مجدد نکنید و هرگز از سوزن یا خودکار استفاده نکنید. همیشه بلافاصله پس از تزریق دوز، سوزن را بردارید. سوزن ها را در یک ظرف مقاوم در برابر سوراخ شدن بیندازید. از پزشک یا داروساز خود بپرسید که چگونه ظرف مقاوم در برابر سوراخ شدن را دور بیندازید.

شما می توانید سماگلوتید را در ناحیه بالای بازو، ران یا معده خود تزریق کنید. با هر تزریق محل تزریق را تغییر دهید (چرخش دهید). شما می توانید سماگلوتید و انسولین را در همان ناحیه بدن تزریق کنید، اما نباید تزریق را دقیقاً در کنار یکدیگر انجام دهید. اگر قلم در یخچال نگهداری می شد، اجازه دهید قبل از تزریق به دمای اتاق گرم شود.

طریقه مصرف داروی سماگلوتاید

کاربردهای دیگر داروی سماگلوتید

این دارو ممکن است برای مصارف دیگر تجویز شود. از دکتر و یا داروساز خود برای اطلاعات بیشتر بپرسید.

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید در زمان تزریق سماگلوتید رعایت کرد؟

قبل از مصرف تزریق سماگلوتید:

 • اگر به سماگلوتید، آلبیگلوتاید (Tanzeum؛ دیگر در ایالات متحده موجود نیست)، دولاگلوتاید (Trulicity)، اگزناتید (Bydureon، Byetta)، لیراگلوتاید (Saxenda، Victoza)، لیکسیسناتید (Adlyxin، در Soliqua) حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. ، هر داروی دیگر یا هر یک از مواد تشکیل دهنده در تزریق سماگلوتید. از داروساز خود بپرسید یا راهنمای دارو را برای لیستی از مواد تشکیل دهنده بررسی کنید.
 • به پزشک و داروساز خود بگویید که چه داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی را مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. به خصوص مهم است که پزشک خود را در مورد تمام داروهایی که از طریق خوراکی مصرف می کنید مطلع کنید زیرا سماگلوتید ممکن است نحوه جذب این داروها را در بدن شما تغییر دهد.
 • اگر پانکراتیت (التهاب لوزالمعده)، رتینوپاتی دیابتی (آسیب به چشم ها ناشی از دیابت)، بیماری کیسه صفرا یا بیماری کلیوی دارید یا تا به حال به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر اخیراً اسهال، تهوع یا استفراغ داشته‌اید یا نمی‌توانید از طریق دهان مایعات بنوشید، که ممکن است باعث کم‌آبی (از دست دادن مقدار زیادی مایعات بدن) شود، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است به شما بگوید که تزریق سماگلوتید را به مدت 2 ماه قبل از بارداری برنامه ریزی شده متوقف کنید.
 • اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین استفاده از تزریق سماگلوتید باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • از پزشک خود بپرسید که اگر تغییر زیادی در رژیم غذایی، ورزش یا وزن شما ایجاد شد چه کاری انجام دهید. یا اگر بیمار می شوید، دچار عفونت یا تب می شوید، استرس غیرمعمولی را تجربه می کنید یا آسیب می بینید. این تغییرات و شرایط می تواند بر قند خون شما و میزان تزریق سماگلوتیدی که ممکن است نیاز داشته باشید تأثیر بگذارد.
 • شما باید بدانید که سلامت روان شما ممکن است به روش های غیرمنتظره ای تغییر کند و ممکن است در حالی که از تزریق سماگلوتید برای کاهش وزن استفاده می کنید، دچار خودکشی شوید (به فکر آسیب رساندن یا کشتن خود یا برنامه ریزی یا تلاش برای انجام این کار). اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، شما، خانواده یا مراقبتان باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید: افسردگی. صحبت کردن یا فکر کردن به اینکه بخواهید به خودتان آسیب بزنید یا به زندگی خود پایان دهید. کناره گیری از دوستان و خانواده؛فکر به مرگ و مردن؛ یا هر تغییر غیرعادی دیگری در رفتار یا خلق و خو. مطمئن شوید که خانواده یا مراقب شما می‌دانند که کدام علائم ممکن است جدی باشد، بنابراین اگر شما قادر به درمان خود نیستید، می‌توانند با پزشک تماس بگیرند.

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید در زمان تزریق سماگلوتاید رعایت کرد؟

دستورات غذایی بعد از تزریق سماگلوتید

مطمئن شوید که تمام توصیه های ورزش و رژیم غذایی که توسط پزشک یا متخصص تغذیه ارائه شده است را دنبال کنید.

فراموشی مصرف دوز سماگلوتید

اگر از سماگلوتید (Ozempic) استفاده می کنید، به محض یادآوری دوز فراموش شده را تزریق کنید. با این حال، اگر بیش از 5 روز از نوبت فراموش شده گذشته است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و به برنامه منظم دوز خود ادامه دهید. برای جبران دوز فراموش شده، دوز دوز تزریق نکنید.


حتما بخوانید: نحوه تزریق و عوارض آمپول هالوپریدول


اگر از تزریق سماگلوتید (Wegovy) استفاده می کنید و دوز بعدی بیش از 2 روز (48 ساعت) باقی مانده است، در اسرع وقت از دوز فراموش شده استفاده کنید. اگر یک دوز از تزریق سماگلوتید (Wegovy) را فراموش کردید و دوز بعدی برنامه ریزی شده کمتر از 2 روز (48 ساعت) باقی مانده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. اگر یک دوز از تزریق سماگلوتید (Wegovy) را برای بیش از 2 هفته فراموش کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی سماگلوتید

تزریق سماگلوتید ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. اگر هر یک از این علائم شدید است یا از بین نمی رود، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • درد شکم
 • یبوست
 • سوزش سردل
 • آروغ زدن

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا تحت درمان فوری پزشکی قرار بگیرید:

 • درد مداومی که از سمت چپ یا وسط معده شروع می شود، اما ممکن است به پشت سرایت کند، با یا بدون استفراغ
 • کهیر؛ خارش؛ تورم چشم ها، صورت، دهان، زبان یا گلو؛ یا مشکل در تنفس یا بلعیدن
 • کاهش ادرار؛ یا تورم پاها، مچ پا یا پاها
 • بینایی تغییر می کند
 • غش یا سرگیجه
 • درد در قسمت فوقانی معده؛ زرد شدن پوست یا چشم؛ تب؛ مدفوع یا مدفوع خاک رس (در کسانی که سماگلوتید [Wegovy] برای مدیریت کاهش وزن دریافت می کنند)
 • ضربان قلب سریع

تزریق سماگلوتید ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین استفاده از این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی سماگلوتاید

نگهداری و دفع داروی سماگلوتید

این دارو را در ظرفی که در آن آمده و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را دور از نور و گرما و با درپوش قلم نگهداری کنید.

سرنگ های سماگلوتید استفاده نشده (Ozempic) را در یخچال (36 درجه فارنهایت تا 46 درجه فارنهایت [2 درجه سانتیگراد تا 8 درجه سانتیگراد]) نگهداری کنید اما آنها را نزدیک عنصر خنک کننده یخچال قرار ندهید. هنگامی که سماگلوتید استفاده می شود، می توانید آن را در دمای اتاق (59 درجه فارنهایت تا 86 درجه فارنهایت [15 تا 30 درجه سانتی گراد]) یا در یخچال نگهداری کنید.نگذارید یخ بزند. اگر سماگلوتید منجمد شده است از آن استفاده نکنید. هنگام مسافرت، خودکارهایی که در حال استفاده هستند را می توان در دمای اتاق (59 درجه فارنهایت تا 86 درجه فارنهایت [15 تا 30 درجه سانتیگراد)) (نه در محفظه دستکش ماشین یا جای گرم دیگر) نگهداری کرد.

تاریخ استفاده از قلم سماگلوتید را یادداشت کنید و بعد از 56 روز قلم را دور بریزید، حتی اگر مقداری محلول در قلم باقی مانده باشد.سماگلوتید (Wegovy) را در یخچال (36 درجه فارنهایت تا 46 درجه فارنهایت [2 تا 8 درجه سانتی گراد]) نگهداری کنید. قبل از برداشتن درپوش، می توان آن را تا 28 روز در کارتن اصلی یا از 46 درجه فارنهایت تا 86 درجه فارنهایت [8 تا 30 درجه سانتیگراد] در کارتن اصلی نگهداری کرد. یخ نزنید. اگر سماگلوتید منجمد شده است از آن استفاده نکنید.

مهم است که تمام داروها را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و استنشاق ها) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آنها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و فوراً دارو را در مکانی امن قرار دهید - جایی که بالا و دور و دور از دید و دسترس آنها باشد.

داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آنها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروهای خود از طریق برنامه پس گرفتن دارو است. با داروساز خود صحبت کنید یا با بخش زباله/بازیافت محلی خود تماس بگیرید تا در مورد برنامه های بازپس گیری در جامعه خود مطلع شوید. 

نگهداری و دفع داروی سماگلوتاید

در صورت مصرف بیش از حد سماگلوتید

اگر قربانی تشنج داشته، مشکل تنفسی دارد یا نمی تواند بیدار شود، فورا با اورژانس با 115 تماس بگیرید.

اطلاعات درباره سماگلوتید

نگذارید دیگری داروهای شما را مصرف کند. هر سوالی در مورد پر کردن مجدد نسخه خود دارید از داروساز خود بپرسید.

برای شما مهم است که فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه (بدون نسخه) که مصرف می‌کنید، و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می کنید یا در بیمارستان بستری می شوید، باید این لیست را همراه خود داشته باشید. همچنین اطلاعات مهمی است که باید در مواقع اضطراری همراه خود داشته باشید.

نام های تجاری سماگلوتید(اوزمپیک)

 • Ozempic® _(اوزمپیک)
 • Wego ®
سخن آخر

با توجه به موارد آمده در خصوص داروی سماگلوتید، امیدواریم که از این م طلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

چه داروهایی باعث بالا رفتن و افزایش قند خون میشوند 

بهترین دمنوش های گیاهی برای دیابتاز
5
رای